Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sää

Sää on tavanomaista lämpimämpää, ajokeli osin huonoa

20.10.2026 3:00
Lue lisää 
Zelenskyin vierailu
Presidentit Volodymyr Zelenskyi ja Alexander Stubb keskustelivat Helsingin yliopistolla keskiviikkona. (Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva)

Tutkija: Stubbin ja Zelenskyin sävy Trumpia kohtaan oli huomattavan kohtelias

STT / Anssi Rulamo 19.3.2025 15:30, muokattu 19.3.2025 15:38
a– a+
Zelenskyin vierailu

Ukrainan ja Suomen presidenttien kohteliaisuus yhteisessä lehdistötilaisuudessaan Yhdysvaltoja ja presidentti Donald Trumpia kohtaan oli silmiinpistävää, sanoo kansainvälisen politiikan professori Tuomas Forsberg Tampereen yliopistosta.

Sekä Volodymyr Zelenskyi että Alexander Stubb kiittelivät Trumpia ja Yhdysvaltain ottamaa roolia Ukrainan rauhanprosessissa.

– Ei pienintäkään kriittistä tai poikkipuolista sanaa, korostettiin Yhdysvaltain merkitystä. Hyvin hienovaraisesti siirrettiin vastuuta Yhdysvaltojen suuntaan korostamalla sitä, että Venäjään ei kuitenkaan voi luottaa, tai että Venäjä ei ole antanut tässä mitään aitoa vastausta vaan pikemminkin jatkanut iskuja, Forsberg sanoo STT:lle.

– Ajatellaan, että ei voida voittaa yhtään mitään, jos nyt suhtaudutaan skeptisesti tai negatiivisesti.

Trump tiedetään herkkänahkaiseksi, ja muutama viikko sitten Zelenskyin vierailu Valkoisessa talossa päättyi julkiseen riitelyyn presidenttien välillä.

Forsbergin mielestä on huomionarvoista, että vaikka Ukraina on suostunut Yhdysvaltain aselepoehdotukseen, Zelenskyi ei antanut lehdistötilaisuudessa viitteitä siitä, että Ukraina olisi perääntymässä ydintavoitteistaan.

Ukraina ei ole antamassa periksi omasta suvereniteetistaan tai alueellisesta koskemattomuudestaan, ja Zelenskyi sulki pois sen, että Ukraina voisi tunnustaa Venäjän miehittämien Ukrainan alueiden kuuluvan Venäjälle.

Venäjän presidentti Vladimir Putin esitti tiistaisessa puhelussaan Trumpin kanssa ehdoksi aselepoon suostumiselle muun muassa sen, että Ukrainan aseistaminen täytyy lopettaa. Forsbergin mukaan Venäjän vaatimukset ovat sellaisia, joihin Ukraina ei voi suostua, eikä Eurooppakaan niitä tue.

– Paljon riippuu siitä, onko Yhdysvalloilla oikeasti vääntövoimaa Venäjän suuntaan. Se on se avainkysymys. Jos sitä ei ole, se ei johda mihinkään. Jos sitä on, tämä voi olla rauhanprosessin alku.

Zelenskyi kertoi puhuvansa Trumpin kanssa myöhemmin keskiviikkona ja kysyvänsä yksityiskohtia Putin-puhelusta.

Stubb esitti lehdistötilaisuudessa ajatuksen Euroopan omasta neuvottelutiimistä. Forsbergin mielestä tähän liittyy paljon kysymyksiä, kuten kuinka monta maata tiimissä pitäisi olla edustettuna.

Haasteita aiheuttaa myös se, että Britannia on ollut viime viikkoina johtamassa koalitiopyrkimyksiä, mutta Britannia ei ole EU:n jäsen.

– Tässä koko ajan joudutaan pelaamaan kahdella raiteella, jotta tämä homma toimii.

Forsbergin mukaan kaikesta näkyi, että Suomen ja Ukrainan ja maiden presidenttien välit ovat tiiviit ja lämminhenkiset. Maat haluavat myös korostaa olevansa tasavertaisia kumppaneita.

– Kysymys ei ole siitä, että Ukraina on täällä vain anomassa apua Suomelta, vaan niin kuin Stubb sanoi, tämä on molemminpuolista. Suomikin oppii Ukrainalta, Forsberg sanoo.

Zelenskyin Suomen-vierailun osuminen juuri tähän neuvotteluiden kannalta herkkään hetkeen on Forsbergin mukaan pitkälti sattumaa. Suomi on silti Ukrainalle kokoonsa suhteutettuna tärkeä maa, joka pystyy vaikuttamaan esimerkiksi EU:n sisällä ja muissa kansainvälisissä rakenteissa Ukrainan tukemisen puolesta.

Tapaamisessa näkyy myös presidentti Stubbin diplomaattinen aktiivisuus.

– Tämä hänen karismansa ja tapansa toimia, kyllä se näkyy tässä Zelenskyin suhteessa. Zelenskyinkin on jollakin tavalla helppoa olla myös Stubbin kanssa yhdessä.

Lue myös

"Puoli vuosisataa matematiikkaa yhdessä yössä" – tuoko tekoäly mukanaan tieteen renessanssin?

Matematiikka tieteenalana on tekoälyn myötä murroksessa, sanoo matemaatikko Tuomo Kuusi. Muutos ei kuitenkaan ole välttämättä pahasta.
20.10.2026 11:30

THL esittää uutta keinoa lähisuhdesurmien ehkäisemiseksi

THL:n mukaan Suomeen tarvitaan lakisääteinen lähisuhdesurmien selvitystoiminto. Vastaava on jo käytössä Ruotsissa ja Norjassa.
20.10.2026 11:00

Ranska ottaa käyttöön uusia ulkonaliikkumiskieltoja, jos tarpeen

Ranskassa aiotaan ottaa käyttöön tänään uusia ulkonaliikkumiskieltoja, jos se on tarpeen. Maan pääministeri...
20.10.2026 10:51

Aihetunnisteet

Alexander Stubb Ulkomaat Volodymyr Zelenskyi

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Trump puolustelee päätöksiään: En halua ajaa Venäjää neuvottelupöydästä
Uutiset | 19.10.2026 17:36
”Putinin ymmärtäjille ei ole paikkaa puolueessa”
Uutiset | 19.10.2026 18:30
Lapin sota | Suomi juonitteli Saksan ja Neuvostoliiton välissä – hankitulla ajalla pelastettiin Oulu
Uutiset | 18.10.2026 19:30
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Historia | ”Venäläinen tikka” hermostutti kylmän sodan radioaalloilla – jättiläismäinen tutka tarkkaili tuomiopäivän pasuunoita
Uutiset | 19.10.2026 21:22
Toinen maailmansota | Liittoutuneetkin tekivät rikoksia – Laconian tapaus käynnisti julman kierteen merisodassa
Uutiset | 19.10.2026 21:50
Keskustaopiskelijat: Keskusta ei sovi samaan hallitukseen perussuomalaisten kanssa
Uutiset | 19.10.2026 14:43
Professori: Venäjä operoi sotilassatelliittia poikkeuksellisen aggressiivisesti
Uutiset | 19.10.2026 14:03
Lapin sota | Uhkarohkea maihinnousu kannatti ja suomalaiset saivat yliotteen
Uutiset | 18.10.2026 20:00
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Tutkimus: Miljoonien syöpien taustalta paljastuivat samat syylliset – olisivat estettävissä
Uutiset | 13.10.2026 21:46
Sota-ajan kuva kiinnittää huomion: Mitä sotilaat oikein tekevät?
Uutiset | 13.10.2026 21:31
Trump: ”Grönlannissamme alkaa massiivinen öljyn, kaasun ja mineraalien etsintä”
Uutiset | 14.10.2026 9:18
Välirikko syvenee: Zelenskyiltä uusi piikki Trumpille
Uutiset | 16.10.2026 10:30
Trump puolustelee päätöksiään: En halua ajaa Venäjää neuvottelupöydästä
Uutiset | 19.10.2026 17:36
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Tutkimus: Miljoonien syöpien taustalta paljastuivat samat syylliset – olisivat estettävissä
Uutiset | 13.10.2026 21:46

Uusimmat

”Puoli vuosisataa matematiikkaa yhdessä yössä” – tuoko tekoäly mukanaan tieteen renessanssin?
Uutiset | 20.10.2026 11:30
THL esittää uutta keinoa lähisuhdesurmien ehkäisemiseksi
Uutiset | 20.10.2026 11:00
Ranska ottaa käyttöön uusia ulkonaliikkumiskieltoja, jos tarpeen
Uutiset | 20.10.2026 10:51
Zelenskyi sanoo puhuneensa USA:n Rubion kanssa – aiheina Ukrainan ohjuspuolustus, ohjusvaroitusjärjestelmä ja satelliittiverkkojärjestelmät
Uutiset | 20.10.2026 10:21
Prinssi Edward vierailee puolisoineen pääkaupunkiseudulla ja Oulussa
Uutiset | 20.10.2026 10:20
Ponsse aloittaa muutosneuvottelut – suunnittelee tuotannon sopeuttamista ja mahdollisia lomautuksia
Uutiset | 20.10.2026 9:29
Itsenäisyyttä kannattavat näyttävät kärsivän selvän tappion Kanadan Albertassa – Carney: Selkeä ratkaisu
Uutiset | 20.10.2026 8:50
Pahoinpitelytilastot ennätystasolla
Uutiset | 20.10.2026 8:40
Työttömyys lähti taas kasvuun – työttömiä oli syyskuussa lähes 40 000 enemmän kuin vuosi sitten
Uutiset | 20.10.2026 8:30
Oslossa neuvotellaan tänään Ukrainan tilanteesta – paikalla Zelenskyi, Witkoff ja Stubb
Uutiset | 20.10.2026 8:25
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Voivatko poliitikot päättää etätyöstä? – Professorin mukaan lähivuosien trendejä on vaikea ennustaa
Uutiset | 18.10.2026 10:00
Miksi uusia syöpälääkkeitä tulee Suomeen vähemmän kuin muualle Eurooppaan? – ”Potilas saa vähän vanhempaa hoitoa”
Uutiset | 18.10.2026 12:01
”Tämä on sellainen sukuvika” – Kymmenen tunnin työpäivä merellä paljastaa, mikä katoavassa ammatissa kiehtoo yhä
Uutiset | 11.10.2026 8:06

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Puoli vuosisataa matematiikkaa yhdessä yössä” – tuoko tekoäly mukanaan tieteen renessanssin?
Uutiset | 20.10.2026 11:30
THL esittää uutta keinoa lähisuhdesurmien ehkäisemiseksi
Uutiset | 20.10.2026 11:00
Ranska ottaa käyttöön uusia ulkonaliikkumiskieltoja, jos tarpeen
Uutiset | 20.10.2026 10:51
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Maan hallitus on pettänyt lupauksensa ja unohtanut ihmiset
Mielipide | 20.10.2026 11:54
Lukijalta: Oman kodin unelmaa ei pidä verottaa pois nuorilta
Mielipide | 20.10.2026 10:28
Lukijalta: Kuka päätti, että vaihtoehtoja on vain kaksi?
Mielipide | 20.10.2026 10:21
Lukijalta: On tämä hullua hommaa
Mielipide | 20.10.2026 10:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vantaan Keskusta ei kannata kaupungin yhdistämistä Helsinkiin
Uutiset | 19.10.2026 10:00
Keskustan Kalmari: Pienten yhdistysten rahat eivät saa huveta pankkimaksuihin ja byrokratiaan
Uutiset | 19.10.2026 9:46
Pohjois-Karjalan Keskusta nimesi kansanedustajaehdokkaansa – Tavoitteena kolme edustajaa
Uutiset | 17.10.2026 15:11
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata