Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kehysriihi

Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”

24.4.2026 18:17
Lue lisää 
Sähkö
Kansainväliset sähkömarkkinat ovat rauhoittuneet, kun Euroopassa on päästy irti Venäjältä tuodun kaasun ja hiilen riippuvuudesta. (Kuva: Lehtikuva)

Onko sinulla voimassa vielä kallis sopimus? – Tulevan talven sähkön hinta näyttää huomattavasti viime vuotta halvemmalta

Hannu Toivonen - STT, Suomenmaa 12.8.2023 9:50, muokattu 12.8.2023 16:14
a– a+
Sähkö

Määräaikaisten sähkösopimusten suosio on kasvanut kesällä, kerrotaan kolmesta Suomen suurimmasta sähköä myyvästä yhtiöstä.

Helenillä ja Väreellä kasvu on ollut kesää kohden voimakasta. Molemmissa yhtiössä yli puolet kesä- ja heinäkuussa tehdyistä sähkösopimuksista on ollut määräaikaisia. Fortumilla pörssisähkö on pysynyt edelleen selvästi suosituimpana, mutta myös heillä määräaikaisten sopimusten myynti on lisääntynyt kesällä.

Heleniltä ja Väreeltä kerrotaan, että määräaikaisten sopimusten suosion kasvu johtuu talveen varautumisesta.

– Ihmiset eivät ehkä halua ottaa sitä riskiä, että sähkön hinta olisi jonakin kuukautena, päivänä tai tuntina kovin korkea. Sähkön hinta halutaan lukita johonkin kiinteään tasoon, sanoo Helenin myynnistä ja asiakaspalvelusta vastaava johtaja Anu-Elina Hintsa STT:lle.

Molempien yhtiöiden mukaan toinen syy on ollut sähkön futuurihintojen laskeminen.

Väreellä pörssisähkösopimusten osuus uusista sähkösopimuksista on ollut kesällä noin neljännes, Helenillä hieman suurempi. Vielä keväällä Helenillä pörssisähkösopimusten osuus uusista sopimuksista oli 70 prosenttia.

Helenin Hintsan mukaan pörssisähkön suosion laskuun on vaikuttanut se, että erilaisten sopimusmallien valikoima on kasvanut tämän vuoden aikana. Esimerkiksi viime syksynä monella energiayhtiöllä ei ollut tarjolla lainkaan määräaikaista sähkösopimusta.

Väreellä kesällä myydyistä uusista sähkösopimuksista noin neljännes on ollut toistaiseksi voimassa olevia, Helenillä osuus on ollut 10–20 prosenttia. Fortumilta eri sopimustyyppien osuuksia ei kerrottu tarkasti.

Fortumilla valtaosa kesällä tehdyistä uusista sähkösopimuksista on ollut pörssisähköä. Fortumin Suomen kuluttajaliiketoiminnan johtaja Tomi Hänninen kertoo STT:lle, että pääasiallisena syynä tähän on ollut pörssisähkön alhainen hinta.

– Toinen syy on se, että ihmiset ovat tottuneet siihen, että sähkönkulutuksen ajoittamisella voi vaikuttaa, Hänninen sanoo.

Nykyään markkinoilla on myös sellaisia määräaikaisia sopimuksia, joissa omalla kulutuksen ajoittamisella voi vaikuttaa sähkölaskun suuruuteen.

Näissä pörssisähkön ja määräaikaisen sopimuksen välimuodossa sopimuskaudelle on sovittu perushinta, mutta asiakkaalla on mahdollista vaikuttaa kulutuksen ajoittamisella laskun loppusummaan. Kaikista kolmesta yhtiöstä kerrotaan, että tällaisten sopimustyyppien suosio on kasvanut.

– Arvelen näiden sopimusten suosion kasvun johtuvan siitä, että suomalaiset ovat tottuneet seuraamaan ja ajoittamaan omaa sähkönkulutustaan pörssisähkön hinnan mukaan, Fortumin Hänninen sanoo.

Helenin Hintsa arvioi, että asiakas voi omalla sähkön kulutuksen ajoittamisella vaikuttaa sähkön hintaan noin kaksi senttiä kilowattitunnilta suuntaansa. Vaikutus riippuu hänen mukaansa pörssisähkön hinnasta sekä siitä, kuinka paljon omaa sähkön käyttöään pystyy ajoittamaan edullisiin tunteihin.

Kaikista kolmesta sähköyhtiöstä kerrotaan, että heidän asiakkaillaan on edelleen voimassa kalliita, yli 30 senttiä kilowattitunnilta maksavia sopimuksia. Helenillä tällaisten sopimusten osuus on joitain tuhansia. Väreeltä ja Fortumilta osuutta ei kerrota.

Valtion taloudellisen tutkimuskeskuksen (VATT) Datahuoneen vuoden alussa julkaiseman selvityksen mukaan 360 000 asiakasta teki määräaikaisen sähkösopimuksen viime vuoden heinä-joulukuussa, jolloin sähkön keskihinta oli yli 20 senttiä kilowattitunnilta. Näistä 250 000 tehtiin kuukausina, jolloin hinta oli keskimäärin yli 30 senttiä. Arviot keskihinnasta pohjautuvat Energiaviraston hintatilastoihin.

VATTin johtaja Henna Laasonen kertoo STT:lle, että suurin osa näistä sopimuksista oli kahden vuoden pituisia, joten ne ovat voimassa vähintään vuoden 2024 heinäkuuhun asti, elleivät asiakkaat ole päässeet niistä irti. Energiateollisuuden mukaan helmikuussa noin 60 000 asiakkaalla oli yli 30 senttiä kilowattitunnilta maksava sähkösopimus.

Kantaverkkoyhtiö Fingridin ja Energiateollisuuden mukaan pörssisähkösopimuksen tehneet voivat odottaa talvea luottavaisin mielin. Näillä näkymin talvella sähkön hinta on huomattavasti viime talvea edullisempi.

Sähkön futuurihintojen perusteella ensi vuoden alussa sähkö maksaa vähän alle seitsemän senttiä kilowattitunnilta. Luvussa ei ole mukana siirtohintoja, veroja eikä sähkön myyjän osuutta.

Fingridin toimitusjohtajan Jukka Ruususen mukaan pääsyynä suotuisiin näkymiin on sähköntuotannon lisääntyminen. Olkiluodon ydinvoimalan kolmosreaktori on saatu toimintaan, tuulivoimaa on rakennettu Suomessa ja Ruotsissa ja pohjoismaisen vesivoiman sekä Euroopan kaasuvarastojen tilanne on tällä hetkellä hyvä.

Myös kansainväliset sähkömarkkinat ovat rauhoittuneet, kun Euroopassa on päästy irti Venäjältä tuodun kaasun ja hiilen riippuvuudesta.

Energiateollisuuden johtajan Pekka Salomaan mukaan tulevan talven tilanne sähkön hinnan osalta näyttää huomattavasti paremmalta viime talveen verrattuna.

– Yksi olennainen asia on, että sähkön hinta vaihtelee jatkossa voimakkaasti päivästä ja viikosta toiseen tuulien ja pakkasten mukaan. Yleiskuva on kuitenkin maltillinen viime talveen verrattuna, sanoo Salomaa STT:lle.

Riskejä on kuitenkin vielä olemassa. Energiateollisuuden Salomaan mukaan sähkön hinta voi nousta talvella, jos tuotannossa tulee isompia vikoja tai jos talvesta tulee todella kylmä.

Fingridin Ruususen mukaan talven sähkön hintaan voivat vielä vaikuttaa muun muassa Ruotsin sekä Norjan syksyn sademäärät sekä nestemäisen kaasun markkinatilanne. Esimerkiksi jos Kiina tarvitsee odotettua enemmän kaasua, sen hinta Keski-Euroopassa nousee. Tämä säteilisi myös Suomen sähkön hintoihin.

Lue myös

Kysely: Kansalaisilta tyly tuomio Orpon hallitukselle – Tyytymättömyys vain kasvaa

Peräti 76 prosenttia arvioi hallituksen onnistuneen heikosti työllisyyden hoidossa.
25.4.2026 0:05

Huippututkijoiden kuolemat ja katoamiset herättävät kysymyksiä Yhdysvalloissa

Liittovaltio on avannut tutkinnan asiasta viikkoja kestäneiden spekulaatioiden jälkeen
24.4.2026 22:20

Asiakirjavuoto: Tällaisia rangaistuksia Yhdysvallat pohtii Nato-maille

Yhdysvallat saattaa ryhtyä ajamaan Espanjan erottamista Natosta ja muuttaa kantaansa Britannian aluevaatimuksiin Falklandinsaarilla...
24.4.2026 22:09

Aihetunnisteet

Energia energiapolitiikka Kotimaa sähkö sähkön hinta

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Löyhkä leviää taas – MTK:n mukaan se on hyvä merkki 
Uutiset | 23.4.2026 20:58
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Toimittajalta | Orpon hallitus leikkaa jopa vainajilta – ideologinen käärmeöljy ei tuonutkaan dynaamista loikkaa
Uutiset | 23.4.2026 15:31
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Rydman tylyttää sote-järjestökenttää: Laittakaa ”hynttyitä yhteen”
Uutiset | 23.4.2026 13:46
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
HS: Seksuaalirikoksista epäillyn papin uhrit olivat lapsia
Uutiset | 24.4.2026 17:44
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Takatalvi uhkaa jopa etelässä
Uutiset | 18.4.2026 13:30
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41

Uusimmat

Kysely: Kansalaisilta tyly tuomio Orpon hallitukselle – Tyytymättömyys vain kasvaa
Uutiset | 25.4.2026 0:05
Huippututkijoiden kuolemat ja katoamiset herättävät kysymyksiä Yhdysvalloissa
Uutiset | 24.4.2026 22:20
Asiakirjavuoto: Tällaisia rangaistuksia Yhdysvallat pohtii Nato-maille
Uutiset | 24.4.2026 22:09
Rajua puhetta Venäjällä: Talous on ”romahduksen partaalla”, syksyllä uhkaa ”se, mitä tapahtui 1917”
Uutiset | 24.4.2026 21:53
Toinen maailmansota | Japani nousi maihin Alaskassa – piti aluetta hallussaan yli vuoden
Uutiset | 24.4.2026 21:45
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Tässä ovat lasten suosituimmat nimet nyt
Uutiset | 24.4.2026 21:01
Purra hyökkäsi rajusti Lindtmania vastaan – ”Kyky valehdella on käsittämätön”
Uutiset | 24.4.2026 19:40
Uuden vaalitietojärjestelmän konesali säilyy Suomessa – Toimittajaksi kanadalainen CGI
Uutiset | 24.4.2026 19:19
Nyt iskee kevätmyrsky – Jopa lunta voi tulla
Uutiset | 24.4.2026 19:15
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Orpon hallitus leikkaa jopa vainajilta – ideologinen käärmeöljy ei tuonutkaan dynaamista loikkaa
Uutiset | 23.4.2026 15:31
Riikka Purralle näytettiin ovea, kun oppositio haukkui riihen antia kyselytunnilla – ”Aivan jäätävä epäonnistuminen”
Uutiset | 23.4.2026 18:44
60-vuotias | Korona-aika teki Mika Lintilästä jääkiekon kultamitalistin
Uutiset | 19.4.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kysely: Kansalaisilta tyly tuomio Orpon hallitukselle – Tyytymättömyys vain kasvaa
Uutiset | 25.4.2026 0:05
Huippututkijoiden kuolemat ja katoamiset herättävät kysymyksiä Yhdysvalloissa
Uutiset | 24.4.2026 22:20
Asiakirjavuoto: Tällaisia rangaistuksia Yhdysvallat pohtii Nato-maille
Uutiset | 24.4.2026 22:09
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kannanotto Parolan terveysaseman puolesta
Mielipide | 24.4.2026 14:43
Lukijalta: Riskiraskaus ei ole valinta, miksi siitä rangaistaan maksulla?
Mielipide | 24.4.2026 9:29
Lukijalta: Hyvinvoiva perhe – kasvatuksen ikivanha osaaja
Mielipide | 23.4.2026 15:01
Lukijalta: Hallitus opettaa elämään velaksi, se on kehysriihen ydin!
Mielipide | 23.4.2026 14:55
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Lukijalta: Naisen matka politiikan huipulle kohtaa edelleen esteitä
Mielipide | 21.4.2026 10:19
Lukijalta: Turun tunnin juna vai Lapin tiet – kumpi pitää Suomen liikkeessä?
Mielipide | 21.4.2026 10:30
Lukijalta: “Ei kuulu meille tai minulle” – soten kallein lause
Mielipide | 22.4.2026 14:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Liisa Hyssälä Euroopan elintarviketurvallisuusviraston johtokunnan jäseneksi
Uutiset | 24.4.2026 17:38
Karjalan Keskustan piirikokous teki valintoja puoluevaltuustoon
Uutiset | 24.4.2026 17:24
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
Kettunen, Polvinen ja Österberg Kainuun keskustan eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 18.4.2026 16:09
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste