Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Yhdysvallat

Trump nimittää Fox Newsin juontajan Washingtonin ylimmäksi syyttäjäksi

9.5.2025 21:40
Lue lisää 
Tiede
Tutkimuksella on monenlaisia välittömiä ”vaikutuksia”, mutta vaikuttavuus ilmenee usein vasta pidemmällä aikavälillä, tiede- ja kulttuuriministeri Antti Kurvinen (kesk.) toteaa. (Kuva: Silja-Riikka Seppälä / Lehtikuva)

"Täyttä asiaa" – ministeri Kurvisen näkemykset tieteen vapauden tärkeydestä saivat ilahtuneen vastaanoton

Pauliina Pohjala 21.9.2021 15:50, muokattu 21.9.2021 15:51
a– a+
Tiede

Tiede- ja kulttuuriministeri Antti Kurvisen (kesk.) näkemykset tieteen rahoituksesta ovat saaneet paljon kehuja Twitterissä.

Kurvinen ottaa Suomenmaan blogikirjoituksessaan osaa viime viikkojen keskusteluun siitä, mitä asioita on perusteltua tutkia julkisella rahoituksella.

Kurvinen kertoo pitävänsä tutkimuksen vapautta tärkeänä.

– Se tarkoittaa, että valtio rahoittaa tutkimusta tekeviä tahoja kuten yliopistoja, tutkimuslaitoksia ja Suomen Akatemiaa ja ohjaa niitä yleisellä tasolla. Poliitikot eivät kuitenkaan määrää yksittäisten tutkimusten aiheita saati sopivia lopputuloksia.

Kurvinen toteaa, että tieteen vaikuttavuus on ytimessä, kun puhutaan siitä, millaista tutkimusta verovaroilla pitäisi rahoittaa. Tieteen vaikuttavuuden mittaaminen ei kuitenkaan ole helppoa, ministeri huomauttaa.

– Emme voi koskaan täysin varmasti tietää, mitä tutkimusta seuraavaksi tarvitaan ja minkä tutkimusryhmän työn sivutuotteena syntyneestä löydöksestä kehittyy seuraava maailmaa mullistava keksintö. Uudessa tilanteessa joku aiemmin sivuroolissa ollut tutkimus voikin nousta arvoon arvaamattomaan.

Kurvinen kirjoittaa, että tieteen vaikuttavuus ja tieteen vapaus eivät siis ole toisilleen vastakkaisia asioita, kuten eivät myöskään ole perustutkimus ja soveltava tutkimus.

– Molempia tarvitaan.

Nyt on tiedeministerillä sana kohdallaan, tutkimusrahoituksen kehittämisen parissa Suomen Akatemiassa työskentelevä Vera Mikkilä kehuu Twitterissä.

https://twitter.com/VeraMikkila/status/1440236403024023557

– Ilahduttava, tärkeä kannanotto, Oulun yliopiston viestintäjohtaja Marja Jokinen puolestaan luonnehtii.

Ilahduttava, tärkeä kannanotto! @kurvisentwiit #tiede #tutkimus #yliopistot https://t.co/Si4D3oUyBT

— Marja Jokinen (@Marja_Jokinen) September 20, 2021

Tutkimuksen vaikuttavuutta edistävän Vaikuttavuussäätiön toimitusjohtajan Petro Poutasen mukaan Kurvisen näkökulma on hyvä ja tasapainoinen.

Poutanen nostaa esiin Kurvisen näkemyksen, jonka mukaan ”tieteen vaikuttavuus ja tieteen vapaus eivät siis ole toisilleen vastakkaisia asioita, kuten eivät myöskään ole perustutkimus ja soveltava tutkimus. Molempia tarvitaan”.

”Tieteen vaikuttavuus ja tieteen vapaus eivät siis ole toisilleen vastakkaisia asioita, kuten eivät myöskään ole perustutkimus ja soveltava tutkimus. Molempia tarvitaan.” Hyvä ja tasapainoinen näkökulma, @kurvisentwiit! https://t.co/QUI1jDHstb

— Petro Poutanen (@PetroPoutanen) September 21, 2021

Opetus- ja kulttuuriministeriössä lukiokoulutuksen ja ammatillisen koulutuksen osaston ylijohtajana toimiva Petri Lempinen jakaa Kurvisen ajatuksen siitä, että poliitikot eivät määrää yksittäisten tutkimusten aiheita saati sopivia lopputuloksia.

Tiedeministeri Antti Kurvinen: Tieteen vaikuttavuus on ytimessä, kun puhutaan siitä, millaista tutkimusta verovaroilla pitäisi rahoittaa. Poliitikot eivät kuitenkaan määrää yksittäisten tutkimusten aiheita saati sopivia lopputuloksia. #Tiede #Tutkimus @kurvisentwiit @okmfi https://t.co/NiIU0oT6eH

— Petri Lempinen (@LempinenPetri) September 21, 2021

FILOSOFIAN apulaisprofessorina Tampereen yliopistossa toimivan Panu Raatikaisen mielestä Kurvinen kirjoittaa täyttä asiaa.

Tiede- ja kulttuuriministeri @kurvisentwiit kirjoittaa täyttä asiaa! ?#tutkimus #tiede #tutkimusrahoitus #vaikuttavuus https://t.co/HOxJC4sx2e

— panu raatikainen (@panuraatikainen) September 20, 2021

Keskustan Helsingin piirin toiminnanjohtaja Noora Juvonen peilasi Kurvisen tiedekirjoitusta omiin kokemuksiinsa.

Juvosen mieleen tuli 100-vuotias insuliini, joka keksittiin erinäisten sattumusten kautta. Insuliinin ansiosta tyypin 1 diabetestä sairastava Juvosen lapsi saa elää hyvää elämää.

Tästä @kurvisentwiit kirjoituksesta tuli mieleen 100-vuotias #insuliini. Diabetes 1 sairastava lapseni saa elää hyvää elämää sen ansiosta, että erinäisten sattumusten kautta lopulta Banting & Best keksivät insuliinin 1921. #tiede #tutkimus #vapaus https://t.co/RjlsK68RUd

— Noora Juvonen (@JuvonenNoora) September 21, 2021

Lue myös

KAKS: Enemmistö suomalaisista epäilee hallituksen kykyä hoitaa Suomen asioita – Marinin hallitukseen luotettiin tuntuvasti enemmän

Kyselyn mukaan RKP:n ja kristillisdemokraattien tukijat eivät ole aivan varmoja hallituksen mahdollisuuksista hoitaa kunnialla maan asioita.
10.5.2025 0:01

Historia | Kun sota loppui, Helsingin Rautatientorille pakkautui niin paljon ihmisiä, että "tuskin sai vedettyä henkeään"

Rauhantansseiksi kutsutussa tapahtumassa ei kuitenkaan juuri mahduttu panemaan jalalla koreasti
9.5.2025 22:00

Ukraina paljasti vakoiluverkoston

Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU ilmoitti perjantaina paljastaneensa Unkarin valtion ylläpitämän vakoiluverkoston, jonka tarkoituksena oli...
9.5.2025 21:55

Aihetunnisteet

tiede tiede- ja kulttuuriministeri tiederahoitus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01
Trump: Vance voi olla oikeassa, Venäjä pyytää liikaa
Uutiset | 8.5.2025 21:52
Kirkolliskokous teki päätöksensä – avioliitto on naisen ja miehen välinen
Uutiset | 8.5.2025 16:18
Myrkyllistä törkyä, uhriutumista ja maalittamista tuutin täydeltä – some-persuilu joutuu läpivalaisuun uutuuskirjassa
Uutiset | 8.5.2025 9:05
Historia | Saksalaisten ampuma torpedo ja sitä seuranneet 18 minuuttia vaikuttivat koko maailmansodan kulkuun
Uutiset | 8.5.2025 22:00
Nyt odotellaan valkoisen savun nousemista – Tässä ovat kärkiehdokkaat uudeksi paaviksi
Uutiset | 7.5.2025 9:29
NewNew Polar Bear -aluksen kapteeni on vangittu – epäillään Suomen ja Viron välisen kaasuputken katkaisusta
Uutiset | 9.5.2025 12:53
Toinen maailmansota päättyi Euroopassa 80 vuotta sitten – Venäjän ”historialliset valheet” nostettiin esiin Saksassa
Uutiset | 8.5.2025 17:59
Uudeksi paaviksi on valittu amerikkalainen Robert Francis Prevost
Uutiset | 8.5.2025 19:26
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01
Polvien vaurioita on reippaasti jo kolmekymppisillä – tutkijoilta selvä johtopäätös syystä
Uutiset | 5.5.2025 22:09
Tärpätti-Saabin läpimurto jäi tekemättä – vaihtoehtopolttoaineiden kulta-aika jäi lyhyeksi
Uutiset | 3.5.2025 21:00
Reuters: Hegsethin määräys pysäyttää Ukrainan sotilasapu yllätti Valkoisen talon
Uutiset | 6.5.2025 21:39
Ukraina hyökkäsi lennokeilla venäläisille lentokentille – myös Moskovaan
Uutiset | 6.5.2025 8:27
Kuusi pistettä taposta, 40 panssarivaunun tuhoamisesta – tällainen on Ukrainan armeijan kannustinjärjestelmä
Uutiset | 30.4.2025 21:51
Eduskunta kiitteli vesihuollon varmistamista kansallisiin käsiin – oppositio näpäytti Essayahia
Uutiset | 6.5.2025 19:06
Voiko orava oikeasti luikahtaa terassilla oleviin vauvanvaunuihin? – Näin kommentoi tutkija
Uutiset | 4.5.2025 20:00
Ministeri Ikonen sai kuulla kunniansa Helsingin sote-rahojen ryöstöstä – kokoomusedustajat nousivat kapinaan
Uutiset | 6.5.2025 17:46
Sitkeä väite kumottu? Tutkimus selvitti, miksi vyötärölle alkaa kertyä ylimääräistä keski-iässä
Uutiset | 28.4.2025 22:10
Tutkimus: Nämä kasvikset haastavat terveellisyydessä Välimeren ruokavalion
Uutiset | 20.4.2025 20:50
Kotimainen traktoridiesel teki bensarosvosta talousihmeen – “Jeep-Valmet” oli yllättävän toimiva viritys 
Uutiset | 12.4.2025 21:00
Kiinalaissotilaat ovat jo pitkään julkaisseet somepäivityksiä Ukrainasta – Kiina hermostui Zelenskyin vihjailuista
Uutiset | 11.4.2025 9:30
Raatteen tieltä Röyttään – Äkkipikainen suomalaiskenraali johti Lapin sotaa omavaltaisesti, mutta menestyksekkäästi
Uutiset | 12.4.2025 16:00
Hävetkää, perkeleet, julisti piispa Jari Jolkkonen venäläisille – ”Se viesti oli tarkkaan harkittu”
Uutiset | 18.4.2025 9:40
Venäjä aikoo käyttää pakkolunastettua amerikkalaisyritystä sotilaidensa ruokkimiseen
Uutiset | 17.4.2025 22:02
Historia | Iljushin-lento Siperian yli Japaniin oli unohtumaton kokemus – “Asiakkaat ajettiin ulos pakkaseen” 
Uutiset | 8.4.2025 14:54
Lapin sodan Mannerheim-ritarit ovat pieni, mutta nimekäs joukko – yksi taistelu korostuu nimitysperusteissa
Uutiset | 21.4.2025 20:00
Söpö jyrsijä voi nakertaa kotiisi hengenvaarallisia vaurioita – Silti sille ei saa tehdä mitään moneen kuukauteen
Uutiset | 13.4.2025 17:30

Uusimmat

KAKS: Enemmistö suomalaisista epäilee hallituksen kykyä hoitaa Suomen asioita – Marinin hallitukseen luotettiin tuntuvasti enemmän
Uutiset | 10.5.2025 0:01
Historia | Kun sota loppui, Helsingin Rautatientorille pakkautui niin paljon ihmisiä, että ”tuskin sai vedettyä henkeään”
Uutiset | 9.5.2025 22:00
Ukraina paljasti vakoiluverkoston
Uutiset | 9.5.2025 21:55
Megalahjoittaja teilaa Trumpin kauppasodan – ”Kauhistuttavaa katsoa”
Uutiset | 9.5.2025 21:44
Trump nimittää Fox Newsin juontajan Washingtonin ylimmäksi syyttäjäksi
Uutiset | 9.5.2025 21:40
Tukholma sai Trumpin hallinnolta vaatimuskirjeen
Uutiset | 9.5.2025 21:35
Tiesitkö? Sairaala ei saa estää humalaista teiniä poistumasta päivystyksestä – Eikä se saa ilmoittaa siitä kotiin
Uutiset | 9.5.2025 21:15
Ukraina kumppaniksi, Grönlanti neuvotteluihin – JEF-johtajat lähettivät symbolisia viestejä
Uutiset | 9.5.2025 18:07
Hilla-konsernin toimitusjohtaja kiistää johdon vaikuttaneen toimitusten riippumattomuuteen – entinen työntekijä kertoo uhkailun ja kyttäämisen kulttuurista
Uutiset | 9.5.2025 17:18
Vanerilakot päättyvät, sopu löytyi
Uutiset | 9.5.2025 17:18
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Myrkyllistä törkyä, uhriutumista ja maalittamista tuutin täydeltä – some-persuilu joutuu läpivalaisuun uutuuskirjassa
Uutiset | 8.5.2025 9:05
Orpo joutui prässiin ammattiliittojen vastaisesta kampanjoinnista, Purralta pääsi kielletty sana 
Uutiset | 8.5.2025 18:27
Keskustan pitää ajaa inhimillisen Suomen asiaa, sanoo Hanna Kosonen – ”Empatia todellakin kuuluu politiikkaan”
Uutiset | 4.5.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
KAKS: Enemmistö suomalaisista epäilee hallituksen kykyä hoitaa Suomen asioita – Marinin hallitukseen luotettiin tuntuvasti enemmän
Uutiset | 10.5.2025 0:01
Historia | Kun sota loppui, Helsingin Rautatientorille pakkautui niin paljon ihmisiä, että ”tuskin sai vedettyä henkeään”
Uutiset | 9.5.2025 22:00
Ukraina paljasti vakoiluverkoston
Uutiset | 9.5.2025 21:55
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01
Polvien vaurioita on reippaasti jo kolmekymppisillä – tutkijoilta selvä johtopäätös syystä
Uutiset | 5.5.2025 22:09

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Luottamushenkilöiden kytkökset läpivalaistava
Mielipide | 9.5.2025 10:40
Lukijalta: Osaaminen ei kohtaa, vaikka se on viereisessä huoneessa
Mielipide | 9.5.2025 10:37
Lukijalta: Hallituksen velkaveneen tappi katosi
Mielipide | 8.5.2025 13:00
Lukijalta: Hylätyt äänet
Mielipide | 8.5.2025 10:38
Lukijalta: Pohteen Digitaalinen sotekeskus on hyvä palvelu
Mielipide | 5.5.2025 12:38
Lukijalta: Hävittäjäkaupat peruttava
Mielipide | 2.5.2025 10:40
Lukijalta: Vantaalla voitettiin joukkuepelillä
Mielipide | 5.5.2025 12:46
Lukijalta: Vaalien jälkeen neuvoteltu tekninen vaaliliitto ei toteuta siilinjärveläisten äänestäjien tahtoa
Mielipide | 2.5.2025 10:52

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Helsingin Keskustanaiset palkitsi Laura Kolben ja Terhi Peltokorven puolueen ansiomerkeillä
Keskusta | 7.5.2025 18:39
Kulmuni patistaa hallitusta varautumaan metsästyslain muuttamiseen, jos suden suojelustatus kevenee
Uutiset | 29.4.2025 9:39
Keskusta ehdottaa kakkosluokkalaisille perustaitojen tarkastuspistettä
Uutiset | 26.4.2025 16:52
Helsingin Keskustanaiset palkitsi Laura Kolben ja Terhi Peltokorven puolueen ansiomerkeillä
Keskusta | 7.5.2025 18:39
Kulmuni patistaa hallitusta varautumaan metsästyslain muuttamiseen, jos suden suojelustatus kevenee
Uutiset | 29.4.2025 9:39
Keskusta ehdottaa kakkosluokkalaisille perustaitojen tarkastuspistettä
Uutiset | 26.4.2025 16:52
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste