Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Keskustan Honkonen: Orpon hallitus epäonnistui vaalikauden ainoassa kuntia koskevassa hankkeessa

22.11.2025 14:53
Lue lisää 
Politiikka
Keskusta oli paras. Kaikissa muissa oli jotain, mikä irvistytti, Olga Oinas-Panuma muistelee puoluevalintaansa johtanutta pohdintaa. (Kuva: Petra Pöyliö)

Syvänvihreä kansanedustaja Olga Oinas-Panuma: "Menen joka paikkaan omana itsenäni"

Meri Alaranta-Saukko 16.7.2023 8:00, muokattu 25.7.2023 14:29
a– a+
Politiikka

Juttu on alun perin julkaistu Suomenmaan aikakauslehdessä viime toukokuussa.

Tie Pudasjärven Panuman kylälle on mutkainen.  

Olemme menossa kuvaajan kanssa ottamaan selvää, miten tehdään pohjoispohjalainen ihme; parikymppinen nainen nousee ensin kunnanvaltuuston puheenjohtajaksi, siitä hurjalla äänimäärällä aluevaltuustoon ja heti perään kansanedustajaksi tilanteessa, jossa oma puolue keskusta viruu kannatusalhossa ja istuvia kansanedustajia tippuu kuin kanoja orsilta.  

Tämän tien päässä kasvoi nimittäin eduskunnan nuorin kansanedustaja, Olga Oinas-Panuma, 23.

Tänne hän edelleen porhaltaa Helsingistä joka viikonloppu. Kiiruhtaa suoraan ensin lampolaan, tarkistaa sitten porot ja halaa lopulta suvun, joka on levittäytynyt omiin pytinkeihinsä pitkin Poro-Panuman reviiriä. 

Pihapiirissä haukkuvat koirat. Portailla liehuu vaaliviiri, sitä ei ole kukaan ehtinyt viedä varastoon. Mainoksia on kasassa myös eteisen pöydällä, kun pääsemme sisälle pirttiin. Jääkaapin ovessa on kiinnitettynä vaalien loppukirikalenteri. Kaikesta henkii kova työ, jota tästä talosta on johdettiin viimeisten vaalikuukausien ajan.  

– Läheiset tekivät ihan valtavan työn puolestani, Oinas-Panuma kiittelee. 

Olen aina ollut semmoinen Rymy-Iita, kolmas pojista, Olga Oinas-Panuma kuvailee. Kuva: Petra Pöyliö

Isä, äiti ja sisarukset olivat kaikki remmissä. Samoin savukoskelainen poikaystävä Arkko Puska, ex-kansanedustaja Eeva-Maria Maijalan poika, poroisäntä hänkin.  

– Ollaan seurusteltu 3,5 vuotta, ja siinä ajassa mulla on ollut kuudet vaalit. Jotain se kertoo, että ollaan yhdessä edelleen, Oinas-Panuma hymyilee. 

Ensimmäiset päivät eduskunnassa Oinas-Panumaa vietiin kuin pässiä narusta – sanonta sallittakoon, lammastilalla kun ollaan. Kaikki tiedotusvälineet halusivat oman palasensa valovoimaisesta pohjoisen edustajasta. 

– Kiirettä on pitänyt, Oinas-Panuma heläyttää. 

Oinas-Panuma pistää kahvit tippumaan ja nostaa retrokankaan peittämälle pöydälle iltayöstä leipomiaan pullia.  

– On ollut ihanaa kasvaa iltatähtenä. Vietin paljon aikaa sisarusten kanssa. Jokaisella neljällä on ollut elämässäni oma roolinsa. Äiti ei jaksanut kasvattaa enää viidettä, joten sisarukset ovat kasvattaneet minut, hän väittää nauraen. 

Hyvin se sisarusten kasvatustyö taisi onnistua. Niillä eväillä rakennettiin valtakunnantason päättäjä, poroemäntä ja lampuri, toimittaja ja kesällä valmis maisterisnainen – kaikki ennätysajassa.  

– Täällä on saanut elää ja kasvaa vapaasti luonnon keskellä. Mitään tiukkoja sääntöjä ei ole ollut. Olen aina ollut semmoinen Rymy-Iita, kolmas pojista, kuten äitini sanoo.

Oinas-Panuman poliittinen ura alkoi varhain. Ala-asteella hän pääsi lastenvaltuustoon, sittemmin oppilaskuntiin yläasteella, lukiossa ja yliopistossa. 

– Vältin aikani puoluepoliittista aktivoitumista. Halusin olla varma, että se on mun juttu, hän sanoo. 

Nuori nainen tavasi puolueiden ohjelmia tarkkaan. Keskusta alkoi tuntua omalta, vaikkei joka teesistä ollutkaan samaa mieltä. 

– Keskusta oli paras. Kaikissa muissa oli jotain, mikä irvistytti.

Lopullinen niitti oli koskiensuojelulaki. Kun sitä ei Sipilän hallituskaudella avattu, Oinas-Panuma päätti liittyä puolueeseen.  

Kodin keskustalainen perintö on vahva, mutta lapsille ei tyrkytetty politiikkaa tai puolueita. Se tosin on vahdittu tarkkaan, että jokainen äänestää.

Yhdessä on katsottu A-studiota ja uutisia, käyty kipakoitakin keskusteluja. Oinas-Panuma mietti, että mieluummin tekisi asioille jotain eikä vain valittaisi.  

– Lähdin ensin mukaan Pudasjärven nuorisotoimen juttuihin. Annoin pikkurillin, meni koko käsi. 

Virtaa Oinas-Panumalla tuntuu riittävän.

Kaiken yllä mainitun lisäksi hän ehtii leipoa, tehdä käsitöitä ja leikkiä sisarusten lasten kanssa. Hän taitaa olla niitä ihmisiä, joiden kellossa on normaalia enemmän tunteja. Toisinaan tosin pitää ottaa yöstä jatkoa päivän askareille. 

– Jos tekee illalla kymmeneltä mieli marjapiirakkaa, niin minähän leivon sen. Onneksi Hesan kämpässäkin on uuni.

Kansanedustajuutta Oinas-Panuma alkoi miettiä vasta, kun pääsi isolla äänimäärällä aluevaltuustoon. Pudasjärven keskusta järjesti eduskuntavaalien esivaalin, jonka hän voitti. Paljon tuli ääniä myös keskustapiirin esivaalissa. 

– Aloin uskoa, että minulla on mahdollisuuksia päästä läpi. 

Ja sitten ryhdyttiin tekemään täysillä hommia maalia kohti. 

– Päätin, että kun kerran pääsin ehdolle, teen töitä niin paljon kuin ikinä voin.

Se tarkoitti 120 tilaisuutta, yli 3 000 ihmisen puhuttelemista toreilla ja turuilla, armotonta kiertämistä, pipojen kutomista, korvakorujen väkertämistä, flaijereiden jakamista, viestinnän suunnittelua ja toteuttamista sekä lättyjen paistamista. Yhdestä asiasta ehdokas piti visusti kiinni:  

– Nukuin joka yö yhdeksän tuntia. Tiesin, että muuten voimat loppuvat. Nautin vaalityötä hirveästi. Rakastan jutella ihmisten kanssa. Minuun suhtauduttiin pääasiassa hyvin. Korvaamattoman tärkeää oli kokeneiden taustajoukkojen tuki.

Keskustan tilanne oli mahtipiirissäkin vaikea. Ehkä siksi monelle oli yllätys, että nuori ensikertalainen pääsi läpi. 

– Itselleni ei niinkään. En olisi lähtenyt ehdolle, jos en aidosti olisi uskonut mahdollisuuksiini.

Siinä glamour katoaa, kun on kyynärpäitä myöten lampaan peräpäässä, Oinas-Panuma hörähtää. Kuva: Petra Pöyliö

Oinas-Panuma vetää jalkaan Sievin kumpparit. Lähdetään katsomaan tiluksia. Veljenlapset Tilda,13, ja Aarne,9, tulevat ovelle pyytämään tätiä kaveriksi poron pilttaamiseen eli vasojen korvamerkintään. Täti ei nyt ehdi.  

Pihaporot purevat jäkälää riukuaidan takana. Pian ne päästetään vaeltamaan erämaihin. Korpit raakkuvat taivaalla ja taitaa siellä kiljua joku petolintukin. 

– Tuossa on tätilä ja tuossa pappala, tuolla asuu veljeni perheineen, Oinas-Panuma osoittelee pihapiiriä eri suuntiin.  

Lähietäisyydellä asuu koko klaani. Täältä kun lähtee, ei ole vaarana, että todellisuudentaju katoaa tai pää menee pyörälle ison kirkon humussa. Jalat pysyvät väkisinkin maassa ja jos uhkaisivat karata yläilmoihin, joku setä tai täti tai veljenpoika varmasti kiskaisee takaisin arjen tasolle. 

Lampolassa on yllätyksiä vastassa. Pusku-Pasi-pässi on karannut karsinastaan, ja toisessa hoipertelee kaksi vastasyntynyttä karitsaa, joita emälammas puhdistaa.

Silkkikukko kiekuu onnittelulaulua. Sometähti Söpö-Liisa tunkee päätään Olgan kainaloon.  

Täältä tuntuisi olevan kohtuullisen pitkä matka Mannerheimintielle ja eduskunnan kristallikruunujen alle. 

– Perjantaina tulin suoraan eduskunnasta tänne ensisynnyttäjää auttamaan. Siinä glamour katoaa, kun on kyynärpäitä myöten lampaan peräpäässä, Oinas-Panuma hörähtää. 

Eduskunnassa ja keskustan ryhmässä hänet on otettu vastaan ”tosi hyvin”, vaikka yleistunnelma oli vaalitappion masentama. 

– Tunsin kansanedustajistamme entuudestaan suuren osan, olen haastatellutkin monia toimittajana.

Sen sijaan eduskuntatalossa Oinas-Panuma ei ollut käynyt koskaan aiemmin, vain kerran lounaalla pikkuparlamentissa.  

– Kyllähän se tuntui vähän unenomaiselta astella pylväiden lomasta sisään. Istuntosalissa havahduin, että oho, istun tosiaan täällä.

Mutta jännittää hän ei ole osannut. 

– Menen joka paikkaan omana itsenäni. Se voi ehkä koitua kohtalokseni jossain vaiheessa, mutta niin voi liika suunnitelmallisuuskin, Oinas-Panuma sanoo puukko vyöllä ja Pähkinä-karitsa sylissä. 

Seuraavaksi kävellään porojen luo. Aurinko paistaa täällä vielä hangelle, vaikka Helsingissä oli jo kesä. Kauempana siintää järvenselkä. Pienessä purossa on kalanpyydyksiä, katiska jököttää rannalla. Vedestä nousee kuulemma haukea, ahvenia ja mateita, joskus kyllästymiseen asti. Puun kyljessä on telkän pönttö. 

Oinas-Panuman suku tuli näille maille jo 1600-luvulla. Siinä on pitkästi vaalittavia perinteitä. Ja esiteltävää vaikkapa ulkomaisille turisteille, joita Poro-Panumalla käy vuosittain satoja. Kodassa heille tarjotaan kahvit ja Olgan marjapiirakkaa, vaikka jatkossa sitä luultavasti saa useammin leipoa joku muu.  

Kodan seinällä julisteessa ovat Oinas-Panuman katraan poromerkit. Omansa on jokaisella lapsenlapsellakin. Olgan merkki on perintöä papanpapalta. 

Kaikkea tätä ja muuta Pohjois-Suomen elinvoimaa Olga haluaa eduskunnassa puolustaa. Hän tietää, ettei sitä voi tehdä yksin. 

– Tarvitaan yhteistyötä yli puoluerajojen. Nykyisessä maailmantilanteessa Pohjois-Suomen merkitys korostuu. Se pitää huomata päätöksenteossa. Iso osa viennistä ja tuonnista kulkee Itämereltä. Eikä turvallisuusaspektiakaan pidä unohtaa. 

Sydäntä lähellä ovat myös koulutus ja sivistys sekä maa- ja metsätalous – ylipäätään arkielämän asiat. 

– Olen vuosia asunut sekä maalla että kaupungissa. Kaksoiskuntalaisuus ja aluekysymykset kiinnostavat paljon.

Itseään Oinas-Panuma kuvaa syvänvihreäksi ihmiseksi. 

– Olen onnellinen siitä, että tiedän, mistä ruoka on lautaselleni tullut. Lampaani säilyttävät ensin luonnon monimuotoisuutta ja päätyvät sitten ruuaksi. Teen jatkuvasti pieniä ympäristötekoja: kierrätän, en osta pikamuotia, en lennä lomalentoja, harrastan luontojuttuja enkä käytä aikaani suoratoistopalveluihin.

– On jännä, että ainoa oikea tapa olla ilmastoystävällinen tuntuu olevan se, että asuu kerrostalossa ja syö kasvisruokaa, hän puhahtaa. 

Yhteiskunnassa jyllää polarisaatio, Olga Oinas-Panuma sanoo. Kuva: Petra Pöyliö

Miksikähän syvänvihreys ja keskitie eivät enää kelvanneet ihmisille? 

– Keskusta on liian pitkään tehnyt hektistä päivänpolitiikkaa, kantanut kriisien keskellä ankaraa vastuuta. Ei ole pysähdytty miettimään, miksi keskusta haluaa olla täällä. Meidän pitää muistaa omat arvomme, pitää alueista ja sivistyksestä huolta. Kuka muu sen tekee, ellei keskusta?

Kun Oinas-Panuma alkaa puhua keskustalaisista lähipalveluista, jotka tarkoittavat esimerkiksi sitä, että lapsi voi mennä lähikouluun niin Helsingin keskustassa kuin Pudasjärven Panumalla, äänessä alkaa olla poliitikon soundi. 

– Yhteiskunnassa jyllää polarisaatio. Keskusta on kompromissikykyinen ja keskusteleva, mutta on meillä peiliin katsomisen paikka, jos persujen eduskuntaryhmässä istuu entisiä keskustalaisia, hän paasaa. 

Entä some-julkisuus? Sillä kai nämä vaalit pitkälle myös ratkaistiin. Oinas-Panuma on itse yksi harvoista keskustalaisista someosaajista Youtube-kanavineen.  

– Alun perin olen tehnyt somea siksi, että haluan näyttää ihmisille, miten ihminen voi olla onnellinen sekä täällä että kaupungissa. Politiikka on ollut siinä rinnalla, ei pääasia.

Oinas-Panuma arvioi, ettei hänen ääniään kahmittu somella vaan perinteisellä jalkatyöllä.  

– Tuntuu ikävältä, että somea vaaditaan politiikkaan. Twitter ja TikTok ovat tosi kärjistäviä alustoja. Moni somessa vouhkaaja puhuu kasvokkain ihan normaalisti. Somenokittelu tuntuu vastenmieliseltä. Pääsin tällä lausunnolla jo otsikoihinkin, hän naurahtaa. 

Tärkeää on, että somevaikuttaminen lähtee keskustalaisista itsestään. 

– Pitää olla halu tehdä sisältöjä. Ei sitä voi ohjata pakkopullana ulkoapäin. Keskustan somepassiivisuus korjaantuu kyllä uuden sukupolven myötä.

Vasat ja veljenlapset odottavat Oinas-Panumaa poroaitauksessa. Sinne on jo kiire. Toimittaja jää tavaamaan Oinas-Panuman lempirunoa, Nils-Aslak Valkeapään säkeitä Aurinko, isäni -teoksesta. 

”Maa on erilainen/ kun sillä on asunut vaeltanut hikoillut palelluttanut/ Nähnyt päivän nousevan/katoavan ilmestyvän /Maa on erilainen/ kun tietää täällä juuret tyvet.” 

Kyllähän se tuntui vähän unenomaiselta astella pylväiden lomasta sisään, kansanedustaja Olga Oinas-Panuma muistelee. Kuva: Jari Laukkanen

Lue myös

Tutkimus: Aurinkokunta viilettää avaruudessa paljon luultua nopeammin

Tuoreen saksalaisen tutkimuksen mukaan aurinkokunta liikkuu avaruudessa kolme kertaa nopeammin kuin aiemmat mallit...
22.11.2025 22:30

Väitös metsien aerosolipäästöistä: Usein suuremmat kuin ei-metsäpohjaisilla, terveyshaitat voivat olla merkittäviä

Tuoreessa Itä-Suomen yliopiston väitöstutkimuksessa kiinnitetään uraauurtavasti huomiota metsätalouden aerosolipäästöihin. Maa- ja metsätaloustieteiden maisteri Aapo...
22.11.2025 21:00

Soten kriisi veti keskustalaiset vakaviksi – "Lapin taistelu on keskustan taistelu"

Kriisiytyneet sosiaali- ja terveyspalvelut olivat monien huolenaiheena keskustan puoluevaltuuston kokouksessa Lappeenrannassa. Mari-Anne Penttinen Lapista...
22.11.2025 19:06

Aihetunnisteet

Eduskunta eduskuntavaalit 2023 Keskusta Kotimaa Olga Oinas-Panuma Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30
Pysäyttävä Nato-varoitus Ylellä: ”Ihan katastrofi”
Uutiset | 21.11.2025 13:19
Metsästäjä ampui hirveä – osui toiseen metsästäjään
Uutiset | 21.11.2025 14:13
Ilmailu | Suihkumoottorilla ryyditetty ”kansanhävittäjä” oli epätoivoinen, mutta toimiva viritys – natsinuorison lennettäväksi siitä ei ollut
Uutiset | 19.11.2025 21:05
Ukraina-luonnos julki – nyt tuli Stubbin kommentti
Uutiset | 21.11.2025 9:45
Kaikki tähän mennessä kaivettu kulta mahtuisi isoon taloon – jäljellä yllättävän vähän
Uutiset | 21.11.2025 22:00
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Lähijunan vaunuun heitettiin savupommi Helsingin Malmilla
Uutiset | 21.11.2025 13:17
Asiantuntijat arvioivat: Tällaisia ovat sähkön hinnat ensi talvena
Uutiset | 22.11.2025 9:01
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30
Historia | Maailman tunnetuin ”oletettu” löysi luonnonihmeen 170 vuotta sitten – muistetaan parhaiten yhteydestään julmuriseikkailijaan
Uutiset | 16.11.2025 21:00
Väitös: Tämä lapsen kokemus lisää koulupudokkuuden riskiä
Uutiset | 14.11.2025 21:15
Ilmailu | Suihkumoottorilla ryyditetty ”kansanhävittäjä” oli epätoivoinen, mutta toimiva viritys – natsinuorison lennettäväksi siitä ei ollut
Uutiset | 19.11.2025 21:05
Ennuste: Tästä tulee Black Fridayn myydyin laite
Uutiset | 18.11.2025 22:00
Varoitus rajusta viruksesta: Pyyhkäisee läpi maailman
Uutiset | 15.11.2025 23:02
Pelättyjä aivosairauksia voitaisiin estää paremmin, jos ihmisiltä mitattaisiin myös näitä pitoisuuksia, sanoo tutkimus
Uutiset | 12.11.2025 23:14
Öljytankkerin kurssi muuttui äkisti – Iran vahvisti kaapanneensa sen Persianlahdella
Uutiset | 15.11.2025 15:30
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05

Uusimmat

Tutkimus: Aurinkokunta viilettää avaruudessa paljon luultua nopeammin
Uutiset | 22.11.2025 22:30
Väitös metsien aerosolipäästöistä: Usein suuremmat kuin ei-metsäpohjaisilla, terveyshaitat voivat olla merkittäviä
Uutiset | 22.11.2025 21:00
Soten kriisi veti keskustalaiset vakaviksi – ”Lapin taistelu on keskustan taistelu”
Uutiset | 22.11.2025 19:06
Antti Kurviselta painava varoitus SDP:n ja kokoomuksen kulissipelistä: ”On aika herätä”
Uutiset | 22.11.2025 18:50
Presidentti Stubb Ylelle: Yhdysvaltain rauhanesitys ei tule missään nimessä menemään sellaisenaan läpi
Uutiset | 22.11.2025 18:49
Keskusta etsii nyt kaappikepulaisia
Uutiset | 22.11.2025 18:43
G20-maiden johtajat vaativat rauhaa Ukrainaan ja palestiinalaisalueille
Uutiset | 22.11.2025 14:59
Keskustan Honkonen: Orpon hallitus epäonnistui vaalikauden ainoassa kuntia koskevassa hankkeessa
Uutiset | 22.11.2025 14:53
Minja Koskela kukitettiin jatkamaan vasemmistoliiton puheenjohtajana
Uutiset | 22.11.2025 14:42
”Oikeissa asioissa haastetaan” – Repivä politiikka ei innosta keskustalaisia
Uutiset | 22.11.2025 14:29
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskusta alentaisi keskituloisten verotusta ”tonni käteen” -mallilla
Uutiset | 21.11.2025 11:37
”Se on tämän hallituksen surkeaa, surkeaa politiikkaa” – Länsirata, Itä-Suomi ja sote keskustan puoluevaltuutettujen pohdinnoissa
Uutiset | 21.11.2025 8:00
Keskustaan on tänä vuonna liittynyt ennätysmäärä uusia jäseniä – puoluesihteeri kertoo edessä olevasta järjestöuudistuksesta
Uutiset | 20.11.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkimus: Aurinkokunta viilettää avaruudessa paljon luultua nopeammin
Uutiset | 22.11.2025 22:30
Väitös metsien aerosolipäästöistä: Usein suuremmat kuin ei-metsäpohjaisilla, terveyshaitat voivat olla merkittäviä
Uutiset | 22.11.2025 21:00
Soten kriisi veti keskustalaiset vakaviksi – ”Lapin taistelu on keskustan taistelu”
Uutiset | 22.11.2025 19:06
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sukupolvien välinen luottamus on rapautumassa – nuoret eivät ole laiskoja, vaan realiteettien puristuksessa
Mielipide | 21.11.2025 10:12
Lukijalta: Opetussuunnitelma remonttiin!
Mielipide | 20.11.2025 14:37
Lukijalta: Ammattikoulu ei nouse leikkaamalla
Mielipide | 20.11.2025 12:31
Lukijalta: Tulevaisuutemme on tässä ja nyt
Mielipide | 20.11.2025 12:24
Lukijalta: Palovaroitin voi olla tapaturmariski vanhusväestölle
Mielipide | 17.11.2025 15:14
Lukijalta: Kuka lähtee mukaan ajamaan miljoonalle suomalaiselle yhdenvertaista osinkoveroa? 
Mielipide | 20.11.2025 12:16
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapia on osa toimivaa mielenterveyden hoitoa
Mielipide | 16.10.2025 10:09
Lukijalta: Tulevaisuutemme on tässä ja nyt
Mielipide | 20.11.2025 12:24

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikkonen uskoo keskustan kirikykyyn
Uutiset | 22.11.2025 13:46
”Se on tämän hallituksen surkeaa, surkeaa politiikkaa” – Länsirata, Itä-Suomi ja sote keskustan puoluevaltuutettujen pohdinnoissa
Uutiset | 21.11.2025 8:00
Keskustan Etelä- ja Itä-Savon piirit yhdistyvät – puheenjohtajaksi valittiin Reima Härkönen
Uutiset | 20.11.2025 13:13
Lapin vuodeosastot liipaisimella – Pohjoisen keskustapiirit varoittavat tuhoisista seurauksista
Uutiset | 17.11.2025 16:54
Keskustaan on tänä vuonna liittynyt ennätysmäärä uusia jäseniä – puoluesihteeri kertoo edessä olevasta järjestöuudistuksesta
Uutiset | 20.11.2025 8:00
Tiukka kisa: Anna Vauhkonen valittiin keskustan Pohjois-Karjalan piirin puheenjohtajaksi yhden äänen erolla
Uutiset | 15.11.2025 14:59
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste