Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä

Synkkä varoitus: ”Näyttää Putinin unelmasuunnitelmalta”

2.4.2026 21:50
Lue lisää 
Suurpedot
Kolme vuoden ikäistä nuorta sutta ja lauman johtajasusi Kuhmon rajavyöhykkeellä 8. toukokuuta 2020. (Kuva: Lehtikuva / Jussi Nukari)

Työryhmä löysi lisää juridista pohjaa suurpetojen metsästykseen – Essayah uskoo "merkittävään helpotukseen"

Pauliina Pohjala 28.11.2024 17:13, muokattu 28.11.2024 19:01
a– a+
Suurpedot

Maa- ja metsätalousministeriön asettama työryhmä uskoo löytäneensä keinon, jolla riistakeskuksen myöntämät poikkeusluvat susien kaatamiseen eivät kaadu niistä tehtyihin valituksiin nykyisellä tahdilla.

Metsästyslain muutoksella maa- ja metsätalousministeriö voisi asettaa päämäärän suurpetojen kannanhoidollisiin poikkeuslupiin lajikohtaisesti ja kannanhoitoalueittain.

Lakimuutoksen jälkeen poikkeuslupapäätöksissä olisi ekologisen kestävyyden lisäksi otettava huomioon myös taloudellinen ja sosiaalinen kestävyys.

Suurpetojen kannanhoidollinen metsästys on estynyt Suomessa etenkin siitä syystä, että EU:n luontodirektiivin edellyttämää päämäärää lajien suojelusta poikkeamiseksi ei ole hyväksytty kansallisissa tuomioistuimissa.

Työryhmän raportin torstaina eduskunnassa vastaanottanut maa- ja metsätalousministeri Sari Essayah (kd.) uskoo, että nyt otetaan askel ”tasapainoisempaan suurpetopolitiikkaan”.

– Voi sanoa, että tähän mennessä oikeusistuimissa kaatuneet hankkeet ovat liittyneet siihen, että hyväksyttävää päämäärää ei ole oikeuden päätösten perusteella ollut.

– Päämääränä lakiin tullaan viemään sosioekonomiset tekijät, jotka pitää ottaa huomioon, ministeri sanoi.

Essayahin mukaan kansallisen lainsäädännön mahdollisuudet on nyt tarkasti perattu parhaiden asiantuntijoiden toimesta.

– Ja odotamme, että näillä toimenpiteillä jo saamme merkittävää helpotusta suurpetojen kannanhoidollisen metsästyksen mahdollistamiseen.

Maa- ja metsätalousministeriön asiantuntijatyöryhmän puheenjohtaja Vesa Ruusila ja maa- ja metsätalousministeri Sari Essayah (kd.) kättelivät suurpetojen poikkeuslupakäytäntöjen kehittämiseksi tehdyn raportin luovuttamistilaisuudessa eduskunnassa torstaina. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Raportti keskittyy suden lisäksi karhun ja ilveksen kannanhoidollisen metsästyksen kehittämiseen.

Työryhmän puheenjohtaja Vesa Ruusila maa- ja metsätalousministeriöstä uskoo, että ministeriön asettamien päämäärien myötä poikkeusluvat hyväksytään useammin kansallisissa tuomioistuimissa.

Vahvempi juridinen pohja auttaa mahdollisten valitusten käsittelyssä, Ruusila kertoo.

– Itse näkisin, että tämä parantaa huomattavasti niitä mahdollisuuksia, joilla kannanhoidollisia poikkeuslupia voidaan myöntää.

Työryhmä esittää, että hallituksen esitys metsästyslain muuttamisesta vietäisiin eduskuntaan alkuvuodesta, jotta se ehtisi voimaan ennen ensi syksynä alkavaa metsästyskautta. 

Karhun kannanhoitosuunnitelman päivitys ja suden kannanhoitosuunnitelman viimeistely alkaisivat välittömästi. Karhun osalta työ tulisi saada voimaan loppukeväästä ja suden osalta ensi syksynä.

Ministeri Essayah vakuuttaa, että lakimuutokset tehdään kiireellisesti, ”jotta kasvanutta petopainetta voidaan helpottaa mahdollisimman pian”.

Ministeriön asetuksella aiotaan vahvistaa suurpetojen suurimmat saalismäärät kannanhoitoalueittain. Tällä pyritään vahvistamaan alueellista tarkastelua sen sijaan, että määristä päätetään koko maan tasolla.

– Alueellinen tarkastelu on noussut oikeuden päätöksissä kehittämistarpeena esille, Essayah kertoo.

Kannanhoitoalueiden määrittelyssä otettaisiin huomioon ajantasainen tutkimustieto suurpetojen biologiasta ja ekologisista tarpeista sekä eri tahojen näkemykset riistaeläinkantojen hoidosta ja suojelusta.

Susi on edelleen täysin rauhoitettu laji Suomessa ja EU:ssa. Nyt haluttiin liikkumavaraa suurpetojen kannanhoidolliseen metsästykseen kansallisella tasolla, mutta Essayah korostaa EU-vaikuttamisen tärkeyttä.

– Syksyllä saavutettiin merkittävä edistysaskel, kun EU:n jäsenmailta saatiin tuki suden suojeluaseman muuttamiselle. Suojelustatuksen muutos on esillä Bernin sopimuksen osapuolien kokouksessa joulukuussa, Essayah sanoi.

EU-maat kannattivat syksyllä sitä, että susi muuttuu täysin rauhoitetusta lajista suojelluksi lajiksi.

– Suomi on ollut asian edistämisen kanssa erittäin aktiivinen, ja iloitsen kyllä siitä, että jäsenmaiden kesken löytyy ymmärrystä sille, miten tärkeää on mahdollistaa suden sosiaalisesti kestävä kannanhoito, maa- ja metsätalousministeri totesi.

Lue myös

Päätösvaltaa suden ja karhun metsästyksestä halutaan siirtää maatalousministeriölle

Kannanhoidon päämäärät asetettaisiin alueittain.
28.11.2024 15:28

Metsästäjäliitto: Suurpetotyöryhmän esitys on riittämätön

Suurpetotyöryhmän raportti on Metsästäjäliiton mielestä oikean suuntainen, mutta riittämätön. Suomen korkein hallinto-oikeus (KHO) on...
28.11.2024 18:39

Petopolitiikan toimettomuus jatkuu, näkee keskustan Siponen

Keskustan kansanedustaja Markku Siponen pitää suurpetotyöryhmän tuloksia laihoina. – Maan hallitus ei ole pystynyt...
28.11.2024 18:48

Aihetunnisteet

Sari Essayah sudet susi suurpedot

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta
Uutiset | 2.4.2026 8:50
Tuntuuko, että joku kurkkii puhelimesi näyttöä? Et ole väärässä
Uutiset | 2.4.2026 21:29
Häämöttävän kriisin syvyys valkeni Euroopassa: ”Pahempaa kuin osaamme kuvitella”
Uutiset | 1.4.2026 22:11
Kiina syyttää Yhdysvaltoja ja Israelia Hormuzinsalmen liikenteen keskeytymisestä
Uutiset | 2.4.2026 12:22
Lähteet Timesille: Euroopan varauduttava USA:n ja Venäjän diiliin
Uutiset | 1.4.2026 22:28
Aira Samulin ja Fredi löivät viisaat päät yhteen – seurauksena pahennusta vuoden 1976 euroviisuissa
Uutiset | 2.4.2026 22:30
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
Moskovassa osa on siirtynyt paperikarttoihin ja käteiseen verkkorajoitusten takia – tutkijan mukaan hallinto pelkää vallanvaihtoyritystä
Uutiset | 31.3.2026 13:49
Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta
Uutiset | 2.4.2026 8:50
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02

Uusimmat

Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”
Uutiset | 3.4.2026 21:40
”Pompannappi” kääntää yhä suupielet hymyyn – sympaattinen pikkuauto toi Italian ”dolce vitaa” suomalaisille sorateille
Uutiset | 3.4.2026 21:33
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 3.4.2026 8:57
Aira Samulin ja Fredi löivät viisaat päät yhteen – seurauksena pahennusta vuoden 1976 euroviisuissa
Uutiset | 2.4.2026 22:30
Synkkä varoitus: ”Näyttää Putinin unelmasuunnitelmalta”
Uutiset | 2.4.2026 21:50
Proteiinitrendi näkyy pääsiäispöydässä – ”Perussuikaleiden sijaan hieman parempaa leikkuuta”
Uutiset | 2.4.2026 21:35
Tuntuuko, että joku kurkkii puhelimesi näyttöä? Et ole väärässä
Uutiset | 2.4.2026 21:29
Kritiikki droonitapauksista pitää kohdistaa ministeritasolle, sanoo Matti Vanhanen
Uutiset | 2.4.2026 18:46
Purkaus Nato-maasta: Emme tiedä, mitä Trump haluaa meistä
Uutiset | 2.4.2026 18:45
Kevään ensimmäinen mökkireissu vaatii malttia – huolehdi paloturvallisuudesta ja tarkista rakenteet talven jäljiltä
Uutiset | 2.4.2026 18:44
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 3.4.2026 8:57
Toimittajalta | Droonisotku tuo muistoja Kekkosen Suomesta – tiedottamisesta jää enemmän kysymyksiä kuin vastauksia
Uutiset | 1.4.2026 14:01
Bensatankilta kajahti tiukka vaatimus hallitukselle – ”Tämä alkaa mennä ihan hulluksi”
Uutiset | 29.3.2026 9:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”
Uutiset | 3.4.2026 21:40
”Pompannappi” kääntää yhä suupielet hymyyn – sympaattinen pikkuauto toi Italian ”dolce vitaa” suomalaisille sorateille
Uutiset | 3.4.2026 21:33
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 3.4.2026 8:57
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Median tiedottamisen avoimuus on kaksiteräinen miekka
Mielipide | 2.4.2026 12:16
Lukijalta: Suomestako EU:n suurkaivosalue?
Mielipide | 2.4.2026 12:04
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24
Lukijalta: Nyt loppuu se nuorten kotona makuuttaminen – Olgan malli ja tähdet käyttöön!
Mielipide | 30.3.2026 10:59
Lukijalta: Lapin yksityistiet murenevat, kun miljardit uppoavat Turun junaan
Mielipide | 26.3.2026 12:12
Lukijalta: Ilman joustavaa suurkulutusta tuulivoima syö oman kannattavuutensa
Mielipide | 27.3.2026 14:43
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste