Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Hyvinvointialueet

HS: Osa hyvinvointialueista saa lisäaikaa taloutensa kuntoon saattamiseen

27.11.2025 18:04
Lue lisää 
Vasemmistoliitto
Europarlamentaarikko Jussi Saramo sanoo, ettei "kommunismia retoriikassaan roikottaville" puolueille ole enää kysyntää tänä päivänä. (Kuva: Lehtikuva)

Vasemmistoliitto lähti uuteen eurooppalaiseen kattopuolueeseen – Jäsenten historiasta löytyy tylyjä kannanottoja Natosta ja Ukrainasta

STT – Mikko Gustafsson 7.9.2024 11:20, muokattu 7.9.2024 12:03
a– a+
Vasemmistoliitto

Vasemmistoliitto kertoi viime viikolla perustavansa sisarpuolueidensa kanssa uuden eurooppalaisen kattopuolueen. Uudessa puolueessa ei ole mukana eurooppalaisia kommunistipuolueita, mutta STT:n läpikäymien aineistojen perusteella näkemyseroja löytyy yhä esimerkiksi Natosta ja Ukrainan aseellisesta tuesta.

Vasemmistoliitto on jo aiemmin lähtenyt Euroopan vasemmistopuolueesta, joka oli europarlamentaarikko Jussi Saramon mukaan liian hajanainen. Uudella puolueella on hänen mukaansa pragmaattinen ja ”konkreettinen” suhtautuminen tulevaisuuteen.

Vasemmistoliitolle tärkeää oli myös ulko- ja turvallisuuspolitiikka, Saramo kertoo.

– Tämä porukka haluaa lähettää yksiselitteisen viestin, että myös Ukrainan alueellinen koskemattomuus on pyhä. Niin kauan kuin Ukraina on sitä mieltä, että ei ole aika neuvotteluille, kukaan muu ei voi lähteä heitä Trump-henkisesti ulkopuolelta ohjaamaan.

Presidentiksi Yhdysvalloissa pyrkivä republikaanien Donald Trump on sanonut, että hän voisi lopettaa Ukrainan sodan vuorokaudessa. Sitä voinee pitää liioitteluna, mutta pikaisen rauhan tavoittelu voisi olla vahingollista Ukrainalle ja muille Venäjän naapureille.

Sukellus uuden vasemmistolaisen kattopuolueen jäsenpuolueiden ja niiden keskeisten hahmojen linjauksiin puolestaan kertoo, että kaikki siellä eivät ole valmiita esimerkiksi Ukrainan avustamiseen asein.

Myös jotkin puolueiden tai niiden johtohahmojen aiemmat kannanotot Natosta ja Ukrainasta herättävät huomiota.

Uusi kattopuolue on eri asia kuin Euroopan parlamentin vasemmistoryhmä, johon kuuluu muitakin kuin tuoreen kattopuolueen edustajia. Kattopuoluetta ovat olleet perustamassa Suomen, Tanskan ja Ruotsin sisarpuolueiden lisäksi vasemmistopuolueet Puolasta, Espanjasta, Portugalista ja Ranskasta.

Ranskasta perustajajäsenenä on Alistumaton Ranska. Sitä johtaa Jean-Luc Melenchon, joka on ollut viime aikoina laajasti julkisuudessa Ranskan parlamenttivaalien takia. Ranskalaisten vasemmistopuolueiden ja vihreiden muodostama Uusi kansanrintama varmisti heinäkuussa eniten paikkoja Ranskan parlamenttiin, mutta maasta puuttuu yhä hallitus.

Melenchonia pidetään kotimaassaan ristiriitaisena hahmona, jota on luonnehdittu myös laitavasemmistolaiseksi. Keskusteluun ovat jälleen nousseet myös hänen kirjoituksensa ja lausuntonsa Venäjästä, Ukrainasta ja Natosta.

Krimin valtauksen jälkeen vuonna 2014 Melenchon muun muassa julkaisi blogikirjoituksen, jonka mukaan Venäjällä ei ollut muuta mahdollisuutta kuin vallata Krim Ukrainan ja Naton toiminnan seurauksena.

– Totta kai Nato on menettänyt Krimin. Hyviä uutisia, hän kirjoittaa tekstissä.

Saramo sanoo myös itse kiinnittäneensä huomiota Melenchonin silloisiin kirjoituksiin. Hän kuitenkin tulkitsee, että tämä on tarkistanut ajatteluaan. Hän myös huomauttaa, että Alistumaton Ranska -puolueen europarlamentaarikot äänestivät heinäkuussa yksimielisesti Ukrainan aseellista tukea kannattavan Euroopan parlamentin lausuman puolesta.

Myös Uusi kansanrintama kannattaa ohjelmassaan aseellista tukea Ukrainalle.

Jean-Luc Melenchonia pidetään Ranskassa ristiriitaisena hahmona, jota on luonnehdittu myös laitavasemmistolaiseksi. LEHTIKUVA / AFP / EMMANUEL DUNAND

Politiikassa puhutaan usein yhteisestä liimasta, kun halutaan kuvata eri aineksista koottujen koalitioiden yhdistäviä tekijöitä. Saramo sanoo sisarpuolueiden liiman löytyvän muun muassa voimakkaasta ympäristömyönteisyydestä, ihmisoikeuksista, työntekijöiden oikeuksista ja talouspolitiikasta.

Suomalaisin silmin huomio kiinnittyy silti nykyisessä tilanteessa helposti eriäviin turvallisuuspoliittisiin näkemyksiin.

Alistumaton Ranska tavoitteli maansa vaiheittaista vetäytymistä Natosta vain noin kolme kuukautta sen jälkeen, kun Venäjä oli laajentanut hyökkäyssotaansa Ukrainassa vuonna 2022. Kanta löytyy Ranskan vasemmistopuolueiden ja vihreiden silloisen liittouman ohjelmasta.

Voimakasta Nato-kritiikkiä löytyy muiltakin. Pian Venäjän laajennettua hyökkäyssotaa portugalilaisen Bloco de Esquerda -puolueen työvaliokunta varoitti päätöslauselmassaan, että Naton sotakoneiston vahvistuminen Venäjän imperialismin sotilasmanööverien varjolla vaarantaa Euroopan rauhan.

Nato-jäsenyys jakoi Suomessa vasemmistoliittoa, mutta Saramo äänesti sen puolesta. Hän sanoo, ettei hänestä silti saa lämmintä Naton kannattajaa.

– Se mitä espanjalaiset ja ranskalaiset sanovat – että meidän pitää luoda parempi turvallisuusjärjestelmä kuin Nato – niin olen tavallaan samaa mieltä. Mutta sitten reaalipoliitikkona: Ei sellaista ole ihan heti tulossa.

Eroja löytyy myös kannoista aseapuun Ukrainalle. Näkyvänä aseavun vastustajana Ukrainalle ja muualle on profiloitunut espanjalainen Podemos, joka kuuluu uuden kattopuolueen perustajiin.

Heinäkuussa puolueesta asettui ehdolle Euroopan parlamentin puhemieheksi Espanjan entinen tasa-arvoministeri Irene Montero.

Hän sanoi Strasbourgissa parlamentille, että Eurooppaa ollaan viemässä sotaan, jossa Eurooppa ja Ukraina häviävät ja putinismi voittaa. Euroopan militarisointi nostaa hänen mukaansa hintoja ja vaikeuttaa ympäristötyötä sekä työtä naisten oikeuksien puolesta.

Vasemmistoliiton parlamentaarikko Merja Kyllönen kertoi puheenvuoron jälkeen STT:lle äänestäneensä puhemieheksi Roberta Metsolaa, joka kuuluu kokoomuksen kattopuolueeseen EPP:hen. Saramo kuvaili puheenvuoron Ukraina-osuutta tuolloin toiveajatteluksi muttei avannut äänestyspäätöstään.

– Me olemme tästä eri mieltä hänen kanssaan kyllä, hän sanoo yhä Monteron Ukraina-ajattelusta.

Saramo on sanonut haastattelun aikana toistuvasti, että uusi eurooppalainen vasemmistopuolue haluaa katsoa tulevaisuuteen tai eteenpäin. Tarkoittaako hän myös suhdetta kommunismiin?

– Ehkä se kertoo siitä, että ne puolueet, jotka tätä kommunismia retoriikassa roikottavat, niin… Eihän sille ole oikein kysyntää tänä päivänä.

Hän sanoo puolueen ennen kaikkea vahvistavan yhteistyörakennetta, joka oli olemassa jo ennen puolueen perustamista. Esimerkiksi saksalainen Die Linke ja kreikkalainen Syriza saattavat vielä myöhemmin liittyä mukaan, hän arvioi.

Vasemmistoliitolla on tällä hetkellä suomalaispuolueista toiseksi eniten paikkoja Euroopan parlamentissa kolmella parlamentaarikolla. Ainoastaan kokoomus sai yhden paikan enemmän kesäkuun EU-vaaleissa.

Irene Monteron mukaan Euroopan militarisointi nostaa hintoja ja vaikeuttaa ympäristötyötä sekä työtä naisten oikeuksien puolesta. LEHTIKUVA / AFP / FREDERICK FLORIN

Lue myös

USU: Suurin osa suomalaisista kieltäisi turkistarhauksen

Yli puolet suomalaisista on sitä mieltä, että turkistarhaus pitäisi kieltää Suomessa. Tämä selviää...
28.11.2025 5:00

Moni ei tunnista ikävää sairautta, sanoo tutkimus – "Voi johtaa pysyviin arpiin"

Aikuisiän akne on paljon yleisempää kuin luullaan, kertoo Oulun yliopiston tekemä tutkimus. Silti...
27.11.2025 22:11

Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli

Venäjän kielen opiskelu on jatkossa pakollista Pohjois-Korean koululaisille neljännestä luokasta eteenpäin. Asiasta kertoo Venäjän...
27.11.2025 22:04

Aihetunnisteet

Euroopan parlamentti Politiikka vasemmistoliitto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Sudentappolaki kuohautti eduskunnassa – ”Eihän tällä ole järjen kanssa yhtään mitään tekemistä”
Uutiset | 25.11.2025 18:18
Haluatko estää tauteja? – Tankkaa näitä ruoka-aineita
Uutiset | 25.11.2025 22:31
Tutkijat: Nenäsumutteesta apu pelättyyn sairauteen
Uutiset | 26.11.2025 23:35
Pettynyt Naton ex-kenraali lataa täyslaidallisen: ”Vihollisemme ystävä”
Uutiset | 26.11.2025 22:03
Kremlistä tyly Ukraina-jyrähdys
Uutiset | 25.11.2025 12:56
Pitäisikö lakkautettuja varuskuntia palauttaa? Kaikkonen nostaa esiin Pohjois-Karjalan prikaatin
Uutiset | 27.11.2025 12:05
Etelä-Karjalan hyvinvointialue vähentää lähes 400 työpaikkaa yt-neuvottelujen seurauksena
Uutiset | 26.11.2025 14:44
Tutkimus: Tämä yleinen sairaus voi altistaa Parkinsonin taudille
Uutiset | 26.11.2025 21:58
Lintilältä vinkki hallitukselle: Luottamus ja uskottavuus korjaantuvat yhdellä asialla
Uutiset | 26.11.2025 17:50
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30
Ilmailu | Suihkumoottorilla ryyditetty ”kansanhävittäjä” oli epätoivoinen, mutta toimiva viritys – natsinuorison lennettäväksi siitä ei ollut
Uutiset | 19.11.2025 21:05
Tutkijoiden huoli heräsi kasvipohjaisista lihankorvikkeista: ”Olimme yllättyneitä”
Uutiset | 24.11.2025 23:03
Sudentappolaki kuohautti eduskunnassa – ”Eihän tällä ole järjen kanssa yhtään mitään tekemistä”
Uutiset | 25.11.2025 18:18
Haluatko estää tauteja? – Tankkaa näitä ruoka-aineita
Uutiset | 25.11.2025 22:31
Tutkijat: Nenäsumutteesta apu pelättyyn sairauteen
Uutiset | 26.11.2025 23:35
Kremlistä tyly Ukraina-jyrähdys
Uutiset | 25.11.2025 12:56
Pysäyttävä Nato-varoitus Ylellä: ”Ihan katastrofi”
Uutiset | 21.11.2025 13:19
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10

Uusimmat

USU: Suurin osa suomalaisista kieltäisi turkistarhauksen
Uutiset | 28.11.2025 5:00
Moni ei tunnista ikävää sairautta, sanoo tutkimus – ”Voi johtaa pysyviin arpiin”
Uutiset | 27.11.2025 22:11
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Porukka hamstraa nyt näitä – Hurjia lukemia
Uutiset | 27.11.2025 22:03
Jomottava sairaus leviää – Erityisesti länsimaissa
Uutiset | 27.11.2025 21:46
Tutkimus: Tämä ennustaa pidempää ikää ja parempaa elämänlaatua
Uutiset | 27.11.2025 21:30
Jättääkö lapsi vastaamatta tähän kysymykseen? – Asiantuntijalta konkreettinen neuvo
Uutiset | 27.11.2025 21:15
Nord Stream -kaasuputken räjäytyksestä epäilty luovutettiin Saksaan
Uutiset | 27.11.2025 18:07
HS: Osa hyvinvointialueista saa lisäaikaa taloutensa kuntoon saattamiseen
Uutiset | 27.11.2025 18:04
Hiski Haukkala: Euroopan pitäisi keskustella Venäjän kanssa – nykyinen tilanne ”hullunkurinen”
Uutiset | 27.11.2025 17:57
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Keskittämisprojekti” hirvittää – Nyt puhuvat valtion ohjaukseen joutuneiden sote-alueiden keskustalaiset
Uutiset | 25.11.2025 17:31
Toimittajalta | Keskusta päästi irti sinipunapeikon – kiistelty hallituspohja on perinteinen tupailtojen kauhu
Uutiset | 24.11.2025 16:51
Harri Broman aikoo ”painaa päälle”, jotta erityistalousalueet syntyvät Kajaaniin ja Imatralle
Uutiset | 23.11.2025 13:42

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
USU: Suurin osa suomalaisista kieltäisi turkistarhauksen
Uutiset | 28.11.2025 5:00
Moni ei tunnista ikävää sairautta, sanoo tutkimus – ”Voi johtaa pysyviin arpiin”
Uutiset | 27.11.2025 22:11
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomen ehdotus on pahasti myöhässä – saattaa silti toteutua
Mielipide | 27.11.2025 15:36
Lukijalta: Mummoralli sekä hoitajien työpaikkojen katoaminen on pysäytettävä
Mielipide | 27.11.2025 15:14
Lukijalta: Sosiaaliturvaa ei voi korjata, jos terveydenhuolto jätetään sivurooliin
Mielipide | 27.11.2025 15:09
Lukijalta: Kun pulla tulkitaan riskiksi, hukkaamme jotain olennaista
Mielipide | 27.11.2025 15:02
Lukijalta: Kuka lähtee mukaan ajamaan miljoonalle suomalaiselle yhdenvertaista osinkoveroa? 
Mielipide | 20.11.2025 12:16
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapiajärjestelmää kannattaisi kehittää
Mielipide | 31.10.2025 11:36
Lukijalta: Tulevaisuutemme on tässä ja nyt
Mielipide | 20.11.2025 12:24
Lukijalta: Suomeen tarvitaan ”keskustaliitto”, laajapohjainen keskustavoimien hallitus
Mielipide | 25.11.2025 13:57

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Liisa Varjola jatkaa Kymenlaakson Keskustan johdossa – valtionosuusuudistuksen kaatuminen huoletti kokousväkeä
Uutiset | 27.11.2025 12:59
Keskustan Päijät-Hämeen piiri vaatii nopeita korjausliikkeitä työllisyystilanteen parantamiseksi
Uutiset | 25.11.2025 10:48
Keskustan puoluevaltuusto: Lapsiperheköyhyyden torjunta on investointi Suomen tulevaisuuteen
Uutiset | 24.11.2025 13:49
Keskustaan on tänä vuonna liittynyt ennätysmäärä uusia jäseniä – puoluesihteeri kertoo edessä olevasta järjestöuudistuksesta
Uutiset | 20.11.2025 8:00
”Se on tämän hallituksen surkeaa, surkeaa politiikkaa” – Länsirata, Itä-Suomi ja sote keskustan puoluevaltuutettujen pohdinnoissa
Uutiset | 21.11.2025 8:00
Kaikkonen uskoo keskustan kirikykyyn
Uutiset | 22.11.2025 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste