Suomalaisten kotiutuslennot riippuvat Lähi-idän tilanteesta – lisälentoihin tarvittaisiin myös erillinen lupa
Ulkoministeriön sunnuntaille kaavailemalle kotiutuslennolle Omanista Suomeen on ilmoittautunut noin 600 kiinnostunutta suomalaista. Lennolle on tarjolla 155–160 paikkaa. Ulkoministeriön konsulipäällikkö Jussi Tanner kertoi asiasta torstaisessa tiedotustilaisuudessa.
Tannerin mukaan lentoyhtiö Finnair ei ole lentämässä sunnuntain lentoa. Torstaina päivällä ei vielä kerrottu lentävän yhtiön nimeä.
Tannerin mukaan ulkoministeriö arvioi jatkuvasti tilannetta ja sitä, tarvitaanko sunnuntain lennon lisäksi muita lentoja. Torstaina vaikutti siltä, että kiinnostusta on.
Useamman kuin yhden kotiutuslennon järjestäminen riippuu muun muassa Lähi-idän tilanteen kehittymisestä. Useamman lennon järjestämiseen tarvittaisiin lisäksi erillinen lupa. Ulkoministeriön vuosittainen puolen miljoonan euron arviomääräraha riittää Tannerin arvion mukaan yhteen lentoon.
Vaikka matkustajat maksavat lentonsa itse, ulkoministeriön täytyy maksaa lento etukäteen.
Ulkoministeriö kertoi aiemmin torstaina tiedotteessaan, että lapsiperheet ja erityisen haavoittuvassa asemassa olevat ovat etusijalla lennolle pääsyssä.
Ulkoministeriön mukaan kotiutuslennon lipun hinta on matkustajalle 2 300 euroa. Korkean hinnan syynä ovat erityisesti kohonneet polttoaine- ja vakuutuskustannukset.
Ulkoministeriö järjestää lennolle tuleville matkustajille bussikuljetuksen Arabiemiraateista Omaniin. Bussikuljetus on niin ikään omakustanteinen. Ulkoministeriön torstainen arvio kuljetuksen hinnasta oli vajaat sata euroa.
Ulkoministeriön mukaan Suomen passilla matkustava ei tarvitse viisumia alle 14 vuorokauden oleskeluun Omanissa.
Konsulipalvelulain nojalla matkustaja vastaa kotiutuskustannuksista itse.
Lipunmyynnin lennolle kerrottiin avautuvan jo torstaina tai perjantaina. Ulkoministeriö sanoi tiedottavansa siitä etukäteen sivuillaan ja somekanavissaan. Ministeriö kertoo lipunmyynnistä suoraan niille, jotka ovat tehneet matkustusilmoituksen Arabiemiraatteihin.
Aiemmin tällä viikolla kerrottiin, että Euroopan unioni auttaa muun muassa Italiaa, Itävaltaa ja Slovakiaa evakuoimaan kansalaisiaan Lähi-idästä.
Ulkoministeriö tähdensi tiedotteessa, että EU ei tarjoa operatiivista apua kotiutuslentojen järjestämiseen. Ulkoministeriön mukaan EU:n pelastuspalvelumekanismista voi hakea taloudellista tukea vain silloin, kun lento toteutetaan mekanismin kautta ja Suomi avaa paikkoja myös muiden EU-maiden kansalaisille.
– Tällä hetkellä suomalaisilla on kotiutuslentoon niin paljon kysyntää, että kaikki paikat tarvitaan omille kansalaisille, tiedotteessa sanotaan.
Torstain tiedotustilaisuudessa kerrottiin myös, että ulkoministeriön Lähi-itään lähettämä konsulikomennuskunta on saapunut Arabiemiraatteihin. Konsulikomennuskunnan on määrä tukea suomalaisten neuvontaa ja avustamista paikan päällä.
Ulkoministeriön mukaan alueen uhkakuva ei ole merkittävästi muuttunut ja suomalaisten tarvitsema apu liittyy kuljetuksiin. Torstaihin mennessä tietoon ei ollut vieläkään tullut hätätilanteita tai haavoittuneita suomalaisia.
Ulkoministeriön viestinnästä kerrottiin keskiviikkona, että matkustusilmoituksen tehneitä suomalaisia oli Arabiemiraateissa noin 2 400, Qatarissa noin 350, Israelissa noin 230, Saudi-Arabiassa noin 180 ja Omanissa noin 90. Muissa alueen maissa suomalaisia oli joitakin kymmeniä maata kohden.