Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Ilmastonmuutos

Herättääkö tieto 1,5 asteen ylityksestä pian alkavan ilmastokokouksen päättäjät? – Asiantuntija: ”Sen ainakin pitäisi”

7.11.2026 11:30
Lue lisää 

Suomen Venäjä-suhteissa korostuu jatkuvuus kuten muussakin ulkopolitiikassa, arvioi tutkija

Ulkopoliittisen instituutin Matti Pesu uskoo, että Niinistön ja Putinin tapaaminen sujuu rutiininomaisesti
STT–HETA HASSINEN, MIKA-MATTI TASKINEN 20.8.2019 16:00, muokattu 20.8.2019 16:06
a– a+
Venäjä

Suomen ulko- ja turvallisuuspoliittisessa linjassa korostuu jatkuvuus, mikä näkyy myös suhteessa Venäjään, arvioi Ulkopoliittisen instituutin tutkija Matti Pesu.

Hän pohtii, että ylipäätään kansainvälisessä politiikassa Suomi on melko lailla samoissa asemissa, joissa se on ollut viime vuodet.

– Esimerkiksi Venäjän kanssa pidämme yllä dialogia ja pyrimme ymmärtämään, mitä Kremlissä ajatellaan, Pesu sanoo.

Käytännön tasolla Suomi tekee Venäjän kanssa yhteistyötä esimerkiksi Itämeren aluetta ja ympäristöä koskevissa kysymyksissä.

Pesu kuitenkin muistuttaa, että syvempi yhteystyö, jota harjoitettiin Venäjän ja EU:n välillä ennen Ukrainan sotaa, on edelleen jäissä, koska Ukrainan suhteen ei ole tapahtunut edistymistä.

Lähiaikoina Suomessa aletaan laatia uutta ulko- ja turvallisuuspoliittista selontekoa. Pesu ei näe mitään erityistä tarvetta sille, että poliitikkojen pitäisi hienosäätää linjaa Venäjän suhteen.

– Korkean tason yhteyksien ylläpitäminen vakiintui aika lailla heti sen kevään 2014 tapahtumien jälkeen. Mielestäni tämä on ihan hyvin sopeutettu EU:n Venäjä-politiikkaan, Pesu sanoo.

Tutkija Matti Pesu uskoo Niinistön ja Putinin tapaamisen sujuvan rutiininomaisesti.

Venäjä-suhteillaan Suomi pystyy myös profiloitumaan Euroopan unionissa.

Pesu arvioi, että toimivien Venäjä-suhteiden voi sanoa lisäävän kiinnostusta Suomea kohtaan.

EU on Suomen ulkopolitiikan kannalta keskeinen foorumi, jossa pieni maa pystyy tuomaan omia näkemyksiään esille.

– Tulevien vuosien ulkopolitiikan yksi ydinkysymys on se, miten Suomen arvoperustaiset, monenkeskisyyttä, avoimuutta ja vapaata kauppaa korostavat näkemykset sovitetaan tähän vähän ikävämpään maailmaan, jossa on kilpailullisempi luonne.

Presidentti Sauli Niinistö tapaa huomenna Venäjän presidentin Vladimir Putinin.

Niinistö kommentoi tänään suurlähettiläspäivillä Helsingissä, että Suomella ja Venäjällä ei ole erityisiä ongelmia ratkottavanaan kahdenvälisissä suhteissa.

Niinistö uskoo, että esille nousevat myös Venäjän ajankohtaiset tapahtumat, kuten Moskovan mielenosoitukset ja Arkangelin räjähdys- ja säteilyonnettomuus.

Tutkija Pesu uskoo Niinistön ja Putinin tapaamisen sujuvan rutiininomaisesti.

Hän pohtii, että keskusteluissa merkittävässä roolissa lienee myös kansainvälisen tilanteen läpikäynti, kuten Persianlahden tapahtumat, Ukrainan sota ja suurvaltasuhteet.

Putin tapasi eilen Ranskan presidentin Emmanuel Macronin.

Tapaamisen yhteydessä Macron kommentoi, että Ukrainassa on presidentti Volodymyr Zelenskyin valinnan myötä todellinen mahdollisuus rauhaan.

Pesu muistuttaa, että Ukrainan sodan ratkaisu on kuitenkin sidottu Minskin sopimukseen, josta Ukrainalla ja Venäjällä on hyvin erilaiset näkemykset.

– Macron haluaa nyt olla tuohon suuntaan aktiivinen, mutta ihmettelen, että tällä saataisiin aikaan joku läpimurto. Siitä olen aika pessimistinen, Pesu arvioi.

Lue myös

Presidentti Niinistö: Suurvallatkaan eivät ole immuuneja sisäisille ristiriidoille – "Jonkinlaisen jälkensä maiden johtoon ne vääjäämättä jättävät"

Presidentti Sauli Niinistö painotti suoria keskusteluyhteyksiä suurvaltoihin puheessaan suurlähettiläspäivillä
20.8.2019 11:23

Presidentti Niinistö kohahdutti pohtimalla ulkopolitiikan työnjakoa – puhemies Vanhanen varoittaa hätiköidyistä johtopäätöksistä: "En korostaisi sitä ajatusta, että presidentin valta heikkenisi"

Ulkopolitiikan konkari uskoo, että presidentti halusi korostaa EU-tason ulko- ja turvallisuuspolitiikan syventämisen merkitystä
20.8.2019 19:00

Aihetunnisteet

diplomatia ulkopolitiikka Venäjä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kiovalaiset elävät jatkuvan paineen alla – ”Valmistautukaa, Suomen kansa, sillä saatatte olla seuraavia”
Uutiset | 6.11.2026 9:00
Ilmasota | F-35:n ”esi-isä” oli sodassa kova rauta – romanialaiset aiheuttivat amerikkalaispiloteille painajaisen kesällä 1944
Uutiset | 6.11.2026 21:38
Trump: Sopimus Ukrainan sodan päättämisestä voi koskea koko Eurooppaa
Uutiset | 6.11.2026 7:42
Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: ”Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela”
Uutiset | 5.11.2026 13:18
Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
Miksi ammattidiesel lojui vuosia hallituksen pöytälaatikossa? Keskusta tiukkasi perussuomalaisilta vastausta eduskunnassa
Uutiset | 6.11.2026 14:51
Keskustan Kaikkonen IS:n haastattelussa: Kokoomus on muuttunut
Uutiset | 6.11.2026 12:19
Tuomari pani Trumpin riemukaariprojektin jäihin
Uutiset | 6.11.2026 8:51
Onko ruuantuotanto vaarassa, kun maatiloille ei heru lainaa? MTK-pomo vaatii selvitystä investointivelasta
Uutiset | 5.11.2026 22:51
Ruotsidemokraatit antaa periksi – ei vaadi ministerinpaikkoja porvarihallituksesta
Uutiset | 6.11.2026 13:57
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Kiovalaiset elävät jatkuvan paineen alla – ”Valmistautukaa, Suomen kansa, sillä saatatte olla seuraavia”
Uutiset | 6.11.2026 9:00
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: ”Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela”
Uutiset | 5.11.2026 13:18
Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
Ilmasota | F-35:n ”esi-isä” oli sodassa kova rauta – romanialaiset aiheuttivat amerikkalaispiloteille painajaisen kesällä 1944
Uutiset | 6.11.2026 21:38
Miksi harrastajakalastajilta pitää kieltää saaliin myynti? Sääntelyn kiristäminen herätti kysymyksiä ja kummastusta eduskunnassa
Uutiset | 4.11.2026 16:51
Obama: Amerikkalaisilta selvä viesti – Musk: ”Vaalivaikuttamisen avaruuslaserini eivät toimineet tällä kertaa”
Uutiset | 4.11.2026 10:34
WSJ: Yhdysvallat haluaa palauttaa Venäjän kaasutoimitukset Eurooppaan Ukrainan kautta
Uutiset | 2.11.2026 8:23
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15

Uusimmat

Keskustasta kova syytös: PS petti lupauksensa kuljetusalalle – ”Melkoista selittelyä”
Uutiset | 7.11.2026 13:47
Tileillä makaa 70 miljardia euroa ”lahoavaa varallisuutta” – Antti Kurvinen herättäisi henkiin unohdetun säästökohteen
Uutiset | 7.11.2026 12:55
Yle: Sauli Niinistö perää uudenlaista kauhun tasapainoa
Uutiset | 7.11.2026 11:49
Herättääkö tieto 1,5 asteen ylityksestä pian alkavan ilmastokokouksen päättäjät? – Asiantuntija: ”Sen ainakin pitäisi”
Uutiset | 7.11.2026 11:30
USA tarjoaa jättipalkkiota Iranin salaisen ohjelman tiedoista
Uutiset | 7.11.2026 11:08
Epäily: Herttuatar Meghanin isällä raskauttavaa materiaalia
Uutiset | 7.11.2026 11:02
Isänpäiväviikonloppua vietetään tuulisessa säässä
Uutiset | 7.11.2026 11:02
Syöpäleikkauksesta toipuva paavi lähti tien päälle
Uutiset | 7.11.2026 10:50
”Lasku jää meidän maksettavaksi” – mielenosoittajat vaativat datakeskushankkeita tauolle
Uutiset | 7.11.2026 10:50
Suomalaiset uskovat SDP:n olevan paras edistämään tärkeitä politiikka-aiheita, kertoo Evan kysely
Uutiset | 7.11.2026 7:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
PS-edustajat vaativat ilmastopaneelin lakkauttamista – paneelin puheenjohtaja Seppälä pitää perustelua ”aika ihmeellisenä”
Uutiset | 5.11.2026 15:10
Toimittajalta | Jääkiekkoyhteisön selkä suoristui viimein – boikottirintama pysäyttää Putinin haaveet
Uutiset | 3.11.2026 15:29

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustasta kova syytös: PS petti lupauksensa kuljetusalalle – ”Melkoista selittelyä”
Uutiset | 7.11.2026 13:47
Tileillä makaa 70 miljardia euroa ”lahoavaa varallisuutta” – Antti Kurvinen herättäisi henkiin unohdetun säästökohteen
Uutiset | 7.11.2026 12:55
Yle: Sauli Niinistö perää uudenlaista kauhun tasapainoa
Uutiset | 7.11.2026 11:49
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Kiovalaiset elävät jatkuvan paineen alla – ”Valmistautukaa, Suomen kansa, sillä saatatte olla seuraavia”
Uutiset | 6.11.2026 9:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Millainen maahanmuutto palvelee Suomea?
Mielipide | 6.11.2026 9:27
Lukijalta: Missä on keskustan talousvaihtoehto?
Mielipide | 5.11.2026 13:51
Lukijalta: Nettikasinoille 20 vuoden ikäraja
Mielipide | 5.11.2026 13:29
Lukijalta: Osaamisvajeet on tunnistettava ajoissa
Mielipide | 5.11.2026 13:12

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Liikkuvat naisäänestäjät ratkaisevat” – Tässä ovat keskustanaisten vaalitavoitteet
Uutiset | 3.11.2026 15:25
Josefina Tuomala valittiin keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi
Uutiset | 2.11.2026 13:50
Etelä-Hämeen Keskusta: Keskittäminen ei ole kehittämistä – ”Onko järkevää rakentaa jatkuvasti uutta ja antaa samalla olemassa olevan rapistua?”
Uutiset | 2.11.2026 13:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata