Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Liikenne

Miksi se hidastelija ei päästä ohi? – ”Tulokset kielivät holtittomasta menosta”

6.7.2026 21:45
Lue lisää 
Yhdysvaltojen presidentinvaalit
Yhdysvaltojen politiikkaa tutkinut Anna Kronlund toteaa, että suurten lakipakettien läpimeno on vaikeaa, jos kongressin kamarit ovat eri puolueiden hallussa. (Kuva: Roni Lehti / Lehtikuva)

Yhdysvaltain presidentin työstä voi tulla vaikeaa, jos senaatin enemmistö on vastakkaisen puolueen hallussa – senaatista tulossa tiukasti kahtia jakautunut

Suurten lakipakettien läpivienti vaatii kongressin molempien kamarien hyväksynnän, mikä polarisoituneessa maassa voi olla vaikeaa.
Lassi Lapintie / STT 4.11.2020 16:41, muokattu 5.11.2020 16:45
a– a+
Yhdysvaltojen presidentinvaalit

Yhdysvaltain vaalitaisto on osoittautunut erittäin tiukaksi paitsi presidenttikisassa, myös senaatista käydyssä kilvassa. Vaaleissa äänestettiin 35 senaattorin istuimesta satapaikkaisessa kongressin ylähuoneessa.

Keskiviikkona iltapäivällä Suomen aikaa senaatin lopullinen kohtalo oli vielä avoin, vaikka republikaanien ote näyttikin pitävän.

–  Aika tasaiselta näyttää varsinkin senaatin osalta. Muutama paikka on kääntynyt, mutta senaatin lopputulos ei ole mitenkään varma, arvioi Yhdysvaltojen politiikkaa tutkinut Jyväskylän yliopiston tutkijatohtori Anna Kronlund STT:lle keskiviikkona alkuiltapäivästä.

Esimerkiksi tilanne, jossa demokraattien Joe Biden nousisi presidentiksi ja senaatti pysyisi republikaanien hallussa, olisi hankala presidentin alkukauden kannalta.

Se voisi muistuttaa Barack Obaman toisen kauden viimeisiä vuosia, joina republikaanisenaatti harasi joka käänteessä hallintoa vastaan. Edustajainhuone kääntyi republikaaneille jo Obaman ensimmäisellä kaudella.

Jos senaatti ei kykene saamaan lakiesityksiä läpi, voi presidentin ainoaksi vaihtoehdoksi jäädä toimeenpanomääräyksillä johtaminen.

Nämä presidentin määräykset voidaan kuitenkin helposti kumota aina seuraavan presidentin kaudella, kuten kävi Donald Trumpin kumotessa useita Obaman aikana annettuja määräyksiä muun muassa ympäristöasioissa.

Senaatin päätyessä tasatilanteeseen paljon riippuu siitä, kuka nousee presidentiksi, sillä senaatin äänestysten ollessa tasan antaa istuva varapresidentti ratkaisevan äänen. Tähän asemaan nousee joko demokraattien Kamala Harris tai republikaanien Mike Pence.

Kävi ääntenlaskennassa miten kävi, senaatin toiminnasta voi tulla vaikeaa, sillä useimpien lakialoitteiden hyväksyntä vaatii yhteensä 60 senaattorin tuen taaksensa.

Jo nyt on käynyt ilmi, ettei kumpikaan puolue ole saamassa tällaista määrää taakseen eikä siten voi runnoa omia esityksiään läpi vastapuolesta piittaamatta.

Sääntöön on tehty joitakin poikkeuksia, kuten korkeimman oikeuden tuomarien nimitykset, joihin tarvitaan vain 51 äänen enemmistö.

Republikaanit laskivat rajan senaattia hallitessaan vuonna 2017 sen jälkeen, kun demokraatit olivat tehneet saman neljä vuotta aiemmin useimmille muille presidentin virkanimityksille korkeimman oikeuden tuomareita lukuun ottamatta, kertoo USA Today.

Vaikka presidentti saisikin kahtia jakautuneen senaatin tuekseen varapresidenttinsä äänellä, ei tilanne ole silloinkaan helppo Valkoisen talon isännälle lakiesitysten läpimenon kannalta, Kronlund kertoo.

–  Onhan se tosi tiukkaa, koska pitää aina saada kaikki oman puolueen senaattorit taakseen, jos ei saa kannatusta toiselta puolelta paikkaamaan omia.

Edustajainhuone eli kongressin alempi kamari on näillä näkymin pysymässä demokraattien hallussa.

Demokraattien edustajainhuoneen valta on kuitenkin rajattua, jos vastassa on sekä republikaanijohtoinen senaatti että presidentti, kuten on ollut asian laita viime vuodet.

–  Jos haluat jotain lakia säätää, sen on mentävä kongressin molempien kamarien läpi ja presidentin allekirjoitettavaksi, Kronlund sanoo.

Tutkijan mukaan edustajainhuoneella on erilaisia työkaluja hallinnon valvonnassa sekä budjettivallassa. Suurten lakipakettien läpimeno on silti vaikeaa, jos kamarit ovat eri puolueiden hallussa. Tästä esimerkkinä Kronlund mainitsee koronaelvytyksen, josta ei ole päästy yhteisymmärrykseen.

Historiallisesti kongressi oli Yhdysvalloissa vuosikymmenten ajan kokonaan demokraattien hallussa, mutta viime aikoina senaatin valtasuhteet ovat korreloineet enemmän presidentinvaalien tuloksen kanssa, kertoo tutkijatohtori Kronlund.

Siinä missä entisaikojen amerikkalainen äänestäjä saattoi hyvinkin äänestää eri puolueiden edustajia osavaltionsa senaattoriksi ja maan presidentiksi, menee ääni nykyään useammin saman puolueen edustajalle.

Asiaa on selitetty puoluekannatuksen kasvaneella polarisaatiolla Yhdysvalloissa.

Lue myös

Tutkija: Yhdysvaltojen voimakas jakautuminen jatkuu – Trumpissa vetoaa politiikka, ei henkilö

Dosentti Markku Ruotsila ei pidä realistisina puheita kansan yhdistämisestä, sillä ”kaksi Amerikkaa ovat perusperiaatteista eri mieltä”.
4.11.2020 17:29

EK:n ilmastoasiantuntija: Bidenin ilmastopolitiikalla olisi merkittävä vaikutus suomalaisyrityksille

Yhdysvaltain demokraattien presidenttiehdokas Joe Biden toisi täyskäännöksen maansa ilmastopolitiikkaan, jos hänet valittaisiin presidentiksi....
5.11.2020 15:03

Asiantuntijat: Trump ei katoa mihinkään, vaikka häviäisi vaalit – republikaanipuolueeseen presidentti tulee vaikuttamaan vielä pitkään

Vaikka Trump jäisi yhden kauden presidentiksi, hän on tuonut republikaaneille uusia kannattajia, joista puolue haluaa pitää kiinni. Kannattajat taasen haluavat nähdä Trumpin tyylin jatkuvan.
5.11.2020 16:06

Aihetunnisteet

kongressi senaatti USA

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Etnan purkautuminen aiheutti lentokaaoksen Sisiliassa
Uutiset | 6.7.2026 16:29
Kumpi on haitallisempi keuhkoille, sikari vai piippu? – Duodecim: Havainnot vahvistavat näyttöä haitoista
Uutiset | 4.7.2026 21:15
Meren vai järven ranta? – Täällä ovat kalleimmat, täällä halvimmat kesämökit
Uutiset | 5.7.2026 21:00
EVA: Suurimmalle osalle suomalaisista työ on vain keino rahoittaa muuta elämää
Uutiset | 4.7.2026 6:01
Miksi se hidastelija ei päästä ohi? – ”Tulokset kielivät holtittomasta menosta”
Uutiset | 6.7.2026 21:45
Venäjä: Yli 500 ukrainalaista lennokkia torjuttu muun muassa Pietarin ja Moskovan alueilla
Uutiset | 6.7.2026 8:48
Mitä mökillä pitää olla? – Saunan asemasta ykkössuosikkina kilpailee yksi mukavuus
Uutiset | 3.7.2026 21:00
Naton Rutte: Venäjän iskut Ukrainan siviilikohteisiin kielivät epätoivosta
Uutiset | 6.7.2026 17:57
Tutkimus: Simpukoista merkittävää hyötyä kaloille
Uutiset | 6.7.2026 22:15
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Puolustusvoimat peruu suuren tilauksen Summa Defencen tytäryhtiöltä
Uutiset | 2.7.2026 18:40
Mitä mökillä pitää olla? – Saunan asemasta ykkössuosikkina kilpailee yksi mukavuus
Uutiset | 3.7.2026 21:00
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kumpi on haitallisempi keuhkoille, sikari vai piippu? – Duodecim: Havainnot vahvistavat näyttöä haitoista
Uutiset | 4.7.2026 21:15
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Etuovi: Täällä on suurimmat mökkimarkkinat
Uutiset | 2.7.2026 22:00
EVA: Suurimmalle osalle suomalaisista työ on vain keino rahoittaa muuta elämää
Uutiset | 4.7.2026 6:01
Näin moni nuori välttää maksukortin käyttöä
Uutiset | 30.6.2026 20:50
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45

Uusimmat

Merenkulkuviranomainen: Useampaan öljytankkeriin isketty Hormuzinsalmella
Uutiset | 7.7.2026 17:35
Trump Ankarassa: Olin hyvin pettynyt Natoon
Uutiset | 7.7.2026 16:44
Suomussalmen raakkutuhosta syytteet viidelle ihmiselle
Uutiset | 7.7.2026 16:13
Marine Le Penin tuomio lieveni – voi periaatteessa asettua ehdolle ensi vuoden presidentinvaaleissa
Uutiset | 7.7.2026 16:10
Kuivuus jatkuu, vaikka lähes koko Suomeen saadaan sateita
Uutiset | 7.7.2026 15:56
Zelenskyi patisti Natoa ottamaan Ukrainan jäsenekseen – ”Millään muulla maalla ei vastaavaa osaamista”
Uutiset | 7.7.2026 14:47
Venäjän sotilaalliset toimet Puolassa eivät ole kovin todennäköisiä, arvioivat tutkijat
Uutiset | 7.7.2026 14:39
Stubb: Nyt rakennetaan eurooppalaisempaa Natoa
Uutiset | 7.7.2026 14:27
Monacon pommi-iskusta epäilty ukrainalaisnainen löytyi kuolleena
Uutiset | 7.7.2026 13:55
Israelin ja Libanonin edustajat aikovat tavata seuraavaksi Yhdysvaltojen sijaan Italiassa
Uutiset | 7.7.2026 13:51
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskustalla on ollut hyvä herraonni – vähemmänkin muistellut nimet ovat jättäneet näkyvän jäljen
Uutiset | 5.7.2026 9:00
Tuore teos pureutuu keskustan vaikeuksien juurisyihin – kuusi keskustalaista arvioi kirjan raatorehellisiä väitteitä
Uutiset | 4.7.2026 8:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Merenkulkuviranomainen: Useampaan öljytankkeriin isketty Hormuzinsalmella
Uutiset | 7.7.2026 17:35
Trump Ankarassa: Olin hyvin pettynyt Natoon
Uutiset | 7.7.2026 16:44
Suomussalmen raakkutuhosta syytteet viidelle ihmiselle
Uutiset | 7.7.2026 16:13
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Puolustusvoimat peruu suuren tilauksen Summa Defencen tytäryhtiöltä
Uutiset | 2.7.2026 18:40

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Yhdenvertaisuuden edistäminen on lakisääteinen tehtävä, ei kampanja
Mielipide | 6.7.2026 14:56
Lukijalta: Hintojen läpinäkyvyys myös maataloustuotteille
Mielipide | 6.7.2026 14:52
Lukijalta: Lapsiperheköyhyydessä radikalisoitumispommi
Mielipide | 6.7.2026 14:50
Lukijalta: Yksinasuvien arkea ei saa enää sivuuttaa
Mielipide | 6.7.2026 14:47

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Ovaska jatkaa Eurooppa-puolueen johdossa
Uutiset | 6.7.2026 11:20
Tuore teos pureutuu keskustan vaikeuksien juurisyihin – kuusi keskustalaista arvioi kirjan raatorehellisiä väitteitä
Uutiset | 4.7.2026 8:00
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Tuore teos pureutuu keskustan vaikeuksien juurisyihin – kuusi keskustalaista arvioi kirjan raatorehellisiä väitteitä
Uutiset | 4.7.2026 8:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste