Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Politiikka

Kemppi: Säästöpäätöksissä pitää tehdä lapsivaikutusten arviointi – ”Vauvoilta ei saa leikata”

3.11.2026 9:28
Lue lisää 
Puola
Kymmenet tuhannet EU:n kannattajat osoittivat mieltään viime viikolla Varsovassa. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Suomalaismepit ottaisivat Puolalta rahat pois – EU-änkyrälle ei haluta antaa enää yhtään siimaa

Pekka Pohjolainen 15.10.2021 11:48, muokattu 16.10.2021 18:02
a– a+
Puola

Suomalaismepit haluavat näyttää kaapin paikan EU-oikeudella lattiaa pyyhkineelle Puolalle.

Puolan perustuslakituomioistuimen päätös jyrätä EU-oikeus maan kansallisen lainsäädännön alle tuohdutti suomalaisia euroedustajia Euroopan parlamentin meppiaamukahveilla perjantaina.

Keskustameppi Elsi Katainen pitää tilannetta äärimmäisen huolestuttavana. Kataisen mukaan kyse on siitä, pitääkö EU-lakia noudattaa kaikissa jäsenvaltioissa.

– Oikeusvaltioperiaatteen pitäisi olla ihan ehdoton stoppi, että elvytysrahoja ei voida antaa näille rikkoville jäsenmaille varsinkin, kun viime tammikuusta asti on ollut tämä mekanismi käytössä.

Kataisen mukaan mekanismin käyttöönotolle on riittävät perusteet ottaa se käyttöön

– Puolan ja myös Unkarin kehityshän on monella tapaa hyvin huolestuttavaa.

Kataisen mielestä tosissaan on keskusteltava myös siitä, kuinka kauan esimerkiksi Puola voi pitää EU:ta panttivankina yksimielisyyttä vaativissa isoissa päätöksissä.

SDP:n europarlamentaarikko Miapetra Kumpula-Natri näkee, että Puolan hallitus tilasi itse maan perustuslakituomioistuimelta tuomion, ja joidenkin arvioiden mukaan sai jopa sanamuotoja myöten sitä, mitä pyysi.

– Eli tehdään tällainen hyvin ruma poliittinen harkinta ja liike ja oikeuslaitoksen luotettavuus menee näin ulkopuolisten silmissä tosi huonoksi. Ainakin parlamentin paine täytyy tuoda siihen, että ei Puolalle voi rahoitusta siirtää.

Kumpula-Natrin mielestä nyt on aika osoittaa se, että tällainen meno ei Euroopalle käy ja ottaa tarvittavat työkalut käyttöön. Demarimepin mielestä uskottavuuden nimissä pelkkä tarkkailu ei enää riitä, vaan tarvitaan konkreettisempaa toimintaa.

– Kiinnostavaksihan asian tekee se, että Puolan kansalaisista mielipidemittausten mukaan edelleen 80 prosenttia eli korkeampi osuus kuin monessa muussa maassa on EU-myönteisiä. Mutta kyllä sillä omalla hallituksellakin nyt, kun vapaita medioita ei enää ole, suosiota on, Kumpula-Natri myöntää.

Vihreiden Ville Niinistö näkee, että Suomessakin käytiin rajoilla viime keväänä. kun perustuslakivaliokunta otti kantaa elpymisrahastoon ja päätti vaatia kahden kolmasosan enemmistöä rahaston taakse.

Entisen perustuslakivaliokunnan jäsenen arvion mukaan valiokunta meni tulkitsemaan EU-oikeutta tavalla, jonka on perinteisesti nähty kuuluvan EU-tuomioistuimen suvereniteettiin.

– Sehän oli äänestyspäätös, eli yhden äänen enemmistöllä päädyttiin siihen, että se kaksi kolmasosaa pitää tulla. Ja se perustui siihen ajatukseen, että alettiin tulkita sitä, että onko tämä pysyväluonteinen vai kertaluonteinen ratkaisu ja siihen liittyvistä oikeudellisista kytköksistä.

Niinistö muistuttaa, että EU-oikeuden ensijaisuusperiaate pitää EU-järjestelmää koossa kaikissa jäsenmaissa. Hänen mukaansa myös Suomen lisäksi myös Saksan valtiosääntötuomioistuin käynyt rajoilla.

– Nyt Puola menee tietysti paljon, paljon pidemmälle, mutta tämä oikeudellinen kysymys on relevantti myös meidän kansallisessa keskustelussa, että EU-oikeutta kannattaa ylläpitää, hän muistuttaa.

Lue myös

Toimittajalta | Jääkiekkoyhteisön selkä suoristui viimein – boikottirintama pysäyttää Putinin haaveet

Venäjän pitää ansaita itse paluunsa, toimittaja Pekka Pohjolainen kirjoittaa
3.11.2026 15:29

Ruotsin valtiopäivät torppasi keskustajohtajan pääministeriyden

Ruotsissa valtiopäivät hylkäsi tiistaina odotetusti äänestyksessä keskustan johtajan Elisabeth Thand Ringqvistin nimityksen pääministeriksi. Hallitustunnustelu...
3.11.2026 15:02

Keskustan Siponen välikysymyskeskustelussa: Datakeskuksille kovempi sähkövero, kotitalouksilta vero pois

Keskusta syyttää hallitusta irtiotoista tavallisten suomalaisten arjesta ja vaatii nopeita toimia asumisen ja...
3.11.2026 14:54

Aihetunnisteet

elsi katainen Euroopan parlamentti Euroopan unioni Puola Ville Niinistö

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
WSJ: Yhdysvallat haluaa palauttaa Venäjän kaasutoimitukset Eurooppaan Ukrainan kautta
Uutiset | 2.11.2026 8:23
Junaliikenne keskeytetty Oulun ja Kemin välillä
Uutiset | 2.11.2026 18:28
Pakettiauto törmäsi ala-asteikäiseen lapseen suojatiellä Kirkkonummella
Uutiset | 2.11.2026 9:46
Olkiluodon kolmosreaktorin huoltoseisokin valmistuminen viivästyy jälleen
Uutiset | 2.11.2026 14:48
Brittimies palasi kotiin käveltyään 28 vuotta
Uutiset | 2.11.2026 15:31
Kyydissä ollut kuoli, kun auto törmäsi kaivinkoneeseen Kittilässä
Uutiset | 2.11.2026 17:51
Vattenfall: Sähkön kallistuminen seurausta verojen ja siirtohintojen noususta
Uutiset | 2.11.2026 8:35
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
OP vapauttaa yhdistykset ja tiekunnat tilin kuukausimaksusta – ”Rohkaisen kaikkia pankkeja seuraamaan perässä”
Uutiset | 28.10.2026 13:05
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Tulisija pakolliseksi uusiin pientaloihin? Omakotiliitto kommentoi nyt Kaikkosen avausta
Uutiset | 27.10.2026 9:28
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Nyt Zelenskyi selittää kohuttanutta esiintymistään: ”Ukrainan yllä leijuu vaarallisia asioita”
Uutiset | 28.10.2026 11:26
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Uusimmat

Toimittajalta | Jääkiekkoyhteisön selkä suoristui viimein – boikottirintama pysäyttää Putinin haaveet
Uutiset | 3.11.2026 15:29
Ruotsin valtiopäivät torppasi keskustajohtajan pääministeriyden
Uutiset | 3.11.2026 15:02
Keskustan Siponen välikysymyskeskustelussa: Datakeskuksille kovempi sähkövero, kotitalouksilta vero pois
Uutiset | 3.11.2026 14:54
Parkkipaten työriita ohi, lakko peruuntuu
Uutiset | 3.11.2026 14:40
Hallitus vastaa opposition välikysymykseen arjen kustannusten noususta – Katso suorana
Uutiset | 3.11.2026 14:00
EU isännöi Ukraina-tapaamista ennen Abu Dhabin kokousta
Uutiset | 3.11.2026 13:54
Entinen ympäristöministeri tukee Orpon vetoomusta: Palokin kosket on vapautettava
Uutiset | 3.11.2026 13:27
Varsovan pienempi lentokenttä suljettiin hetkeksi pommiuhan vuoksi
Uutiset | 3.11.2026 12:58
Presidentti Stubb teollisuuden yhteistyökokoukseen Göteborgiin
Uutiset | 3.11.2026 12:24
Suomen työvoimapolitiikka eroaa muista Pohjoismaista: ”Katsotaan, että talouskasvu hoitaa työttömyyden”
Uutiset | 3.11.2026 12:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Saako nuorilta leikata? Onko takkisi kääntynyt? – Eduskuntaan pyrkivät nuoret Suomenmaan grillissä
Uutiset | 1.11.2026 16:00
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Ismo Säily on huolissaan siitä, ettei nuorilla ole mahdollisuutta omistusasumiseen
Uutiset | 25.10.2026 10:15

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Toimittajalta | Jääkiekkoyhteisön selkä suoristui viimein – boikottirintama pysäyttää Putinin haaveet
Uutiset | 3.11.2026 15:29
Ruotsin valtiopäivät torppasi keskustajohtajan pääministeriyden
Uutiset | 3.11.2026 15:02
Keskustan Siponen välikysymyskeskustelussa: Datakeskuksille kovempi sähkövero, kotitalouksilta vero pois
Uutiset | 3.11.2026 14:54
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Vanhasen hallituksen metsäverokäytäntö palautettava
Mielipide | 3.11.2026 12:32
Lukijalta: Olemme verkon vankina
Mielipide | 3.11.2026 12:26
Lukijalta: Asukkaat eivät elä havainnekuvissa vaan valmiissa kaupungissa
Mielipide | 2.11.2026 15:22
Lukijalta: Paikalliskulttuureja on suojeltava
Mielipide | 2.11.2026 15:14

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Josefina Tuomala valittiin keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi
Uutiset | 2.11.2026 13:50
Etelä-Hämeen Keskusta: Keskittäminen ei ole kehittämistä – ”Onko järkevää rakentaa jatkuvasti uutta ja antaa samalla olemassa olevan rapistua?”
Uutiset | 2.11.2026 13:48
Pirjo Pyörälä pyrkii keskustan puoluevaltuuston puheenjohtajaksi – kisassa jo kuusi ehdokasta
Uutiset | 2.11.2026 11:11
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata