Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sää

Varoitus perjantaille: Jalankulkijoiden syytä olla tarkkana

26.2.2026 18:29
Lue lisää 

Vaalien ykköspaikalle on tunkua – puolueet ottivat loppukirin viimeisenä kampanjapäivänä

Tuomas Savonen, Mari Areva - STT 13.4.2019 16:35, muokattu 13.4.2019 22:05
a– a+
Eduskuntavaalit

Puolueiden puheenjohtajat tavoittelivat lauantaina viimeisiä kannastaan epävarmoja äänestäjiä puolelleen eri puolilla Suomea.

Gallupsuosikki SDP:n puheenjohtaja Antti Rinne kampanjoi kauppakeskus Sellossa Espoossa, missä ehdokkaat jakoivat ohikulkijoille ilmapalloja ja punaisia ruusuja tangon soidessa taustalla. Rinteen mukaan erityisesti vanhustenhoidon tila on puhuttanut suomalaisia vaalikentillä.

– Olen saanut paljon kiitosta siitä, että SDP on ankkuroinut hallitukseen menon kiinni siihen, että hoitajamitoitus saadaan kuntoon, Rinne sanoi.

Rinne uskoi, että SDP säilyttää loppuun asti mielipidekyselyjen ykköspaikkansa ja vieläpä niitä suuremmalla marginaalilla.

Vaalien ykköspaikka kelpaisi myös kokoomukselle. Puheenjohtaja, valtiovarainministeri Petteri Orpo tapasi äänestäjiä aamupäivällä Helsingissä Narinkkatorilla, muttei halunnut veikata puolueensa lopullista kannatuslukua.

– Tullaan rinnan mitalla ykköseksi, hän kuitenkin ennusti.

Varsinais-Suomessa ehdolla oleva Orpo arvioi, että kevään vaalikampanjoinnissa ovat näkyneet aiempaa jyrkemmin jakautuneet mielipiteet.

Orpon mukaan sekä mielipiteiden että puolueiden aiempaa laajempi skaala näkyy esimerkiksi siinä, että keskisuuria puolueita on nyt useita. Tuoreimmissa kannatusmittauksissa yhdenkään puolueen kannatus ei ole enää noussut yli 20 prosentin.

Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho puolestaan uskoi, että puolueen kannatus voi eduskuntavaaleissa nousta viimeisiä kannatuskyselyjä korkeammaksi. Hän kampanjoi lauantaiaamuna Jokelassa Uudellamaalla.

– Uskon, että meillä on mahdollisuuksia parempaan tulokseen kuin mitä viimeinen gallup lupasi. Paljon riippuu siitä, miten ihmiset lähtevät äänestämään. Ennakkoäänestys vaikutti ihan hyvältä, äänestysprosentti oli kohtuullisen korkea, Halla-aho sanoi STT:lle.

Perussuomalaisten lopullista ääniosuutta Halla-aho ei halunnut lähteä ennustamaan.

Hallituksen muodostamisesta tulee Halla-ahon mukaan vaikeaa, jos vaalituloksesta tulee viimeisten galluplukujen kaltainen.

Keskustan puheenjohtaja, pääministeri Juha Sipilä kiersi lauantaina omalla alueellaan Oulun vaalipiirissä.

– Tätä päivää on kyllä leimannut se, että 80 prosenttia ihmisistä on käynyt kiittämässä siitä, että Suomen talous ja työllisyys on saatu kuntoon. Selvästi ihmiset ovat alkaneet keskustella myös siitä, mitä on saatu aikaiseksi, pääministeri myhäili.

Vaalituloksen arvailusta Sipilä pidättäytyi. Nykyiselle pääministeripuolueelle on tuoreimmissa kannatusmittauksissa ollut tarjolla kolmos- tai nelossijaa ja alle 15 prosentin jäävää kannatusta.

– Tulee jännittävä ilta. Voi olla hyvin tasaistakin, Sipilä pohti.

Vihreillä on näissä vaaleissa hyvät mahdollisuudet saada kansanedustaja myös sellaisissa vaalipiireissä, jossa läpimeno on aiemmin ollut lähinnä haave, arvioi puolueen puheenjohtaja Pekka Haavisto.

Vihreän läpimurron mahdollisuuksia on pohjustettu esimerkiksi Vaasassa, Porissa ja Lapissa.

Vihreiden lopullista kannatusprosenttia tai edustajien määrää Haavisto ei kuitenkaan lähde arvailemaan. Viime aikojen kannatusmittauksissa vihreät on sijoittunut yleisesti sijalle viisi noin 12–13 prosentin kannatuksella.

Haaviston mielestä suhteellisen varmana voi pitää ainoastaan sitä, että nykyiset hallituspuolueet näyttävät kärsivän tappioita.

– Ennakkoäänestyksen vilkkauskin voi kertoa siitä, että äänestäjät etsivät muutosta ja haluavat reagoida tämän hetken tilanteeseen, Helsingissä kampanjoinut Haavisto sanoi.

Lue myös

Sipilä: "Suomalaisten kannattaa miettiä, minkä joukkueen johdolla yhteistyön rakentamisessa onnistutaan – meillä ei ole varaa mennä rinnettä alas"

Pääministeri Juha Sipilä pitää eduskuntavaaleja kohtalonkysymyksenä kansakunnan valmiudelle yhteistyöhön ja sillanrakentamiseen myös vaalien...
13.4.2019 11:14

Vaalipäivän säästä on tulossa pilvipoutainen – ei pelkoa vesisateesta

Sunnuntain eduskuntavaaleissa äänestäjät pääsevät vaeltamaan uurnille enimmäkseen pilvisessä mutta poutaisessa säässä. Forecan meteorologin Anna...
13.4.2019 20:54

Aihetunnisteet

eduskuntavaalit vaalit2019

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Tutkimus: Monilla työpaikoilla uusia rajoituksia etätyön tekemiseen
Uutiset | 26.2.2026 8:04
Tutkimus: Limsoilla ja energiajuomilla huolestuttava vaikutus nuorten aivoihin
Uutiset | 23.2.2026 21:47
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Suomalaisten rahatilanne muuttui, paljastaa Intrum – Näin se näkyy
Uutiset | 25.2.2026 21:44
Moneen kotiin kuuluva äänimaisema voi altistaa vakaville sairauksille, sanoo suomalaistutkimus
Uutiset | 25.2.2026 22:01
Velkajarrutyöryhmä löi pöytään jäätävät luvut – Markus Lohi povaa ensi hallitukselle hirmu-urakkaa
Uutiset | 25.2.2026 9:11
Teetkö tämän mokan tietämättäsi keittiössä? – Pöpöt viihtyvät
Uutiset | 25.2.2026 22:11
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Ukraina vallannut alueita takaisin tällä viikolla – Venäjän ei ole helppoa korvata menettämiään Starlink-yhteyksiä
Uutiset | 19.2.2026 13:59
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
”Pahinta, kuvottavinta, hirveintä ikinä” – islantilainen mädätetty ”herkku” on järkyttänyt karaistuneita julkkiskokkejakin
Uutiset | 20.2.2026 22:38
Onkologin suositukset: Näin syöt, jos haluat pienentää syöpäriskiäsi
Uutiset | 18.2.2026 22:10
Selvitys: Venäjä värvännyt rintamalle yli tuhat kenialaista
Uutiset | 19.2.2026 10:41
Huippuhiihtäjät avautuvat väleistään – ”Nuo kaksi näyttävät vihaavan toisiaan”
Uutiset | 19.2.2026 21:31
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35

Uusimmat

Talvella häikäisy voi olla voimakkaampaa kuin kesällä – Teetkö sinäkin tämän virheen?
Uutiset | 26.2.2026 22:45
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Miehet luulevat tietävänsä, naiset epäröivät – Kuskien tiedoista paljastui aukkoja
Uutiset | 26.2.2026 21:31
Tutkimus: Uusi lääke auttoi potilaita laihtumaan jopa kahdeksan prosenttia kehonpainostaan
Uutiset | 26.2.2026 21:21
Paljastus: EU-maa tuo ohjukset kriittisen solmukohdan suojaksi
Uutiset | 26.2.2026 21:03
Oppositio halusi uudelta sote-ministeriltä vastauksia vanhushoivan kriisiin – Rydman piti hoitajien kielitaitoa ”erityisen tärkeänä”
Uutiset | 26.2.2026 19:28
Hillary Clinton: Trump on kutsuttava kongressin kuultavaksi yhteyksistä Epsteiniin
Uutiset | 26.2.2026 19:12
Ruotsin armeija torjui droonin lähellä Malmötä
Uutiset | 26.2.2026 18:45
Varoitus perjantaille: Jalankulkijoiden syytä olla tarkkana
Uutiset | 26.2.2026 18:29
EU-komissio: EU-rahoitusta voi käyttää aborttioikeuden tukemiseen
Uutiset | 26.2.2026 18:21
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11
”Voiko tämä olla tottakaan?” – Keskusta antoi Orpolle kaksi vaihtoehtoa työttömyyskatastrofissa
Uutiset | 24.2.2026 19:51
Tutkijalta synkkä varoitus: Näin EU:sta tulee USA:n vasalli – ”Kuin Belarus” 
Uutiset | 22.2.2026 9:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Talvella häikäisy voi olla voimakkaampaa kuin kesällä – Teetkö sinäkin tämän virheen?
Uutiset | 26.2.2026 22:45
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Miehet luulevat tietävänsä, naiset epäröivät – Kuskien tiedoista paljastui aukkoja
Uutiset | 26.2.2026 21:31
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Varhaiskasvatuksessa tarvitaan lääkehoidon suunnitelmallisuutta
Mielipide | 26.2.2026 15:56
Lukijalta: Hajasijoittaminen vahvistaa Suomen huoltovarmuutta
Mielipide | 26.2.2026 13:58
Lukijalta: Keskustassa pitäisi nyt noudattaa Matti Vanhasen neuvoa
Mielipide | 26.2.2026 12:42
Lukijalta: Tynkkynen sanoi fiksusti
Mielipide | 26.2.2026 10:34
Lukijalta: Eläkemaksuista saatu tuotto on hyvin pieni
Mielipide | 20.2.2026 13:35
Lukijalta: Työeläke on työllä ansaittu omaisuuserä
Mielipide | 17.2.2026 12:59
Lukijalta: Eläkeraha sinivalkoisiin kasvutalkoisiin
Mielipide | 20.2.2026 9:37
Lukijalta: ”Lännettyminen” on tuhonnut Suomen taloutta ja ”murentanut” turvallisuuttamme
Mielipide | 23.2.2026 14:49

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
Keskustanuoret: Hedelmöityshoitojen saatavuutta parannettava
Uutiset | 25.2.2026 10:40
Keskustan Pohjois-Pohjanmaan piiri asetti eduskuntavaaliehdokkaita – katso lista
Uutiset | 21.2.2026 17:13
Keskustan Pohjois-Pohjanmaan piiri asetti eduskuntavaaliehdokkaita – katso lista
Uutiset | 21.2.2026 17:13
Varsinais-Suomen keskustalta täysi lista aluevaaleihin
Keskusta | 24.2.2025 18:43
Keskustan Siika-aho vaatii kokoomusta panemaan koijarit kuriin: ”Pormestaripuolueella on vastuu”
Uutiset | 18.2.2026 10:02
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste