Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tekoäly

Tutkijat varoittavat ”tekoälypsykoosista” – Näin syntyy ”pahin skenaario”

14.3.2026 21:42
Lue lisää 

Vaarallisuusarviosta ratkaisu? – Hallitus aikoo tarttua vaarallisimpien väkivaltarikollisten vapauttamiseen 

Miksi vanki voi päästä vapaaksi, vaikka hänet on todettu erittäin vaaralliseksi?
STT–Tuuli Oikarinen 23.7.2019 2:00, muokattu 23.7.2019 7:40
a– a+
Oikeudenkäynti

Pitäisikö rikollisista tehdyillä vaarallisuusarvioilla olla nykyistä enemmän väliä, kun mietitään rikollisen pääsyä vapaalle jalalle?

Tätä oikeusministeriö aikoo selvittää –Antti Rinteen (sd.) hallitusohjelman tarkka kirjaus on ”arvioidaan vaarallisimpien väkivaltarikollisten vapautumisen edellytyksiä perusteellisesti”.

Oikeusministeriön lainsäädäntöneuvos Mirja Salosen mukaan vielä ei ole päätetty, keitä kuuluu tähän ”vaarallisimpien” väkivaltarikollisten ryhmään, jonka vapauttamisedellytyksiä hallitus aikoo punnita.

Todennäköisimmin jotain tapahtuu Salosen arvion mukaan kuitenkin elinkautisvankien vapauttamiselle, koska sitä koskeva selvitystyö alkoi jo viime hallituskaudella ja selvityksen on määrä valmistua syksyyn mennessä.

On henkirikoksiin syyllistyneitä, joille on tehty vaarallisuusarvioita ihan toistuvasti, mutta eihän se hyödytä mitään, kun he pääsevät toistuvasti ulos.

kihlakunnansyyttäjä Eija Velitski

Monien vakavien väkivalta- ja henkirikosten syyttäjänä tunnetun kihlakunnansyyttäjä Eija Velitskin mielestä hallituksen aikeet tarttua elinkautisvankien vapauttamiseen on hyvä alku, muttei se riitä.

– Vaarallisuusarvio pitäisi ottaa laajemminkin käyttöön. Kun täältä päin katsoo, niin näyttää siltä, ettei sillä ole oikeastaan mitään painoarvoa.

Vaarallisuusarviossa oikeuspsykiatri arvioi, onko ihmistä pidettävä erittäin vaarallisena toisen hengelle, terveydelle tai vapaudelle.

– On henkirikoksiin syyllistyneitä, joille on tehty vaarallisuusarvioita ihan toistuvasti, mutta eihän se hyödytä mitään, kun he pääsevät toistuvasti ulos, Velitski sanoo.

Neljän seinän sisällä olevia vaarallisia väkivaltarikollisia on monenlaisia.

On elinkautisvankeja sekä tahdosta riippumattomaan hoitoon eli niin sanottuun pakkohoitoon määrättyjä, jotka on todettu syyntakeettomiksi.

Sitten on heitä, jotka istuvat esimerkiksi taposta määräaikaista rangaistusta, josta pääsee rangaistuksen kärsittyä vapaaksi.

Velitskin mielestä kaikille toistuviin väkivaltarikoksiin syyllistyneille pitäisi tehdä vaarallisuusarvio, kun pohditaan heidän vapauttamistaan esimerkiksi koevapauteen.

Nykyisin vaarallisuusarvio voidaan tehdä esimerkiksi siinä yhteydessä, kun tuomioistuin määrää syytetyn mielentilatutkimukseen.

Myös elinkautisvankien vapauttamisharkinnassa tehdään vaarallisuusarvio, jolloin käytetään myös nimeä riskiarvio.

Miksi vaarallisuusarvio sitten painaa nykyisin niin vähän, että erittäin vaaralliseksi todettu ihminen voidaan päästää vapaaksi elinkautisesta?

Vaarallisuusarvioiden luotettavuus ei ole yksiselitteinen, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen ylilääkäri Aulikki Ahlgren-Rimpiläinen.

– Jos oikeus perustaa ratkaisunsa arviointimenetelmiin, jotka eivät ole sataprosenttisen luotettavia, niin missä määrin henkilöiden oikeusturva toteutuu?

Ovatko arviot siis epävarmoja?

– Oikeissa käsissä, oikeana ajankohtana ja oikealle henkilölle tehtynä ne voivat olla suuntaa antavia, Ahlgren-Rimpiläinen sanoo.

Vaarallisuusarviointi on tulevaisuuteen katsovaa. Ei ole tiedettä, joka pystyy vastaamaan kysymykseen henkilön vaarallisuudesta. Se on tietyllä tavalla valtava dilemma.

rikosoikeuden professori Kimmo Nuotio

Rikosoikeuden professori Kimmo Nuotio Helsingin yliopistosta on samoilla linjoilla. Epävarmuuden takia oikeus ei voi tuijottaa yksin vaarallisuusarviota.

– Vaarallisuusarviointi on tulevaisuuteen katsovaa. Ei ole tiedettä, joka pystyy vastaamaan kysymykseen henkilön vaarallisuudesta. Se on tietyllä tavalla valtava dilemma, Nuotio sanoo.

Rikosoikeus taas katsoo menneeseen, koska jo tapahtunut on varmaa.

Siksi oikeus pohtii elinkautisvankia vapauttaessaan, kuinka vakava rikos on ollut, onko vanki syyllistynyt useita kertoja rikoksiin ja miten tämä on käyttäytynyt vankilassa. Vaarallisuusarvio on vain yksi kriteeri pohdinnassa.

Vaarallisuusarvion painoarvo on muotoutunut oikeuskäytännössä, Nuotio arvioi.

– Mutta se on ollut myös lainsäätäjän tietoinen valinta. On varmasti ihan aiheellista katsoa tätä tilannetta, mutta minun on vaikea uskoa, että siihen olisi tulossa aivan radikaalia remonttia.

Hallituksella ei ole vielä konkreettisia linjauksia siitä, miten vaarallisuusarvion painoarvo lisääntyisi – vai lisääntyykö ollenkaan.

Tarkoituksena on muun muassa käynnistää tutkimushanke vaarallisuusarvioiden tekemisestä ja luotettavuudesta.

Lue myös

Tutkijat varoittavat "tekoälypsykoosista" – Näin syntyy "pahin skenaario"

Ensimmäinen ”tekoälypsykoosia” käsittelevä laaja tieteellinen katsaus osoittaa, että tekoälyllä toimivat chatbotit voivat rohkaista...
14.3.2026 21:42

Saksan Merz kääntyi Trumpia vastaan – Pelkona "laajamittainen siirtolaisuus"

Saksan liittokansleri Friedrich Merz julisti vielä viime viikolla olevansa Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin...
14.3.2026 21:38

Saarivaltion Nato-haaveet heräsivät – Esteenä Ankara

Kyprokselle asti läikkynyt Iranin sota on nostanut pitkästä aikaa esille pohdinnat siitä, tulisiko...
14.3.2026 21:33

Aihetunnisteet

oikeus vankila

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Netanjahu lisäsi sodalle uuden tavoitteen – ”Nyt on tullut aika”
Uutiset | 13.3.2026 9:10
Nyt puhuvat ikuiset joustajat – ”Työkaveri saa aina heinäkuun”
Uutiset | 13.3.2026 21:21
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
THL:n kysely: Suomalaiset eivät enää halua viinejä ruokakauppoihin – tyrmäys myös alkoholin kotiinkuljetukselle
Uutiset | 13.3.2026 10:10
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Israelin armeija sanoo iskeneensä kohteeseen, jossa Iran kehittää ydinaseita
Uutiset | 12.3.2026 13:36
Iran ampui ohjuksia Israeliin
Uutiset | 13.3.2026 9:20
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Israelin armeija sanoo iskeneensä kohteeseen, jossa Iran kehittää ydinaseita
Uutiset | 12.3.2026 13:36
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03

Uusimmat

Tutkijat varoittavat ”tekoälypsykoosista” – Näin syntyy ”pahin skenaario”
Uutiset | 14.3.2026 21:42
Saksan Merz kääntyi Trumpia vastaan – Pelkona ”laajamittainen siirtolaisuus”
Uutiset | 14.3.2026 21:38
Saarivaltion Nato-haaveet heräsivät – Esteenä Ankara
Uutiset | 14.3.2026 21:33
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Trump kehotti muita maita lähettämään sotalaivoja Hormuzinsalmen turvaksi – liikenne salmen läpi lähes poikki
Uutiset | 14.3.2026 17:52
Sosiologi Jürgen Habermas kuollut
Uutiset | 14.3.2026 17:02
Trump: Sota Irania vastaan päättyy, kun ”tunnen sen luissani”
Uutiset | 14.3.2026 15:47
Perämerellä pelastettiin kaksi jäällä yöpynyttä retkeilijää – jäälautalla luki SOS
Uutiset | 14.3.2026 15:24
Kevättulva tulossa Pohjois-Pohjanmaalle poikkeuksellisen aikaisin
Uutiset | 14.3.2026 13:40
Parikkalassa mitattiin vuoden ylin lämpötila
Uutiset | 14.3.2026 13:24
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskusta nujertaisi suurtyöttömyyden pienyritysten avulla – työnantajamaksuihin puolitus, kotitalousvähennys ennalleen
Uutiset | 13.3.2026 10:32
Unohdettiinko maaseutu? Keskusta tylytti hallituksen suursuunnitelmaa: ”Puheet ja teot täysin ristiriidassa”
Uutiset | 11.3.2026 18:07
Ikäihmisten kohtelu tuohduttaa – oppositio ei hyväksy pakkosiirtymää sähköiseen viranomaispostiin
Uutiset | 10.3.2026 18:52

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkijat varoittavat ”tekoälypsykoosista” – Näin syntyy ”pahin skenaario”
Uutiset | 14.3.2026 21:42
Saksan Merz kääntyi Trumpia vastaan – Pelkona ”laajamittainen siirtolaisuus”
Uutiset | 14.3.2026 21:38
Saarivaltion Nato-haaveet heräsivät – Esteenä Ankara
Uutiset | 14.3.2026 21:33
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Nuorten paineet on otettava vakavasti
Mielipide | 14.3.2026 14:12
Lukijalta: Jokainen opiskelemaan
Mielipide | 12.3.2026 13:05
Lukijalta: Suomen eurojäsenyyden kääntöpuoli
Mielipide | 12.3.2026 12:57
Lukijalta: Uudenmaan Keskustan aluevaltuustoryhmillä yhteisiä huolia hyvinvointialueiden rahoitusmallin muutoksista
Mielipide | 12.3.2026 12:17
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45
Lukijalta: Luonnolliset erot ja tasa-arvo – perheiden tulevaisuuden perusta
Mielipide | 9.3.2026 15:25

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste