Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Saksalaisekonomisti jyrähtää: ”Kotiuttakaa kulta USA:sta”

24.1.2026 22:39
Lue lisää 
Ilmastonmuutos
Vaikka sääolojen heittely kiusaa myös kilpaurheilua, ilmastonmuutos vaikuttaa voimakkaasti nimenomaan kuntoliikkujiin. (Kuva: Petra Pöyliö)

Talviliikunta koko kansan huvina kärsii ilmastonmuutoksesta

Tero Malinen / STT 1.9.2017 14:00, muokattu 2.9.2017 10:46
a– a+
Ilmastonmuutos

Ruuhka-Suomessa asuville talvilajien ystäville lumettomat talvet ja pakkasjaksojen rikkonaisuus ovat tuttu riesa.

Kun ilmastonmuutos tuo ennusteiden mukaan tullessaan entistä leudompia talvia, runsaampia sademääriä ja lisääntyviä sään ääri-ilmiöitä, harrastusympäristön muutokset koskettavat yhä suurempaa osaa kuntoliikkujista.

Kuntien liikuntapolitikaa ohjaa yleensä ajatus helposti saavutettavien liikuntapalveluiden tarjoamisesta mahdollisimman suurelle joukolle.

Ensilumen ladut ja latupohjien alle asennettavat jäähdytysputket ovat esimerkkejä keinoista, joilla näitä harrastusmahdollisuuksia pyritään turvaamaan.

Ne ja hiihtoputkien kaltaiset maksulliset liikuntaympäristöt eivät kuitenkaan korvaa lähimetsien latuverkostoa, joka on helpommin kaiken kansan saavutettavissa.

Vaikka sääolojen heittely kiusaa myös kilpaurheilua, ilmastonmuutos vaikuttaa voimakkaasti nimenomaan kuntoliikkujiin, sanoo tutkijatohtori Mikko Simula Jyväskylän yliopiston liikuntakasvatuksen laitokselta.

– Lajiliitoissa niin sanottu olosuhdetyö tähtää kilpaurheilun olosuhteiden turvaamiseen, ei siihen, että koko kansa pääsee joka vuosi luistelemaan ja hiihtämään. Kärsijänä on talviliikunta kansan huvina ja elämäntapana, Simula uskoo.

Olympiakomitean huippu-urheiluyksikössä puntaroidaan parhaillaan sitä, mitä lajeja tuetaan lähitulevaisuudessa.

Se on selvää, että määrä vähenee nykyisestä 45:stä, mutta esimerkiksi Tanskan mallin mukaista kesälajeihin keskittymistä ei ole luvassa, kommentoi varajohtaja Leena Paavolainen ilmastokysymysten vaikutusta niin sanottujen kärkilajien haarukointiin.

– Toimintaympäristö on tietysti yksi keskeinen tekijä, kun mietitään lajien ja urheilijoiden menestyspotentiaalia. Kaikkien lajien osalta paras harjoitteluympäristö ei rakennu kotimaisille ratkaisuille.

Talvilajeille sopivia olosuhteita ei löydy joka paikasta, mutta yksin kotimaassa harjoittelu ei onnistu monissa muissakaan lajeissa. Esimerkiksi purjehduksessa talviharjoittelu painottuu ulkomaille, Paavolainen sanoo.

Paavolaisen mukaan ilmastokysymykset ovat jo näkyvästi esillä kansainvälisen olympialiikkeen keskuudessa. Hän arvelee, että kestävän kehityksen periaatteet nousevat tulevaisuudessa yhä vahvemmin esille.

Jos ilmastonmuutos toteutuu ennustetulla tavalla ja siihen reagoiminen vaatii mittavia rakenteellisia ja yhteiskunnallisia muutoksia, kestävään liikuntakulttuurin voisi hakea mallia menneisyydestä, tutkija Simula sanoo.

Suomessa liikuntaympäristö alkoi muuttua 1960-luvulla, kun satunnaisilta, tarkoitukseen soveltuvilta paikoilta alettiin siirtyä urheilun ehdoilla rakennettuihin ympäristöihin.

Simulan mukaan menneeseen ei tarvitse palata, mutta hän kannustaa satsaamaan lähiliikuntamahdollisuuksiin ja matalan investointitason suorituspaikkoihin, jotka eivät vaadi energiaa toimiakseen.

Yhtä isoa ilmastoon liittyvää haastetta lähiliikuntamahdollisuudet eivät ratkaise: ei ole lainkaan sanottua, että esimerkiksi ”hiihtoniilot” tai innokkaat golfarit siirtyvät toisen kuntoilumuodon pariin, jos sää estää suosikkilajin harrastamisen.

– Pelkään, että sään ääri-ilmiöillä on aika lamaannuttava vaikutus monen ulkolajin harrastamiseen, Simula sanoo.

Talvet muuttuvat kesiä enemmän

  • Uusimmat arviot Suomen tulevasta ilmastosta perustuvat 28 maailmanlaajuisella ilmastomallilla tehtyihin laskelmiin. Se, kuinka paljon ilmasto muuttuu eli mikä skenaarioista toteutuu, riippuu kasvihuonekaasupäästöjen maailmanlaajuisesta määrästä.
  • Laskelmien mukaan lämpötilat Suomessa nousevat tulevaisuudessa enemmän ja nopeammin kuin maapallolla keskimäärin.
  • Suomen ilmasto näyttää muuttuvan enemmän talvella kuin kesällä. Lumipeiteaika lyhenee, ja talvista tulee entistäkin pilvisempiä. Etenkin talvipuolella vuotta sateet lisääntyvät, ja ne tulevat yhä useammin vetenä.
  • Kaiken kaikkiaan ilmastonmuutos lisää ja voimistaa kuumuuteen liittyviä ääri-ilmiöitä, kuten helleaaltoja. Kylmyyteen liittyvät ääri-ilmiöt eli esimerkiksi kovat pakkaset taas harvinaistuvat. Kovat sateet yleistyvät suuressa osaa maapalloa.

Lähde: Ilmatieteen laitos, ilmasto-opas.fi  

Lue myös

Liikkumisen suunnittelukulttuureissa suuria eroja kuntatasolla

Oulun yliopisto selvitti pari vuotta sitten sitä, miten liikunta-asioita edistetään kaavoituksessa Manner-Suomen kunnissa. Tulokset...
1.9.2017 18:49

Elokuu oli epätavallisen pilvinen – kesä harvinaisen viileä

Päättynyt elokuu oli Ilmatieteen laitoksen mukaan monin paikoin harvinaisen pilvinen. Kuukauden keskilämpötila oli puolestaan...
1.9.2017 19:21

Aihetunnisteet

ilmasto liikunta talvi

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Grönlantiin lähetetyt tanskalaisjoukot olivat taisteluvalmiudessa Yhdysvaltoja vastaan
Uutiset | 23.1.2026 13:12
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Syytätkö aineenvaihduntaa keski-iän kiloista? Lääkäri kertoo todellisen syyn Hyvä Terveys -lehdessä
Uutiset | 23.1.2026 21:48
”Aivan saatanallinen epäonnistuminen” – Päättäjät eivät kuunnelleet varoituksia Yhdysvalloista, tutkija sanoo HS:lle
Uutiset | 23.1.2026 12:16
Trumpilta hävytön väite – Britit täysin hiilenä
Uutiset | 23.1.2026 21:12
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Vika: OP:n palvelut eivät toimi
Uutiset | 23.1.2026 9:21
Maailman tulisimmilla chilipippureilla ei kannata leikkiä – yksi elämäni huonoimmista päätöksistä, sanoo ”Kalifornian viikatemiestä” maistanut
Uutiset | 22.1.2026 21:40
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
Lidleihin iso muutos – Erityistilanne, jos ostat alkoholia
Uutiset | 20.1.2026 22:15
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37

Uusimmat

Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Saksalaisekonomisti jyrähtää: ”Kotiuttakaa kulta USA:sta”
Uutiset | 24.1.2026 22:39
Tutkijoilta varoitus syöpääkin vaarallisemmasta uhasta: ”Se on jo täällä”
Uutiset | 24.1.2026 21:12
Liittovaltion agentit ampuivat jälleen ihmisen kuoliaaksi Minneapolisissa – mies oli USA:n kansalainen
Uutiset | 24.1.2026 20:28
Villasukka voi pelastaa puhelimesi – asiantuntija kertoo
Uutiset | 24.1.2026 19:21
Neuvottelut Ukrainan rauhasta jatkuvat Arabiemiraateissa viikon päästä sunnuntaina
Uutiset | 24.1.2026 18:25
Trump jatkaa tulliuhkailua – nyt kohteena Kanada
Uutiset | 24.1.2026 18:16
Myös Tanskan pääministeri arvostelee Trumpin Afganistan-puheita – ”Ei voi hyväksyä”
Uutiset | 24.1.2026 14:25
Talvi näytti vuodenvaihteeseen asti saimaannorpan kannalta huonolta – apukinoksista toivotaan helpotusta
Uutiset | 24.1.2026 14:20
Opetusministeri Adlercreutz haluaa Suomeen kokeilun kokonaiskoulupäivästä
Uutiset | 24.1.2026 13:54
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Absurdia” – Kokoomuksen euroryhmän liittoutuminen laitaoikeiston kanssa tyrmistyttää meppejä
Uutiset | 24.1.2026 8:00
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Uhkaako halpa tuontiliha maataloutta? – ”Hintakilpailussa emme tule pärjäämään”
Uutiset | 19.1.2026 18:44

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
04:33, 25/01/2026
weather icon 7°C
Daily Forecast Ennuste
Today 06:0025/01/2026
weather icon
6° / 7°°C 1 mm 100% 15 Km/h 92 % 992 hPa 0 mm/h
Today 09:0025/01/2026
weather icon
7° / 7°°C 0.38 mm 38% 13 Km/h 89 % 992 hPa 0 mm/h
Today 12:0025/01/2026
weather icon
8° / 8°°C 0 mm 0% 15 Km/h 83 % 993 hPa 0 mm/h
Today 15:0025/01/2026
weather icon
8° / 8°°C 0 mm 0% 14 Km/h 80 % 993 hPa 0 mm/h
Today 18:0025/01/2026
weather icon
7° / 7°°C 0 mm 0% 13 Km/h 81 % 995 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Saksalaisekonomisti jyrähtää: ”Kotiuttakaa kulta USA:sta”
Uutiset | 24.1.2026 22:39
Tutkijoilta varoitus syöpääkin vaarallisemmasta uhasta: ”Se on jo täällä”
Uutiset | 24.1.2026 21:12
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Liikkuva arki on paras investointi lasten ja nuorten hyvinvointiin
Mielipide | 24.1.2026 14:36
Lukijalta: Varoittava esimerkki
Mielipide | 24.1.2026 14:33
Lukijalta: Kokoomuksen ”suomettuminen” voimistuu
Mielipide | 24.1.2026 14:32
Lukijalta: Nuoret haluaisivat olla luomassa parempaa maailmaa
Mielipide | 24.1.2026 13:40
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: Hallituksen isku osuu ”vain naisiin” – Tasa-arvo on heitetty romukoppaan
Mielipide | 22.1.2026 17:48
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Euroopan tulee puolustaa kansainvälisiä sopimuksia – “Liittolaisuus ei voi tarkoittaa periaatteetonta myötäilyä”
Keskusta | 22.1.2026 14:50
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste