Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kevät

Varoitus kevätsäästä innostuneille suomalaisille: Vaara kasvaa nyt nopeasti

11.4.2026 15:55
Lue lisää 
Kotimaa
Venäjän sotateollisuuteen kytkeytyvän liikemiehen Boris Aljoshinin takavarikoitu tontti Kirkkonummella 6. marraskuuta 2023. (Kuva: Lehtikuva / Vesa Moilanen)

Venäjän omaisuuden takavarikkojuttu etenee – Ulosottolaitos takavarikoi loputkin Venäjän omistamat huoneistot aiempien toimien jatkona

Ukrainalaisyhtiön pyynnöstä tehdyn takavarikkoasian oikeuskäsittelyyn voi mennä useita vuosia. Aiempien, yli kymmenen kohteen lisäksi takavarikkoon on nyt asetettu yhteensä yli 30 kohdetta.
STT-Lassi Lapintie, Sanna Raita-aho 15.11.2024 14:11, muokattu 15.11.2024 14:34
a– a+
Kotimaa

Ulosottolaitos on asettanut väliaikaiseen takavarikkoon loputkin Venäjän valtion omistamista huoneistoista aiemmin tehdyn väliaikaistoimen jatkoksi. Lokakuun lopulla takavarikoitujen reilun kymmenen kohteen päälle takavarikkoon on nyt asetettu yli 30 kohdetta, joihin kohdistui väliaikaistoimi jo aiemmin. Asia käy ilmi STT:lle lähetetystä päätöksestä.

Nyt takavarikoitujen kohteiden arvo on yli 10 miljoonaa euroa. Kohteissa on huoneistoja sekä autopaikkoja. Lokakuun lopulla takavarikoitujen kohteiden arvo on kymmeniä miljoonia. Tuolloin takavarikoitiin useita Venäjän kiinteistöjä.

Väliaikaistoimet kohdistettiin lokakuun lopulla kohteisiin, joiden takavarikoimisen edellytyksiä ei ollut vielä täysin selvitetty. Väliaikaistoimet voivat olla voimassa korkeintaan kolme viikkoa.

Tuoreessa päätöksessä ulosottomies katsoo, että takavarikoitavien kohteiden osalta on osin riitaisuutta niiden viralliskäytöstä, mutta kyseinen riitaisuus ei estä niiden takavarikointia. Mahdolliset riitaisuudet ratkaistaan ulosottovalitusasiana. Ulosottomies katsoo, että lain mukaan takavarikkotoimet ovat mahdollisia.

Helsingin käräjäoikeus määräsi elokuussa Venäjän valtion omaisuutta Suomessa takavarikkoon noin neljän miljardin euron arvosta. Kyseessä on väliaikainen turvaamistoimi, jolla halutaan suojata ukrainalaisen öljy- ja kaasuyhtiö Naftogazin Venäjältä vaatimia varoja.

Lokakuun lopulla Ulosottolaitos päätti useiden Venäjän omistamien kiinteistöjen ja huoneistojen takavarikoinnista. Naftogaz on hakenut Venäjän omaisuutta takavarikkoon Suomen lisäksi myös muissa länsimaissa. Suomi oli tiettävästi ensimmäinen valtio, joka ryhtyi Naftogazin pyynnöstä takavarikoimaan Venäjän omaisuutta.

Taustalla on kansainvälisen välitystuomioistuimen Haagissa viime vuonna antama päätös, jossa Venäjän valtio määrättiin maksamaan Naftogazille miljardien dollarien korvaukset Krimin vuoden 2014 miehityksen yhtiölle aiheuttamista menetyksistä. Venäjä on kieltäytynyt maksamasta korvauksia.

Suomen viranomaisten päätös on herättänyt vastalauseita Venäjällä. Maa on muun muassa puhutellut Suomen Venäjän-suurlähettilästä sekä lähettänyt Suomelle kaksi noottia. Venäjän ulkoministeriö on syyttänyt takavarikointipäätöksen rikkovan diplomaattisia suhteita koskevaa Wienin yleissopimusta vuodelta 1961 ja sanonut Venäjän ryhtyvän asiassa tarvittaessa vastatoimiin.

Venäjän valtiollinen uutistoimisto Tass kertoi viime viikolla Venäjän aikovan valittaa Suomen päätöksestä. Tassin mukaan valituksen tekisi Venäjän valtakunnansyyttäjänvirasto, uutisoi Suomessa muun muassa Iltalehti. Helsingin käräjäoikeudesta kerrottiin STT:lle torstaina, että Venäjältä ei ole lähetetty virallista valitusta, vaikka ulosottopäätöksessä annetun kolmen viikon valitusaika oletettavasti päättyi tuolloin.

Koska kolmen viikon valitusajan lasketaan alkavan siitä, kun vastaaja on saanut tiedon päätöksestä, ei valitusajan umpeutumisen tarkasta hetkestä ole varmuutta. Käräjäoikeuden ja ulosottomiehen päätöksestä tehtävät valitukset ovat myös erillisiä prosesseja.

Venäjän valtakunnansyyttäjänvirasto ei perjantaihin mennessä ollut tiedottanut asiaan liittyvistä uusista päätöksistä sivuillaan.

Ulosottolaitoksen torstaisesta päätöksestä tehtävän valituksen määräajaksi kerrottiin jälleen kolme viikkoa, eli 5. joulukuuta asti. Valitusviranomaisena on Helsingin käräjäoikeus, josta kerrottiin STT:lle torstaina, että Venäjä voi käytännössä valittaa päätöksestä myöhemminkin, eikä mahdollisten määräaikojen osalta aikataulurajoituksia ole loppuvuoden osalta.

Naftogaz pyrkii kaikissa maissa saamaan mahdollisimman suuren suorituksen saamiselleen. Tämä selittää sitä, miksi Naftogaz on pyytänyt takavarikoimaan Venäjän omaisuutta Suomessa yli neljän miljardin dollarin edestä, kertoi STT:lle lokakuun lopulla ukrainalaisyhtiötä avustava asianajaja Mikko Leppä asianajotoimisto HPP:stä.

– Tuskin he ajattelevat, että täältä löytyisi niin paljon sitä omaisuutta.

Varsinaisen velkomushakemuksen käsittely käräjäoikeudessa alkaa seuraavaksi, ja se vie oman aikansa. Oikeusoppineet ovat arvioineet STT:lle, että oikeuskäsittelyyn voi mennä useita vuosia.

Venäjän valtion omistamien kiinteistöjen ja huoneistojen takavarikoimisella ei ole mitään vaikutusta niiden käyttöön. Takavarikointi turvaamistoimena tarkoittaa ainoastaan sitä, että Venäjän valtio ei voi omistuksiaan myydä eikä luovuttaa, kertoi STT:lle lokakuussa julkisoikeuden professori Tomi Voutilainen Itä-Suomen yliopistosta.

– Suuri osa kohteista oli sellaisia, että ei Venäjän valtiolla ole ollut mitään intressejä lähteä niitä luovuttamaan tai myymään. Niitä on jopa Neuvostoliiton ajalta. Ei tällä ole oikeastaan mitään muita vaikutuksia kuin että jos Venäjällä ykskaks yllättäen nyt tulisi halu niitä myydä, niin se ei sitä voi tehdä, Voutilainen sanoi.

Lue myös

Lapuan tehtaan ruuti oli erityisen herkkää – muutkin kemialliset syyt saattoivat edesauttaa räjähdystä 50 vuotta sitten

Huomenna maanantaina tulee kuluneeksi tasan 50 vuotta eräästä Suomen historian suuresta murhenäytelmästä. Lapuan patruunatehtaan...
12.4.2026 20:00

Essee: Epäluottamuksen aikakausi nosti karismaattiset johtajat maailmanpolitiikan keskiöön

Kun politiikan institutionaalinen perusta väistyy henkilökohtaisten verkostojen tieltä, vallan kriittinen arviointi korvautuu lojaalisuudella, kirjoittaa Pekka Väisänen esseessään.
12.4.2026 9:00

Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri

40 vuotta täyttäneen Antti Siika-ahon mukaan tärkeintä on nyt palauttaa nuorten usko hyvään tulevaisuuteen.
12.4.2026 8:00

Aihetunnisteet

Politiikka takavarikot ulosotto Venäjä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Kohujen keskellä rypenyt prinsessa Mette-Marit edusti ensimmäistä kertaa happiviiksissä
Uutiset | 11.4.2026 17:15
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
PLL: Miksi ihmeessä keväällä väsyttää niin vietävästi?
Uutiset | 9.4.2026 21:46
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Railo repesi Trumpin ja MAGA-eliitin välille – ”Saattaa olla aika laittaa pappa hoitokotiin”
Uutiset | 10.4.2026 21:54
Britannian laivasto sai Venäjän sukellusveneet kiinni rysän päältä
Uutiset | 9.4.2026 21:38
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Ruotsissa surkutellaan: Prinssin lahja paloi karrelle
Uutiset | 8.4.2026 21:47
Vihdoinkin hyviä uutisia työnhakijoille – Duunitori: Näillä aloilla on parhaat näkymät
Uutiset | 8.4.2026 14:20
Historia | Bitburgin lentotukikohta oli kylmän sodan tyly etuvartio – ”Eifelin kotkien” piti siivota taivaalta Varsovan liiton MiGit
Uutiset | 7.4.2026 21:15
Huh, mikä nopeus! – Artemiksen miehistö iskeytyy ilmakehään hirmuisella vauhdilla
Tarinat | 8.4.2026 21:01
Britannian laivasto sai Venäjän sukellusveneet kiinni rysän päältä
Uutiset | 9.4.2026 21:38
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46

Uusimmat

Lapuan tehtaan ruuti oli erityisen herkkää – muutkin kemialliset syyt saattoivat edesauttaa räjähdystä 50 vuotta sitten
Uutiset | 12.4.2026 20:00
Essee: Epäluottamuksen aikakausi nosti karismaattiset johtajat maailmanpolitiikan keskiöön
Uutiset | 12.4.2026 9:00
Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 12.4.2026 8:00
Luulitko, että Bond-filmin kuuluisassa kohtauksessa nähtiin parkouria? – Ei aivan
Uutiset | 11.4.2026 22:05
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Etkö saa unta? Näistä ruoista voi olla apua
Uutiset | 11.4.2026 21:24
Poliisi: Iitin droonin eristysalueelta löytyi räjähtämätön taistelukärki
Uutiset | 11.4.2026 17:19
Kohujen keskellä rypenyt prinsessa Mette-Marit edusti ensimmäistä kertaa happiviiksissä
Uutiset | 11.4.2026 17:15
Tänne menivät vuoden 2029 Kalevan kisat
Uutiset | 11.4.2026 16:47
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Moraalifilosofi: Trump on oikeasti vaarallinen – Eurooppa joutuu ajamaan kaksilla rattailla
Uutiset | 9.4.2026 21:00
50 vuotta | Ensi vaalikaudella joudutaan tekemään keskustalle kivuliaita päätöksiä, sanoo Mirja Vehkaperä
Uutiset | 6.4.2026 9:01
”Ostakaa villapuseroita ja lämpimiä kenkiä” – Hannu Hoskonen tylyttää Suomen energiapolitiikkaa
Uutiset | 5.4.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lapuan tehtaan ruuti oli erityisen herkkää – muutkin kemialliset syyt saattoivat edesauttaa räjähdystä 50 vuotta sitten
Uutiset | 12.4.2026 20:00
Essee: Epäluottamuksen aikakausi nosti karismaattiset johtajat maailmanpolitiikan keskiöön
Uutiset | 12.4.2026 9:00
Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 12.4.2026 8:00
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kuopiossa on vahvistettava paikallista yrittäjyyttä ja markkinaa
Mielipide | 11.4.2026 16:08
Lukijalta: Kainuun tulevaisuutta ei saa keskittää
Mielipide | 10.4.2026 13:19
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16
Lukijalta: Eläkeuudistuksia ei pidä tehdä tasa-arvon kustannuksella
Mielipide | 8.4.2026 13:51
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16
Lukijalta: Kenelle Kainuun hyvinvointialue on olemassa?
Mielipide | 7.4.2026 10:13

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Siponen: Luken pitää ottaa nopeasti käyttöön uudet menetelmät peltojen hiilinielulaskennassa
Uutiset | 11.4.2026 12:34
Katariina Souri lähtee keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi
Uutiset | 9.4.2026 15:16
Keskustakolmikko: Hallitus vie vanhustenhoidosta rahat ja hoitajat – Korvaa ne ”aparaateilla”
Uutiset | 9.4.2026 14:07
Keskustakolmikko: Hallitus vie vanhustenhoidosta rahat ja hoitajat – Korvaa ne ”aparaateilla”
Uutiset | 9.4.2026 14:07
Katariina Souri lähtee keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi
Uutiset | 9.4.2026 15:16
Pirkanmaan Keskustanaiset esittää Petra Schulze Steinenia keskustan varapuheenjohtajaehdokkaaksi
Uutiset | 8.4.2026 15:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste