Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Tartuntatautilakiin esitetään muutoksia korona-ajan palautteen perusteella

10.3.2026 11:00
Lue lisää 
Kulttuuri
Kulttuuri- ja tapahtuma-ala on kärsinyt paljon koronapandemian aiheuttamista rajoituksista. Rosa Meriläinen on etsinyt alan jälleenrakennuksen keinoja eri puolille Suomea tehdyltä kiertueelta. (Kuva: Lehtikuva/Suomenmaa)

Voitaisiinko kotitalousvähennys ulottaa myös taide- ja kulttuuripalveluihin? – Alan jälleenrakennusta pohtineelta kiertueelta kertyi tukku kehitysehdotuksia, sanoo Rosa Meriläinen

Kulttuurialan toiveet ja tarpeet ovat eri puolilla Suomea erilaisia, Rosa Meriläinen sanoo.
Samuli Vänttilä 25.9.2021 15:00, muokattu 28.9.2021 10:15
a– a+
Kulttuuri

Kulttuuri- ja taidealan keskusjärjestön KULTA ry:n pääsihteeri Rosa Meriläinen kertoo saaneensa päätökseen alan tulevaisuutta ja jälleenrakennusta pohtivan maakuntakiertueen.

Kiertue on osa tiede- ja kulttuuriministeri Antti Kurvisen (kesk.) kesäkuussa käynnistämää kulttuurialan jälleenrakennustyöhanketta.

KULTA:n organisoimalla kiertueella etsittiin alan toimijoilta näkemyksiä, miten koronapandemian pahoin kurmuuttama ala voisi nousta jaloilleen ennennäkemättömästä kriisistä, kun samaan aikaan alaa odottavat isot leikkaukset esimerkiksi Veikkauksen tukisummien supistumisen vuoksi.

Meriläisen mukaan kiertue oli tuottoisa. Alan toimijoilta kerättyä aineistoa on kertynyt jo yli 80 sivua.

– Olen kokenut tämän todella hyödylliseksi projektiksi. Olemme saaneet paljon ajatuksia, joita voi pitää ihan aidosti toteuttamiskelpoisina, Meriläinen sanoo Suomenmaalle.

Yksi selvimpiä johtopäätöksiä kiertueen ajatuksista on Meriläisen mukaan se, että kulttuurialan toiveet ja tarpeet ovat eri puolilla Suomea erilaisia.

Hän nostaa esiin esimerkiksi Mikkelin tapaamisen, jossa paikalliset toimijat kokivat haasteeksi pitkät välimatkat. Ihmisillä on kyllä haluja saapua taidenäyttelyihin, konsertteihin ja muihin, mutta pitkien matkojen vuoksi se on usein hankalaa.

Pitkät välimatkat ovat haaste myös taiteilijoille itselleen. Esiintymismatkojen kulut voivat nousta nopeastikin yllättävän suuriksi.

– Tällaiset asiat unohtuvat helposti pääkaupungissa. On kuitenkin tärkeää, että kulttuuria voidaan tarjota kaikkialla Suomessa. Tähän ja moneen muuhunkin on tärkeää saada näkökulmia, että miten ongelmia on muualla Suomessa ratkaistu, Meriläinen summaa.

Kiertueen keskusteluissa nousi hänen mukaansa esiin esimerkiksi erilaiset kulttuurikyydit, joissa matka kulttuuritapahtumiin järjestetään isommalle porukalle kerralla.

Kulttuuria voitaisiin myös viedä kauempana asuvien ihmisten luo. Meriläisen mukaan Kemijärvellä on kulkenut aikanaan kirjastoauton mukana syrjäseuduille esiintyviä taiteilijoita, kuten muusikkoja, tanssijoita tai näyttelijöitä. Sekin palvelu on tosin Meriläisen tiedon mukaan lopetettu.

– Tällaiset käytännön ratkaisut ovat tarpeellisia, kun pohditaan alan saavutettavuuteen liittyviä keinoja.

Esiin nousi myös ideoita taitelijoiden ja kulttuuriväen hyödyntämisestä aluekehityksessä. Näin saataisiin paikallisuutta esiin. Ylipäätään kiertueella toivottiin paikallisia taiteilijoita enemmän esiin omissa maakunnissaan.

– Ei sen tarvitse mennä niin, että aina Helsingistä tilataan joku stara esiintymään, Meriläinen heittää.

Toinen iso teema palautteissa oli Meriläisen mukaan kulttuurialan hyödyntäminen sosiaali- ja terveydenhuollossa.

Teema puhutti hänen muistin mukaan etenkin Tampereella, Mikkelissä ja Varkaudessa.

Ideana oli saada vakiinnutettua jonkin verran Suomessa ja muualla Euroopassa oleva kulttuurilähete, jossa lääkäri voisi ohjata asiakkaansa yhdeksi hoitomuodoksi kulttuuripalveluita. Meriläisen mukaan kulttuurilähete on toimiva esimerkiksi erityisen tuen tarpeessa olevien lasten kuntoutuksessa, mielenterveyspalveluissa ja vaikkapa parkinsonin taudin hoidossa.

– Samalla tavalla kuin lääkäri voi kehottaa asiakkaan harrastamaan liikuntaa tai menemään kuntosalille, hän voisi kehottaa asiakkaan myös taidepalveluihin.

Kiertueella nousi kuitenkin verotukseen liittyviä ongelmia. Meriläisen mukaan lääkärin määräämistä kulttuuripalveluista maksetaan kalliimpaa arvonlisäveroa kuin liikuntapalveluista.

– Tämä ongelma pitäisi ehdottomasti yhtenäistää.

Iso kysymys kulttuurialalla on tietenkin raha. Meriläisen mukaan siihen liittyvät keskustelut ovat monimutkaisempia, sillä edessä oleva tosiasia on määrärahojen putoaminen.

Muutamat kiertueella esiin nousseet ideat eivät kuitenkaan välttämättä vaadi julkiselta puolelta isoa taloudellista panosta.

Yksi paljon puhuttanut idea oli kotitalousvähennyksen ulottaminen myös kulttuuri- ja taidepalveluihin. Ajatus on se, että jos kotiin hankkisi taiteilijan tekemän teoksen tai tilaisi lasten synttärikutsuille esiintyvän taiteilijan, voisi siitä saada kotitalousvähennystä.

– Tätä veisin ehdottomasti eteenpäin.

Esiin nousi myös idea mahdollisuudesta käyttää Business Finlandin innovaatioseteleitä taide- ja kulttuuripalveluihin.

– Innovaatioseteleitä käyttävät pääasiassa yritykset. Entä jos ne voisivatkin ostaa niillä taiteilijoiden palveluksia vaikkapa tuotekehitykseen? Tämä vaatii monimuotoista pohdintaa.

Vaikka kiertue tehtiin pitkälti koronapandemian aiheuttaman kriisin vuoksi, oli sille Meriläisen mukaan tarvetta muutenkin.

Kulttuurin rahoitus nojaa hyvin pitkälle kuntien harteilla. Kuntien välinen eriytyminen on kuitenkin suurta ja se näkyy Meriläisen mukaan hyvin selvästi kulttuuripalveluissa.

Kunnissa eletään tällä hetkellä myös isoa muutoksen aikaa, kun sote-uudistus vie niiden vastuulta jättimäisen sosiaali- ja terveydenhuollon sekä palo- ja pelastustoimen pois.

– Tämä hetki on hyvin tärkeä kohta pohtia siten, miten kunnat voivat jatkossakin hoitaa kulttuuripuolta niin, että sen saavutettavuus ja vaikuttavuus säilyy.

Tehokkain ja vaikuttavin tapa rahoituksen turvaamisessa on Meriläisen mukaan se, että valtio ja kunnat tekevät asian suhteen yhteistyötä.

Yksi kiertueella esiin noussut huoli on kuitenkin se, että kulttuurialan vaikuttavuutta arvioidaan sen perusteella, kuinka monta ihmistä se tavoittaa. 

Seurauksena on helposti mittakaavaharha, jossa ei oteta huomioon sitä, että vaikkapa lasten ja nuorten kulttuuripalveluihin osallistuvat kymmenen henkilöä voivat pienellä paikkakunnalla tarkoittaa koko ikäluokkaa. Pääkaupunkiseudulla osallistujien lukumäärä voi olla paljon isompi, mutta prosentuaalisesti se ei tavoita niin laajasti paikkakunnalla asuvia lapsia ja nuoria.

– Pelkkien numeroiden tuijottaminen ei kerro kaikkea. Se pitää tiedostaa.

Lasten ja nuorten saaminen kulttuuripalveluihin mukaan on tällä hetkellä alan isoimpia kysymyksiä. Se nousi Meriläisen mukaan myös kiertueella esiin.

Koronapandemian aiheuttamat rajoitukset ovat kurittaneet kipeästi lapsille ja nuorille suunnattuja ohjelmia, esityksiä ja harrastustoimintoja. Sillä on vaikutuksensa koko alan tulevaisuuteen, sillä lapset ja nuoret vasta opettelevat kulttuuripalveluiden käyttämistä.

– Siinä riittää haastetta, että kohderyhmä saadaan takaisin mukaan. Kulttuurilla, taiteella ja yhdessä olemisella on kuitenkin todella iso merkitys lapsen ja nuoren kehityksen kannalta.

Yksi varteenotettava keino olisi viime vuosina toteutetun taidetestaajat-hankkeen kaltainen toiminta. Siinä tarjotaan kaikille Suomen kahdeksasluokkalaisille ja heidän opettajilleen 1–2 vierailua lukuvuodessa korkealaatuisen taiteen pariin.

– Sellaiselle toivotaan tietenkin jatkoa.

Haastetta on Meriläisen mukaan myös siinä, miten erilaisia erityisryhmiä saataisiin paremmin kulttuuri- ja taidepalveluihin mukaan. Tekemistä riittää esimerkiksi viittomakielisten tai liikuntaesteisten huomioinnissa.

– Maahanmuuttajat ovat myös iso ryhmä, joita ei paljon näe taide- ja kulttuuritapahtumissa. Se on iso kysymys, miten voisimme tulla heitä vastaan, jotta täkäläinen taide ja kulttuuri houkuttelisi myös heitä.

Iso kysymys kulttuuritapahtumien järjestämisessä on myös vapaaehtoisten työntekijöiden huomioiminen. Meriläisen mukaan vapaaehtoisten väheneminen olisi koko alalle kohtalonkysymys. Kiertueella nousi esiin muun muassa mahdollisuus kartuttaa vapaaehtoistyöllä työkokemusta. 

Kiertueelta kerätyn palautteen käsittely on Meriläisen mukaan kuitenkin edelleen kesken. Hän aikoo myös syksyn aikana käydä muutamia lisävierailuja eri puolilla Suomea, jotta alan keskeisimmät kehitystarpeet kirkastuisivat.

Kiertueelta tehtävä raportti on tarkoitus julkistaa alkuvuodesta 2022.

Yhteistyötään kulttuuriministeri Kurvisen kanssa Meriläinen kehuu erittäin hyväksi. Kurvista hän luonnehtii avoimeksi ja keskustelevaksi poliitikoksi, joka pitää paljon yhteyttä alan toimijoihin ja koko kulttuurikenttään.

– Arvostan sitä, että kulttuuriministerin tehtäviin on laitettu tällainen eturivin poliitikko. Minulla on suuri luotto siihen, että hän kykenee olemaan osa ratkaisua taide- ja kulttuurialalla.

Lue myös

Kemppi kehuu Vantaan burkakieltoa – "Lapsen etu aina ensisijaista"

Keskustan varapuheenjohtaja Hilkka Kemppi sanoo kannattavansa Vantaan kaupungin tuoretta linjausta burkan tai niqabin...
10.3.2026 18:25

Elävän musiikin tapahtumien määrä laski hiukan

Tekijänoikeusjärjestö Teoston tietojen mukaan elävän musiikin tapahtumien määrä laski Suomessa viime vuonna. Tapahtumia...
10.3.2026 18:21

Poliisi epäilee tappoa ja törkeää tuhotyötä Kuopiossa – Yksi kuoli rakennuspalossa

Ihminen kuoli tulipalossa saamiinsa vammoihin Kuopiossa tiistaina. Asiasta kertoi Itä-Suomen poliisi. Poliisi epäilee...
10.3.2026 18:11

Aihetunnisteet

Antti Kurvinen kulttuuri Rosa Meriläinen taide tapahtuma-ala

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Öljyn hinta rikkoi 100 dollarin rajan ja nousee yhä – Trump: ”Hyvin pieni hinta turvallisuudesta”
Uutiset | 9.3.2026 8:30
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Huoli heräsi Pekingin aikeista – sotavoimissa pahaenteinen merkki
Uutiset | 9.3.2026 22:03
Iran: Euroopan maat auttoivat sotaan johtaneiden olosuhteiden luomisessa
Uutiset | 9.3.2026 13:01
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Iran iskenyt Omaniin
Uutiset | 3.3.2026 10:25
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Katkera tilitys Trumpin tempoilusta – ”Marco Rubio juoksi ulos huoneesta”
Uutiset | 3.3.2026 21:03
Trumpin liittolaiselta raju paljastus: Seuraava kohde jo valittu
Uutiset | 3.3.2026 22:05
Suoraa puhetta Iran-taustaisesta moskeijasta: ”Pitää kieltää välittömästi”
Uutiset | 4.3.2026 12:17
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35

Uusimmat

Kemppi kehuu Vantaan burkakieltoa – ”Lapsen etu aina ensisijaista”
Uutiset | 10.3.2026 18:25
Elävän musiikin tapahtumien määrä laski hiukan
Uutiset | 10.3.2026 18:21
Poliisi epäilee tappoa ja törkeää tuhotyötä Kuopiossa – Yksi kuoli rakennuspalossa
Uutiset | 10.3.2026 18:11
Trump: ”Sanoin Putinille, että olisit paljon enemmän avuksi saamalla sodan päätökseen”
Uutiset | 10.3.2026 18:08
Tulitauko pitää palauttaa Libanoniin heti, vaatii ulkoministeri Valtonen
Uutiset | 10.3.2026 18:01
Libanonissa yli 100 000 ihmistä joutui evakkoon yhdessä vuorokaudessa
Uutiset | 10.3.2026 17:55
Keskustakolmikko torjuu poliisiasemien lakkauttamisen – ”Valtiovallan ei pitäisi ruokkia lisää epävarmuutta”
Uutiset | 10.3.2026 17:50
Netanjahu: Sota ei ole loppumassa – Israel sanoo iskeneensä taas Teheraniin
Uutiset | 10.3.2026 17:36
Sauli Niinistö nimitettiin Euroopan ansioritarikunnan kunniajäseneksi
Uutiset | 10.3.2026 17:31
ABC: Ainakin seitsemän Iranin jalkapallonaista hakenut turvapaikkaa Australiasta
Uutiset | 10.3.2026 17:26
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01
”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kemppi kehuu Vantaan burkakieltoa – ”Lapsen etu aina ensisijaista”
Uutiset | 10.3.2026 18:25
Elävän musiikin tapahtumien määrä laski hiukan
Uutiset | 10.3.2026 18:21
Poliisi epäilee tappoa ja törkeää tuhotyötä Kuopiossa – Yksi kuoli rakennuspalossa
Uutiset | 10.3.2026 18:11
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lapin hyvinvointialue tarvitsee oikeudenmukaisen rahoituksen
Mielipide | 10.3.2026 13:46
Lukijalta: Eläkeläiset – Suomen salainen voima
Mielipide | 10.3.2026 13:38
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Militaristien logiikka ei kestä päivänvaloa
Mielipide | 10.3.2026 13:09
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Julkinen talous on sopeutettava – mutta hyvinvoinnin tuo vain talouskasvu
Mielipide | 2.3.2026 13:53
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii: Lasten käyttämisestä rikoksiin tehtävä ankarasti rangaistavaa
Uutiset | 9.3.2026 18:02
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste