Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tutkimus

Tutkimus: Superikääntyjien aivoilla on erityinen kyky

27.2.2026 22:07
Lue lisää 
Ulkomaat
Huippukokouksen julkilausumassa Nato nimesi avaruuden toimintaympäristökseen ja totesi ensimmäistä kertaa suoraan, että avaruudessa tapahtuva hyökkäys esimerkiksi satelliitteja kohtaan voisi olla syy yhteistä puolustusta koskevan viidennen artiklan käyttämiselle. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Sotilasliitto Nato nimeää Kiinan toimet haasteeksi turvallisuudelle

Huippukokouksessaan Nato totesi, että avaruus on yksi sen toimintaympäristöistä.
STT-Heta Hassinen, Niilo Simojoki 14.6.2021 19:33, muokattu 14.6.2021 19:45
a– a+
Ulkomaat

Sotilasliitto Nato nimeää Kiinan kasvavan vaikutusvallan ja maan harjoittaman kansainvälisen politiikan haasteeksi sotilasliiton turvallisuudelle. Huippukokouksessa Brysselissä pääsihteeri Jens Stoltenberg sanoi, että huolta herättää muun muassa Kiinan ydinasevarustelu.

Sotilasliitto aikoo kuitenkin jatkaa vuoropuhelua Kiinan kanssa niissä kysymyksissä, joissa se on mahdollista. Stoltenbergin mukaan Nato pystyy keskustelemaan Kiinan kanssa esimerkiksi asevalvontaan tai Afganistaniin liittyvistä aiheista.

Huippukokouksen julkilausumassa Kiina nimetään järjestelmän haastajaksi, ei ”vastustajaksi” tai ”viholliseksi”.

Stoltenberg korostaa Naton kulkeneen pitkän matkan siinä, että Kiina ylipäätään mainitaan sotilasliiton julkilausumassa. Ensimmäisen kerran näin tehtiin puolitoista vuotta sitten Lontoon kokouksessa.

–  Kyse on ydintehtävästämme: kyvystä suojella ja puolustaa liittolaisia uhkia vastaan. Näemme, että Kiina on tulossa lähemmäs kyberissä. Näemme heidät Afrikassa, näemme heidät arktisella alueella, näemme, kuinka he yrittävät hallita infrastruktuuriamme, kävimme keskustelun 5g:stä, Stoltenberg luetteli.

Huippukokouksen julkilausumassa Nato nimesi avaruuden toimintaympäristökseen ja totesi ensimmäistä kertaa suoraan, että avaruudessa tapahtuva hyökkäys esimerkiksi satelliitteja kohtaan voisi olla syy yhteistä puolustusta koskevan viidennen artiklan käyttämiselle.

Nato-maiden johtajat keskustelivat Brysselissä myös Venäjästä. Jo ennen kokousta Stoltenberg luonnehti, että sotilasliiton suhteet Venäjään ovat huonoimmillaan sitten kylmän sodan päättymisen. Syynä siihen on Venäjän aggressiivinen käytös niin lähinaapureitaan kuin omia kansalaisiaan kohtaan.

Nato-maat linjasivat, etteivät suhteet Venäjään voi palata ennalleen ennen kuin maa osoittaa noudattavansa kansainvälisiä velvoitteitaan.

Nato aikoo kuitenkin pyrkiä vuoropuheluun Venäjän kanssa. Stoltenbergin mukaan onkin hyvä asia, että Yhdysvaltojen ja Venäjän presidentit Joe Biden ja Vladimir Putin tapaavat toisensa keskiviikkona Genevessä.

Huippukokouksen odotettu vieras oli Biden, joka kokouksen alkaessa korosti sotilasliiton merkitystä Yhdysvalloille. Jos Natoa ei olisi olemassa, se pitäisi keksiä, Biden sanaili.

Biden muistutti Naton tulleen Yhdysvaltojen avuksi syyskuun 2001 terrori-iskujen jälkeen. Niinpä Naton yhteistä puolustusta koskeva viides artikla on Bidenin mukaan Yhdysvalloille ”pyhä velvollisuus”.

Presidentti sanoi haluavansa viestittää koko Euroopalle, että Yhdysvallat on eurooppalaisten tukena.

Maanantainen Naton huippukokous oli ensimmäinen Bidenin presidenttikaudella. Suomen ja Ruotsin kaltaisia Naton kumppanimaita ei tällä kertaa kutsuttu mukaan huippukokoukseen.

Esillä oli myös Naton Afganistan-operaation päättyminen. Nato päätti vetäytymisestä huhtikuun puolivälissä, kun Biden oli ilmoittanut tuovansa yhdysvaltalaisjoukot pois Afganistanista syyskuuhun mennessä.

Stoltenbergin mukaan Nato on selvittämässä, miten se voisi jatkossa kouluttaa afganistanilaisjoukkoja. Lisäksi Nato aikoo tukea Kabulin kansainvälisen lentokentän toimintaa jatkossakin.

Suomen Puolustusvoimat kertoi viime viikolla, että viimeiset Afganistanissa palvelleet suomalaiset ovat palanneet kotimaahan. Keväällä Nato-operaatiossa oli vielä mukana 20 suomalaista sotilasta.

Lue myös

Joe Biden vakuutti Naton olevan hyvin tärkeä Yhdysvalloille

Yhdysvaltain presidentti Joe Biden on korostanut Naton merkitystä Yhdysvalloille sotilasliiton huippukokouksen alkaessa Brysselissä....
14.6.2021 14:22

Ukrainan Zelenskyi olisi halunnut tavata Bidenin ja päästä Nato-kokoukseen

Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin mukaan hänen ja Yhdysvaltain presidentin Joe Bidenin olisi ollut...
14.6.2021 17:03

Naton Stoltenberg huippukokouksen alla: Suhteet Venäjään aallonpohjassa, mutta vuoropuheluun pyritään

Naton pääsihteerin Jens Stoltenbergin mukaan sotilasliiton suhteet Venäjään ovat huonoimmillaan sitten kylmän sodan...
14.6.2021 10:34

Aihetunnisteet

avaruus Kiina Nato naton huippukokous Ulkomaat Venäjä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Tutkimus: Uusi lääke auttoi potilaita laihtumaan jopa kahdeksan prosenttia kehonpainostaan
Uutiset | 26.2.2026 21:21
Tutkimus: Superikääntyjien aivoilla on erityinen kyky
Uutiset | 27.2.2026 22:07
Tutkimus: Monilla työpaikoilla uusia rajoituksia etätyön tekemiseen
Uutiset | 26.2.2026 8:04
Iran vastasi Yhdysvaltojen ja Israelin iskuihin laajasti Lähi-idässä – sanoi antavansa ”opetuksen” Israelille ja Yhdysvalloille
Uutiset | 28.2.2026 11:58
Kaikkonen jyrähtää hallitukselle: Työttömyysturvan suojaosa pitää palauttaa pikaisesti
Uutiset | 27.2.2026 18:18
Ranska: Naurettava provokaatio – ”Varsinkin jos juurisyy on venäläinen”
Uutiset | 27.2.2026 18:38
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Iranilla on aiempaa paremmat mahdollisuudet vastata Yhdysvaltojen ja Israelin iskuihin, sanoo asiantuntija
Uutiset | 28.2.2026 12:53
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
”Pahinta, kuvottavinta, hirveintä ikinä” – islantilainen mädätetty ”herkku” on järkyttänyt karaistuneita julkkiskokkejakin
Uutiset | 20.2.2026 22:38
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Ukraina vallannut alueita takaisin tällä viikolla – Venäjän ei ole helppoa korvata menettämiään Starlink-yhteyksiä
Uutiset | 19.2.2026 13:59
Tutkimus: Uusi lääke auttoi potilaita laihtumaan jopa kahdeksan prosenttia kehonpainostaan
Uutiset | 26.2.2026 21:21
Tutkimus: Monilla työpaikoilla uusia rajoituksia etätyön tekemiseen
Uutiset | 26.2.2026 8:04
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32

Uusimmat

50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01
Tutkimus vertaili kasvis- ja lihansyöjien syöpäriskiä – tulokset vaihtelivat syöpätyypin mukaan
Uutiset | 28.2.2026 21:52
Suomalaiset yrittävät nyt säästää vessapaperissa – Tokmanni kertoo, miten siinä lopulta käy
Uutiset | 28.2.2026 21:34
Uusi tekniikka ennustaa, milloin Alzheimer-oireet alkavat
Uutiset | 28.2.2026 21:25
Nato-maassa varoitus yhteenotosta: ”Meillä on 3–5 vuotta aikaa”
Uutiset | 28.2.2026 21:03
Iran ja Israel ilmoittivat jatkavansa iskuja – Trump kehotti iranilaisia tarttumaan ”ainutlaatuiseen tilaisuuteen”
Uutiset | 28.2.2026 18:27
Britannia, Ranska ja Saksa tuomitsevat Iranin vastaiskut yhteislausunnossa
Uutiset | 28.2.2026 16:15
Maailmalla varoiteltiin Yhdysvaltojen ja Israelin iskujen Iraniin voivan kärjistää konfliktia
Uutiset | 28.2.2026 15:57
Stubb, Orpo ja Valtonen peräänkuuluttivat diplomatiaa Iran-iskujen jälkeen
Uutiset | 28.2.2026 15:36
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11
”Voiko tämä olla tottakaan?” – Keskusta antoi Orpolle kaksi vaihtoehtoa työttömyyskatastrofissa
Uutiset | 24.2.2026 19:51
Tutkijalta synkkä varoitus: Näin EU:sta tulee USA:n vasalli – ”Kuin Belarus” 
Uutiset | 22.2.2026 9:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01
Tutkimus vertaili kasvis- ja lihansyöjien syöpäriskiä – tulokset vaihtelivat syöpätyypin mukaan
Uutiset | 28.2.2026 21:52
Suomalaiset yrittävät nyt säästää vessapaperissa – Tokmanni kertoo, miten siinä lopulta käy
Uutiset | 28.2.2026 21:34
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hoivapalvelujen haasteet ratkaistaan yhteistyöllä – ei monopolilla
Mielipide | 27.2.2026 13:28
Lukijalta: Kutsumusammatti hukutetaan byrokratiaan?
Mielipide | 27.2.2026 10:13
Lukijalta: Maakuntaliittoja ei saa lakkauttaa
Mielipide | 27.2.2026 10:06
Lukijalta: Vinkkini valtaapitäville
Mielipide | 27.2.2026 9:59
Lukijalta: Eläkemaksuista saatu tuotto on hyvin pieni
Mielipide | 20.2.2026 13:35
Lukijalta: Työeläke on työllä ansaittu omaisuuserä
Mielipide | 17.2.2026 12:59
Lukijalta: ”Lännettyminen” on tuhonnut Suomen taloutta ja ”murentanut” turvallisuuttamme
Mielipide | 23.2.2026 14:49
Lukijalta: Keskustassa pitäisi nyt noudattaa Matti Vanhasen neuvoa
Mielipide | 26.2.2026 12:42

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
Keskustanuoret: Hedelmöityshoitojen saatavuutta parannettava
Uutiset | 25.2.2026 10:40
Keskustan Pohjois-Pohjanmaan piiri asetti eduskuntavaaliehdokkaita – katso lista
Uutiset | 21.2.2026 17:13
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste