Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Zelenskyi: USA:n päätös ei edesauta rauhaa

13.3.2026 15:20
Lue lisää 
Kulttuuri
Kulttuuri- ja tapahtuma-ala on kärsinyt paljon koronapandemian aiheuttamista rajoituksista. Rosa Meriläinen on etsinyt alan jälleenrakennuksen keinoja eri puolille Suomea tehdyltä kiertueelta. (Kuva: Lehtikuva/Suomenmaa)

Voitaisiinko kotitalousvähennys ulottaa myös taide- ja kulttuuripalveluihin? – Alan jälleenrakennusta pohtineelta kiertueelta kertyi tukku kehitysehdotuksia, sanoo Rosa Meriläinen

Kulttuurialan toiveet ja tarpeet ovat eri puolilla Suomea erilaisia, Rosa Meriläinen sanoo.
Samuli Vänttilä 25.9.2021 15:00, muokattu 28.9.2021 10:15
a– a+
Kulttuuri

Kulttuuri- ja taidealan keskusjärjestön KULTA ry:n pääsihteeri Rosa Meriläinen kertoo saaneensa päätökseen alan tulevaisuutta ja jälleenrakennusta pohtivan maakuntakiertueen.

Kiertue on osa tiede- ja kulttuuriministeri Antti Kurvisen (kesk.) kesäkuussa käynnistämää kulttuurialan jälleenrakennustyöhanketta.

KULTA:n organisoimalla kiertueella etsittiin alan toimijoilta näkemyksiä, miten koronapandemian pahoin kurmuuttama ala voisi nousta jaloilleen ennennäkemättömästä kriisistä, kun samaan aikaan alaa odottavat isot leikkaukset esimerkiksi Veikkauksen tukisummien supistumisen vuoksi.

Meriläisen mukaan kiertue oli tuottoisa. Alan toimijoilta kerättyä aineistoa on kertynyt jo yli 80 sivua.

– Olen kokenut tämän todella hyödylliseksi projektiksi. Olemme saaneet paljon ajatuksia, joita voi pitää ihan aidosti toteuttamiskelpoisina, Meriläinen sanoo Suomenmaalle.

Yksi selvimpiä johtopäätöksiä kiertueen ajatuksista on Meriläisen mukaan se, että kulttuurialan toiveet ja tarpeet ovat eri puolilla Suomea erilaisia.

Hän nostaa esiin esimerkiksi Mikkelin tapaamisen, jossa paikalliset toimijat kokivat haasteeksi pitkät välimatkat. Ihmisillä on kyllä haluja saapua taidenäyttelyihin, konsertteihin ja muihin, mutta pitkien matkojen vuoksi se on usein hankalaa.

Pitkät välimatkat ovat haaste myös taiteilijoille itselleen. Esiintymismatkojen kulut voivat nousta nopeastikin yllättävän suuriksi.

– Tällaiset asiat unohtuvat helposti pääkaupungissa. On kuitenkin tärkeää, että kulttuuria voidaan tarjota kaikkialla Suomessa. Tähän ja moneen muuhunkin on tärkeää saada näkökulmia, että miten ongelmia on muualla Suomessa ratkaistu, Meriläinen summaa.

Kiertueen keskusteluissa nousi hänen mukaansa esiin esimerkiksi erilaiset kulttuurikyydit, joissa matka kulttuuritapahtumiin järjestetään isommalle porukalle kerralla.

Kulttuuria voitaisiin myös viedä kauempana asuvien ihmisten luo. Meriläisen mukaan Kemijärvellä on kulkenut aikanaan kirjastoauton mukana syrjäseuduille esiintyviä taiteilijoita, kuten muusikkoja, tanssijoita tai näyttelijöitä. Sekin palvelu on tosin Meriläisen tiedon mukaan lopetettu.

– Tällaiset käytännön ratkaisut ovat tarpeellisia, kun pohditaan alan saavutettavuuteen liittyviä keinoja.

Esiin nousi myös ideoita taitelijoiden ja kulttuuriväen hyödyntämisestä aluekehityksessä. Näin saataisiin paikallisuutta esiin. Ylipäätään kiertueella toivottiin paikallisia taiteilijoita enemmän esiin omissa maakunnissaan.

– Ei sen tarvitse mennä niin, että aina Helsingistä tilataan joku stara esiintymään, Meriläinen heittää.

Toinen iso teema palautteissa oli Meriläisen mukaan kulttuurialan hyödyntäminen sosiaali- ja terveydenhuollossa.

Teema puhutti hänen muistin mukaan etenkin Tampereella, Mikkelissä ja Varkaudessa.

Ideana oli saada vakiinnutettua jonkin verran Suomessa ja muualla Euroopassa oleva kulttuurilähete, jossa lääkäri voisi ohjata asiakkaansa yhdeksi hoitomuodoksi kulttuuripalveluita. Meriläisen mukaan kulttuurilähete on toimiva esimerkiksi erityisen tuen tarpeessa olevien lasten kuntoutuksessa, mielenterveyspalveluissa ja vaikkapa parkinsonin taudin hoidossa.

– Samalla tavalla kuin lääkäri voi kehottaa asiakkaan harrastamaan liikuntaa tai menemään kuntosalille, hän voisi kehottaa asiakkaan myös taidepalveluihin.

Kiertueella nousi kuitenkin verotukseen liittyviä ongelmia. Meriläisen mukaan lääkärin määräämistä kulttuuripalveluista maksetaan kalliimpaa arvonlisäveroa kuin liikuntapalveluista.

– Tämä ongelma pitäisi ehdottomasti yhtenäistää.

Iso kysymys kulttuurialalla on tietenkin raha. Meriläisen mukaan siihen liittyvät keskustelut ovat monimutkaisempia, sillä edessä oleva tosiasia on määrärahojen putoaminen.

Muutamat kiertueella esiin nousseet ideat eivät kuitenkaan välttämättä vaadi julkiselta puolelta isoa taloudellista panosta.

Yksi paljon puhuttanut idea oli kotitalousvähennyksen ulottaminen myös kulttuuri- ja taidepalveluihin. Ajatus on se, että jos kotiin hankkisi taiteilijan tekemän teoksen tai tilaisi lasten synttärikutsuille esiintyvän taiteilijan, voisi siitä saada kotitalousvähennystä.

– Tätä veisin ehdottomasti eteenpäin.

Esiin nousi myös idea mahdollisuudesta käyttää Business Finlandin innovaatioseteleitä taide- ja kulttuuripalveluihin.

– Innovaatioseteleitä käyttävät pääasiassa yritykset. Entä jos ne voisivatkin ostaa niillä taiteilijoiden palveluksia vaikkapa tuotekehitykseen? Tämä vaatii monimuotoista pohdintaa.

Vaikka kiertue tehtiin pitkälti koronapandemian aiheuttaman kriisin vuoksi, oli sille Meriläisen mukaan tarvetta muutenkin.

Kulttuurin rahoitus nojaa hyvin pitkälle kuntien harteilla. Kuntien välinen eriytyminen on kuitenkin suurta ja se näkyy Meriläisen mukaan hyvin selvästi kulttuuripalveluissa.

Kunnissa eletään tällä hetkellä myös isoa muutoksen aikaa, kun sote-uudistus vie niiden vastuulta jättimäisen sosiaali- ja terveydenhuollon sekä palo- ja pelastustoimen pois.

– Tämä hetki on hyvin tärkeä kohta pohtia siten, miten kunnat voivat jatkossakin hoitaa kulttuuripuolta niin, että sen saavutettavuus ja vaikuttavuus säilyy.

Tehokkain ja vaikuttavin tapa rahoituksen turvaamisessa on Meriläisen mukaan se, että valtio ja kunnat tekevät asian suhteen yhteistyötä.

Yksi kiertueella esiin noussut huoli on kuitenkin se, että kulttuurialan vaikuttavuutta arvioidaan sen perusteella, kuinka monta ihmistä se tavoittaa. 

Seurauksena on helposti mittakaavaharha, jossa ei oteta huomioon sitä, että vaikkapa lasten ja nuorten kulttuuripalveluihin osallistuvat kymmenen henkilöä voivat pienellä paikkakunnalla tarkoittaa koko ikäluokkaa. Pääkaupunkiseudulla osallistujien lukumäärä voi olla paljon isompi, mutta prosentuaalisesti se ei tavoita niin laajasti paikkakunnalla asuvia lapsia ja nuoria.

– Pelkkien numeroiden tuijottaminen ei kerro kaikkea. Se pitää tiedostaa.

Lasten ja nuorten saaminen kulttuuripalveluihin mukaan on tällä hetkellä alan isoimpia kysymyksiä. Se nousi Meriläisen mukaan myös kiertueella esiin.

Koronapandemian aiheuttamat rajoitukset ovat kurittaneet kipeästi lapsille ja nuorille suunnattuja ohjelmia, esityksiä ja harrastustoimintoja. Sillä on vaikutuksensa koko alan tulevaisuuteen, sillä lapset ja nuoret vasta opettelevat kulttuuripalveluiden käyttämistä.

– Siinä riittää haastetta, että kohderyhmä saadaan takaisin mukaan. Kulttuurilla, taiteella ja yhdessä olemisella on kuitenkin todella iso merkitys lapsen ja nuoren kehityksen kannalta.

Yksi varteenotettava keino olisi viime vuosina toteutetun taidetestaajat-hankkeen kaltainen toiminta. Siinä tarjotaan kaikille Suomen kahdeksasluokkalaisille ja heidän opettajilleen 1–2 vierailua lukuvuodessa korkealaatuisen taiteen pariin.

– Sellaiselle toivotaan tietenkin jatkoa.

Haastetta on Meriläisen mukaan myös siinä, miten erilaisia erityisryhmiä saataisiin paremmin kulttuuri- ja taidepalveluihin mukaan. Tekemistä riittää esimerkiksi viittomakielisten tai liikuntaesteisten huomioinnissa.

– Maahanmuuttajat ovat myös iso ryhmä, joita ei paljon näe taide- ja kulttuuritapahtumissa. Se on iso kysymys, miten voisimme tulla heitä vastaan, jotta täkäläinen taide ja kulttuuri houkuttelisi myös heitä.

Iso kysymys kulttuuritapahtumien järjestämisessä on myös vapaaehtoisten työntekijöiden huomioiminen. Meriläisen mukaan vapaaehtoisten väheneminen olisi koko alalle kohtalonkysymys. Kiertueella nousi esiin muun muassa mahdollisuus kartuttaa vapaaehtoistyöllä työkokemusta. 

Kiertueelta kerätyn palautteen käsittely on Meriläisen mukaan kuitenkin edelleen kesken. Hän aikoo myös syksyn aikana käydä muutamia lisävierailuja eri puolilla Suomea, jotta alan keskeisimmät kehitystarpeet kirkastuisivat.

Kiertueelta tehtävä raportti on tarkoitus julkistaa alkuvuodesta 2022.

Yhteistyötään kulttuuriministeri Kurvisen kanssa Meriläinen kehuu erittäin hyväksi. Kurvista hän luonnehtii avoimeksi ja keskustelevaksi poliitikoksi, joka pitää paljon yhteyttä alan toimijoihin ja koko kulttuurikenttään.

– Arvostan sitä, että kulttuuriministerin tehtäviin on laitettu tällainen eturivin poliitikko. Minulla on suuri luotto siihen, että hän kykenee olemaan osa ratkaisua taide- ja kulttuurialalla.

Lue myös

Paljastus Trumpin sisäpiiristä: Sotaveteraani vastustaa Iranin sotaa

Yhdysvaltain varapresidentti J. D. Vance suhtautuu skeptisesti hyökkäykseen Irania vastaan, kaksi Donald Trumpin hallinnon korkeaa virkamiestä...
13.3.2026 22:02

Täältä suomalaiset haluavat nyt mökkinsä

Suomen halutuin mökkipaikkakunta on tällä hetkellä Kuusamo, kertoo myyntipalvelu Oikotie tiedotteessaan. Oikotien mukaan Kuusamosta...
13.3.2026 21:45

Nyt puhuvat ikuiset joustajat – "Työkaveri saa aina heinäkuun"

Moni suomalainen kokee joutuvansa joustamaan työpaikallaan toistuvasti vain siksi, että on lapseton. Lomat...
13.3.2026 21:21

Aihetunnisteet

Antti Kurvinen kulttuuri Rosa Meriläinen taide tapahtuma-ala

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Israelin armeija sanoo iskeneensä kohteeseen, jossa Iran kehittää ydinaseita
Uutiset | 12.3.2026 13:36
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Netanjahu lisäsi sodalle uuden tavoitteen – ”Nyt on tullut aika”
Uutiset | 13.3.2026 9:10
Tutkimus: Testosteronin taso tulee huomioida ruokavaliossa – yksi asia voi olla vaaraksi
Uutiset | 12.3.2026 21:36
Valiokunta vaatii loppua dieselautojen pakkasongelmille – Ministeri Ranteelta peräänkuulutetaan toimia
Uutiset | 11.3.2026 16:30
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
”Hengenlähtö oli lähellä,” Kelan Lasse Lehtonen sanoo kohutuista Brysselin lentokentän tapahtumista MT:lle
Uutiset | 12.3.2026 18:40
USA ei ole vielä valmis saattamaan aluksia Hormuzinsalmen läpi
Uutiset | 12.3.2026 15:22
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03

Uusimmat

Paljastus Trumpin sisäpiiristä: Sotaveteraani vastustaa Iranin sotaa
Uutiset | 13.3.2026 22:02
Täältä suomalaiset haluavat nyt mökkinsä
Uutiset | 13.3.2026 21:45
Nyt puhuvat ikuiset joustajat – ”Työkaveri saa aina heinäkuun”
Uutiset | 13.3.2026 21:21
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Trump ylvästeli Iranin johtajien tappamisella – ”On suuri kunnia tehdä se”
Uutiset | 13.3.2026 18:39
Tutkija: Siviiliuhrien määrä kasvaa, mutta Iranin johdossa ei näy paniikkia
Uutiset | 13.3.2026 18:31
Macron varoitti Venäjää kuvittelemasta liikoja – ”Se erehtyy”
Uutiset | 13.3.2026 18:21
Tämäkin vuosi on vaikea, sanovat Vuokranantajat
Uutiset | 13.3.2026 18:10
”Minulla on vain yksi pää,” aivotärähdyksen saanut Kläbo viestitti
Uutiset | 13.3.2026 18:00
Viestipalvelu X esittää muutoksia tileihinsä EU:n sakkojen myötä
Uutiset | 13.3.2026 17:50
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Unohdettiinko maaseutu? Keskusta tylytti hallituksen suursuunnitelmaa: ”Puheet ja teot täysin ristiriidassa”
Uutiset | 11.3.2026 18:07
Ikäihmisten kohtelu tuohduttaa – oppositio ei hyväksy pakkosiirtymää sähköiseen viranomaispostiin
Uutiset | 10.3.2026 18:52
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Paljastus Trumpin sisäpiiristä: Sotaveteraani vastustaa Iranin sotaa
Uutiset | 13.3.2026 22:02
Täältä suomalaiset haluavat nyt mökkinsä
Uutiset | 13.3.2026 21:45
Nyt puhuvat ikuiset joustajat – ”Työkaveri saa aina heinäkuun”
Uutiset | 13.3.2026 21:21
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Jokainen opiskelemaan
Mielipide | 12.3.2026 13:05
Lukijalta: Suomen eurojäsenyyden kääntöpuoli
Mielipide | 12.3.2026 12:57
Lukijalta: Uudenmaan Keskustan aluevaltuustoryhmillä yhteisiä huolia hyvinvointialueiden rahoitusmallin muutoksista
Mielipide | 12.3.2026 12:17
Lukijalta: Tarvitaan tukiasemia ja valokuitua
Mielipide | 11.3.2026 13:40
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45
Lukijalta: Luonnolliset erot ja tasa-arvo – perheiden tulevaisuuden perusta
Mielipide | 9.3.2026 15:25

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste