Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Joulu

Tässä ovat tämän joulun hittilahjat

5.12.2025 23:00
Lue lisää 
Taksiala
STT:n tietojen mukaan liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne (ps.) haluaa edistää mahdollisimman laajaa pakettia. (Kuva: Antti Aimo-Koivisto / Lehtikuva)

Takseihin värilliset rekisterikilvet ja pakollinen taksamittari? – kokoomus ja perussuomalaiset eri linjoilla

Hallitus haluaa kiristää taksialan sääntelyä, lakiesitys lausuntokierrokselle lähiaikoina
STT / Anni Keski-Heikkilä 10.2.2025 17:03, muokattu 10.2.2025 17:30
a– a+
Taksiala

Hallitus linjaa pian taksialan sääntöjen kiristämisestä. STT:n tietojen mukaan perussuomalaiset haluaa takseihin pakolliset taksamittarit ja värilliset rekisterikilvet, kun taas kokoomus näkee niissä ongelmia.

Pitkään valmisteltu uudistus on etenemässä lähiaikoina hallituspuolueiden käsittelyyn ja lausuntokierrokselle. Lopullista hallituksen esitystä odotetaan eduskuntaan syksyllä.

STT:n tietojen mukaan liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne (ps.) haluaa edistää mahdollisimman laajaa pakettia. Taksamittaripakko ja viranomaisen myöntämä tunniste ovatkin sisältymässä liikenne- ja viestintäministeriön valmistelemaan pohjaehdotukseen.

Kokoomus ei lähtökohtaisesti kannata näitä toimia, mutta ei vielä ole nähnyt ehdotusta. Esimerkiksi kansanedustaja Marko Kilpi (kok.) sanoi tammikuussa tiedotteessaan, että toimet rajoittaisivat sovelluspohjaisten taksikuskien ja osa-aikaisten taksiyrittäjien toimintaa.

Hallitus haluaa kiristää taksialan sääntelyä monin tavoin siitä, mihin sitä kevennettiin vuonna 2018. Tuolloin taksialan kilpailu vapautettiin silloisen liikenne- ja viestintäministeri Anne Bernerin (kesk.) johdolla.

Aiemmin on kerrottu, että hallitus aikoo esimerkiksi vaatia kuljettajilta pakollista koulutusta, tiukentaa taksiluvan ehtoja ja lisätä luvan saamisen esteeksi nykyistä useampia rikoksia.

Värilliset kilvet ja taksamittaripakko heikentäisivät taksien saatavuutta ja nostaisivat kyytien hintoja, sanoo virolaisen taksinvälitysyhtiön Boltin maajohtaja Mikael Uusivuori STT:lle.

Lisäksi Bolt vastustaa pakollisten 21 koulutustunnin lisäämistä taksikuskeille. Yhtiön mielestä kohtuullisempi määrä olisi viisi tuntia.

– Kun kaikki nämä laitetaan yksittäisen yrittäjän kontolle, se vähentää alan houkuttelevuutta. Varmaan nyt on jo paljon sovellusten kautta ajavia yrittäjiä, jotka miettivät kaksi kertaa, onko tämä enää kannattavaa, Uusivuori sanoo.

– Sitä kautta saatavuus heikkenee, ja toimijoiden täytyy reagoida nostamalla hintoja.

Tällä hetkellä taksamittari ei ole pakollinen, jos taksi käyttää vain kiinteää hinnoittelua. Kiinteä hinta voidaan sopia esimerkiksi sovelluksessa tai suullisesti taksitolpalla. Taksamittaripakko ei merkitsisi kiinteistä hinnoista luopumista, mutta mittari keräisi tiedot kyydeistä.

Uusivuori kuitenkin huomauttaa, että jo tällä hetkellä Bolt kerää vastaavat tiedot, jos kuljettaja ajaa taksia vain yhtiön välityksellä. Bolt toimittaa tiedot jokaisesta kyydistä kuukausittain liikenne- ja viestintävirasto Traficomille.

Bolt haluaisi ottaa mallia Ruotsista, missä ohjelmointirajapintaa hyödyntämällä tarkistetaan kerran vuorokaudessa kyytisovellusten luvat, kuskit ja autot. Jos kuski on menettänyt lupansa hiljattain, tieto välittyy nopeasti kyytiyritykselle.

Taksiyrittäjiä edustava Taksiliitto puolestaan kannattaa värillisiä kilpiä ja taksamittaripakkoa.

Liiton mukaan taksamittari on suhteellisen pieni kertainvestointi, jolla varmistetaan tasalaatuinen tieto taksiliiketoiminnasta. Liiton mielestä viranomaisen myöntämä lisäkilpi olisi luotettavampi tunniste kuin nykyisin vaadittavat taksikuvut.

Bolt haluaisi, että hallitus kiinnittäisi huomionsa taksitolpilla toimiviin itsenäisiin kuljettajiin, jotka eivät aja sovelluksen tai tunnetun brändin alla.

– Heistä sitten on pieni osa, jotka huijaavat asiakkaita, ja asiakkaat ovat tietämättömiä ja hyppäävät kyytiin, Uusivuori sanoo.

Yhtiö haluaisikin eri säännöt taksitolpilla toimiville takseille. Uusivuori korostaa, että sovellustakseilla kaikesta tekemisestä jää jälki. Mahdolliset ongelmatapaukset pystytään siis selvittämään.

– Jos tulee mitään ongelmia, se kyllä kostautuu kuljettajalle.

Taksiliitto puolestaan on sanonut vieroksuvansa ajatusta kireämmästä sääntelystä tolpilla. Se on huomauttanut, että esimerkiksi Hollannissa, jossa näin tehdään, kaikkien taksien pitää kuulua tilausvälitysyhtiöön.

Lue myös

Avaruuteen ei pidä kylvää elämää, varoittaa väitöstutkimus

Viime vuosina kiihtynyt avaruustoiminta nostaa esille eettisiä kysymyksiä. Ihmisten pitäisi toistaiseksi välttää elämän...
6.12.2025 22:23

Savonlinnan omakotitalopalosta löytyi neljä kuollutta

Savonlinnassa palaneesta omakotitalosta on löytynyt kuolleena neljä ihmistä. Ruumiita ei ole vielä tunnistettu...
6.12.2025 14:33

Puolustusvoimien valtakunnallinen paraati alkoi katselmuksella Kouvolassa – pilvinen sää voi haitata ylilentojen näkyvyyttä

Perinteinen Puolustusvoimien itsenäisyyspäivän paraati alkoi puoliltapäivin Kouvolassa Kymenlaaksossa. Tapahtuma alkoi kenraaliluutnantti Kim Jäämeren...
6.12.2025 12:27

Aihetunnisteet

Hallitus Kokoomus Perussuomalaiset Politiikka taksiala

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00
Mitä tapahtui Kelan pääjohtajalle Lasse Lehtoselle Brysselissä? Kela kommentoi
Uutiset | 5.12.2025 15:12
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Historia | Taistelulaivoista viimeinen myöhästyi sodasta – kohtalo vei laivastoparaateihin ja naulatehtaalle
Uutiset | 3.12.2025 21:03
Armeijan budjetti paisuu – Kysyimme, voisiko lakkautettuja varuskuntia elvyttää
Uutiset | 4.12.2025 13:03
Uutta tietoa juurihoidosta: ”Läpimurto”
Uutiset | 5.12.2025 23:12
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19
Historia | Taistelulaivoista viimeinen myöhästyi sodasta – kohtalo vei laivastoparaateihin ja naulatehtaalle
Uutiset | 3.12.2025 21:03
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00
Toimittajalta | Essayahin susijahtilaki on täysi susi – luokatonta valmistelua ei voi hyväksyä
Uutiset | 1.12.2025 17:13
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04

Uusimmat

Avaruuteen ei pidä kylvää elämää, varoittaa väitöstutkimus
Uutiset | 6.12.2025 22:23
Savonlinnan omakotitalopalosta löytyi neljä kuollutta
Uutiset | 6.12.2025 14:33
Puolustusvoimien valtakunnallinen paraati alkoi katselmuksella Kouvolassa – pilvinen sää voi haitata ylilentojen näkyvyyttä
Uutiset | 6.12.2025 12:27
Lasse Lehtonen on edelleen Brysselissä, kertoo Kelan hallituksen puheenjohtaja – paluusta ei tietoa
Uutiset | 6.12.2025 11:18
Kirjailija-vammaisaktivisti Riikka Leinonen juhlii Linnassa valkoisessa silkkimekossa – ”CP-vamma ei estä koreilua”
Uutiset | 6.12.2025 11:00
Linnaan kutsuttu kieltenopettaja Anne Lindholm iloitsee kielitaitoisesta presidentistä
Uutiset | 6.12.2025 10:00
Vornanen valittaa tuomiostaan
Uutiset | 6.12.2025 9:59
lltapukujen säihkettä – Tällaisissa asuissa keskustalaiset astelevat Linnan juhliin
Uutiset | 6.12.2025 9:01
Itsenäisyyttä juhlittiin sodassakin – Katso kuvat
Tarinat | 6.12.2025 8:01
Von der Leyen: Kaikkien Euroopan maiden kannettava yhdessä Ukrainan sotakorvauslainan mahdolliset riskit
Uutiset | 6.12.2025 7:43
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
”Keskittämisprojekti” hirvittää – Nyt puhuvat valtion ohjaukseen joutuneiden sote-alueiden keskustalaiset
Uutiset | 25.11.2025 17:31
Toimittajalta | Keskusta päästi irti sinipunapeikon – kiistelty hallituspohja on perinteinen tupailtojen kauhu
Uutiset | 24.11.2025 16:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Avaruuteen ei pidä kylvää elämää, varoittaa väitöstutkimus
Uutiset | 6.12.2025 22:23
Savonlinnan omakotitalopalosta löytyi neljä kuollutta
Uutiset | 6.12.2025 14:33
Puolustusvoimien valtakunnallinen paraati alkoi katselmuksella Kouvolassa – pilvinen sää voi haitata ylilentojen näkyvyyttä
Uutiset | 6.12.2025 12:27
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hallitus kriisiyttää kunnat
Mielipide | 5.12.2025 15:54
Lukijalta: Rasvaa rakennusalan rattaisiin
Mielipide | 5.12.2025 11:32
Lukijalta: Voisiko yrittäjä–perhelääkäri olla keskustan tapa turvata lähipalvelut koko maassa?
Mielipide | 5.12.2025 10:41
Lukijalta: Väkivalta ei ole yksityisasia
Mielipide | 5.12.2025 9:52
Lukijalta: Suomen ehdotus on pahasti myöhässä – saattaa silti toteutua
Mielipide | 27.11.2025 15:36
Lukijalta: Keskustan suuntana keskiluokan etupuolue?
Mielipide | 2.12.2025 15:16
Lukijalta: Veikkaus peri maksamansa voiton takaisin
Mielipide | 4.12.2025 9:12
Lukijalta: Keskustanaisten Uudenmaan piiri kannustaa etenkin naisia lähtemään ehdokkaiksi eduskuntavaaleihin 2027
Mielipide | 1.12.2025 15:42

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Eveliina Lohko Keskustan Karjalan Keskustan johtoon – Piiri vaatii apua Itä-Suomelle
Uutiset | 29.11.2025 18:34
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Eveliina Lohko Keskustan Karjalan Keskustan johtoon – Piiri vaatii apua Itä-Suomelle
Uutiset | 29.11.2025 18:34
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste