Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sää

Viikko alkaa epävakaisessa säässä

24.8.2026 3:50
Lue lisää 
Sudet
Lauma saattaa olla riippuvainen saalistavasta uroksesta etenkin alueilla, joilla sudet syövät pääasiassa hirviä. (Kuva: Suurpedot.fi)

Tutkija varoittaa viimeksi tehdyistä virheistä, jos susien metsästys sallitaan – "nuoria susia hortoili nälissään pihapiireissä"

Osa susista on tottunut ihmisen läsnäoloon, Ilpo Kojola Luonnonvarakeskuksesta sanoo
Pauliina Pohjala 19.11.2020 18:29, muokattu 21.11.2020 11:28
a– a+
Sudet

Tässä vaiheessa on ennenaikaista sanoa, salliiko Suomen susikanta metsästyksen aloittamisen, tutkimusprofessori Ilpo Kojola Luonnonvarakeskuksesta (Luke) kertoo.

Maa- ja metsätalousministeriö on antanut Lukelle tehtäväksi selvittää elinvoimaisen susikannan raja-arvon. Jos se ylittyy, suden kannanhoidollinen metsästys voisi alkaa jo talvella 2021–2022.

Suomen susikannan hoitosuunnitelmassa pienin elinvoimainen kanta on 25 lisääntyvää paria, mutta se ei ole sama asia kuin nyt haettava raja-arvo, Kojola täsmentää.

– Raja-arvo määritellään susiyksilöinä, ja siinä otetaan huomioon muun muassa susien geneettinen monimuotoisuus, pentujen tuotto, kuolleisuus ja sopivien elinalueiden määrä.

Kojola alkaa selvitellä Suomen susitilannetta noin kuuden kollegansa kanssa, muiden pohjoismaisten asiantuntijoiden kokemuksia hyödyntäen.

Suden metsästyksessä pitäisi ottaa huomioon sekin, että kyse on laumaeläimestä. Lauma saattaa olla riippuvainen saalistavasta uroksesta etenkin alueilla, joilla sudet syövät pääasiassa hirviä.

Kannanhoidollinen suden metsästys ei mennyt aivan putkeen vuosina 2015 ja 2016, jolloin se sallittiin.

– Siinä meni aika iso joukko alfasusia ja tuli tarvetta viranomaislupien käytölle, kun nuoria susia hortoili nälissään pihapiireissä, Kojola kertoo.

– Jos metsästys tällä kertaa toteutuu, järjestelyjä täytyy miettiä, jotta vastaavia tilanteita tulisi mahdollisimman vähän. Metsästys pitäisi toteuttaa hallitusti ja suunnitella eri intressitahojen kanssa.

Kojola huomauttaa, että suunnittelusta huolimatta olisi vaikea tietää, millainen susi on kyseessä.

– Kevään urospennut ovat jo talvella samaa kokoluokkaa kuin aikuinen naaras.

Suomessa on tällä hetkellä noin 300 sutta. Määrä perustuu Luken ennustemalliin. Maaliskuussa määräksi arvioitiin 216−246 yksilöä, ja sen jälkeen on syntynyt uusia pentuja.

Onko 300 sutta paljon vai vähän Suomen kaltaisessa maassa?

– Se on ihan kiinni siitä, miten sitä tarkastellaan ja mistä näkökulmasta asiaa katsotaan, eli siihen en voi yksiselitteisesti vastata. Elinvoimaiseksi arvioidun minimikannan taso (25 perhelaumaa) saavutettiin viime talvena, Kojola toteaa.

Sudet ovat tällä hetkellä poliittisesti kuuma puheenaihe.

Susien metsästämistä koskeva kansalaisaloite sai osakseen laajaa hyväksyntää ja ymmärrystä eduskunnan lähetekeskustelussa keskiviikkoiltana.

Susien tappamat metsästyskoirat ja suurpedon liikkuminen ihmisasutuksen liepeillä kuohuttavat tunteita.

Susia on nyt enemmän siellä, missä on asutusta, susitutkija Kojola kertoo.

– Länsi-Suomessa susien määrä on huomattavasti suurempi kuin kymmenkunta vuotta sitten, se on moninkertaistunut. Niillä reviirialueilla on asutusta ja pihapiirejä paljon enemmän kuin susien itäsuomalaisilla reviireillä.

Kojola sanoo susien ohjautuvan pihapiireihin pikkuteillä liikkuessaan, ja maatilojen hajut voivat houkutella niitä puoleensa. Peurat suosivat viljelymaisemia, ja peuroja jahtaavat sudetkin päätyvät lähelle asutuksia.

Onko susien ihmispelko on kadonnut?  
 
– Tällainen yksinkertaistus ei vastaa vallitsevaa tilannetta. Osa susista on kuitenkin tottunut ihmisen läsnäoloon, minkä takia ne uskaltautuvat pihapiireihin. 1990-luvulla sudet eivät aina uskaltaneet ylittää hiihtolatuani, nykyisin se ei näytä olevan niille pulma. Itse en kuitenkaan osaa pelätä.

Miten susi suhtautuu ihmiseen? 
 
Yleensä susi väistää siinä vaiheessa, kun sen aistimaailmaan on välittynyt tieto siitä, että kysymyksessä on ihminen. Jos näin ei olisi, tilanne olisi tietysti kovin erilainen kuin se nyt on. Susi havaitsee ihmisen Suomessa mahdollisesti tuhansia kertoja vuosittain ilman, että ihminen tulee tästä mitään tietämään.

Jos ihmisellä on koira, susi saattaa olla siitä kiinnostunut ja käydä aggressiiviseksi. Silloin kyseessä on yleensä tilanne, jossa koira liikkuu vähintään jonkun matkan päässä ihmisestä.


Onko ihmisen syytä pelätä sutta? 

Suomessa susi on viimeksi surmannut ihmisen lähes 140 vuotta sitten, ja on todella pieni riski siitä, että susi kävisi ihmisen kimppuun. Toisaalta pelko on sellainen asia, jota on vaikea taklata tilastoilla. Se on ymmärrettävä asia. Kansalaisilla on aika laajalti susipelkoa, ja mielikuva siitä että susi saattaa olla lapsille vaarallinen. 


Millainen susi eksyy Suomessa ihmisen pihapiiriin?

Keskimääräistä useammin ne ovat nuoria yksilöitä, jotka kartoittavat uuden reviirinsä luonnetta. Tämä on tullut näkyviin pantasusianalyyseissämme. Niillä näyttää olevan sellainen vaihe, kun ne ovat jollekin alueelle tulleet, että pihapiireissä vierailua tapahtuu enemmän.

Jonkin ajan kuluttua, jo seuraavana talvena, ne eivät poikkea muista alueen susista. 

Miksi susi käy koirien kimppuun? 

Koira jalostettiin aikanaan sudesta ihmisen lemmikki- ja hyötyeläimeksi. Se varmasti vaikuttaa, että niillä on yhteinen historia. Susi voi suhtautua koiraan kuin se olisi vieras susi. Sudet suhtautuvat aggressiivisesti myös omalla reviirillään eläviin vieraisiin lajikumppaneihinsa.

On myös niin, että koira on aika helppoa ravintoa etenkin yksinään liikkuville susille. Susien hyökkäykset koirien kimppuun ovat vahvimmin itäsuomalainen ongelma.  Jos on niukasti ja vaikeasti susien saatavaa syötävää, mitä hirvet ovat yksinäiselle sudelle, koirat ovat helpommin uhrina. Lounaisessa Suomessa on tiheä valkohäntäpeurakanta, ja koiria menetetään harvoin susille. Metsästyskulttuureissakin on alueellisia eroja.

Suomen kokoisessa Italiassa on noin kymmenkertainen määrä susia Suomeen verrattuna. Miten se toimii?

Italiassa susi on rauhoitettu. Sudet keskittyvät vuoristoseuduille, mutta ne ovat vahingollisia esimerkiksi lammastaloudelle. Italiassa susi on pienikokoisempi kuin meillä. Laumanvartijakoirat ovat rotevia ja ne pärjäävät paikallisille susille. Italiassakin susikeskustelu on silti paikoin kiihkeää.






Juttuun täsmennetty, että viimeisimmän suden surmaaman ihmisen kohdalla kyse oli Suomen tilanteesta.

Lue myös

Honkonen ihmettelee susista huolestuneiden ihmisten leimaamista luontovihaajiksi: "Ei ole sivistynyttä ja reilua"

Keskustan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Petri Honkonen ottaa Facebookissa kantaa ajankohtaiseen susiasiaan. Hän toteaa, että maaseudulla...
19.11.2020 13:35

Aihetunnisteet

sudet susi susipolitiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Sotahistoria | Viimeinen viiden tähden kenraali loisti länsirintaman ratkaisuvaiheissa – Omar Bradley oli Pattonin pomo ja Eisenhowerin luottomies
Uutiset | 22.8.2026 21:15
Kreml pillastui: USA:n jättihankkeella ”tuhoisat seuraukset koko ihmiskunnalle”
Uutiset | 22.8.2026 21:12
Näistä syistä Pluton pitäisi olla edelleen planeetta
Uutiset | 23.8.2026 21:00
Maalausyrittäjä: Alan ahdinko vain syveni, kun hallitus heikensi kotitalousvähennystä – Palautus ei auta
Uutiset | 23.8.2026 15:00
Varapuheenjohtaja Markku Siponen linjaa keskustan vaalitavoitteen –”Tarvitsemme rohkeutta tehdä valintoja”
Uutiset | 23.8.2026 9:10
Toimittajalta | Kokoomus elätti kyytä povella – lasku lankeaa nyt
Uutiset | 20.8.2026 13:18
Kebab-kojulta armeijan leipiin? – Nato-maassa yllättävä kampanja
Uutiset | 23.8.2026 19:02
Rock | Live Aidin Led Zeppelin -paluu oli kammottava katastrofi – mitä JFK-stadionilla oikein tapahtui?
Uutiset | 20.8.2026 21:24
Putin lausui kauniita sanoja demokratiasta ennen syyskuun näytösvaaleja
Uutiset | 22.8.2026 15:24
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
Kreml pillastui: USA:n jättihankkeella ”tuhoisat seuraukset koko ihmiskunnalle”
Uutiset | 22.8.2026 21:12
Sotahistoria | Viimeinen viiden tähden kenraali loisti länsirintaman ratkaisuvaiheissa – Omar Bradley oli Pattonin pomo ja Eisenhowerin luottomies
Uutiset | 22.8.2026 21:15
Tutkimus löysi makuuhuoneesta syyn lyheneviin työuriin
Uutiset | 19.8.2026 22:23
”Käsittämätöntä” – Tällainen summa suomalaisilla on käyttötileillään
Uutiset | 18.8.2026 21:59
Rock | Live Aidin Led Zeppelin -paluu oli kammottava katastrofi – mitä JFK-stadionilla oikein tapahtui?
Uutiset | 20.8.2026 21:24
Toimittajalta | Kokoomus elätti kyytä povella – lasku lankeaa nyt
Uutiset | 20.8.2026 13:18
Yhdysvallat lähetti Lähi-itään uuden lentotukialuksen
Uutiset | 20.8.2026 18:50
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Kreml pillastui: USA:n jättihankkeella ”tuhoisat seuraukset koko ihmiskunnalle”
Uutiset | 22.8.2026 21:12
Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta
Uutiset | 12.8.2026 22:30

Uusimmat

Yle: Uutta tietoa Orpon hallituksen epäsuosiosta
Uutiset | 24.8.2026 9:35
Euroopan johtajia kokoontuu Rovaniemelle syyskuussa
Uutiset | 24.8.2026 9:27
Joka neljäs ohittaa hirvivaaramerkin hiljentämättä – Hirvikolarin riski on suurin syys-lokakuussa
Uutiset | 24.8.2026 9:07
Uusi-Seelanti yrittää kieltää sosiaalisen median nuorilta
Uutiset | 24.8.2026 9:03
Havainnot valkoposkihanhien poikasista vähenivät
Uutiset | 24.8.2026 8:16
Ukrainassa juhlitaan itsenäisyyttä sodan varjossa
Uutiset | 24.8.2026 8:02
Eheytystoiminta on Suomessa yllättävän yleistä, sanoo tietokirjailija
Uutiset | 24.8.2026 8:00
Yhdysvaltojen Nevadassa kymmeniätuhansia evakuoitu maastopalojen alta
Uutiset | 24.8.2026 5:41
Viikko alkaa epävakaisessa säässä
Uutiset | 24.8.2026 3:50
Ranskassa keskustavasemmiston Raphael Glucksmann ilmoittautui presidenttikisaan
Uutiset | 23.8.2026 22:52
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Varapuheenjohtaja Markku Siponen linjaa keskustan vaalitavoitteen –”Tarvitsemme rohkeutta tehdä valintoja”
Uutiset | 23.8.2026 9:10
Maalausyrittäjä: Alan ahdinko vain syveni, kun hallitus heikensi kotitalousvähennystä – Palautus ei auta
Uutiset | 23.8.2026 15:00
Toimittajalta | Kokoomus elätti kyytä povella – lasku lankeaa nyt
Uutiset | 20.8.2026 13:18

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Yle: Uutta tietoa Orpon hallituksen epäsuosiosta
Uutiset | 24.8.2026 9:35
Euroopan johtajia kokoontuu Rovaniemelle syyskuussa
Uutiset | 24.8.2026 9:27
Joka neljäs ohittaa hirvivaaramerkin hiljentämättä – Hirvikolarin riski on suurin syys-lokakuussa
Uutiset | 24.8.2026 9:07
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Olen umpikepulainen, en oikeistokeskustalainen
Mielipide | 21.8.2026 13:06
Lukijalta: Datakeskusbuumi muuttaa Suomea – kuntien pitää uskaltaa neuvotella
Mielipide | 21.8.2026 11:42
Lukijalta: Kotihoidon arvostus on osa vastausta työn murrokseen
Mielipide | 21.8.2026 11:26
Lukijalta: Hoito edellyttää paljon muutakin
Mielipide | 21.8.2026 10:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Katri Kulmuni ei lähde ehdolle eduskuntavaaleissa – ”Työ on kesken”
Uutiset | 21.8.2026 10:05
Keskustajohtajan muistolaatta paljastettiin Tampereella
Uutiset | 19.8.2026 18:08
Mehtälä ehdottaa lapsiperheille omaa korkotukilainaa – ”Puoli Suomea tyhjenee, jos pankkeja ei saada toimittamaan tehtäväänsä”
Uutiset | 19.8.2026 11:30
Keskustanuoret tyrmää vastikkeellisuuden: Mihin kaikkosi keskustan ajatus kahden kuukauden takaisesta?
Uutiset | 18.8.2026 17:50
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste