Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sää

Varoitus perjantaille: Jalankulkijoiden syytä olla tarkkana

26.2.2026 18:29
Lue lisää 
Ukrainan sota
Jos tiedot pohjoiskorealaisista sotilaista pitävät paikkansa, herää Ilmari Käihkön mukaan myös kysymys, miksi Ukrainan tukijat eivät ole tehneet sodassa samaa. (Kuva: Lehtikuva / Roni Rekomaa)

Ukrainalle uhkakuva pohjoiskorealaisten sotilaiden liittymisestä Venäjän rinnalle on edullinen, sanoo dosentti Ilmari Käihkö

Käihkön mukaan asian saama huomio voi palvella ukrainalaisten tavoitetta pitää maata keskusteluissa, kun Yhdysvaltain presidentti Joe Bidenin kauden loppu lähenee
STT-Aliisa Uusitalo 21.10.2024 7:50, muokattu 21.10.2024 10:08
a– a+
Ukrainan sota

Pohjoiskorealaisten sotilaiden mahdollinen liittyminen Venäjän joukkojen rinnalle Ukrainan sodassa on herättänyt huolta sodan laajentumisesta. Sotatieteiden dosentti Ilmari Käihkö Ruotsin maanpuolustuskorkeakoulusta uskoo, että asian esille nostaminen voi palvella ukrainalaisten tavoitetta pitää maata keskusteluissa, kun Yhdysvaltain presidentti Joe Bidenin kauden loppu lähestyy.

– Tämä taas liittyy suurempaan kuvioon, jossa Bidenilta toivotaan nyt isoja päätöksiä ja vahvempaa tukea Ukrainalle, mitkä voisivat sitten jatkua helpommin seuraavan presidentin aikana.

Perjantaina eteläkorealainen uutistoimisto Yonhap kertoi Etelä-Korean tiedustelupalvelun vahvistaneen, että Pohjois-Korea on päättänyt lähettää noin 10 000 sotilasta tukemaan Venäjää sodassa Ukrainaa vastaan ja että 1 500 sotilasta on jo siirretty Venäjälle.

Ukrainan strategisen viestinnän ja informaatioturvallisuuden keskus Spravdi on puolestaan julkaissut videon, jolla oletettavasti pohjoiskorealaiset sotilaat näyttävät valmistautuvan Venäjällä liittymään Venäjän Ukrainassa käymään hyökkäyssotaan.

– Tässä on nyt pari viikkoa puhuttu Ukrainan puolelta noin 10 000 sotilaasta. Etelä-Korean puolelta luvut ovat aiemmin olleet paljon pienempiä, on puhuttu esimerkiksi 1 400 sotilaasta. Se on ongelma, kun emme pysty vahvistamaan näitä tietoja.

Naton pääsihteeri Mark Rutte ei perjantaina vahvistanut tietoa, että Pohjois-Korean sotilaita olisi lähetetty Venäjälle tukemaan maan sotaa Ukrainaa vastaan. Tilanne on Käihkön mukaan kuitenkin nyt hieman varmempi, kun Etelä-Korea ja Ukraina puhuvat samankaltaisista luvuista.

Jos annetut tiedot pitävät paikkansa, voi Käihkön mukaan kyseessä olla myös sodan laajentuminen.

– Eihän siellä minkään muun maan virallisia joukkoja ole kummankaan puolella aiemmin ollut. Eikä varsinkaan taistelujoukkoja, joista tässä tapauksessa on puhuttu.

Käihkö nostaa esille, että pohjoiskorealaisten mahdollinen tehtävä sodassa on tässä vaiheessa hämärän peitossa. Etulinjan sotilaiden sijaan he voivat toimia apuna esimerkiksi logistiikassa.

– Tästä on sitten hyötyä Venäjälle, että logistiikkaa ja teknisempiä välineitä tulisivat hoitamaan pohjoiskorealaiset, jotka vapauttavat venäläisiä taas taistelutehtäviin.

– Ukraina tai Venäjä ei kumpikaan ole yrittänyt koko yhteiskuntansa mobilisoimista sotaan. Miehistöpulasta kärsitään kummankin puolella. Tämä on Venäjän toisaalta ihan rationaalinen tapa pyrkiä ratkomaan miehistöpulaa. Ei haluta käyttää omia kansalaisia, niin käytetään muiden.

Pohjoiskorealaiset voisivat hyötyä yhteistyöstä.

– Pohjois-Korea on osallistunut useisiin ulkomaisiin sotiin joukkoja lähettämällä. Tätä kautta voidaan oppia sodankäynnistä. Tämä kaventaa Etelä-Korean sotilaallista etumatkaa. Toisaalta Venäjä voi myös maksaa Pohjois-Korealle tuesta.

Jos tiedot pohjoiskorealaisista sotilaista pitävät paikkansa, herää Käihkön mukaan myös kysymys, miksi Ukrainan tukijat eivät ole tehneet sodassa samaa. Hän nostaa esimerkiksi lännessä eläkkeellä olevat pilotit, jotka eivät ole enää armeijan palveluksessa.

– Ei ole mahdotonta, että näitä pilotteja olisi voinut järjestää jollain keinolla sillä tavalla, että he olisivat tulleet palvelemaan Ukrainassa ilman, että he olisivat valtion palkkalistoilla.

Lue myös

Talvella häikäisy voi olla voimakkaampaa kuin kesällä – Teetkö sinäkin tämän virheen?

Talviloma on silmille todellinen rasitustesti, vaikka harva tulee sitä ajatelleeksi. Kesäaurinko on kirkas...
26.2.2026 22:45

Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa

Lähes kahdeksan kymmenestä suomalaisesta pitää liian lähellä perässä ajamista vakavana liikennerikkomuksena. Silti autoilijoista...
26.2.2026 21:50

Miehet luulevat tietävänsä, naiset epäröivät – Kuskien tiedoista paljastui aukkoja

Tiedätkö mitä tehdä, jos autosi hajoaa tielle? OP Pohjolan tuore kysely paljastaa hämmentävän...
26.2.2026 21:31

Aihetunnisteet

Pohjois-Korea Ukrainan sota Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Tutkimus: Monilla työpaikoilla uusia rajoituksia etätyön tekemiseen
Uutiset | 26.2.2026 8:04
Tutkimus: Limsoilla ja energiajuomilla huolestuttava vaikutus nuorten aivoihin
Uutiset | 23.2.2026 21:47
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Suomalaisten rahatilanne muuttui, paljastaa Intrum – Näin se näkyy
Uutiset | 25.2.2026 21:44
Moneen kotiin kuuluva äänimaisema voi altistaa vakaville sairauksille, sanoo suomalaistutkimus
Uutiset | 25.2.2026 22:01
Velkajarrutyöryhmä löi pöytään jäätävät luvut – Markus Lohi povaa ensi hallitukselle hirmu-urakkaa
Uutiset | 25.2.2026 9:11
Teetkö tämän mokan tietämättäsi keittiössä? – Pöpöt viihtyvät
Uutiset | 25.2.2026 22:11
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Ukraina vallannut alueita takaisin tällä viikolla – Venäjän ei ole helppoa korvata menettämiään Starlink-yhteyksiä
Uutiset | 19.2.2026 13:59
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
”Pahinta, kuvottavinta, hirveintä ikinä” – islantilainen mädätetty ”herkku” on järkyttänyt karaistuneita julkkiskokkejakin
Uutiset | 20.2.2026 22:38
Onkologin suositukset: Näin syöt, jos haluat pienentää syöpäriskiäsi
Uutiset | 18.2.2026 22:10
Selvitys: Venäjä värvännyt rintamalle yli tuhat kenialaista
Uutiset | 19.2.2026 10:41
Huippuhiihtäjät avautuvat väleistään – ”Nuo kaksi näyttävät vihaavan toisiaan”
Uutiset | 19.2.2026 21:31
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35

Uusimmat

Talvella häikäisy voi olla voimakkaampaa kuin kesällä – Teetkö sinäkin tämän virheen?
Uutiset | 26.2.2026 22:45
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Miehet luulevat tietävänsä, naiset epäröivät – Kuskien tiedoista paljastui aukkoja
Uutiset | 26.2.2026 21:31
Tutkimus: Uusi lääke auttoi potilaita laihtumaan jopa kahdeksan prosenttia kehonpainostaan
Uutiset | 26.2.2026 21:21
Paljastus: EU-maa tuo ohjukset kriittisen solmukohdan suojaksi
Uutiset | 26.2.2026 21:03
Oppositio halusi uudelta sote-ministeriltä vastauksia vanhushoivan kriisiin – Rydman piti hoitajien kielitaitoa ”erityisen tärkeänä”
Uutiset | 26.2.2026 19:28
Hillary Clinton: Trump on kutsuttava kongressin kuultavaksi yhteyksistä Epsteiniin
Uutiset | 26.2.2026 19:12
Ruotsin armeija torjui droonin lähellä Malmötä
Uutiset | 26.2.2026 18:45
Varoitus perjantaille: Jalankulkijoiden syytä olla tarkkana
Uutiset | 26.2.2026 18:29
EU-komissio: EU-rahoitusta voi käyttää aborttioikeuden tukemiseen
Uutiset | 26.2.2026 18:21
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11
”Voiko tämä olla tottakaan?” – Keskusta antoi Orpolle kaksi vaihtoehtoa työttömyyskatastrofissa
Uutiset | 24.2.2026 19:51
Tutkijalta synkkä varoitus: Näin EU:sta tulee USA:n vasalli – ”Kuin Belarus” 
Uutiset | 22.2.2026 9:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Talvella häikäisy voi olla voimakkaampaa kuin kesällä – Teetkö sinäkin tämän virheen?
Uutiset | 26.2.2026 22:45
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Miehet luulevat tietävänsä, naiset epäröivät – Kuskien tiedoista paljastui aukkoja
Uutiset | 26.2.2026 21:31
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Varhaiskasvatuksessa tarvitaan lääkehoidon suunnitelmallisuutta
Mielipide | 26.2.2026 15:56
Lukijalta: Hajasijoittaminen vahvistaa Suomen huoltovarmuutta
Mielipide | 26.2.2026 13:58
Lukijalta: Keskustassa pitäisi nyt noudattaa Matti Vanhasen neuvoa
Mielipide | 26.2.2026 12:42
Lukijalta: Tynkkynen sanoi fiksusti
Mielipide | 26.2.2026 10:34
Lukijalta: Eläkemaksuista saatu tuotto on hyvin pieni
Mielipide | 20.2.2026 13:35
Lukijalta: Työeläke on työllä ansaittu omaisuuserä
Mielipide | 17.2.2026 12:59
Lukijalta: Eläkeraha sinivalkoisiin kasvutalkoisiin
Mielipide | 20.2.2026 9:37
Lukijalta: ”Lännettyminen” on tuhonnut Suomen taloutta ja ”murentanut” turvallisuuttamme
Mielipide | 23.2.2026 14:49

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
Keskustanuoret: Hedelmöityshoitojen saatavuutta parannettava
Uutiset | 25.2.2026 10:40
Keskustan Pohjois-Pohjanmaan piiri asetti eduskuntavaaliehdokkaita – katso lista
Uutiset | 21.2.2026 17:13
Keskustan Pohjois-Pohjanmaan piiri asetti eduskuntavaaliehdokkaita – katso lista
Uutiset | 21.2.2026 17:13
Varsinais-Suomen keskustalta täysi lista aluevaaleihin
Keskusta | 24.2.2025 18:43
Keskustan Siika-aho vaatii kokoomusta panemaan koijarit kuriin: ”Pormestaripuolueella on vastuu”
Uutiset | 18.2.2026 10:02
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste