Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Loma ja terveys -järjestö ei laita lappua luukulle, vaikka tuettujen lomien rahoitus loppuu – ”Toivo on seuraavassa hallituksessa”

9.5.2026 8:00
Lue lisää 
Vieraskynä
Hyvä kohtaaminen on kulttuuria ja siitä ollaan valmiita maksamaan, kirjoittaa Laura Kolbe. (Kuva: Jari Laukkanen)

Vieraskynä: Vieraanvaraisuudesta valttikortti

Laura Kolbe 5.1.2025 14:00, muokattu 7.1.2025 17:53
a– a+
Vieraskynä

Wieniläisessä kahvilassa on palveluasennetta. Sehr gerne, Frau, kumarrus, hymy ja ”toki, rouva, mielelläni” kuuluu, kun tarjoilija tuo kupin kahvia, lasin vettä, servietin ja leivoksen. Rentoudun. Hyvä olo valtaa mielen.

Suomalaisen hotellin aamiaishuone. Teevalikoimasta puuttuu musta tee ja huomautan siitä. ”No siellä nyt on se, mitä meillä on tarjolla”, nuori tarjoilijanainen kohottaa olkapäitään ja poistuu. Ahdistaa, että häiritsin hänen rauhaansa. Sopii arvata, kumpaan paikkaan palaan.

Matkailu on koronavuosien jälkeen palannut eniten globaalisti kasvavaksi elinkeinoksi. Ilmastoahdistus ei reissaamista ole vähentänyt – minne koneet lentävät, sinne turistit lähtevät. Väki liikkuu, hakee kokemuksia, innostuu tai vihastuu ja palvelu muokkaa lomaelämyksiä. Kyse on ihmisten kohtaamisista. Miten otetaan vastaan? Minkälaista palvelua saa? Täytetäänkö toiveet?

Maailmalla ”vieraanvaraisuuselinkeinoja” kunnioitetaan ja niihin kouluttaudutaan perusteellisesti. Vieraanvaraisuus (engl. hospitality) liittyy ruoan, juoman ja majoituksen tarjoamiseen. Hyvä kohtaaminen on kulttuuria ja siitä ollaan valmiita maksamaan. Suomessa ujostellaan vieraanvaraisuus-sanaa. Puhutaan mieluummin vain palveluista. 

Vieraanvaraisuuden osoittaminen kertoo kulttuuristamme paljon. Maissa, joissa on pitkä matkailuelinkeinon historia, vieraanvaraisuusalat (hotellit, ravintolat, kahvilat) kukoistavat. Vieraanvaraisuus itsessään on keino kertoa yhteiskunnan arvoista. Arvostetaanko vierasta? Kohdellaanko häntä hyvin? Kokeeko tulija itsensä tervetulleeksi?

Kun palvelut digitalisoituvat, on kysyntää henkilökohtaisille palveluille, välittämiselle ja vieraanvaraisuudelle. Ne ovat aineetonta arvoa, johon usein liittyy aineellinen ulottuvuus. Se muodostuu palvelupaikan ympäristöstä, tunnelmasta ja vastaanottajan käytöksestä. Jokainen yksityiskohta on merkityksellinen.

Lopulta kyse on empatiasta, asettumisesta matkailijan asemaan. Vieraanvaraisuuden osoittamisesta hyötyvät sekä tarjoaja että vastaanottaja. Kyse on vaihdannasta, joka tuottaa molemmille osapuolille iloa. Antaja tuntee ylpeyttä onnistumisesta, vastaanottaja saa iloa elämyksestä. Kaikki voittavat.

Suomen matkailua rakennetaan edelleen kansallisromanttisesti luonnon varaan.

Matkailu on ennen kaikkea elinkeino, joka elättää yrittäjiä. Matkustaminen tekee hyvää ihmiselle, lähtökohtaisesti. Se avartaa maailmankuvaa.

Turismia on suunniteltava, jotta, haittoja vähennetään ja tuloja voidaan kohdentaa oikeudenmukaisesti. Meidän on myös suostuttava maksamaan – huonosti hoidettuna matkailu syö omaa menestystään.

Suomen matkailua rakennetaan edelleen kansallisromanttisesti luonnon varaan. Tarvitaan panostusta kulttuuriin, kulttuuriperintöön sekä historian esiin nostamiseen.

Vieraanvaraisuuteen liittyy potentiaalia. Siinä saamme korkeita pisteitä: suomalaisia kehutaan, rehtiyttämme arvostetaan ja mutkattomuutemme herättää hyvää mieltä. Vieraanvaraisuudesta kannattaa rakentaa matkailun valttikortti. Se on parasta elinkeinopolitiikkaa.

PS. Portugalin lomalla opin tuotteistamisesta. Kansallisleivosta pastel del nataa saa kaikkialta, alkaen hotellin aamupalalta, päättyen kahviloihin, joissa lehtevää, vaniljatäytteellä kuorrutettuja leivoksia valmistetaan asiakkaiden silmien edessä. Voisiko karjalanpiirakan tuotteistaa herkuksi, jota oma väki ja matkailija arvostaa? Me turistit olemme valmiita jonottamaan paikallisherkun perässä, kun tarina toimii, tarjontaa on ja maku on hyvä.

Suomenmaa julkaisee viikottain politiikan ja median asiantuntijoiden Vieraskynä-kirjoituksia. Kirjoituksissa analysoidaan puoluepolitiikan asetelmia ja suomalaista yhteiskuntaa muovaavia trendejä. Vieraskynissä esitetyt mielipiteet ovat kirjoittajien omia näkemyksiä.

Laura Kolbe

Laura Kolbe suomalainen historiantutkija ja poliitikko. Hän on Helsingin yliopiston Euroopan historian professori ja keskustan kaupunginvaltuutettu Helsingissä.

Lue myös

Vieraskynä: Hei, meitä tarvitaan!

Joulun alla (18.12.) Maaseudun Tulevaisuus julkaisi galluptuloksen, mikä oli keskustalaisittain tosi mukavaa luettavaa....
2.1.2025 8:00

Vieraskynä: Keskusta ja Saamenmaa

Vuonna 1970 juuri eduskuntaan valitun 23-vuotias Paavo Väyrysen ensimmäinen lakialoite kansanedustajana oli ehdotus...
22.12.2024 12:00

Vieraskynä: Vapaan kansan kasvun tielle

Suomeen näyttää mahtuvan korkeintaan kolme suurta puoluetta kerrallaan.  Ennen toista maailmansotaa eduskunnassa oli vain...
15.12.2024 12:00

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Hiljainen tappaja lymyilee luustossa – Tutkimus vahvisti miljoonia kuolemia maailmalla
Uutiset | 8.5.2026 22:39
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Elon Muskin laite saattaa pudota Kuuhun – ”Osoittaa tietynlaista välinpitämättömyyttä”
Uutiset | 9.5.2026 21:30
Putin voitonpäivän puheessaan: Venäjä taistelee Ukrainassa Naton tukemaa aggressiivista joukkoa vastaan
Uutiset | 9.5.2026 11:24
Kettunen vetoaa voimalaitoksiin: Pitäkää luukut kiinni
Uutiset | 9.5.2026 11:35
THL: Kaksi suomalaista on saattanut altistua hantavirukselle – ministeriö valmistelee kiireellistä asetusmuutosta
Uutiset | 8.5.2026 22:40
Tämä pelätty syöpä alkaa usein huomaamatta – Ole tarkka näiden oireiden kanssa
Uutiset | 8.5.2026 21:31
Venäjä rikkoi ilmoittamansa tulitauon
Uutiset | 8.5.2026 10:00
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
US: THL:n Mika Salminen lyttää hallituksen Kela-korvauslinjan
Uutiset | 4.5.2026 10:32
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Jääkärit saivat nimensä 110 vuotta sitten
Uutiset | 2.5.2026 21:30
Pohjois-Korea poisti perustuslaista maininnan, joka on ollut Koreoiden tavoite vuosikymmeniä
Uutiset | 6.5.2026 9:33
Venäjä rikkoi ilmoittamansa tulitauon
Uutiset | 8.5.2026 10:00
Hiljainen tappaja lymyilee luustossa – Tutkimus vahvisti miljoonia kuolemia maailmalla
Uutiset | 8.5.2026 22:39
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20

Uusimmat

Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00
Lapset muistuttavat pelkällä olemassaolollaan, mikä elämässä on tärkeintä, sanoo Hilkka Kemppi
Uutiset | 10.5.2026 9:01
Elon Muskin laite saattaa pudota Kuuhun – ”Osoittaa tietynlaista välinpitämättömyyttä”
Uutiset | 9.5.2026 21:30
Orpo: Kokoomukselta oma ehdotus velkajarrusta syksyyn mennessä
Uutiset | 9.5.2026 18:20
Purra hyökkäsi Lindtmania vastaan ja esitteli uuden voikukkalogon – ”En halua Suomeen espanjalaista sosialismia”
Uutiset | 9.5.2026 17:31
Pääministeri Orpo: Valtioneuvoston istunto hantaviruksesta tarvittaessa jo maanantaina
Uutiset | 9.5.2026 14:27
Kokoomus karsisi hyvinvointialueita ja luopuisi terveyskeskusajattelusta
Uutiset | 9.5.2026 14:22
Kettunen vetoaa voimalaitoksiin: Pitäkää luukut kiinni
Uutiset | 9.5.2026 11:35
Kurvinen: Hallitus on murentanut suomalaisten luottamuksen tulevaisuuteen
Uutiset | 9.5.2026 11:30
Keskustan Ovaska: Euroopan on vahvistettava omavaraisuutta, puolustusta ja huoltovarmuutta tukevia liikenneyhteyksiä
Uutiset | 9.5.2026 11:28
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Lapset muistuttavat pelkällä olemassaolollaan, mikä elämässä on tärkeintä, sanoo Hilkka Kemppi
Uutiset | 10.5.2026 9:01
Loma ja terveys -järjestö ei laita lappua luukulle, vaikka tuettujen lomien rahoitus loppuu – ”Toivo on seuraavassa hallituksessa”
Uutiset | 9.5.2026 8:00
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00
Lapset muistuttavat pelkällä olemassaolollaan, mikä elämässä on tärkeintä, sanoo Hilkka Kemppi
Uutiset | 10.5.2026 9:01
Elon Muskin laite saattaa pudota Kuuhun – ”Osoittaa tietynlaista välinpitämättömyyttä”
Uutiset | 9.5.2026 21:30
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Huomio työttömyyden hoidosta työpaikkojen luomiseen
Mielipide | 7.5.2026 14:46
Lukijalta: Hallitus leikkaa sieltä, missä säästäminen maksaa eniten
Mielipide | 7.5.2026 13:43
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Mikä oikeusjärjestelmäämme vaivaa?
Mielipide | 7.5.2026 10:40
Lukijalta: Lappi ei anna valtaa, vaan valtio sen ottaa
Mielipide | 5.5.2026 11:28
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Hävetkää – väkivalta ei ole isänmaallisuutta
Mielipide | 6.5.2026 15:07
Lukijalta: Suomi kuntoon arvojen kautta
Mielipide | 5.5.2026 14:45

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste