Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Terveys

Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”

30.8.2025 21:40
Lue lisää 
Keskustanuorten liittokokous
Keskustanuorten liittokokous pidetään kuluvana viikonloppuna Ikaalisten kylpylässä Pirkanmaalla. (Kuva: Lauri Heikkilä)

"Tämä voi tuntua tympeältä, mutta kyse on hengestä ja terveydestä" – keskustanuorilta teräviä terveisiä hallitukselle

Palveluiden toimivuus herätti huolta useassa keskustanuorten liittokokouksen puheenvuorossa
Lauri Heikkilä 27.10.2024 8:15, muokattu 27.10.2024 13:57
a– a+
Keskustanuorten liittokokous

Keskustanuorten liittokokouksen yleiskeskustelussa lauantaina puhuttivat esimerkiksi talous, palvelut, syntyvyys, päihdepolitiikka ja Israel–Palestiina -kysymys.

– Missä ovat hallituksen kasvutoimet? Nyt kasvavat vain konkurssit, työttömyys ja velka. Rahaa jaetaan pörriäisille kaverikapitalismin hengessä. Kasvua ei ole ollut viiteen vuoteen, ja sitä pitäisi luoda koulutuksen ja innovaatioiden kautta, Lauri Salo kiteytti.

Kunta- ja aluevaalikevään alla etenkin sosiaali- ja terveyspalveluista ja perheiden tuesta puhuttiin useassa puheenvuorossa.

Kallis vuokralääkärijärjestelmä ja työvoiman valuminen yksityiselle sektorille oli yksi huolenaiheista. Tilda Karhumaan mielestä lääkäreillä pitäisi olla työsitoumus julkisella sektorilla ainakin valmistumista edeltävän ajan ja mieluusti muutama vuosi sen jälkeenkin.

– Tämä voi tuntua tympeältä, mutta kyse on hengestä ja terveydestä. Lääkärin koulutus on pitkä ja kallis, ja me veronmaksajat sen maksamme. Opintojen jälkeen asema ja palkkaus on turvattu. Terveydenhuollossa on todella kriittinen tilanne, ja hyvinvointialueiden ongelmien yksi keskeinen syy on kalliiden vuokralääkärien käyttäminen.

Patrik Huotari nosti esille apteekkien merkityksen lähipalveluna. Häntä huoletti hallituksen aie siirtää eri valmisteiden myynti apteekeista tavallisiin päivittäistavarakauppoihin.

– Apteekeissa saa farmaseuttista neuvontaa. Tämä ehkäisee valmisteiden väärinkäyttöä. Vapauttaminen saattaa myös viedä apteekkeja nurin. Ne ovat kattavin terveydenhuollon palveluverkko, todellisia lähipalveluita, ja meidän keskustalaisina pitää niitä puolustaa.

Keskustanuorten liittokokouksessa Ikaalisissa on noin 120 osallistujaa. (Kuva: Lauri Heikkilä)

Terveydenhuollon ammattilaisten aseman puolesta puheenvuoron käytti Valtteri Markula.

– Koronasta jäi ihmeellinen asenne, että terveydenhuollon henkilökunta on jonkinlaista yhteistä omaisuutta, jonka voi määrätä tekemään mitä vain eduskunnan käskyllä. Ihmisten pakottaminen tiettyihin tehtäviin on aina vihoviimeinen ratkaisu, ja ristiriidassa elinkeinovapauden periaatteen kanssa.

Palveluverkon kannalta tärkeä tekijä eli kunnat elävät murrosaikaa, ja niiden talouden tulevaisuus näyttää synkältä, Samuel Demarco arvioi.

– Valtion tulee vähentää kuntien normitaakkaa. Kun julkinen talous heikentyy, on priorisoitava tärkeimmät palvelut. Siksi kuntien velvoitteita on vähennettävä.

– Esimerkiksi te-palvelut ovat sellainen asia. Valtio on säätänyt todella tarkasti niiden palveluprosessin, ja sitä voisi selvästi keventää. Kuntien on saatava päättää prosesseista, joilla tavoitteisiin päästään, Demarco esitti.

Syntyvyyskysymyksessä yksimielinen näkemys oli, että se pitää saada kasvuun. Myös maahanmuutosta puhuttiin.

– Suomi tarvitsee lisää lapsia ja nuoria, että tulevaisuudessa voidaan jatkaa maan rakentamista ja tuottaa hyvinvointia kaikille. Myös työperäistä maahanmuuttoa tarvitaan, heitä, jotka haluavat rakentaa tätä maata, opiskella ja työskennellä sekä perheellistyä, Kawa Semmo sanoi.

– Perheen perustamisen lykkäämisen syy on etenkin oma taloudellinen tilanne. Jos olisi tiedossa, että tukea on tarjolla, aikaisempi perheellistyminen olisi mahdollista. Ei perheellistymällä jatkossakaan rikastu, mutta tukimuodoista on puhuttava, Otto Suhonen toivoi.

Huumausainepolitiikassakin monet keskustanuoret haluavat kirittää Suomen ja puolueen päättäjiä.

– Päihde- ja huumehaittoja haluamme kaikki vähentää, mutta emme ole yhtä mieltä ehkä siitä, kuinka. Kannabiksen kiellon tavoite on ollut vähentää käyttöä, mutta se on epäonnistunut pahasti. Sääntelemättömät markkinat ovat pahinta, ja laillistaminen on tärkeää siksi, että kannabista voi säädellä tiukasti, Olli Savonen totesi.

– Käyttöhuoneiden avulla riippuvaiset voi saada ohjattua hoitoon, Juuso Korhonen korosti.

Hän muistutti, että kokemattomalle nuorelle huume voi olla hengenvaarallinen, kun hallinta omista toimista katoaa. Santeri Ala-Röyskö huomautti, että huumausainepolitiikan epäonnistumista korostaa huumekuolemien määrän kasvu.

– Tarvitaan laaja kirjo toimia ehkäisystä hoitoon. Tarvitaan inhimillisempää päihdepolitiikkaa, jotta säätelykin onnistuu.

Puheenjohtaja ja sihteeristö seurasivat tarkasti päivän puheenvuoroja. (Kuva: Lauri Heikkilä)

Palestiinan tunnustamisen ja Lähi-idän tilanteen ratkaisemisen kahden valtion mallilla keskustanuoret on ottanut kannakseen jo aiemmin. Keskustelu virisi nyt etenkin alueen vaikeammaksi muuttuneen tilanteen takia.

– Aihe on tärkeä, koska Lähi-idän tilanne on kestämätön. Käynnissä on kansanmurha. Palestiinan valtion tunnustaminen on symbolinen ele, mutta tärkeä askel kohti rauhaa ja YK:n pitkäaikaista tavoitetta kahden valtion mallista, ja sopisi Suomen rooliin pitkän linjan rauhanvälittäjämaana, Mikael Kinnunen vetosi.

Iiro Järvelin ja Tatu Pernu eivät näe tunnustamista nyt realistisena.

– Suomen puolustuksessa tärkeä liittolainen on Yhdysvallat, jonka tärkein liittolainen on ehkä Israel. Kannattaisi olla varovainen, miten lähdetään ottamaan kantaa, koska tilanne on herkkä. Kumpikaan osapuoli (Israel ja Palestiina) ei ole läheskään täydellinen, virheitä on tehty, mutta varovainen olisin vahvoissa kannanotoissa, Järvelin varoitti.

– Iran on rahoittanut ja aseistanut terroristijärjestöjä, joista nykyinenkin konflikti alkoi. Minusta Palestiinaa ei tulisi tunnustaa, koska valtiossa ei ole mitään valtion tunnusomaisia piirteitä. Länsirannan Fatahin ote on lipsumassa, ja Gazassa on vallassa Hamas, Pernu sanoi.

Myös Samuel Demarco muistutti Suomen ja Yhdysvaltojen suhteesta. Mikael Kinnusen mielestä huoli on turha. Hän vetosi Norjaan ja Ruotsiin, jotka ovat Palestiinan jo tunnustaneet, Norja jopa isännöinyt Palestiinan ja Israelin johtajien tapaamista aikanaan.

– Käsittääkseni Ruotsilla ja Norjallakin on hyvät suhteet Yhdysvaltoihin. Tulitauko pitäisi saada pikaisesti aikaiseksi, sillä kyse on ihmisten hengistä. On myös huomattava, että Israel ei kunnioita YK:n läsnäoloa, ja on pommittanut rauhanturvaajien tukikohtia.

Keskustanuorten liittokokous järjestetään kuluvana viikonloppuna Ikaalisten kylpylässä. Kokous päättää poliittisista linjauksista ja liiton tulevasta toiminnasta sekä valitsee vaihtovuoroiset liittohallituksen jäsenet kaksivuotiskaudelle.

Lue myös

Sotaneron opeilla keskusta kasvuun? – Nuorisojärjestössä uskoa keskustan suuntaan, ympäristöasiat halutaan paremmin framille

Keskustanuorissa kiitetään puolueen tekevän hyvää oppositiopolitiikkaa
26.10.2024 18:42

Keskustanuorten Tapio kannustaa: Ei me voida enää hävetä sitä sotea

Nuorisopomo terävöittäisi puolueensa ympäristöpolitiikkaa – ”Viljelyn kaveriksi vain lisää viljelyä”
26.10.2024 11:36

Keskustanuoret uusi liittojohtoaan

Keskustanuoret on valinnut liittokokouksessaan uusia vaihtovuoroisia jäseniä liittohallitukseensa. Ikaalisten kylpylässä Pirkanmaalla viikonloppuna järjestetyssä liittokokouksessa...
27.10.2024 13:56

Aihetunnisteet

apteekit huumausaineet huumeet hyvinvointialueet ikaalinen Israel keskustanuoret keskustanuorten liittokokous kunnat käyttöhuoneet Lähi-itä lähipalvelut nuoret nuorisojärjestöt nuorisopolitiikka Palestiina palvelut palveluverkko päihdepolitiikka Sote syntyvyys Talous talouskasvu vuokralääkärit

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Tutkimus: Yksinkertainen seikka voi hidastaa yleisen syöpäkasvaimen kasvua
Uutiset | 27.8.2025 21:34
Pörssisähkön käyttäjät siirretään varttihintoihin – onko käyttöä kytättävä entistä tarkemmin?
Uutiset | 30.8.2025 9:59
Suomeen leviää nyt hyvin voimakkaasti allergisoivaa siitepölyä – Erityisesti yhdelle ryhmälle oireita
Uutiset | 28.8.2025 21:11
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Suomalainen oli pinkomassa maailmanennätykseen, mutta sitten kisajärjestäjät mokasivat
Uutiset | 29.8.2025 21:45
Lihansyöjäbakteeritapaukset yleistyvät – tutkijoiden mukaan syy on selvä
Uutiset | 27.8.2025 21:37
Lämmityskausi saapuu – näin säästät energiaa
Uutiset | 29.8.2025 22:39
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Yksinkertainen seikka voi hidastaa yleisen syöpäkasvaimen kasvua
Uutiset | 27.8.2025 21:34
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00
Lihansyöjäbakteeritapaukset yleistyvät – tutkijoiden mukaan syy on selvä
Uutiset | 27.8.2025 21:37
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55
Välikohtaus Itämerellä – Nato-koneet ilmaan
Uutiset | 27.8.2025 11:12
Ukraina iski taas öljyputkeen, Unkarin ja Slovakian mukaan toimitukset voivat olla poikki useita päiviä
Uutiset | 22.8.2025 13:21
Tutkimus: Luonnossa oleminen vaikuttaa nuoriin ja iäkkäisiin eri tavoin
Uutiset | 26.8.2025 22:00
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Tämä on yleisin metsälain rikkomus
Uutiset | 31.7.2025 22:00
Lyhyt ja nopea päihitti pitkän ja hitaan – Tee tällainen kävely päivittäin
Uutiset | 1.8.2025 22:21
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Kissat voivat nousta avainrooliin Alzheimer-hoitojen kehityksessä
Uutiset | 13.8.2025 8:30
Tutkimus: Yksinkertainen seikka voi hidastaa yleisen syöpäkasvaimen kasvua
Uutiset | 27.8.2025 21:34
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00
Tutkimus: Kahvi vaikuttaa mielialaan positiivisesti – mutta vain tiettyinä kellonaikoina
Uutiset | 13.8.2025 21:23
Tässä on lihasvoimaa mittaava testi, joka ennustaa kuolemanriskiä
Uutiset | 9.8.2025 21:50

Uusimmat

Kysely: Näin moni tekee kuolinsiivousta ja suunnittelee hautajaisiaan
Uutiset | 31.8.2025 22:20
Vältä ikävät yllätykset – Varmista mökillä nämä syksyllä
Uutiset | 31.8.2025 21:30
USA:n ex-eversti povaa sodan vallankumousta: ”Psykologista terroria”
Uutiset | 31.8.2025 21:05
Suomalaisen olympiavoitto herätti raivoa – Tinttasiko lehtimies häntä leukaan?
Uutiset | 31.8.2025 20:30
Opettaja Jenni Vedenjuoksu epäili kännykkäkieltoa, mutta yllättyi – Anna Svanljungia uusi laki myös ärsyttää
Uutiset | 31.8.2025 15:00
Pitääkö Suomen lopettaa nuukailu EU:ssa? Mepit eri linjoilla budjetin kasvattamisesta
Uutiset | 31.8.2025 8:00
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Uutuuskirja paljastaa: Tätä mieltä kuningatar Elisabet oli brexitistä
Uutiset | 30.8.2025 21:35
Polttopuutkin kelpaavat – mökkivarkaita voi kiinnostaa yllättäväkin omaisuus
Uutiset | 30.8.2025 21:30
EU:n puheenjohtajamaa Tanska haluaa EU:n jäädyttävän Israelille tärkeän sopimuksen
Uutiset | 30.8.2025 17:49
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Hakaristin on aikakin kadota Ilmavoimien lipuista – mutta miksi sitä vaalittiin näin kauan?
Uutiset | 29.8.2025 12:25
Päätoimittajalta: Keskisarjalta halpa temppu – PS turvautuu nyt törkypuheeseen
Uutiset | 28.8.2025 13:29
Yleisö moitti perussuomalaisten liian kovaa linjaa puolueen tapahtumassa Oulussa – ”Ei ollut viisasta”
Uutiset | 27.8.2025 18:33

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kysely: Näin moni tekee kuolinsiivousta ja suunnittelee hautajaisiaan
Uutiset | 31.8.2025 22:20
Vältä ikävät yllätykset – Varmista mökillä nämä syksyllä
Uutiset | 31.8.2025 21:30
USA:n ex-eversti povaa sodan vallankumousta: ”Psykologista terroria”
Uutiset | 31.8.2025 21:05
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Yksinkertainen seikka voi hidastaa yleisen syöpäkasvaimen kasvua
Uutiset | 27.8.2025 21:34

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Vuoden 2025 Metsä-ohjelmaan
Mielipide | 30.8.2025 12:05
Lukijalta: Työeläkejärjestelmä toimii hyvin myös kansallisvarallisuuden kasvattajana
Mielipide | 30.8.2025 12:02
Lukijalta: Halpa temppu vai harkittua politiikkaa?
Mielipide | 29.8.2025 9:03
Lukijalta: Ihmisarvon polkeminen ei kuulu sivistysvaltioon
Mielipide | 29.8.2025 8:59
Lukijalta: Ihmisarvon polkeminen ei kuulu sivistysvaltioon
Mielipide | 29.8.2025 8:59
Lukijalta: Kipu ja mieli
Mielipide | 26.8.2025 11:01
Lukijalta: Halpa temppu vai harkittua politiikkaa?
Mielipide | 29.8.2025 9:03
Lukijalta: Jos hallituksen leikkaukset toteutuvat, sote-järjestöistä sammutetaan valot
Mielipide | 26.8.2025 9:56

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Keskustanuoret vetoaa hallitukseen: Kuulkaa presidentin vetoomusta
Uutiset | 27.8.2025 12:55
Keskustan Siika-aho: Orpon johtajuuden puute käy Suomelle kalliiksi
Uutiset | 23.8.2025 11:38
Keskustanuoret vetoaa hallitukseen: Kuulkaa presidentin vetoomusta
Uutiset | 27.8.2025 12:55
Ostetaanko palvelusvapautuksia rahalla? Keskustanuoret vaatii porsaanreiän tukkimista
Uutiset | 22.8.2025 16:32
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste