Von der Leyen: Lisätullien jäädytys tärkeä askel talouden vakauttamiseksi
EU-komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen on tyytyväinen Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin päätökseen jäädyttää suunnitellut lisätullit. Von der Leyenin mukaan kyse on tärkeästä askeleesta maailmantalouden vakauttamiseksi.
– Vapaa ja ennustettava toimintaympäristö on välttämättömyys kaupalle ja toimitusketjuille, hän sanoi lausunnossaan torstaina.
Von der Leyenin mukaan Euroopan unioni on edelleen sitoutunut käymään rakentavaa keskustelua Yhdysvaltain kanssa.
Kaakkois-Aasian maiden yhteistyöjärjestö Aseanin talousministerit ovat puolestaan päättäneet sitoutua siihen, etteivät ne määrää vastatoimia Yhdysvaltojen tuontitulleja vastaan. Maat kertovat lausunnossaan, että ovat valmiita neuvottelemaan asiasta.
Asean muodostaa maailman viidenneksi suurimman talousalueen.
Trumpin keskiviikkoisen ilmoituksen mukaan lisätullit jäädytetään 90 päiväksi kaikilta niiltä mailta, jotka eivät ole ryhtyneet vastatoimiin Yhdysvaltoja vastaan. Näiden maiden osalta voimassa ovat 90 päivän ajan 10 prosentin tuontitullit, jotka tulivat voimaan lauantaina.
Trump kirjoitti Truth Social -viestialustallaan, että yli 75 maata on ottanut yhteyttä Yhdysvaltoihin neuvotellakseen ratkaisusta kauppakiistoihin. Hän ei eritellyt, mitkä maat hänen mukaansa ovat ottaneet yhteyttä.
EU päätti keskiviikkona vastatoimista Trumpin tulleille, mutta ne eivät ole vielä tulleet voimaan.
Tarkennettu lausetta 10 prosentin tuontitulleista: poistettu virheellinen maininta, jonka mukaan tuontitullien maksajia olisivat maat, joista tuotaviin tuotteisiin tullit on kohdistettu. Tulleja eivät maksa maat, vaan tavaran maahantuojat.