Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

”Hallitus teki aivan järkyttävän tempun” – keskustalaisilta maatalouspoliitikoilta tylyt arviot

12.7.2025 8:00
Lue lisää 
Suurpedot
Kolme vuoden ikäistä nuorta sutta ja lauman johtajasusi Kuhmon rajavyöhykkeellä 8. toukokuuta 2020. (Kuva: Lehtikuva / Jussi Nukari)

Työryhmä löysi lisää juridista pohjaa suurpetojen metsästykseen – Essayah uskoo "merkittävään helpotukseen"

Pauliina Pohjala 28.11.2024 17:13, muokattu 28.11.2024 19:01
a– a+
Suurpedot

Maa- ja metsätalousministeriön asettama työryhmä uskoo löytäneensä keinon, jolla riistakeskuksen myöntämät poikkeusluvat susien kaatamiseen eivät kaadu niistä tehtyihin valituksiin nykyisellä tahdilla.

Metsästyslain muutoksella maa- ja metsätalousministeriö voisi asettaa päämäärän suurpetojen kannanhoidollisiin poikkeuslupiin lajikohtaisesti ja kannanhoitoalueittain.

Lakimuutoksen jälkeen poikkeuslupapäätöksissä olisi ekologisen kestävyyden lisäksi otettava huomioon myös taloudellinen ja sosiaalinen kestävyys.

Suurpetojen kannanhoidollinen metsästys on estynyt Suomessa etenkin siitä syystä, että EU:n luontodirektiivin edellyttämää päämäärää lajien suojelusta poikkeamiseksi ei ole hyväksytty kansallisissa tuomioistuimissa.

Työryhmän raportin torstaina eduskunnassa vastaanottanut maa- ja metsätalousministeri Sari Essayah (kd.) uskoo, että nyt otetaan askel ”tasapainoisempaan suurpetopolitiikkaan”.

– Voi sanoa, että tähän mennessä oikeusistuimissa kaatuneet hankkeet ovat liittyneet siihen, että hyväksyttävää päämäärää ei ole oikeuden päätösten perusteella ollut.

– Päämääränä lakiin tullaan viemään sosioekonomiset tekijät, jotka pitää ottaa huomioon, ministeri sanoi.

Essayahin mukaan kansallisen lainsäädännön mahdollisuudet on nyt tarkasti perattu parhaiden asiantuntijoiden toimesta.

– Ja odotamme, että näillä toimenpiteillä jo saamme merkittävää helpotusta suurpetojen kannanhoidollisen metsästyksen mahdollistamiseen.

Maa- ja metsätalousministeriön asiantuntijatyöryhmän puheenjohtaja Vesa Ruusila ja maa- ja metsätalousministeri Sari Essayah (kd.) kättelivät suurpetojen poikkeuslupakäytäntöjen kehittämiseksi tehdyn raportin luovuttamistilaisuudessa eduskunnassa torstaina. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Raportti keskittyy suden lisäksi karhun ja ilveksen kannanhoidollisen metsästyksen kehittämiseen.

Työryhmän puheenjohtaja Vesa Ruusila maa- ja metsätalousministeriöstä uskoo, että ministeriön asettamien päämäärien myötä poikkeusluvat hyväksytään useammin kansallisissa tuomioistuimissa.

Vahvempi juridinen pohja auttaa mahdollisten valitusten käsittelyssä, Ruusila kertoo.

– Itse näkisin, että tämä parantaa huomattavasti niitä mahdollisuuksia, joilla kannanhoidollisia poikkeuslupia voidaan myöntää.

Työryhmä esittää, että hallituksen esitys metsästyslain muuttamisesta vietäisiin eduskuntaan alkuvuodesta, jotta se ehtisi voimaan ennen ensi syksynä alkavaa metsästyskautta. 

Karhun kannanhoitosuunnitelman päivitys ja suden kannanhoitosuunnitelman viimeistely alkaisivat välittömästi. Karhun osalta työ tulisi saada voimaan loppukeväästä ja suden osalta ensi syksynä.

Ministeri Essayah vakuuttaa, että lakimuutokset tehdään kiireellisesti, ”jotta kasvanutta petopainetta voidaan helpottaa mahdollisimman pian”.

Ministeriön asetuksella aiotaan vahvistaa suurpetojen suurimmat saalismäärät kannanhoitoalueittain. Tällä pyritään vahvistamaan alueellista tarkastelua sen sijaan, että määristä päätetään koko maan tasolla.

– Alueellinen tarkastelu on noussut oikeuden päätöksissä kehittämistarpeena esille, Essayah kertoo.

Kannanhoitoalueiden määrittelyssä otettaisiin huomioon ajantasainen tutkimustieto suurpetojen biologiasta ja ekologisista tarpeista sekä eri tahojen näkemykset riistaeläinkantojen hoidosta ja suojelusta.

Susi on edelleen täysin rauhoitettu laji Suomessa ja EU:ssa. Nyt haluttiin liikkumavaraa suurpetojen kannanhoidolliseen metsästykseen kansallisella tasolla, mutta Essayah korostaa EU-vaikuttamisen tärkeyttä.

– Syksyllä saavutettiin merkittävä edistysaskel, kun EU:n jäsenmailta saatiin tuki suden suojeluaseman muuttamiselle. Suojelustatuksen muutos on esillä Bernin sopimuksen osapuolien kokouksessa joulukuussa, Essayah sanoi.

EU-maat kannattivat syksyllä sitä, että susi muuttuu täysin rauhoitetusta lajista suojelluksi lajiksi.

– Suomi on ollut asian edistämisen kanssa erittäin aktiivinen, ja iloitsen kyllä siitä, että jäsenmaiden kesken löytyy ymmärrystä sille, miten tärkeää on mahdollistaa suden sosiaalisesti kestävä kannanhoito, maa- ja metsätalousministeri totesi.

Lue myös

Päätösvaltaa suden ja karhun metsästyksestä halutaan siirtää maatalousministeriölle

Kannanhoidon päämäärät asetettaisiin alueittain.
28.11.2024 15:28

Metsästäjäliitto: Suurpetotyöryhmän esitys on riittämätön

Suurpetotyöryhmän raportti on Metsästäjäliiton mielestä oikean suuntainen, mutta riittämätön. Suomen korkein hallinto-oikeus (KHO) on...
28.11.2024 18:39

Petopolitiikan toimettomuus jatkuu, näkee keskustan Siponen

Keskustan kansanedustaja Markku Siponen pitää suurpetotyöryhmän tuloksia laihoina. – Maan hallitus ei ole pystynyt...
28.11.2024 18:48

Aihetunnisteet

Sari Essayah sudet susi suurpedot

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Kirjat | Sunny Car Center suisti Hämeenlinnan apatiaan, joka jatkuu yhä
Uutiset | 13.7.2025 12:00
Kirjat | Patriootti luotti sanan mahtiin
Uutiset | 12.7.2025 18:00
Tämä on suosituinta metsästystä – 2,9 miljoonaa metsästyspäivää
Uutiset | 13.7.2025 21:00
Natsien raamattu täyttää sata vuotta – tekijänoikeus säilyi
Uutiset | 12.7.2025 22:30
Hellevaroitus annettu – THL kertoo, miten varautua
Uutiset | 11.7.2025 23:00
Tieku: Unenlaatua voi parantaa helpolla ruokailukikalla
Uutiset | 9.7.2025 22:45
Onko sade ilman puhdistaja vai päin vastoin? – Tieku: Näin sade vaikuttaa, nämä ovat parhaat tuulensuunnat
Uutiset | 12.7.2025 23:00
Sinilevä voi olla koiralle hengenvaarallista – yksi teko voi auttaa
Uutiset | 12.7.2025 20:00
”Hallitus teki aivan järkyttävän tempun” – keskustalaisilta maatalouspoliitikoilta tylyt arviot
Uutiset | 12.7.2025 8:00
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00
Ennuste: Tältä näyttää heinäkuun loppupuoliskon sää
Uutiset | 7.7.2025 21:00
Tieku: Unenlaatua voi parantaa helpolla ruokailukikalla
Uutiset | 9.7.2025 22:45
Black Sabbath on poikkeuksellinen yhtye myös tavalla, joka ei heti tule mieleen
Uutiset | 7.7.2025 23:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Tänä vuonna lakkojen ja suppilovahveroiden löytämisessä auttaa moderni jippo
Uutiset | 9.7.2025 19:15
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00

Uusimmat

Keskustan Kallio: Kuluttajien kannattaa hyödyntää kotimaisen ruoan kesäsesonki
Uutiset | 14.7.2025 12:48
Maahanmuuttovirastolle huomautuksia turvapaikkahakemusten käsittelyajoista
Uutiset | 14.7.2025 12:30
Kuutti hukkui kalastusverkkoon Savonlinnassa
Uutiset | 14.7.2025 12:18
Israelin ja Palestiinan ulkoministerit osallistumassa samaan EU-kokoukseen
Uutiset | 14.7.2025 12:17
Norjalaistehtaan hiilidioksidipäästöt viedään putkea pitkin merenpohjan alle – tulevaisuudessa sinne voi päätyä myös suomalaispäästöjä
Uutiset | 14.7.2025 11:01
Helle jatkuu maanantaina laajalti koko maassa, myös yöt voivat olla trooppisia
Uutiset | 14.7.2025 10:31
Trump: Yhdysvallat lähettää Ukrainalle Patriot-ilmatorjuntajärjestelmiä
Uutiset | 14.7.2025 10:21
Vakavat auto-onnettomuudet ovat vähentyneet
Uutiset | 14.7.2025 10:01
Hallitus antaisi ministeriöille luvan pantata hallitusneuvotteluja koskevia asiakirjoja
Uutiset | 14.7.2025 10:00
Fazer perustaa noin 400 miljoonan euron suklaatehtaan Lahteen
Uutiset | 14.7.2025 9:36
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Sunny Car Center suisti Hämeenlinnan apatiaan, joka jatkuu yhä
Uutiset | 13.7.2025 12:00
Kirjat | Patriootti luotti sanan mahtiin
Uutiset | 12.7.2025 18:00
”Hallitus teki aivan järkyttävän tempun” – keskustalaisilta maatalouspoliitikoilta tylyt arviot
Uutiset | 12.7.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Kallio: Kuluttajien kannattaa hyödyntää kotimaisen ruoan kesäsesonki
Uutiset | 14.7.2025 12:48
Maahanmuuttovirastolle huomautuksia turvapaikkahakemusten käsittelyajoista
Uutiset | 14.7.2025 12:30
Kuutti hukkui kalastusverkkoon Savonlinnassa
Uutiset | 14.7.2025 12:18
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Eriarvoistava digimaailma
Mielipide | 14.7.2025 13:09
Lukijalta: Mistä ihmisen tuhoava käyttäytyminen johtuu?
Mielipide | 14.7.2025 13:02
Lukijalta: Puun myyntiverotus puolitettava kuten Vanhasen hallituksen aikana
Mielipide | 14.7.2025 12:58
Lukijalta: Onko suunta oikea?
Mielipide | 14.7.2025 12:44
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste