Yhdysvallat lähtee YK:n kasvatus-, tiede- ja kulttuurijärjestö Unescosta
Yhdysvallat ilmoittaa lähteneensä YK:n kasvatus-, tiede- ja kulttuurijärjestö Unescosta, joka tunnetaan muun muassa maailmanperintökohteiden listaamisesta.
Yhdysvaltain ulkoministeriön edustaja Tammy Bruce perustelee päätöstä sanoen, että järjestö on puolueellinen Israelia kohtaan.
– Unescon päätös tunnustaa Palestiinan valtio jäsenvaltioksi on erittäin ongelmallinen, vastoin Yhdysvaltain politiikkaa ja vaikutti Israelin vastaisen retoriikan leviämiseen järjestön sisällä, Bruce sanoi.
Brucen mukaan järjestö keskittyy liikaa YK:n kestävän kehityksen tavoitteisiin.
– Jatkuva osallistuminen Unescoon ei ole Yhdysvaltojen kansallisen edun mukaista, Bruce sanoi.
Unescon tavoitteena on koulutuksen, tieteellisen yhteistyön ja kulttuurisen ymmärryksen edistäminen. Lisäksi järjestö valvoo luetteloa maailmanperintökohteista.
Yhdysvaltain eroa osattiin odottaa presidentti Donald Trumpin kauden aikana. Trump veti maan ulos Unescosta myös ensimmäisen kautensa aikana vuonna 2017. Tämän jälkeen presidentti Joe Biden vei Yhdysvallat takaisin järjestöön.
Unescon pääsihteerin Audrey Azoulayn mukaan Yhdysvaltain vetäytyminen järjestöstä on valitettavaa, mutta päätös oli odotettu.
– Olen syvästi pahoillani presidentti Donald Trumpin päätöksestä vetää Yhdysvallat jälleen kerran pois Unescosta, Azoulay sanoi.
– Vaikka tämä ilmoitus onkin valitettava, sitä odotettiin ja Unesco on valmistautunut siihen.
Yhdysvallat lähti järjestöstä myös presidentti Ronald Reaganin aikana 1980-luvulla. Reagan perusteli päätöstä sanoen järjestön olevan korruptoitunut ja neuvostomyönteinen. Yhdysvallat liittyi Unescoon uudelleen presidentti George W. Bushin alaisuudessa.