Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Terveys

Tutkijoilta varoitus syöpääkin vaarallisemmasta uhasta: ”Se on jo täällä”

24.1.2026 21:12
Lue lisää 
Henkilö
Juuso-Ville Gustafsson on sekä keskustan Pirkanmaan piirin että Suomalaisuuden Liiton toiminnanjohtaja. (Kuva: Jari Laukkanen)

Suomalaisuuden ja keskustalaisuuden palveluksessa – Juuso-Ville Gustafsson haluaisi keskustaa esille enemmän filosofian kautta

”Myös perussuomalaiset ja punavihreät voivat aivan hyvin toimia yhdessä”
Lauri Heikkilä 1.1.2022 18:00, muokattu 30.12.2021 11:43
a– a+
Henkilö

Monen työn miehelle monipaikkaisuus on mainio mahdollisuus. Juuso-Ville Gustafssonin elämä on Rauman, Tampereen ja Helsingin muodostamassa kolmikulmiossa.

– Tulevaisuudessa normaalia työelämää on ehkä sellainen hybridimalli, että ollaan enimmäkseen etänä. Työpaikalla ollaan tarvittaessa – tai ihan vain työkaverien näkemisen ilosta. Se toisi ihmisiä halvemman asumisen perässä pienemmille paikkakunnille.

Gustafsson on toiminut keskustan Pirkanmaan piirin toiminnanjohtajana vuoden 2021 alusta, mutta on jatkanut myös Suomalaisuuden Liiton toiminnanjohtajana. Keskustapiirin kotipaikka on Tampere, kulttuuriliiton Helsinki ja oma kotipaikka on Rauma. 

– Asuin viisitoista vuotta Tampereella, ja täällä on edelleen pieni tukikohta. Nyt muutimme vaimon kanssa Raumalle, josta olemme molemmat kotoisin. Sukulaisten lähellä ovat tukiverkot, kun alamme perustaa perhettä, Gustafsson kertoo. 

Keskustan jäsen Gustafsson on ollut noin viisi vuotta. Puolueeseen liittymiseen oli yksinkertainen syy. 

– Sijoitun ajatuksiltani poliittiselle keskikentälle. Keskustan periaateohjelman arvotkin kertovat, että tämä on minulle sopiva koti.

Pirkanmaan keskustapiirin tuore toiminnanjohtaja näkee maakunnan alueella keskustalaisia iskun paikkoja. 

Gustafsson arvelee, että muutama vuosi sitten Suomen houkuttelevimmaksi kaupungiksi kyselyssä noussut Tampere säteilee hyvää koko maakuntaan. Mutta vetovoimassa on huonotkin puolensa.

– Tampereesta uhkaa tulla toinen Helsinki. Vetovoimaa on, ja tämä saattaa nostaa asuntojen hinnat pilviin.

Mahdollisuudet etätyöhön ja hyvät liikenneyhteydet voivat aivan hyvin parantaa koko Pirkanmaan elinvoimaa.  

– Jos työpaikka on Tampereella, mutta hintatason vuoksi siellä asuminen ei tunnu hyvältä ratkaisulta, voivat ympäryskunnat ja muu Pirkanmaa tarjota houkuttelevia asumisratkaisuja.

Keskustan Pirkanmaan piirin toiminnanjohtaja Gustafsson toteaa, että keskustassa viitataan Alkioon paljon, mutta alkiolaista ihmisyysaatetta pitäisi katsoa vähän syvemmältäkin. (Kuva: Jari Laukkanen)

Gustafsson on siitä harvinainen filosofian maisteri, että hän on valmistunut pääaineenaan filosofia. Jatko-opintoihinkin hän pääsi, mutta ne ovat nyt tauolla. Sivuaineena Tampereen yliopistossa luettu historia on kiinnostanut aivan yhtä paljon.

– Kai olen tällainen pohdiskeleva luonne. Sekä filosofia että historia ovat kiehtovia aloja, sillä kaikella on historiansa ja historia kertoo, miten ihmiset ovat ajatelleet ja millaisten ajatusten pohjalta toimineet. 

– Moni historian tapahtuma on ollut oikeastaan aika ihmeellisten sattumien summa. Ilman historiaa ja filosofiaa on vaikea ymmärtää, miksi jokin tapahtui, aineenopettajaksikin valmistunut Gustafsson pohtii. 

Filosofiaa Gustafsson haluaisi tuoda lisää myös keskustan arkeen. 

– Keskustan aatteissa on vaikka kuinka paljon ammennettavaa. Näistä järjestäisin mielelläni keskustelutilaisuuksia. On kuitenkin tärkeää muistaa, missä aatteen juuret ovat. Tällainen keskustelu voisi tuoda puolueen piiriin myös aivan ulkopuolisia, ja myös sellaisia uusia ihmisiä, jotka ovat kiinnostuneita enemmän ideologiasta kuin päivänpolitiikan käänteistä.

– Alkioon viitataan paljon, mutta joskus olisi hyvä katsoa vähän syvemmältäkin, mitä se ihmisyysaate oikeastaan on, toiminnanjohtaja terävöittää. 

Gustafssonin osa-aikatöistä toinen on Suomalaisuuden Liiton toiminnanjohtajuus. 

– Edistämme suomenkielistä kulttuurityötä ja teemme suomenkielisten edunvalvontaa. Olemme vähän sama mitä Folktinget on ruotsinkielisille, sillä erotuksella, että meillä ei ole virallista asemaa tai lakiin perustuvaa rahoitusta. 

– Haluamme, että kulttuuri ja kieli säilyvät ja että ihmiset kokevat nämä osaksi itseään. Perustuslaissa on kaksi kieliryhmää, ja kummallakin on omat sivistykselliset ja yhteiskunnalliset tarpeensa. 

Suomalaisuuden käsitteen voi nähdä jossain määrin politisoituneen. Gustafsson tunnistaa tämän mahdolliseksi ja harmittelee asiaa. 

– Voi olla, että siitä on yritetty tehdä poliittista pelinappulaa. Sääli jos näin on, sillä suomalaisuuskysymyksen soisi ylittävän puoluepoliittiset ristiriidat.

Puheenjohtaja Ilmari Rostilan mukaan (Iltalehti 11.3.2020) Suomalaisuuden Liitossa toimii paljon perussuomalaisia. 

Keskustalainen Gustafsson arvelee puheenjohtajan tarkoittaneen hallituslaisia, sillä koko jäsenistön puoluekantoja ei voi tietää, eikä pidäkään. Hän toivoo, että yhä useammat löytäisivät liiton puoluekannastaan riippumatta.

Myös perussuomalaiset ja punavihreät voivat aivan hyvin toimia yhdessä. 

– Sitä voi kysyä vasemmistolta ja vihreiltä, miksi heitä ei juuri näy aktiivijoukossamme. Ei täällä kysytä puoluekantaa, yhteinen asia yhdistää, ja kaikki ovat tervetulleita. 

– Olivatpa hallituksessa aikanaan sellaisetkin poliittiset vastaparit kuin J. K. Paasikivi ja Otto Wille Kuusinen. 

Suomalaisuuskysymyksen soisi ylittävän puoluepoliittiset ristiriidat, Gustafsson toivoo. (Kuva: Jari Laukkanen)

Eräs nykyään aina välillä esille nouseva yritys politisoida suomalaisuutta ovat etnonationalistiset ajatukset. Gustafsson ei näe niitä kuitenkaan uhkana. 

– Ei niillä loppujen lopuksi ole juuri kannatusta, ja tuskin tulee suuremmin olemaankaan. Kun ajatuksen ajattelee loppuun asti, näkee, ettei etnonationalismi vain toimi. Suomi on paikka, jossa kaikenlaisista taustoista tulevien pitää pystyä toimimaan rakentavasti yhdessä.

– Suomalaisuuskysymyksen soisi ylittävän puoluepoliittiset ristiriidat.

Juttu on julkaistu alun perin Suomenmaan aikakauslehdessä huhtikuussa 2021. Lehden voit tilata täältä. Digilehden irtonumeroita voit ostaa täältä.

Lue myös

Huimaako? Tässä tilanteessa nopeasti lääkäriin

Huimaus on yleinen oire, jonka taustalla on useimmiten hyvänlaatuinen syy, mutta toisinaan se...
25.1.2026 22:01

Edellisissä Cortinan olympialaisissa Suomen hiihtäjät vetivät mäkihyppääjää turpiin – Menestystäkin silti tuli

Cortinassa kisattiin olympiamitaleista 70 vuotta sitten. Olympialaiset palaavat samoihin maisemiin kahden viikon päästä.
25.1.2026 20:01

Brittikenraali: USA tuli "hattu kourassa" pyytämään apua Afganistaniin

Britannian armeijan entinen komentaja, kenraali David Richards on vastannut kipakasti Yhdysvaltain presidentin Donald...
24.1.2026 23:07

Aihetunnisteet

alkiolaisuus filosofia helsinki Keskustan Pirkanmaan piiri Pirkanmaan keskusta Rauma suomalainen kulttuuri Suomalaisuuden liitto suomalaisuus suomen kieli Tampere

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Tutkijoilta varoitus syöpääkin vaarallisemmasta uhasta: ”Se on jo täällä”
Uutiset | 24.1.2026 21:12
Syytätkö aineenvaihduntaa keski-iän kiloista? Lääkäri kertoo todellisen syyn Hyvä Terveys -lehdessä
Uutiset | 23.1.2026 21:48
Saksalaisekonomisti jyrähtää: ”Kotiuttakaa kulta USA:sta”
Uutiset | 24.1.2026 22:39
Villasukka voi pelastaa puhelimesi – asiantuntija kertoo
Uutiset | 24.1.2026 22:21
Vika: OP:n palvelut eivät toimi
Uutiset | 23.1.2026 9:21
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Älä asenna tätä lämmitintä sisätiloihin – ”Voi osoittautua hengenvaaralliseksi”
Uutiset | 23.1.2026 22:30
Lintuja lasketaan viikonloppuna Pihabongauksessa – nämä kolme lajia ovat pitäneet kärkipaikkoja jo pitkään
Uutiset | 24.1.2026 10:31
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
Lidleihin iso muutos – Erityistilanne, jos ostat alkoholia
Uutiset | 20.1.2026 22:15
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37

Uusimmat

Huimaako? Tässä tilanteessa nopeasti lääkäriin
Uutiset | 25.1.2026 22:01
Edellisissä Cortinan olympialaisissa Suomen hiihtäjät vetivät mäkihyppääjää turpiin – Menestystäkin silti tuli
Uutiset | 25.1.2026 20:01
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Saksalaisekonomisti jyrähtää: ”Kotiuttakaa kulta USA:sta”
Uutiset | 24.1.2026 22:39
Villasukka voi pelastaa puhelimesi – asiantuntija kertoo
Uutiset | 24.1.2026 22:21
Tutkijoilta varoitus syöpääkin vaarallisemmasta uhasta: ”Se on jo täällä”
Uutiset | 24.1.2026 21:12
Liittovaltion agentit ampuivat jälleen ihmisen kuoliaaksi Minneapolisissa – mies oli USA:n kansalainen
Uutiset | 24.1.2026 20:28
Neuvottelut Ukrainan rauhasta jatkuvat Arabiemiraateissa viikon päästä sunnuntaina
Uutiset | 24.1.2026 18:25
Trump jatkaa tulliuhkailua – nyt kohteena Kanada
Uutiset | 24.1.2026 18:16
Myös Tanskan pääministeri arvostelee Trumpin Afganistan-puheita – ”Ei voi hyväksyä”
Uutiset | 24.1.2026 14:25
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Absurdia” – Kokoomuksen euroryhmän liittoutuminen laitaoikeiston kanssa tyrmistyttää meppejä
Uutiset | 24.1.2026 8:00
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Uhkaako halpa tuontiliha maataloutta? – ”Hintakilpailussa emme tule pärjäämään”
Uutiset | 19.1.2026 18:44

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
01:37, 26/01/2026
weather icon 5°C
Daily Forecast Ennuste
Today 03:0026/01/2026
weather icon
5° / 5°°C 0 mm 0% 7 Km/h 88 % 999 hPa 0 mm/h
Today 06:0026/01/2026
weather icon
5° / 5°°C 0 mm 0% 6 Km/h 83 % 1000 hPa 0 mm/h
Today 09:0026/01/2026
weather icon
5° / 5°°C 0 mm 0% 8 Km/h 76 % 1003 hPa 0 mm/h
Today 12:0026/01/2026
weather icon
5° / 5°°C 0 mm 0% 10 Km/h 69 % 1003 hPa 0 mm/h
Today 15:0026/01/2026
weather icon
6° / 6°°C 0 mm 0% 13 Km/h 67 % 1002 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Huimaako? Tässä tilanteessa nopeasti lääkäriin
Uutiset | 25.1.2026 22:01
Edellisissä Cortinan olympialaisissa Suomen hiihtäjät vetivät mäkihyppääjää turpiin – Menestystäkin silti tuli
Uutiset | 25.1.2026 20:01
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Liikkuva arki on paras investointi lasten ja nuorten hyvinvointiin
Mielipide | 24.1.2026 14:36
Lukijalta: Varoittava esimerkki
Mielipide | 24.1.2026 14:33
Lukijalta: Kokoomuksen ”suomettuminen” voimistuu
Mielipide | 24.1.2026 14:32
Lukijalta: Nuoret haluaisivat olla luomassa parempaa maailmaa
Mielipide | 24.1.2026 13:40
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Hallituksen isku osuu ”vain naisiin” – Tasa-arvo on heitetty romukoppaan
Mielipide | 22.1.2026 17:48
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: Grönlanti on tulikoe
Mielipide | 20.1.2026 12:35

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Euroopan tulee puolustaa kansainvälisiä sopimuksia – “Liittolaisuus ei voi tarkoittaa periaatteetonta myötäilyä”
Keskusta | 22.1.2026 14:50
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste