Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Liikenne

Kumpi keksittiinkään ensin, kitka- vai nastarengas? – Vastaus suomalaiskeksinnöstä voi yllättää

18.10.2025 21:30
Lue lisää 
Terveys
THL:n terveysturvallisuusjohtaja Mika Salminen (vas.) kertoi koronan muuttuneen pandemiasta endemiaksi eli ilmaantuvuudeltaan vaihtelevaksi, kausivaihteluilla väestössä kiertäväksi virukseksi. Vakavan sairauden ja kuoleman riski on pienentynyt tänä vuonna tartunnan saaneilla moninkertaisesti. (Kuva: Lehtikuva)

THL: Koronapandemia ohi, on siirrytty endemiaan ja kausivaihteluun – rokotteet toimivat, rajoituksista ei hyötyä

STT 27.7.2022 10:46, muokattu 28.7.2022 8:14
a– a+
Terveys

Koronapandemiasta on siirrytty koronaendemiaan, sanoi Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) johtaja Mika Salminen keskiviikkoaamuna järjestetyssä infotilaisuudessa.

Endemiassa virusta esiintyy kaikkialla maailmassa, sen ilmaantuvuus vaihtelee ja se aiheuttaa toistuvia epidemioita, joihin liittyy kausivaihtelua. Esimerkiksi influenssa on endeeminen virus.

THL:n mukaan väestön immuniteetti virusta vastaan laajenee vähitellen rokotusten ja viruskierron kautta. Yhteiskunnan sulkemisella viruskiertoa ei voida estää, ainoastaan viivyttää.

–  Nykyiset variantit ovat niin herkästi tarttuvia, että tarvittaisiin aikamoinen täyssulku, että niiden leviäminen saataisiin pysähtymään, Salminen sanoi.

Omikronin alavariantti BA.5 on yleistymässä ja syrjäyttämässä aiemmat variantit. THL:n mukaan tartunnan voi saada, vaikka olisi täysin rokotettu tai aiemmin jo taudista parantunut. Koronavirus näyttää myös muuntuneen virukseksi, joka tuottaa 3–6 kuukauden välein uuden muunnoksen.

Virus on tullut jäädäkseen, ja siihen on THL:n mukaan sopeuduttava – ilman uusia tai palautettavia rajoituksia. Esimerkiksi talvikauden suurempi viruskierto tarkoittaa kuormitusta terveydenhuoltojärjestelmälle.

Kuormitukseen on Salmisen mukaan varauduttava varmistamalla järjestelmän toimintakyky ja turvaamalla sen resurssit.

–  Henkilökohtaisesti olen valmis maksamaan vaikka vähän enemmän veroja, jos sillä saadaan taattua, että terveyspalvelut toimivat, Salminen sanoi.

Koronarokotteet ovat karkeasti arvioiden saattaneet säästää pelkästään kuluvan vuoden aikana yli 10  000 ihmishenkeä. THL:stä kerrotaan, että kyse on varovaisesta ja suuntaa-antavasta arviosta, johon liittyy useita epävarmuustekijöitä.

THL:n mukaan vakavan, sairaalahoitoa vaativan koronasairauden ja kuoleman riski on tänä vuonna tartunnan saaneilla pienentynyt moninkertaisesti lähes kaikissa ikäryhmissä aiempiin vuosiin verrattuna.

Koronakuolleisuudesta käydyssä julkisessa keskustelussa on ollut epäselvyyttä siitä, miten koronakuolemat lasketaan. Koronaan liittyväksi kuolemaksi luokitellaan THL:n seurantajärjestelmässä sellainen kuolema, joka tapahtuu enintään 30 vuorokautta sen jälkeen, kun henkilöllä on virallisessa testissä todettu koronavirustartunta.

Näitä kuolemantapauksia on Suomessa kertynyt koko pandemian ajalta 5  119. THL:n johtava asiantuntija Sirkka Goebeler kuitenkin muistutti, että koronakuolemista lähes 90 prosenttia oli monitekijäisiä eli kuolemaan vaikutti koronan lisäksi muitakin tekijöitä, kuten pitkäaikaissairauksia.

–  Koronakuolemissa mediaani-ikä oli 84 vuotta. Miehillä mediaani-ikä oli 81 vuotta, kun taas naisilla vähän korkeampi, 84 vuotta, Goebeler sanoi.

Koko pandemia-aikana Suomen koronakuolleisuus on EU-alueen matalinta asukaslukuun suhteutettuna.

Rokotuskattavuus on THL:n mukaan Suomessa hyvällä tasolla. Aikuisväestöstä liki 90 prosenttia on saanut kaksi rokoteannosta ja hieman yli 65 prosenttia kolme rokoteannosta.

Suosituksen mukaisesti neljänsiä rokotuksia on jo alettu jakaa iäkkäimmille väestöryhmille sekä lääketieteellisiin riskiryhmiin kuuluville.

Alle 60-vuotiaille ja riskiryhmään kuulumattomille uusia tehosterokotteita ei Salmisen mukaan vielä ole luvassa.

–  Tällä hetkellä suositusta siitä ei ole. Mutta jos tilanne muuttuu, asiaa tarkastellaan uudelleen.

THL:n ylilääkäri Hanna Nohynek kertoi STT:lle reilu viikko sitten, että koronaviruksen eri variantteja vastaan räätälöityjä rokotteita voisi olla saatavilla jopa syyskuussa.

Mika Salmisen mukaan tarkempaa arviota ajankohdasta ei vielä voida sanoa, sillä Euroopan lääkevirasto ei ole vielä myöntänyt rokotteille myyntilupaa.

–  On kuitenkin muistettava, että myös eri variantteja vastaan räätälöidyt rokotteet ovat virusta yksi tai kaksi askelta jäljessä. Nykyinenkin rokote antaa hyvän suojan vakavaa tautimuotoa vastaan, hän muistutti.

Juttua ja otsikkoa päivitetty klo 13.48: lisätty Salmisen ja Goebelerin kommentit sekä tietoja kuolleisuustilastoista ja rokotteista.

Lue myös

Korona pitäisi poistaa yleisvaarallisten tartuntatautien joukosta, sanoo THL:n Salminen MTV:lle

Yleisvaarallisten tartuntatautien listalla oleva koronavirus ei enää täytä listauksen kriteerejä, sanoo Terveyden ja...
23.7.2022 14:23

Aihetunnisteet

endemia koronarokotteet Koronavirus Kotimaa mika salminen THL

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Lignell & Piispanen varoittaa alkoholilain seurauksista – ”On pelko, ettei edes 170-vuotias suomalainen juomatalo kykene jatkamaan”
Uutiset | 16.10.2025 13:23
WHO varoittaa vakavasta terveysuhasta − ”Meiltä loppuvat hoitovaihtoehdot”
Uutiset | 13.10.2025 21:29
Suomen uhanalaisimman kalan titteli menee nyt uuteen osoitteeseen
Uutiset | 17.10.2025 8:20
Tutkijat hälyttävät: Miesten testosteronitasot vaarassa
Uutiset | 18.10.2025 23:32
Tutkijalta hätkähdyttävä muovivaroitus: Tämä arkinen tapa ei kannata
Uutiset | 14.10.2025 9:00
Riipaiseva tutkimustulos: ”Vaikutukset voivat olla pitkäaikaisia”
Uutiset | 16.10.2025 21:30
Tämä lapsuuden kokemus voi aiheuttaa ikävän sairauden aikuisena, kertoo tutkimus
Uutiset | 12.10.2025 21:45
Kumpi keksittiinkään ensin, kitka- vai nastarengas? – Vastaus suomalaiskeksinnöstä voi yllättää
Uutiset | 18.10.2025 21:30
Maksupääte rikki? Lähitaksi varoittaa villien taksien pimeästä toiminnasta
Uutiset | 17.10.2025 22:20
Tutkimus: Pelätty syöpä yleistyy jatkossakin, jos mitään ei tehdä – Keino kyllä olisi
Uutiset | 13.10.2025 23:01
Tutkimus: Pelätty syöpä yleistyy jatkossakin, jos mitään ei tehdä – Keino kyllä olisi
Uutiset | 13.10.2025 23:01
WHO varoittaa vakavasta terveysuhasta − ”Meiltä loppuvat hoitovaihtoehdot”
Uutiset | 13.10.2025 21:29
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45
Tämä lapsuuden kokemus voi aiheuttaa ikävän sairauden aikuisena, kertoo tutkimus
Uutiset | 12.10.2025 21:45
Tyrmistys vapaaehtoisen pullanpaiston kieltämisestä leviää: ”En voi ymmärtää”
Uutiset | 15.10.2025 13:24
Muistatko ”kansanmaastureiden” verovapaan kultakauden? Valtiovalta ja ruoste lopettivat lystin lyhyeen
Uutiset | 11.10.2025 21:10
Riipaiseva tutkimustulos: ”Vaikutukset voivat olla pitkäaikaisia”
Uutiset | 16.10.2025 21:30
Tuore tutkimus: Karkista yllättävä helpotus syysflunssaan
Uutiset | 14.10.2025 22:03
Suomen uhanalaisimman kalan titteli menee nyt uuteen osoitteeseen
Uutiset | 17.10.2025 8:20
Sota iski Venäjän kotirintamalle – siviiliuhrien määrä kasvaa
Uutiset | 14.10.2025 2:56
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45
IS: Lääkäriltä täystyrmäys yleiselle terveysväitteelle: ”Suurin turhake”
Uutiset | 30.9.2025 22:03
Verkkopankissa maksaminen muuttuu torstaista alkaen
Uutiset | 7.10.2025 8:28
Tutkimus paljasti vakavan terveysriskin – Lähes jokainen altistuu
Uutiset | 5.10.2025 22:12
Tutusta marjasta tehtiin uusi löytö – voi torjua jopa syöpää
Uutiset | 24.9.2025 22:00
Tutkimus: Pelätty syöpä yleistyy jatkossakin, jos mitään ei tehdä – Keino kyllä olisi
Uutiset | 13.10.2025 23:01
Tämä tuttu supermauste alentaa kolesterolia
Uutiset | 30.9.2025 0:30
Tutkimus: Kuntosaleilla yleistyvä ilmiö aiheuttaa sydänmuutoksia
Uutiset | 28.9.2025 21:15
Tutusta yrtistä paljastui terveyshyötyjä – etenkin aivot kiittävät
Uutiset | 23.9.2025 21:07
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33

Uusimmat

Pitääkö lapsen syödä lautanen tyhjäksi? – Nyt vanhat uskomukset saavat huutia
Uutiset | 19.10.2025 12:00
Mistä uusi suunta? – Keskustassa käynnissä massiivinen voimainponnistus
Uutiset | 19.10.2025 10:00
Tutkijat hälyttävät: Miesten testosteronitasot vaarassa
Uutiset | 18.10.2025 23:32
Kumpi keksittiinkään ensin, kitka- vai nastarengas? – Vastaus suomalaiskeksinnöstä voi yllättää
Uutiset | 18.10.2025 21:30
Tutkimus: Jo pieni määrä alkoholia voi lisätä dementiariskiä
Uutiset | 18.10.2025 21:00
Finnairin istuinpäällisfarssi jatkuu, sunnuntaina satoja matkustajia siirretään eri lennoille
Uutiset | 18.10.2025 16:19
Lahden jättikolari johtui kuurasta ja huurteesta – tiedätkö niiden eron?
Uutiset | 18.10.2025 14:28
Tutkija Trumpin ja Zelenskyin tapaamisesta: Voitto Putinille, Budapestista turha odottaa suuria
Uutiset | 18.10.2025 14:06
60 on uusi 20? Tutkimus paljastaa, missä iässä ihminen on kyvykkäin
Uutiset | 18.10.2025 12:30
Jäsenyyden avaaminen naisille on synnyttänyt siiloja Helsingin Suomalaiseen Klubiin
Uutiset | 18.10.2025 12:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Gallupit | Mikä saa seisovan veden liikkeelle? ”Omintakeinen profiili saisi näkyä”
Uutiset | 16.10.2025 11:58
Työttömyyskeskustelu sai jo raamatulliset mitat – ”Kuin Joosefin neuvo faaraolle”
Uutiset | 17.10.2025 8:30
”Selittäkää vähemmän”– keskustan vetämä oppositio mankeloi hallituksen suurtyöttömyydestä
Uutiset | 15.10.2025 17:21

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pitääkö lapsen syödä lautanen tyhjäksi? – Nyt vanhat uskomukset saavat huutia
Uutiset | 19.10.2025 12:00
Mistä uusi suunta? – Keskustassa käynnissä massiivinen voimainponnistus
Uutiset | 19.10.2025 10:00
Tutkijat hälyttävät: Miesten testosteronitasot vaarassa
Uutiset | 18.10.2025 23:32
Tutkimus: Pelätty syöpä yleistyy jatkossakin, jos mitään ei tehdä – Keino kyllä olisi
Uutiset | 13.10.2025 23:01
WHO varoittaa vakavasta terveysuhasta − ”Meiltä loppuvat hoitovaihtoehdot”
Uutiset | 13.10.2025 21:29
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Politiikan ja yritystoiminnan johtaminen ovat eri lajeja
Mielipide | 17.10.2025 12:11
Lukijalta: Voitaisiinko Petteri Orpon tahto toteuttaa perustamalla ”Länsi-Euroopan unioni” uudelleen?
Mielipide | 17.10.2025 12:05
Lukijalta: Ukrainalaisista Suomessa
Mielipide | 17.10.2025 12:01
Lukijalta: Torstai 6.11. on toivoa täynnä myös ”tieteiden kuningattarelle”
Mielipide | 17.10.2025 11:53
Vastine: Faktoja KELA:n kuntoutuspsykoterapiasta ja palvelujärjestelmästämme
Mielipide | 16.10.2025 10:06
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapia on osa toimivaa mielenterveyden hoitoa
Mielipide | 16.10.2025 10:09
Vastine: Politiikkaa mielenterveyden kustannuksella?
Mielipide | 16.10.2025 10:15
Lukijalta: Kelan kuntoutuspsykoterapia on mielenterveyspolitiikan kuuma peruna
Mielipide | 14.10.2025 10:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Anne Kalmari vaatii oikeudenmukaisuutta sote-rahoituksen laskentaan: ”Järjestelmä on vanhentunut”
Uutiset | 17.10.2025 11:56
Keskustakolmikko tyrmää autojen romutuspalkkion – ”Suosisi taas kerran hyvin toimeentulevia”
Uutiset | 16.10.2025 14:56
Vakava varoitus velkaantumisesta – Vantaan keskusta pysäyttäisi ratikkahankkeen
Uutiset | 16.10.2025 11:30
Vakava varoitus velkaantumisesta – Vantaan keskusta pysäyttäisi ratikkahankkeen
Uutiset | 16.10.2025 11:30
Kaleva: Keskustan piiripomo kiistää Purran rajut syytökset
Uutiset | 13.10.2025 15:56
Keskustakolmikko tyrmää autojen romutuspalkkion – ”Suosisi taas kerran hyvin toimeentulevia”
Uutiset | 16.10.2025 14:56
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste