Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tutkimus

Sydäntalven keskilämpötila voisi pahimmillaan tippua asteilla – Tutkimus pureutuu Golfvirran mahdollisen heikkenemisen vaikutuksiin

4.6.2026 10:18
Lue lisää 
SDP
Pekka Väänänen (oik.) tervehtii alue- ja kuntavaalit voittaneen SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmania STT:n haastattelussa Vantaalla. (Kuva: Lehtikuva/Antti Aimo-Koivisto)

Vaalivoittaja Lindtman vaatii hallitusta perumaan päätöksiään kehysriihessä – PS:n romahdus tuo vaikeuksia hallitukselle, demarijohtaja uskoo

STT-Sanna Nikula 14.4.2025 15:21, muokattu 14.4.2025 18:44
a– a+
SDP

Vaalivoittaja SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman katsoo, että hallituksen pitää heti kehysriihessä arvioida uudelleen muun muassa päätöksensä pidentää hoitotakuu kolmeen kuukauteen.

Vaalitulos kertoo Lindtmanin mukaan siitä, että ihmiset haluavat muutosta tässä ja nyt. Hän sanoo hoitotakuun olleen vaalien yksi keskeisimpiä kysymyksiä hyvinvointialueilla.

Hallituksen kehysriihi on pääsiäisen jälkeen. Perusterveydenhuollon hoitotakuu piteni vuoden alusta kolmeen kuukauteen aiemmasta 14 vuorokaudesta.

– Vaalikampanja huipentui siihen, että viimeisessä vaalikeskustelussa myös kaikki hallituspuolueet antoivat lupauksen toimia tiukemman hoitotakuun puolesta. Jään kysymään, mitä perusteita on enää pitää voimassa hallituksen reilut kolme kuukautta voimassa ollutta päätöstä viedä hyvinvointialueilta rahat hoitotakuun romuttamisen varjolla, Lindtman sanoo STT:lle.

Lindtmanin mielestä alue- ja kuntavaalien tulos on kaiken kaikkiaan poikkeuksellisen vahva viesti suomalaisilta maan hallitukselle.

– Viisas hallitus ottaa ihmisten viestin tosissaan ja on valmis arvioimaan uudelleen suuntaa, johon se on Suomea viemässä.

Lindtman antoi haastattelun kotikaupunkinsa Vantaan Tikkurilan keskustassa sijaitsevassa kahvilassa, jossa onnittelijoita riitti. Moni pysähtyi esittämään toiveitaan muutoksista, joita he puolueelta nyt odottavat.

Alue- ja kuntavaalit voittaneen SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman STT:n haastattelussa Vantaalla. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO

Perussuomalaisten romahdus molemmissa vaaleissa tarkoittaa Lindtmanin mukaan vaikeuksia hallituksen sisällä. Sen tietävät hänen mukaansa kaikki, myös hallituspuolueet itse.

– Pahoin pelkään, että se tarkoittaa arvaamattomuutta ja epävarmuutta ajassa, jossa sitä on maailmalla muutenkin ja tarvittaisiin vahvaa, vakaata ja reilua päätöksentekoa.

Demaripomon mielestä sitäkään vaihtoehtoa ei voi sulkea pois, että hallitus hajoaa. Hallitus voi hänen mukaansa ajautua umpikujaan ennen kaikkea silloin, jos se ei ole valmis kuulemaan suomalaisten viestiä.

– Vaaleissa aina nähdään muutoksia, ja viisas päätöksentekijä kallistaa korvaansa suomalaisille.

Lindtman ei kuitenkaan halua arvioida, mitä hallituksen hajoaminen ennen aikojaan tarkoittaisi SDP:n kannalta. Hän sanoo puolueen käärivän nyt hihat ja ryhtyvän toteuttamaan uutta suuntaa kunnissa, kaupungeissa ja alueilla.

Tuplavoittajalla on hyvät asetelmat kahden vuoden kuluttua edessä oleviin eduskuntavaaleihin, ja Lindtman paaluttaakin vaalivoiton tavoitteeksi.

– SDP:n tavoite on sama kuin näissä vaaleissa eli varmistaa se, että Suomen suunta muuttuu, ja varmimmin se tapahtuu silloin, kun pääoppositiopuolue tulee ykköspaikalle.

Lindtman arvioi STT:n puheenjohtajahaastattelussa ennen vaaleja, että hallituksen oma tyly linja saisi ihmiset hakemaan vaihtoehtoja ja että SDP tarjoaa vahvimman vaihtoehdon.

– Vaalitulos osoitti, että arvio piti paikkansa.

Olisiko punavihreä hallitus esimerkiksi keskustan kanssa mahdollinen?

– SDP oli suurin nousija näissä vaaleissa, mutta selvästi opposition viesti laajemmin sai tukea. Keskitymme nyt käyttämään sitä valtakirjaa, joka suomalaisilta on saatu, emme keskity tulevaisuuden mahdollisiin hallitusspekulaatioihin.

Perussuomalaisiin mahdollisena hallituskumppanina SDP:n kanta ei ole muuttunut.

– Kun katsoo tätä vaalikautta, täytyy esittää vastakysymys, uskaltaako mikään puolue siihen ryhtyä. Me emme ole ottaneet mitään uusia kantoja.

Demaripomon mielestä sitäkään vaihtoehtoa ei voi sulkea pois, että hallitus hajoaa. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO

SDP:n maahanmuuttajataustaisia ehdokkaita meni varsin hyvin isommissa kaupungeissa läpi. Se saattaa Lindtmanin mielestä kertoa siitä, että maahanmuuttajataustaisten äänestysaktiivisuus on vähän kohentunut.

– Minun mielestäni se lupaa hyvää myös tulevaan.

Hän sanoo maahanmuuttajataustaisten kuntalaisten toivovan samoja mahdollisuuksia kuin kaikki muutkin erityisesti työelämässä.

– Varmaan on seurattu hyvin tarkkaan kuluneiden kahden vuoden aikana käytyä keskustelua siitä, miten maamme korkeimmat päättäjät suhtautuvat esimerkiksi syrjinnän kitkemiseen, (rasismin) nollatoleranssiin tai yhdenvertaisuuden edistämiseen. Selvästi nyt monilla oli mahdollisuus saada ääntään kuuluviin näissä kunta- ja aluevaaleissa.

Hylättyjä ääniä oli valtavan paljon. Lindtman ei osaa sanoa, mistä se kertoo, ennen kuin saadaan lisää tietoa taustalla olevasta ilmiöstä.

– Ensin pitää tietää syy ja sen jälkeen tehdä johtopäätökset. Se, että hylättyjen äänien määrä nousi noin rajusti, herättää huomiota ja hiukan huoltakin.

SDP voitti kuntavaalit edellisen kerran Paavo Lipposen aikana vuonna 2004. Aluevaalit järjestettiin nyt vasta toisen kerran.

Lue myös

Keskustan talousasiantuntija lyttää perussuomalaisten selitykset murskatappiolleen – "Alas tuli purona kuin sulava kevätlumi"

Perussuomalaisten ei kannata etsiä kannatusromahdukseensa syitä puolueen oman toiminnan ja politiikan ulkopuolelta, opastaa...
14.4.2025 15:15

Purra imee vihermehua vaalitappioon – "Vähentää vitutusta"

Alue- ja kuntavaaleissa tappion kärsineen hallituspuolue perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra on jakanut Instagramissa...
14.4.2025 13:35

Perussuomalaisia syytetään hallituksen päätöksistä, sanoo puolueen Ylöjärven puheenjohtaja – "Herra Orpo piiloutuu Purran kapean selän taakse"

Ylöjärven perussuomalaisten puheenjohtaja Juha Tuominen näkee, että Petteri Orpon (kok.) hallituksen päätökset ovat...
14.4.2025 16:16

Haminan perussuomalaisten johtaja syyttää romahduksesta hallituspolitiikkaa – "On otettu varmaan vähän vääristä paikoista rahaa pois"

Perussuomalaiset kärsi sunnuntaina rökäletappion, kun sen kannatuksesta suli kuntavaaleissa vajaa puolet. Aluevaaleissa laskua...
14.4.2025 12:00

Aihetunnisteet

Alue- ja kuntavaalit Antti Lindtman Politiikka SDP

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30
Lääkäriltä tyly arvio – ”Viimeinen oljenkorsi”
Uutiset | 2.6.2026 22:01
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Maailman vanhin sotaveteraani on kuollut – koki sekä fasismin että kommunismin vuodet
Uutiset | 1.6.2026 14:10
Lihavuuslääkkeet voivat vähentää ratkaisevasti riskiä sairastua maailman yleisimpään syöpään
Uutiset | 2.6.2026 21:25
Fasisteja tukenut kuningas yritti pelastaa viime hetkellä maineensa – Se ei enää auttanut
Uutiset | 1.6.2026 21:01
Ukraina iski lennokeilla Pietariin talousfoorumin alla – myös Putin osallistuu
Uutiset | 3.6.2026 10:00
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Kuivuustilanne näkyy edelleen pohjavedessä, maaperässä ja järvien vedenkorkeuksissa
Uutiset | 2.6.2026 16:23
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30
Tiesitkö, että Norjalla on oma saari kaukana Etelä-Afrikan alapuolella? – Miten se on mahdollista?
Uutiset | 27.5.2026 21:31
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Fasisteja tukenut kuningas yritti pelastaa viime hetkellä maineensa – Se ei enää auttanut
Uutiset | 1.6.2026 21:01
Maailman vanhin sotaveteraani on kuollut – koki sekä fasismin että kommunismin vuodet
Uutiset | 1.6.2026 14:10
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30
Kela alensi huhtikuussa noin 5 700 ihmisen toimeentulotuen perusosaa – Taustalla muuttunut laki
Uutiset | 28.5.2026 6:00
Lääkäriltä tyly arvio – ”Viimeinen oljenkorsi”
Uutiset | 2.6.2026 22:01
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

HS: Valtion omaisuuden myynti ei kohta enää käy julkisten investointien rahoitukseen
Uutiset | 4.6.2026 15:16
Sotilastiedustelulain muutosesitys lähti eduskuntaan
Uutiset | 4.6.2026 15:04
Libanonin presidentin mukaan sopimus Israelin kanssa on viimeinen mahdollisuus saavuttaa kattava aselepo
Uutiset | 4.6.2026 14:36
Sadetta ja ukkosta luvassa viikonloppuna – juhannuksesta ennakoidaan lämmintä
Uutiset | 4.6.2026 14:16
Oulu etsii ratkaisuja äärimmäisen kuumuuden ongelmiin maailman suurkaupunkien kanssa
Uutiset | 4.6.2026 14:02
Suomi vaatii EU:lta tiukempaa viisumipolitiikkaa venäläisiä kohtaan
Uutiset | 4.6.2026 13:55
HS: Kaksi supossa työskennellyttä syytteessä virkarikoksesta
Uutiset | 4.6.2026 13:55
Kuntaliitto julkaisi ohjeen droonien ja muiden vakavien vaaratilanteiden varalle
Uutiset | 4.6.2026 13:47
EU tukee Venäjän painostuksen alla olevaa Armeniaa
Uutiset | 4.6.2026 13:44
Purralta ja Lindtmanilta kritiikkiä parlamentaarisen ryhmän puolustuspaperille – ”Piikki ei voi olla täysin auki”
Uutiset | 4.6.2026 13:39
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Isänmaallisuus sulaa lompakolla – oikeiston verokammo ajaa maanpuolustuksenkin edelle
Uutiset | 3.6.2026 14:38
Keskusta ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen nuorten työttömyydestä – vaativat takuutyötä jokaiselle vastavalmistuneelle
Uutiset | 3.6.2026 10:40
Soini, Väyrynen ja tuhannet muut suuntaavat keskustan puoluekokoukseen – ”Meillä on katto korkealla ja seinät leveällä”
Uutiset | 2.6.2026 15:26

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
HS: Valtion omaisuuden myynti ei kohta enää käy julkisten investointien rahoitukseen
Uutiset | 4.6.2026 15:16
Sotilastiedustelulain muutosesitys lähti eduskuntaan
Uutiset | 4.6.2026 15:04
Libanonin presidentin mukaan sopimus Israelin kanssa on viimeinen mahdollisuus saavuttaa kattava aselepo
Uutiset | 4.6.2026 14:36
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Luonto kuuluu myös kaupunkiin
Mielipide | 4.6.2026 14:53
Lukijalta: Ylimitoitetut puolustusmenot rapauttaisivat kansan puolustustahtoa
Mielipide | 4.6.2026 14:51
Lukijalta: Mihin perustuvat vaatimukset puolustusmenojen hurjaksi kasvattamiseksi?
Mielipide | 4.6.2026 12:27
Lukijalta: Ydinaseistettu Pohjola
Mielipide | 4.6.2026 12:19
Lukijalta: Kriisikunnista erityistalousalueita – Vantaa kävisi pilotiksi
Mielipide | 28.5.2026 15:43
Lukijalta: Keskustan vaalivoitto ratkaistaan metropolialueella
Mielipide | 29.5.2026 15:09
Lukijalta: Haloo, kuuleeko kenttä?
Mielipide | 3.6.2026 13:51
Lukijalta: Nyt on naisten aika loistaa myös keskustassa
Mielipide | 28.5.2026 12:34

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
IL: Keskustan Polvinen ehdottaa ajokortin ja henkilökortin yhdistämistä
Uutiset | 3.6.2026 14:17
Ovaska: Välikysymys on välttämätön – ”Olen erittäin huolissani”
Uutiset | 3.6.2026 13:57
Keskustan on luvattava, ettei nuorilta leikata, vaatii keskustanuoret
Uutiset | 1.6.2026 9:38
Suomen suurin puoluekokous tehdään ”tämmöisellä orkesterilla”
Uutiset | 31.5.2026 20:00
”Miksen ajatellut tätä jo aiemmin”, keskustaan loikannut Panu Peitsaro sanoo
Uutiset | 31.5.2026 9:02
Keskustan arkistosta jyrähdys: Kansallisarkisto näivettää historiantutkimusta
Uutiset | 28.5.2026 17:31
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste