Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Trump kommentoi AfD:n menestystä: ”Vau!”

9.9.2026 9:40
Lue lisää 
Ilmastosopimus
Pariisin ilmastosopimuksessa sovittiin fossiilisten polttoaineiden voimakkaasta vähentämisestä. (Kuva: Jari Laukkanen)

Suomi jo hyvällä matkalla kohti fossiilisten polttoaineiden korvaamista

Suomessa ja EU:ssa on menty kauan oikeaan suuntaan, mutta se on tuonut myös kustannusrasitetta suhteessa muuhun maailmaan, asiantuntija sanoo
Sanna Nikula ja Tero Malinen, STT 13.12.2015 18:43, muokattu 13.12.2015 18:59
a– a+
Ilmastosopimus

Yksi Pariisin ilmastosopimukseen kirjatuista rajapyykeistä on vuosi 2050. Tavoitteena on, että sen jälkeen ihmisen tuottamat päästöt eivät ylittäisi sitä määrää, jonka luonto pystyy sitomaan itseensä hiilinielujen kuten metsien kautta.

Tämä edellyttää fossiilisten polttoaineiden käytön voimakasta vähentämistä, mihin kaikki maat Pariisissa myös sitoutuivat. Fossiilisia polttoaineita ovat hiili, maakaasu ja öljy, mutta joukkoon luetaan myös turve pitkän uusiutumisaikansa vuoksi.

– Keinoista ei puhuttu, mutta fossiilisten polttoaineiden tilalle pitää löytää jotain muuta. Uusiutuva energia on yksi keino, energiatehokkuus toinen, ehkä vielä tärkeämpi keino, ja lisäksi ydinvoima niissä maissa, joissa se on käytössä, kertoo Elinkeinoelämän keskusliiton EK:n johtava asiantuntija Mikael Ohlström.

Suomen hallitusohjelma sisältää jo nyt merkittäviä askelia kohti energiataloutta, joka on päässyt irti fossiilisista polttoaineista, sanoo Sitran vanhempi neuvonantaja Oras Tynkkynen.

–  Hallitusohjelmassa luvataan ajaa kivihiili alas kokonaan ja puolittaa tuotantoöljyn käyttö ensi vuosikymmenellä, Tynkkynen sanoo.

Kivihiilen alasajo on Tynkkysen mukaan realistista toteuttaa 10–15 vuoden aikana.

Hallitusohjelmassa luvataan ajaa kivihiili alas kokonaan ja puolittaa tuotantoöljyn käyttö ensi vuosikymmenellä

Oras Tynkkynen

EU on ainoa alue, jolla on voimassa tavoite vähentää päästöjä 40 prosenttia vuoteen 2030 mennessä. Sillä on omat päästökaupat ja Suomella lisäksi hiiliverot.

– Suomessa ja EU:ssa on menty kauan oikeaan suuntaan, mutta se on tuonut myös kustannusrasitetta ja kilpailukykyhaittaa suhteessa muuhun maailmaan, sanoo Ohlström.

–  Toivottavasti nyt kaikki maat ryhtyvät kehittämään omia päästökauppojaan ja verojärjestelmiään, jolloin päästöalennuskustannukset tasapuolistuvat.

Siirtymävaiheessa tapahtuva hiilivuoto eli teollisuuden investointien pako löysempien päästösäädösten maihin huolettaa myös Nesteen vastuullisuus- ja yhteiskuntasuhdejohtajaa Simo Honkasta.

– Suuren muutoksen pitäisi tapahtua hallitusti ja siten, että eri alueiden väliset erot olisivat mahdollisimman pienet, Honkanen sanoo.

Hän uskoo kuitenkin siihen, että Pariisin sopimus poikii hyvää myös Pohjolan perukoille.

–  Tämä avaa valtavat markkinat puhtaan teknologian yrityksille, joita meiltä löytyy. Eikä vain isoille, vaan myös pienille ja keskisuurille yrityksille. On syytä nähdä, että markkinoita on muuallakin kuin Suomessa, ehkä jopa ennen kaikkea muualla.

Suuren muutoksen pitäisi tapahtua hallitusti ja siten, että eri alueiden väliset erot olisivat mahdollisimman pienet.

Simo Honkanen

Ohlströmin mukaan esimerkiksi metalliteollisuudessa on vaikeaa vähentää päästöjä, koska teräksen tuotanto vaatii hiiliperäistä koksia. Terästä kuitenkin tarvitaan, koska kaupungistuminen ja rakentaminen jatkuu.

–  Tärkeää on, että siinäkin kaikilla mailla on samat pelisäännöt. Ettei teräksen tuotanto vaan siirry täältä jonnekin, missä se aiheuttaa huomattavasti enemmän päästöjä.

Suomessa 74 prosenttia sähköstä on hiilidioksidineutraalia.

– Se tarkoittaa sitä, että esimerkiksi verrattuna Kiinaan täällä tulee neljä kertaa vähemmän päästöjä per tuotettu terästonni. Pitäisi taata se, että puhdasta tuotantoa suojellaan, jotta täältä ei siirry työt muualle.

Kiina on ilmaston kannalta maailman murheenkryyni. Vaikka siellä on tehty tuuli- ja aurinkovoimaloita, hiilivoima kasvaa nopeimmin.

– Siellä on vuosikausia syntynyt viitisenkymmentä uutta tuhannen megawatin hiilivoimalaa vuodessa. Niiden käyttöikä on noin 20–30 vuotta. Niitä pitäisi alkaa ajaa alas ennenaikaisesti, mikä on taloudellisesti iso kysymys.

Lue myös

Pariisin sopimus huomioi metsien merkityksen

Pariisin ilmastosopimuksessa kehotetaan huolehtimaan päästöjä varastoivien hiilinielujen, erityisesti metsien suojelusta. Suomelle metsistä saatava...
13.12.2015 19:00

Aihetunnisteet

fossiiliset polttoaineet ilmasto pariisi

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Sotahistoria | Brittihävittäjä syntyi vanhana – ”Viimeinen kaksitaso” Gloster Gladiator teki mahdottomasta mahdollista
Uutiset | 7.9.2026 21:12
Täystyrmäys sotasuunnitelmalle: Putinille valehdellaan
Uutiset | 7.9.2026 22:05
Kärytä voi näinkin – Poliisille tuli erikoisempi tehtävä
Uutiset | 7.9.2026 22:01
Ida Siekmann heitti peittonsa ja hyppäsi – Hänestä tuli Berliinin muurin ensimmäinen uhri
Uutiset | 8.9.2026 21:31
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01
Perussuomalaisista yllättävä hyökkäys kokoomuksen kimppuun eduskunnassa – asevientilinja haukuttiin vasemmistolaiseksi
Uutiset | 8.9.2026 15:58
Parahdus koulujen nykymenosta: ”Voi hyvää päivää!”
Uutiset | 8.9.2026 12:18
Polttoaineen hintapomppu kurittaa: ”Kipuraja on ylittynyt”
Uutiset | 8.9.2026 11:18
Suomi mukana yhteislausunnossa vaatimassa Israelia lopettamaan Länsirannan siirtokuntien laajentamisen
Uutiset | 8.9.2026 17:10
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Tietty vitamiini voi hidastaa valtimoiden kalkkeutumista – Näistä ruoista sitä saa
Uutiset | 4.9.2026 21:15
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
”Rakennamme Euroopan suurimmat maavoimat” – Tälle Nato-maalle Venäjä on eksistentiaalinen uhka
Uutiset | 1.9.2026 21:50
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Sotahistoria | Brittihävittäjä syntyi vanhana – ”Viimeinen kaksitaso” Gloster Gladiator teki mahdottomasta mahdollista
Uutiset | 7.9.2026 21:12
Täystyrmäys sotasuunnitelmalle: Putinille valehdellaan
Uutiset | 7.9.2026 22:05
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00

Uusimmat

Ulkoministeri Valtonen: Seison vaikka yksin Israelin siirtokuntia tuomitsevan julkilausuman takana
Uutiset | 9.9.2026 13:30
Syyttäjä päätti Suomeen keväällä pudonneiden droonien esitutkinnat
Uutiset | 9.9.2026 13:07
Pääministeri Orpo vakuuttaa: Energian hinta ei nouse Googlen investointien vuoksi
Uutiset | 9.9.2026 11:43
Valtiovarainministeri Purra: Googlen jätti-investoinnit Suomeen ”upea juttu”
Uutiset | 9.9.2026 11:15
Kansanedustajat vaativat suuryrityksille rangaistuksia maksuehtojen rikkomisesta – pienyrittäjät joutuvat nyt toimimaan ilmaisina pankkeina
Uutiset | 9.9.2026 11:10
Ennakkotilastot: Tavaroiden ulkomaankauppa kasvoi vahvasti vuoden ensimmäisellä puoliskolla
Uutiset | 9.9.2026 10:26
Teknojätti Google suunnittelee megainvestointeja Suomeen – 13 miljardia euroa kahdessa vuodessa
Uutiset | 9.9.2026 10:21
Ulkopolitiikasta repesi hallituksessa avoin riita – ”Valtonen sooloilee taas kerran”
Uutiset | 9.9.2026 10:13
Venäjä iskenyt lähelle Moldovan rajaa
Uutiset | 9.9.2026 10:02
Vuokraskuuteilla aiheutettiin viime vuonna lähes 400 liikennevakuutuksesta korvattua vahinkoa
Uutiset | 9.9.2026 10:01
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Saksa | DDR:n raunioilta Berliinin leikkauksiin – näin idästä rakentui äärioikeiston mahtilinnake
Uutiset | 7.9.2026 15:50
Nuoriso ei ole pilalla – Annika Saarikko kertoo, miksi hän välttelee puhetta mielenterveyskriisistä
Uutiset | 6.9.2026 8:00
Toimittajalta | Kyllä Kekkonen kääntyisi haudassaan – vai voiko sitä oikeasti tietää?
Uutiset | 6.9.2026 14:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ulkoministeri Valtonen: Seison vaikka yksin Israelin siirtokuntia tuomitsevan julkilausuman takana
Uutiset | 9.9.2026 13:30
Syyttäjä päätti Suomeen keväällä pudonneiden droonien esitutkinnat
Uutiset | 9.9.2026 13:07
Pääministeri Orpo vakuuttaa: Energian hinta ei nouse Googlen investointien vuoksi
Uutiset | 9.9.2026 11:43
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Väestömyrskyssä tarvitsemme toisiamme
Mielipide | 9.9.2026 13:41
Lukijalta: Pieni kuntalaki etenee, iso uudistus jäi tekemättä
Mielipide | 9.9.2026 13:28
Lukijalta: Keskustan ääni ei kuulu
Mielipide | 9.9.2026 13:25
Lukijalta: Ammattiosaajien saatavuus haastaa pohjoisen yrityksiä 
Mielipide | 8.9.2026 18:47

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keski-Suomen Keskusta nimesi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta – Joonas Könttä pyrkii takaisin eduskuntaan
Uutiset | 7.9.2026 10:11
”Lyödään lyötyä” – Kansanedustaja syyttää Purraa köyhien mollaamisesta
Uutiset | 31.8.2026 14:14
Keskustan Siika-aho kummastelee Helsingin kaupungin linjaa – ”Lapsiperheille on luvassa kylmää kyytiä”
Uutiset | 31.8.2026 12:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste