Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka
Elämänvaiherajauksella on tarkoitus vähentää niiden ihmisten määrää, jotka voivat saada vammaispalvelulaissa tarkoitettuja erityispalveluita. (Kuva: Vesa Moilanen / Lehtikuva)

Tiedot: Tällaisista kohteista hallitus hakee sote-säästöjä – Pöydällä myös vammaispalvelulain muutos

STT:n mukaan pöydällä on rajauksia lastensuojeluun ja vanhustenhoivaan. Säästöjä etsitään ikärajoista, henkilöstömitoituksista ja määräajoista.
Suomenmaa–STT/Sanna Nikula 26.3.2025 8:40, muokattu 26.3.2025 10:31
a– a+
Politiikka

Hallituksessa on viime ajat haettu kuumeisesti vajaan 200 miljoonan euron edestä uusia säästöjä sosiaalipalveluista ja erikoissairaanhoidosta. Tehtävä on kaikille puolueille vaikea, lähteistä kuvaillaan.

Pöydällä ovat rajaukset muun muassa lastensuojeluun, vammaispalveluihin ja vanhustenhoivaan. Säästöjä etsitään STT:n tietojen mukaan esimerkiksi palveluiden ikärajoista, henkilöstömitoituksista ja määräajoista.

Pitää olla lukuihin perustuvat tarkat rajaukset, vain siten voidaan budjettiteknisesti osoittaa, että säästö myös syntyy, sanoo yksi lähteistä.

STT:n tietojen mukaan esimerkiksi vammaispalvelulain elämänvaihetta koskeva rajaus on ollut neuvotteluissa pöydällä. Rajaus jäi viime toukokuussa pois uudesta vammaispalvelulaista, koska eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnan mukaan se oli perustuslaillisesti ongelmallinen.

Nyt hallitus on tuomassa rajauksen lakiin uudestaan vielä kevään aikana, STT:lle kerrotaan. Se pystytään mahdollisesti muotoilemaan niin, että perustuslaillisia ongelmia ei olisi.

Elämänvaiherajauksella on tarkoitus vähentää niiden ihmisten määrää, jotka voivat saada vammaispalvelulaissa tarkoitettuja erityispalveluita. Tämä vähentäisi myös kustannuksia arviolta 20 miljoonalla eurolla vuodessa.

Käytännössä siis vanhuksille ei järjestettäisi palveluita, jos heidän välttämätön avun tarpeensa johtuu tavanomaisesta vanhenemisesta.

Vammaispalvelulain rajaus oli tarkoitus tehdä joka tapauksessa.

Hallitus päätti viime kevään kehysriihessä, että sosiaalihuollon palveluvalikoimasta pitäisi löytää säästöä 100 miljoonaa euroa ensi vuodesta lähtien.

Erikoissairaanhoidon palveluiden rajaamisella pitäisi löytää ensi vuonna 10 miljoonan euron, seuraavana vuonna 30 miljoonan euron ja vuonna 2028 70 miljoonan euron säästöt.

STT:n tietojen mukaan myös erikoissairaanhoidon osalta pöydällä on määräaikoihin ja erilaisiin maksuihin liittyviä toimia.

Lisäksi sairaaloiden työnjaon uudistamisella on tarkoitus saada aikaan 25 miljoonan euron säästöt vuosittain vuodesta 2026 alkaen.

Lähteistä kuvaillaan, että neuvotteluissa yritetään varovasti katsoa pienimmän haitan periaatteella, mistä säästöjä olisi mahdollista tehdä. Mitään isoa muutosta ei haluta esimerkiksi henkilöstömitoituksiin.

Hallitus on jo laskenut vuoden alusta vanhusten ympärivuorokautisen palveluasumisen hoitajamitoituksen 0,6 työntekijään asukasta kohden, kun aiempi minimi oli 0,65 hoitajaa asukasta kohti.

Lastensuojelun henkilöstömitoituksen mukaan yhdellä sosiaalityöntekijällä saa olla enintään 30 asiakasta kerralla.

STT:lle kerrotaan, että koko sosiaalihuoltolaki olisi pitänyt käytännössä avata jo vuosi sitten, jotta säästöjä olisi ollut helpompi tehdä. Laissa puhutaan vain ”riittävistä” sosiaalipalveluista, jotka taataan yksilöllisen arvioinnin perusteella jokaiselle. Siinä ei mainita palveluita eikä kriteereitä, joiden perusteella palveluita saa.

Hyvinvointialueiden rahoitusta puolestaan ei voi lain mukaan ennakollisesti leikata muuten kuin purkamalla samaan aikaan lainsäädännöstä alueiden velvoitteita.

Neuvottelijoilla on painetta saada säästöt kasaan nopeasti, sillä pääministeri Petteri Orpo (kok.) on lupaillut niitä julki ennen alue- ja kuntavaaleja.

– Valmistelu etenee, ja kuten olen luvannut, päätökset tuodaan hyvissä ajoin ennen vaaleja eduskunnan tietoon, Orpo sanoi kyselytunnilla 13. maaliskuuta.

STT:lle arvioidaan, että säästöistä voidaan päästä sopuun tämän viikon lopulla tai ensi viikon alussa. Oppositiopuolueet aikovat jättää aiheesta yhteisen välikysymyksen vielä tällä viikolla. Niiden mielestä hallitus salailee säästöjen kohdentumisia ennen vaaleja.

Yle uutisoi helmikuussa, että sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso (ps.) olisi pysäyttänyt hallitukselle kiusallisten sote-säästöjen valmistelun alue- ja kuntavaalien alla.

Juuso on parhaillaan sairauslomalla. Hän on kertonut palaavansa töihin huhtikuussa.

Lue myös

Demokraatti: Kulttuuriin kohdistuvista uusista säästöistä tietoa vasta vaalien jälkeen

Tiede- ja kulttuuriministeri Mari-Leena Talvitie (kok.) kertoo Demokraatille, että kulttuuriin kohdistuvista uusista leikkauksista...
25.3.2025 15:12

Aihetunnisteet

Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Lopettamisaalto järkyttää: ”Yrittäjiä kurittavat nyt todella monet asiat”
Uutiset | 4.7.2025 11:35
Nato-maassa soitetaan hälytyskelloja: Tämä ihmetyttää Venäjän hirmutappioissa
Uutiset | 3.7.2025 21:03
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Polkupyöräilijöillä yleinen väärinkäsitys
Uutiset | 2.7.2025 23:00
Kannattaako pilvisellä säällä tankata D-vitamiinia purkista? – Tutkija vastaa
Uutiset | 3.7.2025 9:23
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tieku: Suosikkijuoma voi pidentää elämää, mutta se pitää nauttia oikealla tavalla
Uutiset | 3.7.2025 23:00
Uuvahdus voi tulla kalliiksi – älä unohda näitä asioita ukonilman uhatessa
Uutiset | 3.7.2025 20:45
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Synkkä Ukraina-arvio: Liian monta virhettä
Uutiset | 1.7.2025 21:48
Kekkosenkin konsti on pelastanut suomalaisten henkiä jo 50 vuotta
Uutiset | 1.7.2025 20:45
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Polkupyöräilijöillä yleinen väärinkäsitys
Uutiset | 2.7.2025 23:00
Kannattaako pilvisellä säällä tankata D-vitamiinia purkista? – Tutkija vastaa
Uutiset | 3.7.2025 9:23
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01

Uusimmat

Varoitus: Putinin ”itsemurhamotoristit” ilmestyivät taisteluiden polttopisteeseen
Uutiset | 5.7.2025 21:48
Tällainen ruokavalio auttaa välttämään kroonisia sairauksia 70-vuotiaaksi asti
Uutiset | 5.7.2025 20:00
Kysely: Kotitalousvähennyksen kutistamisella suurempi vaikutus remontteihin kuin uskottiin
Uutiset | 5.7.2025 14:30
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Kirjat | Karhuemo haluaa poikaset kotiin 
Uutiset | 5.7.2025 7:00
T&A: Läpimurto – auringonpimennyksen voi tehdä keinotekoisesti
Uutiset | 4.7.2025 23:00
Mitä tehdä Syyrian vierastaistelijoille? – ”He ovat tavallaan syyrialaisia, halusimme tai emme”
Uutiset | 4.7.2025 22:02
Autoilija: Tällaisessa tilanteessa sinulla tulee olla älypuhelin
Uutiset | 4.7.2025 21:30
Tutkimus: Lihavuus jää solujen muistiin – laihtumisesta huolimatta palautuminen voi kestää vuosia
Uutiset | 4.7.2025 21:00
Zelenskyi puhelustaan Trumpin kanssa: Sovimme työskentelevämme ilmapuolustuksen vahvistamiseksi Ukrainassa
Uutiset | 4.7.2025 17:06
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Toimittajalta | Rahaa on – olisiko aika palauttaa Kauhavan lentosotakoulu ja Pohjois-Karjalan prikaati?
Uutiset | 21.6.2025 8:00
Parlamentaarinen pöytä saa miljardipotin – puolustuksen Nato-rahoista hyötyy muukin yhteiskunta, uskoo SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppurainen
Uutiset | 29.6.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Varoitus: Putinin ”itsemurhamotoristit” ilmestyivät taisteluiden polttopisteeseen
Uutiset | 5.7.2025 21:48
Tällainen ruokavalio auttaa välttämään kroonisia sairauksia 70-vuotiaaksi asti
Uutiset | 5.7.2025 20:00
Kysely: Kotitalousvähennyksen kutistamisella suurempi vaikutus remontteihin kuin uskottiin
Uutiset | 5.7.2025 14:30
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Julkinen talous on kansalaisten palvelija, ei isäntä
Mielipide | 1.7.2025 12:46
Lukijalta: Kaiken viisauden alku on tosiasioiden tunnustaminen
Mielipide | 1.7.2025 12:52

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste