Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Henkilö

Rosoa etsimässä – Nuoren polven vaikuttaja haluaa keskustaan lisää elämänmakua

24.9.2023 12:00
Lue lisää 
AKT
AKT toimii kuin Lapuan liike 1930-luvulla lain ja järjestyksen yläpuolella. Onhan tämä aivan hämmästyttävää, Mikael Pentikäinen ihmettelee Maaseudun Tulevaisuuden mukaan. (Kuva: Jari Laukkanen)

Suomen Yrittäjien Pentikäiseltä kovaa tekstiä AKT:ta vastaan MT:ssa – STTK:n Palola syyttää vihapuheesta

Lauri Heikkilä 29.12.2021 14:52, muokattu 30.12.2021 13:23
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
AKT

Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen roimii Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT:n työnseisausta kovin sanoin.

Satamat hiljenivät tiistaiaamusta keskiviikkoaamuun AKT:n lähdettyä tukemaan Teollisuusliiton yrityskohtaisia työehtosopimusneuvotteluja Keitele Groupin kanssa.

Pentikäinen katsoo, että tapaus ajaa yritykset miettimään, miten ne pystyvät jatkossa hoitamaan asioita mahdollisimman vähän ammattiliittojen kanssa, Maaseudun Tulevaisuus (MT) kirjoittaa.

– Ammattiliitot työntävät yrityksiä pois luotaan. Tällaista toimintaa yritysjohtajat ja yritykset eivät vain hyväksy. Sen huomaa kaikesta palautteesta, jota saan. Tässä on ylitetty joku raja painostuksessa ja uhkailussa, Pentikäinen sanoo lehdelle.

Julkisuudessa olleet kiistat antavat Pentikäisen mukaan todellista huonomman kuvan paikallisesta sopimisesta.

– Sille luottamukselle, joka yrityksissä on, pitäisi antaa mahdollisuus.

Pentikäinen ei säästele vertauskuviaan.

– AKT toimii kuin Lapuan liike 1930-luvulla lain ja järjestyksen yläpuolella. Onhan tämä aivan hämmästyttävää.

Lapuan liikkeeseen vertaaminen sai toimihenkilöjärjestö STTK:n puheenjohtaja Antti Palolan syyttämään Pentikäistä vihapuheesta.

– Jossakin menee sietämisen raja ja nyt se on ylitetty. Olen pitänyt Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäistä sivistyneenä ihmisenä. Nyt hän on kuitenkin lähtenyt vihapuheen tielle, kun vertaa suomalaista ay-liikettä mafiaan ja Lapuan liikkeeseen.

Pentikäinen vertasi AKT:n toimintaa mafiaan maanantaina, kun AKT oli päättänyt jättää noudattamatta oikeuden päätöstä. Oikeus määräsi järjestölle uhkasakon, jos tämä jatkaisi työtaistelua suunnitelmien mukaan.

– Samanlaista mafiamaista uhkailua, painostusta ja kiristystä on kohdistunut ja kohdistuu tällä hetkellä suureen joukkoon suomalaisyrityksiä, Pentikäinen kirjoitti blogissaan MT:n mukaan.

Pentikäinen täsmensi lausuntojaan Palolan Twitter-ketjussa.

– En ole puhunut koko ay-liikkeestä vaan AKT:sta, joka jatkaa laitonta saartoaan ja siten asettuu lain ja oikeuden yläpuolelle.

Jossakin menee sietämisen raja ja nyt se on ylitetty. Olen pitänyt @suomenyrittajat tj @jmpentikainen sivistyneenä ihmisenä. Nyt hän on kuitenkin lähtenyt #vihapuhe tielle, kun vertaa suomalaista ay-liikettä mafiaan ja Lapuan liikkeeseen. @STTKMikonkatu https://t.co/MePw4GB3RL

— Antti Palola (@AnttiMPalola) December 29, 2021

Lue myös

Teollisuusliitto jätti koko Keitele Groupia koskevan lakkovaroituksen

Teollisuusliitto on jättänyt koko Keitele Groupia koskevan lakkovaroituksen. Teollisuusliiton mukaan lakkovaroitus annettiin yhtiölle...
29.12.2021 14:26

Insinööriliiton viestintäpäällikkö suomii mafia-vertauksia ja vastakkainasettelua: "tahattomasti tai tarkoituksellisesti luotu asetelma, jonka jatkoa jotkut tuntuvat odottavan vesi kielellä"

Insinööriliiton viestintäpäällikkö Jari Rauhamäki peräänkuuluttaa työmarkkinoille parempaa sopimisen kulttuuria Suomenmaan blogissaan. Tässä etenkin...
29.12.2021 15:29

Keitele Group: Työt tehtaalla jatkuvat

Keitele Group on vastannut Teollisuusliiton jättämään lakkovaroitukseen sanomalla, että työt tehtaalla jatkuvat. Teollisuusliiton...
29.12.2021 17:04
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Aihetunnisteet

AKT Keitele Group STTK Suomen Yrittäjät teollisuusliitto tukilakko työmarkkinajärjestöt työtaistelu

Kommentit (1)

  • Lukija69

    30.12.2021 16:09

    Olen osittain samaa mieltä AY-pomojen kanssa, mutta kyllä he siirtelevät tolppien paikkoja. Esimerkiksi Suomen Yrittäjien kannanotoissahan on kyse laittomasta tukilakosta, jolla Suomen vienti laitetaan kiinni ja koko kansa kärsii. Lakot pitäisi osata suhteuttaa oikealla tavalla eikä toimia kuten on toimittu AKT:n osalta. Eikö niin?

    Vastaa viestiin

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ydinsodan syttyminen oli kiinni vain yhdestä puhelinsoitosta 40 vuotta sitten – Pelkästään vaistoihinsa luottanut upseeri esti kaiken
Uutiset | 22.9.2023 22:20
Ukrainan armeija on murtautunut Venäjän linjojen läpi maan eteläosassa, kertoo ukrainalaiskenraali
Uutiset | 23.9.2023 15:08
Brittiläiset F-35-hävittäjät ja Queen Elizabeth -lentotukialus osallistuvat Ilmavoimien pääsotaharjoitukseen
Uutiset | 23.9.2023 10:23
Antti Siika-ahosta keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 23.9.2023 17:38
Väistyvä puoluesihteeri avautuu keskustan ”helvetillisestä yhtälöstä” – Esittää jäsenille yhden kysymyksen
Uutiset | 23.9.2023 11:05
Seuraa suorana – keskustan puoluekokous käynnissä Turussa
Uutiset | 23.9.2023 11:03
Presidentti varoittaa Saksan olevan ”murtumispisteestä” – Jopa vihreät kauhistuivat maahanmuutosta
Uutiset | 21.9.2023 22:03
SDP:n Mäkynen syyttää Purraa ”poikkeuksellisesta petoksesta”
Uutiset | 23.9.2023 18:10
”En jaksa esittää teatteria” – Keskusta aikoo jatkaa rakentavaa oppositiopolitiikkaa
Uutiset | 23.9.2023 19:15
”Missä on oikeudentunto, Riikka Purra?”
Uutiset | 23.9.2023 12:59
Saarikko Purralle: Höpö höpö
Uutiset | 19.9.2023 15:45
Ruotsin kruunu putosi ennätysalas – Näin monta kruunua saat nyt eurolla
Uutiset | 18.9.2023 16:51
Vilja-alus lähti matkaan Ukrainan Mustanmeren satamasta Venäjän uhkauksista huolimatta
Uutiset | 19.9.2023 11:18
Ukraina vaati Kansainvälistä tuomioistuinta määräämään Venäjän maksamaan korvauksia – ”Venäjä ei ole lain yläpuolella”
Uutiset | 19.9.2023 14:08
Ydinsodan syttyminen oli kiinni vain yhdestä puhelinsoitosta 40 vuotta sitten – Pelkästään vaistoihinsa luottanut upseeri esti kaiken
Uutiset | 22.9.2023 22:20
Näpäytys Kremlille: Amerikkalaisia sotilaita saapui Venäjän naapuriin
Uutiset | 18.9.2023 21:45
Presidentti varoittaa Saksan olevan ”murtumispisteestä” – Jopa vihreät kauhistuivat maahanmuutosta
Uutiset | 21.9.2023 22:03
Keuhkot voivat vaurioitua jo muutamasta hengenvedosta” – tuhannet ihmiset altistuvat työssä ärsyttäville aineille
Uutiset | 16.9.2023 20:00
Viljasopimusta ei ole, mutta rahtilaivat matkaavat kohti Ukrainan satamia – Palaun lipun alla
Uutiset | 16.9.2023 17:31
Tyrmistys budjetista: Mihin katosivat maatalouden rahat?
Uutiset | 20.9.2023 15:16
Ohjaajat eivät havainneet, että matkustajakone oli eksynyt reitiltään – Neuvostoliiton vastaus oli tyly
Uutiset | 1.9.2023 22:15
Äärinationalistisen militantin viesti Wagner-sotilaille: Pysäytetään verinen lihamylly, marssitaan Moskovaan
Uutiset | 25.8.2023 10:01
Ukraina jatkaa etenemistä Robotynen lähellä – joukkojen kerrotaan hyökkäävän nyt Venäjän tykistön kimppuun
Uutiset | 29.8.2023 11:40
Ukrainan joukot jatkavat etenemistään Robotynen ja Bahmutin alueilla – Venäjä joutunut tuomaan vahvistuksia muualta
Uutiset | 9.9.2023 12:31
Saarikko Purralle: Höpö höpö
Uutiset | 19.9.2023 15:45
Ennustus Zelenskyin lähipiiristä: Lopulta kaikki päättyy silmänräpäyksessä
Uutiset | 28.8.2023 12:24
Tieto: Putin aikoo vierailla Nato-maassa
Uutiset | 30.8.2023 16:24
Ruotsin kruunu putosi ennätysalas – Näin monta kruunua saat nyt eurolla
Uutiset | 18.9.2023 16:51
Vilja-alus lähti matkaan Ukrainan Mustanmeren satamasta Venäjän uhkauksista huolimatta
Uutiset | 19.9.2023 11:18
Keuhkot voivat vaurioitua jo muutamasta hengenvedosta” – tuhannet ihmiset altistuvat työssä ärsyttäville aineille
Uutiset | 16.9.2023 20:00

Uusimmat

Rosoa etsimässä – Nuoren polven vaikuttaja haluaa keskustaan lisää elämänmakua
Uutiset | 24.9.2023 12:00
”En jaksa esittää teatteria” – Keskusta aikoo jatkaa rakentavaa oppositiopolitiikkaa
Uutiset | 23.9.2023 19:15
Keskustan puoluekokous: Olli Rehnin koeteltu johtajuus kriisien ytimessä antaa parhaat valmiudet presidentin tehtävään
Uutiset | 23.9.2023 18:51
Näkökulma: Ulkokaarteesta kirietäisyydelle
Näkökulma | 23.9.2023 18:44
SDP:n Mäkynen syyttää Purraa ”poikkeuksellisesta petoksesta”
Uutiset | 23.9.2023 18:10
Antti Siika-ahosta keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 23.9.2023 17:38
Hilkka Kemppi keskustan varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 23.9.2023 16:47
Keskustalaiset eivät halua presidentiksi rocktähteä, vaan rauhallisen asiaosaajan
Uutiset | 23.9.2023 16:42
”Tehkää voima yhteisöllisyydestä” – Pakarinen ja Pirkkalainen jättivät jäähyväisensä puoluekokoukselle
Uutiset | 23.9.2023 16:40
”Olemme löytämässä uudelleen luottamuksen itseemme” – Oppositioasema toi puhtia keskustalaisiin
Uutiset | 23.9.2023 15:43
Näytä lisää
cover_image

Lue uusin Suomenmaa

Kirjaudu ja lue näköislehti Tilaa lehti Lue näköislehti

Pääkirjoitukset

Hallituksen velkabudjetti oli järkytys kaikille, ja pahinta on, että heikompiosaisilta leikataan ja hyvätuloisimmille annetaan lisää
Pääkirjoitus | 22.9.2023 21:00
Syksy kärjistää vastakkainasettelua
Pääkirjoitus | 18.9.2023 21:00
Presidentinvaalien tulos on kaikkea muuta kuin selvä – sen historia on osoittanut katkerasti niin Riitta Uosukaiselle kuin Elisabeth Rehnille
Pääkirjoitus | 15.9.2023 21:00

Toimitus suosittelee

Näkökulma: Ulkokaarteesta kirietäisyydelle
Näkökulma | 23.9.2023 18:44
Väistyvä puoluesihteeri avautuu keskustan ”helvetillisestä yhtälöstä” – Esittää jäsenille yhden kysymyksen
Uutiset | 23.9.2023 11:05
Näkökulma: Pölynimurikauppias ja köyhän miehen Thatcher Suomea pelastamassa
Näkökulma | 22.9.2023 13:44

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Rosoa etsimässä – Nuoren polven vaikuttaja haluaa keskustaan lisää elämänmakua
Uutiset | 24.9.2023 12:00
”En jaksa esittää teatteria” – Keskusta aikoo jatkaa rakentavaa oppositiopolitiikkaa
Uutiset | 23.9.2023 19:15
Keskustan puoluekokous: Olli Rehnin koeteltu johtajuus kriisien ytimessä antaa parhaat valmiudet presidentin tehtävään
Uutiset | 23.9.2023 18:51
Saarikko Purralle: Höpö höpö
Uutiset | 19.9.2023 15:45
Ruotsin kruunu putosi ennätysalas – Näin monta kruunua saat nyt eurolla
Uutiset | 18.9.2023 16:51
Vilja-alus lähti matkaan Ukrainan Mustanmeren satamasta Venäjän uhkauksista huolimatta
Uutiset | 19.9.2023 11:18

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tuhannen taalan paikka aukeamassa keskustalle
Mielipide | 22.9.2023 10:26
Tuulivoimahaihattelussa on rajansa
Mielipide | 21.9.2023 11:11
Presidentti ja valtaoikeudet – mistä puhumme?
Mielipide | 21.9.2023 10:37
Pauliinasta poweria puoluetyöhön
Mielipide | 21.9.2023 10:32
Kasvun korjaussarja – kuusi systeemistä muutosta 
Mielipide | 16.9.2023 8:00
Tuhannen taalan paikka aukeamassa keskustalle
Mielipide | 22.9.2023 10:26
Keskustan 1980-luvun sankaritarinan olisi pitänyt tulla esiin historiankirjoituksessa
Mielipide | 19.9.2023 11:52
Tuulivoimahaihattelussa on rajansa
Mielipide | 21.9.2023 11:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Miina-Maija Simonen pyrkii keskustanuorten varapuheenjohtajaksi – ”Nuoret ansaitsevat parempaa”
Uutiset | 22.9.2023 17:05
Keskustanuoret kannattaa Kemppiä varapuheenjohtajaksi ja Siika-ahoa puoluesihteeriksi
Uutiset | 22.9.2023 15:09
Ovaska lyttää hallituksen kiistellyn Turun tunnin juna -hankkeen – ”Sama raha voitaisiin käyttää olemassa olevien huonokuntoisten väylien korjaamiseen”
Uutiset | 22.9.2023 12:58
Mauri Pekkarinen varoittaa: Suomesta ei saa tulla ruotsalaisen teollisuuden suurhankkeiden työvoiman hankinta-aluetta
Uutiset | 21.9.2023 15:19
Paavo Väyrynen pettyi, kun tuore keskustahistoriikki ei ollut sankaritarina hänen johtamastaan ajanjaksosta
Uutiset | 19.9.2023 13:40
Kurvinen perussuomalaisille työmatkavähennyksestä: ”Kepun siltarummut” keskustalle kunnia-asia
Uutiset | 19.9.2023 14:11
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat
  • Näköislehti

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste

Käytämme evästeitä

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla “Hyväksy kaikki” tai muuttaa asetuksiasi. Suomenmaa.fi käyttää seuraavia evästeitä:

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä.
Hyväksymällä evästeet autat meitä kehittämään palveluitamme ja sivustoamme. Emme käytä evästeitä markkinointiin. Voit muuttaa evästeasetuksiasi milloin tahansa sivun alalaidasta löytyvästä “Evästeasetukset”-painikkeesta.
Evästeasetukset
Suomenmaa.fi

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä. Osa evästeistä tallennetaan käyttäjän päätelaitteelle pidemmäksi aikaa, ja ne ovat käytettävissä, kun käyttäjä palaa sivustolle takaisin. Istuntoon liittyvät evästeet poistuvat, kun käyttäjä sulkee selaimen.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)
  • _pk_id (Tilastointi, käyttäjän yksilöinti (Matomo Cloud), kesto 13kk)
  • _pk_ses, _pk_cvar, _pk_hsr  (Tilastointi, vierailuun liittyvien tietojen tallennus (Matomo Cloud), kesto 30min)
  • _pk_ref (Tilastointi, saapumis-/lähdetiedon muistaminen (Matomo Cloud), kesto 6kk)
  • matomo_sessid (Väärinkäytösten estäminen, CSRF-turvaominaisuus (Matomo Cloud), poistetaan kun selain suljetaan.)
  • mtm_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)
  • mtm_cookie_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)