Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka
Pääministeri Petteri Orpon johtajuus on kerännyt arvostelua Ville Tavion tapauksen yhteydessä. Presidentti Alexander Stubb puuttui tapaukseen poikkeuksellisella tavalla. (Kuva: Lehtikuva)

Tutkija: Orpon johtajuus näyttää heikolta Tavion tapauksessa – "Ei ole kyennyt pitämään rivejä suorassa"

Johanna Vuorelman mukaan presidentti Stubbin puuttuminen asiaan kertoo muutoksesta ulkopolitiikan traditiossa
Suomenmaa–STT/Tuomas Savonen 25.9.2024 18:35, muokattu 25.9.2024 18:29
a– a+
Politiikka

Politiikantutkija Johanna Vuorelma Helsingin yliopistosta pitää presidentti Alexander Stubbin kommentteja ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavion (ps.) toiminnasta poikkeuksellisina.

Stubb kommentoi tiistaina New Yorkissa Ylelle sitä, ettei hän ollut saanut etukäteen tietoa Tavion kesäkuisesta päätöksestä, jonka mukaan Suomi ei osallistu Ukrainan jälleenrakennuksen tasa-arvoliittoumaan.

– Toivottavasti emme enää jatkossa näe tällaista virhettä ulkoministeriöstä, että presidentin kanslialle ei ilmoiteta asioista, joka kuuluvat ulkomaankauppa- ja kehitysministerille, mutta jotka liittyvät meidän ulko- ja turvallisuuspolitiikkaamme, Stubb sanoi.

Vuorelman mielestä on poikkeuksellista, että presidentti ottaa näin vahvasti kantaa yksittäisen ministerin päätökseen.

– Tässä mielessä Stubbin kommentit edustavat murrosta suomalaisen ulkopolitiikan varsin konsensushenkisessä traditiossa, jossa kyllä voidaan esittää kritiikkiä, mutta se usein tulee kulisseissa, Vuorelma sanoi STT:lle.

– Jos sitä julkisuuteen tuodaan, niin se esitetään enemmän kiertoilmauksin ja kryptisellä kielellä, ei ihan näin suoraan, miten presidentti sen esitti, Vuorelma jatkoi.

Johanna Vuorelman mielestä on poikkeuksellista, että presidentti ottaa näin vahvasti kantaa yksittäisen ministerin päätökseen. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Vuorelman mukaan Stubbin kommentit heijastelevat Suomen ulkopolitiikan johtamisen luonnetta, kun ulkopolitiikan johtaminen on jaettu hallituksen ja presidentin kesken.

Malli on Vuorelman mukaan yleensä toiminut hyvin, mutta siinä on potentiaalia jännitteille ja informaatiokatkoksille.

– Perussuomalaisten rooli hallituspuolueena on tuonut tähän konfliktiulottuvuuden, koska perussuomalaisille konservatiivi-liberaali-akselille asettuvat teemat ovat niitä, joita puolue pyrkii politisoimaan sekä kotimaassa että ulkopolitiikassa. Siihen ei ole oikein totuttu Suomessa, Vuorelma arvioi.

Vuorelman mukaan esimakua tällaisista konflikteista saatiin vuonna 2018, kun ulkoministerinä toiminut perussuomalaisten silloinen puheenjohtaja Timo Soini osallistui työmatkallaan Kanadassa abortinvastaiseen tilaisuuteen.

Soinin toiminnan katsottiin olevan ristiriidassa Suomen ulkopoliittisen linjan kanssa. Tapaus johti lopulta siihen, että eduskunta äänesti Soinin luottamuksesta. Soini sai eduskunnan luottamuksen äänin 100–60.

Oppositiopuolueet SDP, vasemmistoliitto ja vihreät ovat kertoneet aikovansa esittää epäluottamusta Taviolle tämän tasa-arvoliittoumapäätöksen takia.

Presidentti Alexander Stubb tiedotustilaisuudessa Presidentinlinnassa Helsingissä 5. heinäkuuta 2024. LEHTIKUVA / MIKKO STIG

Vuorelman mukaan Tavion toiminta on omiaan antamaan epäjohdonmukaisen kuvan Suomen ulkopolitiikasta, kun yhtäältä Suomi on sitoutunut edistämään tasa-arvoa, yhdenvertaisuutta ja seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen oikeuksia ja toisaalta ministeri toimii vastakkaisella tavalla.

Vuorelma ymmärtää presidentin ärtymyksen Tavion toiminnasta, sillä hänen linjauksensa asetti Suomen outoon viiteryhmään.

– Varmaankin presidentti on huolissaan siitä, että Suomen viiteryhmä tässä kysymyksessä on väärä. Siellä on Unkarin tyyppisiä maita, jotka edustavat konservatiivista tulkintaa ulkopolitiikassa, Vuorelma sanoo.

– Stubbille liberaalina poliitikkona on tärkeää se, että Suomi asemoituu näissä tällä hetkellä keskeisissä kysymyksissä, kuten Ukrainan jälleenrakentaminen, oikeaan viiteryhmään, joka on muut Pohjoismaat ja muut liberaalit demokratiat.

Vuorelmalle Tavion tapaus näyttäytyy politiikan auktoriteettien – tässä tapauksessa presidentti Stubbin, pääministeri Petteri Orpon (kok.) ja ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Tavion – välisenä kamppailuna.

Pääministeri Orpo näyttäytyy Vuorelman mukaan tapauksessa kiusallisessa valossa.

– Hänen johtajuutensa näyttäytyy tässä kysymyksessä aika heikolta, kun hän ei ole kyennyt pitämään hallituksen rivejä suorana tässä asiassa, Vuorelma arvioi.

Stubb sanoi tiistaina sopineensa Orpon kanssa, että seuraavassa tp-utvassa eli ulko- ja turvallisuuspoliittisen ministerivaliokunnan ja presidentin yhteisessä kokouksessa keskustellaan laajemmin Suomen tuesta seksuaali- ja sukupuolivähemmistöille osana Suomen ulkopolitiikkaa.

Vuorelma ei lähde arvioimaan sitä, voiko asian jatkokäsittely johtaa esimerkiksi Tavion päätöksen perumiseen ja Suomen osallistumiseen tasa-arvoliittoumaan, kuten oppositiopuolueet ovat vaatineet. Päätöksen peruminen olisi Vuorelman mukaan Taviolle ja perussuomalaisille merkittävä arvovaltatappio.

Vuorelman mukaan jatkokäsittelyn tuloksena saattaa olla ainakin ulkoministeriön ja presidentin välisen tiedonkulun parantaminen.

– Sitä ei välttämättä kerrota julkisuuteen, mikä se institutionaalinen väylä tai mahdollinen uusi toimintatapa on, Vuorelma sanoo.

Lue myös

1972 on ihmiskunnan historian pisin vuosi – mutta miksi?

1972 on muutakin kuin Anssi Kelan kappale. Se on vuosiluku, jonka aikana tapahtui...
9.8.2026 21:00

Essee: Putinin Venäjä ammentaa panslavismin perinteestä

Voiko filosofi Hannah Arendtin analyysi pan-liikkeistä auttaa ymmärtämään nyky-Venäjän laajentumispolitiikan ideologista logiikkaa, pohtii Pekka Väisänen esseessään.
9.8.2026 12:54

Historia | Sensaatiolehti piti piilottaa olympiayleisöltä – oli liian raju myös natseille itselleen

Kustantaja–päätoimittaja Julius Streicher tuomittiin Nürnbergin oikeudenkäynnissä lehtensä takia kuolemaan
8.8.2026 22:15

Aihetunnisteet

Alexander Stubb Petteri Orpo Politiikka Ukraina ulkopolitiikka Ville tavio

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
Reuters: Ukraina on tuhonnut yli miljoona neliömetriä Wildberriesin varastotilaa
Uutiset | 7.8.2026 21:55
Helle kurittaa Pohjois-Koreaa – valtionmedia kehottaa syömään koiranlihasoppaa
Uutiset | 8.8.2026 22:06
Yhdysvaltojen ex-presidentin poika BBC:lle: Joe Bidenin syöpä on levinnyt
Uutiset | 8.8.2026 8:15
Juutalainen miekkailija voitti natseille mitalin ja kohotti kätensä Hitler-tervehdykseen – Miksi ihmeessä?
Uutiset | 6.8.2026 21:31
Ensi viikolla Suomesta pääsee junalla Haaparantaan, mutta matka taitetaan kuivin suin
Uutiset | 8.8.2026 10:44
Historia | Sensaatiolehti piti piilottaa olympiayleisöltä – oli liian raju myös natseille itselleen
Uutiset | 8.8.2026 22:15
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Venäjä syyttää Ukrainaa seitsemän ihmisen kuolemasta yleisellä uimarannalla – BBC vahvisti videon iskeytyneestä droonista
Uutiset | 3.8.2026 12:32
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

1972 on ihmiskunnan historian pisin vuosi – mutta miksi?
Uutiset | 9.8.2026 21:00
Essee: Putinin Venäjä ammentaa panslavismin perinteestä
Uutiset | 9.8.2026 12:54
Historia | Sensaatiolehti piti piilottaa olympiayleisöltä – oli liian raju myös natseille itselleen
Uutiset | 8.8.2026 22:15
Helle kurittaa Pohjois-Koreaa – valtionmedia kehottaa syömään koiranlihasoppaa
Uutiset | 8.8.2026 22:06
WSJ: Saksassa löytynyt drooni oli todennäköisesti venäläinen
Uutiset | 8.8.2026 16:19
Sikarutto tuo metsästysrajoituksia – vilkkain metsästyskausi käynnistyy Suomessa
Uutiset | 8.8.2026 15:00
Bulgariassa on räjähtänyt drooni lähellä Romanian rajaa
Uutiset | 8.8.2026 14:40
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Ursa on myynyt ennätysmäärän pimennyslaseja auringonpimennyksen edellä
Uutiset | 8.8.2026 11:31
Suomessa näkyy keskiviikkona osittainen auringonpimennys
Uutiset | 8.8.2026 11:30
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
1972 on ihmiskunnan historian pisin vuosi – mutta miksi?
Uutiset | 9.8.2026 21:00
Essee: Putinin Venäjä ammentaa panslavismin perinteestä
Uutiset | 9.8.2026 12:54
Historia | Sensaatiolehti piti piilottaa olympiayleisöltä – oli liian raju myös natseille itselleen
Uutiset | 8.8.2026 22:15
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hallituksen karsea sote-politiikka
Mielipide | 7.8.2026 11:43
Lukijalta: Valtion suuret järjestöavustukset jäävät pääkaupunkiseudulle
Mielipide | 7.8.2026 10:01
Lukijalta: Tasa-arvo palautettava liikenteeseen – Motoristit pääsevät kuin koira veräjästä
Mielipide | 7.8.2026 10:00
Lukijalta: Lapsen kesän arvo ei riipu matkakohteesta
Mielipide | 5.8.2026 15:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste