Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

HS-gallup: Kokoomuksen kannatus notkahti, keskusta nousussa

20.8.2025 8:35
Lue lisää 
Saamelaiskäräjälaki
Perustuslakivaliokunnan julkinen kuuleminen saamelaiskäräjälaista järjestettiin eduskunnassa keskiviikkona. (Kuva: LEHTIKUVA / VESA MOILANEN)

Vallan betonointia vai alkuperäiskansan oikeuksien korjaamista? Saamelaiset pysyivät poteroissaan perustuslakivaliokunnan julkisessa kuulemisessa

Pauliina Pohjala 25.1.2023 13:48, muokattu 25.1.2023 17:28
a– a+
Saamelaiskäräjälaki

Eduskunnan perustuslakivaliokunnan julkisessa kuulemisessa kävi ilmi, että saamelaiskäräjälaki on edelleen riitaisa ja herkkä asia saamelaisten keskuudessa. Näin siitä huolimatta, että saamelaiskäräjät hyväksyi marraskuun lopulla Suomen hallituksen esityksen saamelaiskäräjälain muuttamisesta äänin 15–3.

Saamelaiskäräjien näkemyksen mukaan lain uudistaminen on välttämätöntä saamen kieltä ja kulttuuria koskevan itsehallinnon turvaamiseksi, yhteiskuntarauhan vakiinnuttamiseksi sekä luottamuksen rakentamiseksi saamelaisten ja Suomen valtion välille.

– Itsehallintomme puolustaminen on meille kunniatehtävä. Saamelaiskäräjälain uudistus on meille erittäin tärkeä asia, siinä on kyse oikeusvaltion ytimestä sekä perustuslaillisesta oikeudestamme itsehallintoon että meille taatuista alkuperäiskansojen oikeuksista, puheenjohtaja Tuomas Aslak Juuso sanoi.

Hän huomautti, että YK:n ihmisoikeuskomitea moittii Suomea saamelaisten itsemääräämisoikeuden loukkaamisesta. 

– Tällöin on kysyttävä, eivätkö Suomen yhteiskunnan päättäjät halua korjata asiaa. Tämä lakiasia on yli 10 vuotta pyörinyt eduskunnan käytävillä ja myös saamelaiskäräjien pöydillä.

Saamelaisten vähemmistöjen keskuudessa ollaan toista mieltä. Inarinsaamelaiset ry vaatii lain palauttamista valmisteluun. Puheenjohtaja Inka Kangasniemen mukaan lakiuudistus betonoisi vallan tietylle saamelaiskäräjien ryhmittymälle ja heikentäisi demokratiaa.

Kangasniemi totesi perustuslakivaliokunnalle, että saamelaisyhteisön kannasta lakiesitykseen ei ole lopullista varmuutta. Saamelaiskäräjillä vähemmistössä toimiminen on hänen mukaansa hyvin paineenalaista.

– Vaientaminen on tehokasta ja porukka on pelosta hiljaa. Tämä näkyi myös saamelaiskäräjien äänestyksessä tästä laista, jossa osa liukui lain kannalle, ja jälkeen päin mediassa paikkaili, että edelleen vastustaa saamelaiskäräjälakiesitystä.

Kangasniemi oli kiitollinen kutsusta tulla kuultavaksi perustuslakivaliokuntaan, sillä inarinsaamelaisia ei otettu mukaan lakiesityksen valmistelutyöhön.

Kangasniemen mukaan inarinsaamelaisten tilanne on se, että osa on tullut asianmukaisesti merkattua saamelaiskäräjien vaaliluetteloon, mutta osa ei ole päässyt sinne hakeutumisestaan huolimatta.

– He ovat joutuneet hakemaan itselleen kuuluvat oikeudet osallistua itseä koskevaan päätöksentekoon korkeimman hallinto-oikeuden kautta, hän sanoi.

Vuonna 2019 YK:n ihmisoikeuskomitea moitti Suomea siitä, että korkein hallinto-oikeus hyväksyi saamelaiskäräjien vaaliluetteloon henkilöitä, jotka saamelaiskäräjät itse oli hylännyt aiemmin.  Komitean mukaan saamelaiskäräjälaki pitää laatia siten, että äänioikeuden määrittely kunnioittaa saamelaisten itsemääräämisoikeutta.

Lapinkylien parlamentin puheenjohtaja Merja Mattila niin ikään katsoo, että hallituksen ajama saamelaiskäräjälakiesitys loukkaisi ihmisten perus- ja ihmisoikeuksia.

– Metsäsaamelaiset, inarinsaamelaiset ja statuksettomat saamelaiset ulkoistetaan omassa asiassaan, hän sanoo.

Lapinkylien parlamentin mukaan oikeuskanslerin virasto on vahvistanut, että YK:n komitea ei ole vaatinut nykyisen lain lappalaiskohtaa poistettavaksi, eikä sitä että nykyisen lappalaiskohdan lisäksi vaaliluetteloon pääsemiseen vaadittaisiin kieliperuste.

Pitäisi todennäköisesti tuntea paljon enemmän paikallista todellisuutta ja historiaakin, ennen kuin tämän kunnolla ymmärtäisi.

Kansanedustaja Wille Rydman (ps.)

Hallituksen esityksen keskeisenä muutoksena ehdotetaan saamelaiskäräjien vaaliluettelokelpoisuuden uudistamista, ja asia ennätti viedä hallituksen kriisin partaalle loppusyksystä. Keskusta vastusti lappalaiskriteerin poistoa, koska puolue kokee sen syrjivän saamelaisten vähemmistöä ja poistavan ihmisiä vaaliluettelosta.

Hallituksen ajamassa lakiuudistuksessa vaaliluetteloon pääsee henkilö, joka itse tai ainakin yksi hänen vanhemmistaan, isovanhemmistaan tai isoisovanhemmistaan on oppinut saamen ensimmäisenä kielenään. Kielikriteeri laajenee yhdellä sukupolvella. Lappalaiskriteeri jäisi pois, koska osa saamelaisista pitää sitä liian väljänä ja pikemminkin elinkeinoon viittaavana määritelmänä.

Saamelaiskäräjälain käsittely menee eduskunnassa viime tippaan, sillä mietintöjen pitää olla valmiina 20. helmikuuta mennessä, jotta ne ehtivät eduskunnan täysistuntoon ennen vaalitaukoa. Perustuslakivaliokunta järjestää saamelaiskäräjälaista vielä kolme muuta kuulemista, joista viimeisin on 15. helmikuuta.

Keskiviikkona valiokunta kutsui julkiseen kuulemiseen oikeusministeriön, saamelaiskäräjien, Lapinkylien parlamentin, Kolttien kyläkokouksen ja Inarinsaamelaiset ry:n edustajat.

Perustuslakivaliokunnassa vaikuttava kansanedustaja Wille Rydman (ps.) totesi, että helsinkiläisestä näkökulmasta saamelaiskokonaisuus on hyvin hämmentävä ja siihen sisään pääseminen tuottaa haasteita, vaikka tutustuisi kaikkiin papereihin.

– Tässä pitäisi todennäköisesti tuntea paljon enemmän paikallista todellisuutta ja historiaakin, ennen kuin tämän kunnolla ymmärtäisi.

Rydman kysyi saamelaiskäräjien puheenjohtajalta, miten saamelaiskäräjien tehtävien toteuttamien tai saamelaiskulttuurin ylläpitäminen häiriintyisi siitä, jos lakiesityksen myötä vaaliluettelosta pois jäävät henkilöt tai ryhmät saisivatkin jäädä sinne.

Saamelaiskäräjien puheenjohtaja Tuomas Aslak Juuso piti lähtökohtana sitä, että saamelaiskäräjät todella edustaa saamelaisia. Saamelaiset eivät tunnista toisiaan verokirjamerkinnöistä vaan kulttuurista ja saamen kielestä, hän totesi.

– Vaikka on erilaisia mielipiteitä ja väitteitä riittää tuhansia, asia on mitattu meillä täyskokouksessa, jossa oli 15 ääntä puolesta ja kolme vastaan. Se on iso demokraattinen päätös, 80 prosenttia. Milloin eduskunnassa on tällaiset numerot, Juuso kysyi.

Saamelaiskäräjien edustajia ei valita suhteellista vaalitapaa käyttäen vaan henkilövaaleina, ja Inarinsaamelaiset ry:n Inka Kangasniemen mukaan tämä on vuosien saatossa johtanut tilanteeseen, jossa valta on alkanut keskittyä.

– Kun saamelaiskäräjät vaalien jälkeen järjestäytyy ja paikkoja eri toimielimiin täytetään, niin vaalitulosta ei kunnioiteta.

Kangasniemen mukaan inarinsaamelaisille kuuluvat paikat jaetaan valtaa pitävää ryhmittymää myötäileville inarinsaamelaisille. Kangasniemi toteaa, että inarinsaamelaisetkin ovat lopulta erimielisiä saamelaiskäräjälaista.

– Täytyy ottaa huomioon, että yhteisömme sisällä on totaalinen konflikti.

– Tilanne on niin vakava, sillä on niin paljon mustamaalaamista, julkista häpäisyä, kiusaamista ja aivan hirveää henkistä väkivaltaa, että se täytyy nyt kuulla ja ottaa huomioon. Meidän elämämme siellä on kärsimystä sen takia, että tätä ei kukaan kuule. Ihmiset eivät uskalla sanoa ääneen mielipiteitään.

Kangasniemen mukaan pääministeri Juha Sipilä (kesk.) tunnisti omalla hallituskaudellaan tämän konfliktin. Sipilä sopi saamelaisten totuus- ja sovintoprosessin aloittamisesta vuonna 2017. Tarkoituksena oli muun muassa tunnistaa ja arvioida saamelaisten historiallista ja nykyistä syrjintää.

Kangasniemi kertoo käyneensä käyneensä Lapin yliopistolle perustetun koulutuksen komissiota varten.

– Itse kävin tämän koulutuksen. Siellä oli konfliktin eri osapuolia. Meille ei ole kuitenkaan ollut käyttöä tässä totuus- ja sovintoprosessissa lainkaan. Tämä prosessi on kaapattu niin sanotusti, poliittisiin tarkoitusperiin, Kangasniemi näkee.

Lue myös

Mitä tehdä, jos läheisen henkinen vointi huolestuttaa? Itsetuhoisista ajatuksista kannattaa kysyä suoraan, asiantuntijat neuvovat

Vakava sairastuminen on aina kuormitustekijä mielenterveydelle, mutta apua on saatavilla. Läheinen voi itsekin kaivata tukea.
20.8.2025 15:49

"Kokoomuksen häpeä, yksinkertaisesti vastuutonta talouspolitiikkaa" – Kokoomusnuoret vaatii Kela-korvausuudistuksen perumista

Kokoomusnuoret vaatii tehottomiksi osoittautuneiden yksityislääkärikäyntien 30 euron Kela-korvausten lakkauttamista. – Yksityisen sektorin tukeminen Kela-korvauksin...
20.8.2025 15:41

Vihreiden Virta: Israel tulisi asettaa kauppasaartoon

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kiittää presidentti Alexander Stubbia, joka on ilmoittanut toivovansa Suomen...
20.8.2025 15:25

Aihetunnisteet

saamelaiskäräjälaki

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Yli 2 miljoonaa maksanut aivopesuri seisoo käyttämättömänä Oulussa – Syynä byrokratia
Uutiset | 19.8.2025 21:03
Macronilta varoitus: ”Raakalainen porteillamme”
Uutiset | 19.8.2025 22:02
Moni autoilija unohtaa tämän perussäännön
Uutiset | 19.8.2025 21:46
Trump käänsi kelkkansa – USA:n joukkoja ei lähetetä Ukrainaan
Uutiset | 19.8.2025 17:46
Voiko ”vanhaa vettä” keittää uudelleen? Vastaus on selvä
Uutiset | 18.8.2025 21:48
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Kova räjähdys Nato-maassa
Uutiset | 20.8.2025 14:35
”Autosta on tullut osa identiteettiä” – Tässä ovat nuorten suosimat merkit
Uutiset | 19.8.2025 21:43
Lähteet: Putin ehdotti, että voisi tavata Zelenskyin Moskovassa
Uutiset | 19.8.2025 17:54
Päätoimittajalta: Trumpin show’ssa on yksi iso mutta
Uutiset | 19.8.2025 12:47
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Tutkimus: Kissat voivat nousta avainrooliin Alzheimer-hoitojen kehityksessä
Uutiset | 13.8.2025 8:30
Tutkimus: Kahvi vaikuttaa mielialaan positiivisesti – mutta vain tiettyinä kellonaikoina
Uutiset | 13.8.2025 21:23
Miksi puolalaisilla on niin outo sotilastervehdys? – Myös tanskalainen ja brittiläinen tervehdys osuvat silmään
Uutiset | 13.8.2025 22:30
Älä koskaan päästä koiraa koulurepulle, jos siellä on tätä – Tapaukset kasvavat elokuussa
Uutiset | 13.8.2025 8:01
FT: Näin Eurooppa valmistautuu sotaan
Uutiset | 12.8.2025 21:50
Ukraina iski jälleen öljynjalostamoon Venäjällä
Uutiset | 15.8.2025 11:59
Voiko ”vanhaa vettä” keittää uudelleen? Vastaus on selvä
Uutiset | 18.8.2025 21:48
Amerikkalaistutkimus löysi uudenlaisen avun krooniseen kipuun
Uutiset | 14.8.2025 21:27
Yli 2 miljoonaa maksanut aivopesuri seisoo käyttämättömänä Oulussa – Syynä byrokratia
Uutiset | 19.8.2025 21:03
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Tämä on yleisin metsälain rikkomus
Uutiset | 31.7.2025 22:00
Lyhyt ja nopea päihitti pitkän ja hitaan – Tee tällainen kävely päivittäin
Uutiset | 1.8.2025 22:21
Kirjat | ”Ei ainakaan sinne” – pikkukylästä koulutuksen perässä lähteneet tytöt kertovat, mikseivät aio koskaan palata 
Uutiset | 26.7.2025 8:00
Tutkimus: Kissat voivat nousta avainrooliin Alzheimer-hoitojen kehityksessä
Uutiset | 13.8.2025 8:30
Kauppasopimus Yhdysvaltojen kanssa on raskas isku Euroopan teollisuudelle, Venäjän Lavrov sanoo
Uutiset | 28.7.2025 12:35
Tiesitkö, mistä Black Sabbath otti nimensä? – Historia voisi näyttää toiselta ilman italialais-ranskalaista yhteistyötä
Uutiset | 27.7.2025 21:00
Tutkimus: Kahvipannumetalli vahvistaa aivotoimintaa
Uutiset | 24.7.2025 23:00
Tutkimus: Kahvi vaikuttaa mielialaan positiivisesti – mutta vain tiettyinä kellonaikoina
Uutiset | 13.8.2025 21:23
Tässä on lihasvoimaa mittaava testi, joka ennustaa kuolemanriskiä
Uutiset | 9.8.2025 21:50

Uusimmat

Mitä tehdä, jos läheisen henkinen vointi huolestuttaa? Itsetuhoisista ajatuksista kannattaa kysyä suoraan, asiantuntijat neuvovat
Uutiset | 20.8.2025 15:49
”Kokoomuksen häpeä, yksinkertaisesti vastuutonta talouspolitiikkaa” – Kokoomusnuoret vaatii Kela-korvausuudistuksen perumista
Uutiset | 20.8.2025 15:41
Vihreiden Virta: Israel tulisi asettaa kauppasaartoon
Uutiset | 20.8.2025 15:25
Ukraina-diplomatiassa kaikki pelaavat nyt aikaa ja varovat tekemästä itsestään syntipukkia
Uutiset | 20.8.2025 15:16
Vihreiden Virta: Koulutus Suomessa vaatisi ainakin noin miljardin lisäsatsauksen
Uutiset | 20.8.2025 15:05
Pörssisähkön hinta pomppaa huomenna korkeaksi
Uutiset | 20.8.2025 15:05
Puolustusvoimain komentaja Washingtonissa – aiheena Ukrainan turvatakuut
Uutiset | 20.8.2025 15:03
Kanadan tilaamaan jäänmurtajan rakentaminen alkaa Helsingin telakalla
Uutiset | 20.8.2025 15:00
Kylmä suihku Kremlistä: ”Ei johda mihinkään”
Uutiset | 20.8.2025 14:55
Tanska haluaa puuttua ”lukukriisiin” verohelpotuksella
Uutiset | 20.8.2025 14:44
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Päätoimittajalta: Trumpin show’ssa on yksi iso mutta
Uutiset | 19.8.2025 12:47
Toimittajalta | Keskustan pakassa on tummanvihreä ympäristövaltti – aateperinnöstä kelpaa ammentaa tulevissakin kisoissa
Uutiset | 17.8.2025 9:00
Kirjat | Maaseutuväestön sivistyshistoriasta paljastuu vähän puhuttu ekologinen puoli
Uutiset | 10.8.2025 9:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mitä tehdä, jos läheisen henkinen vointi huolestuttaa? Itsetuhoisista ajatuksista kannattaa kysyä suoraan, asiantuntijat neuvovat
Uutiset | 20.8.2025 15:49
”Kokoomuksen häpeä, yksinkertaisesti vastuutonta talouspolitiikkaa” – Kokoomusnuoret vaatii Kela-korvausuudistuksen perumista
Uutiset | 20.8.2025 15:41
Vihreiden Virta: Israel tulisi asettaa kauppasaartoon
Uutiset | 20.8.2025 15:25
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Tutkimus: Kissat voivat nousta avainrooliin Alzheimer-hoitojen kehityksessä
Uutiset | 13.8.2025 8:30
Tutkimus: Kahvi vaikuttaa mielialaan positiivisesti – mutta vain tiettyinä kellonaikoina
Uutiset | 13.8.2025 21:23

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Stubbin ja Trumpin läheisyys on Suomelle paras mahdollinen turvatakuu
Mielipide | 20.8.2025 14:12
Lukijalta: Sote-rahoituslaki on uudistettava pikaisesti
Mielipide | 20.8.2025 14:05
Lukijalta: Miksi Tanskalla menee hyvin, mutta Suomi on pysähtyneisyyden tilassa?
Mielipide | 20.8.2025 14:02
Lukijalta: Kun ilmasto muuttuu, niin kaikki muuttuu
Mielipide | 20.8.2025 13:59
Lukijalta: Olisiko keskustasta politiikan arvojohtajaksi?
Mielipide | 15.8.2025 15:33
Lukijalta: Yhdenvertaisuutta uskonnollisten yhteisöjen verotusoikeuteen
Mielipide | 15.8.2025 15:14
Kynä, paperi, hyvät istumalihakset ja paperiset ylioppilaskirjoitukset pelastamaan matematiikkaa
Mielipide | 30.1.2023 8:54
Lukijalta: Keskustan ja koko Suomen pitäisi muuttaa EU-asenteitaan
Mielipide | 18.8.2025 13:25

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan entinen kansanedustaja Aapo Saari on kuollut – ”Aapo oli vahva tsemppari”
Uutiset | 20.8.2025 9:39
Keskustan Lohi: Hallituksen toiminta luo nyt paljon epävarmuutta – ”Tilanne on vakava”
Uutiset | 9.8.2025 11:45
Keskustan Kemppi: Puolustusministeri Häkkäseltä vastakaikua keskustan kansalaispalvelusavaukselle
Uutiset | 7.8.2025 11:16
Keskustan entinen kansanedustaja Aapo Saari on kuollut – ”Aapo oli vahva tsemppari”
Uutiset | 20.8.2025 9:39
Keskustan Lohi: Hallituksen toiminta luo nyt paljon epävarmuutta – ”Tilanne on vakava”
Uutiset | 9.8.2025 11:45
Keskustan Kemppi: Puolustusministeri Häkkäseltä vastakaikua keskustan kansalaispalvelusavaukselle
Uutiset | 7.8.2025 11:16
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste