Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku

Sipilä: 30 vuoden vatulointi saa loppua, raiteilla tarvitaan kilpailua

Pekka Pohjolainen 3.10.2017 16:25, muokattu 3.10.2017 18:09
a– a+
Raidevälikysymys

Junien henkilöliikenne on avattava kilpailulle, jotta raideliikenne saadaan kasvuun, painottaa pääministeri Juha Sipilä (kesk.).

Sipilä muistutti eduskunnan välikysymyskeskustelussa, että Suomi on jämähtänyt raideliikenteessä vuoden 1990 tasolle.

– 30 vuotta on tätä asiaa vatuloitu, eikö nyt ole viimeinkin aika rehellisesti todeta, että keinot, joita on kokeiltu, eivät vain ole purreet?

Sipilän mielestä nyt tarvitaan uusia keinoja.

– Eikö nyt ole aika todeta, että keino on kilpailun lisääminen?

Sipilän mukaan kyse on hallitukselle ilman muuta ideologisesta hankkeesta.

– Haluamme estää ilmastonmuutosta, haluamme vähentää liikenteen päästöjä, haluamme edistää työvoiman liikkuvuutta. Haluamme edistää alueiden saavutettavuutta ja suomalaisten matkustusmukavuutta. Sen takia tarvitaan raideliikennettä lisää.

Kilpailutusta tarvitaan Sipilä mukaan siksi,. että se on todettu muissa maissa toimivaksi keinoksi. EU:ssa Luxemburg ja Irlanti ovat ainoat maat, joissa edelleen operoidaan yhdellä ainoalla operaattorilla.

Pääministerin mukaan erillinen kalustoa muille toimijoille vuokraava yhtiö on perustettava VR:n yhteyteen siksi, että Suomessa on muista Euroopan maista poikkeava raideleveys.

– Jos me haluamme kilpailua, silloin tarvitaan kalustoyhtiö. Tämä on myöskin näiden tehtyjen selvitysten mukaan se tapa, jolla saamme kilpailua aidosti.

Opposition laatima välikysymys koskee raideliikenteen nykytilaa ja tulevaisuutta. Keskustelussa oppositio ryöpytti lähinnä kilpailutuksen toteuttamistapaa, ei niinkään kilpailuttamista sinänsä.

Opposition mielestä raideliikenteeseen on turha odottaa kunnollista kilpailua, jos raideliikenteen ja rataverkon kehittämiseen ei samalla panosteta merkittävästi.

SDP:n Harry Wallin ihmetteli, miten junaliikenteen määrä lisääntyy, lippujen hinta matkustajille laskee ja valtion ostoliikennekustannukset laskevat, kun sama kakku, eli sama junakalusto vain jaettaisiin yksityisiin yrityksiin

– Rataverkon raidekapasiteetti on pääradoilla täysin käytössä ja esimerkiksi Helsingin ja Turun väliselle rataosuudelle ei ole mahdollista lisätä päiväaikaan yhtään junavuoroa viimeviikolla ilmoitettujen lisäksi, operoi rataosuudella mikä yhtiö tahansa, Wallin laskeskeli.

Yksityisten yhtiöiden arveltiin myös tekevän tuloksensa kustannuksia karsimalla, ei palvelua kehittämällä.

– Ei yksityisellä yrityksellä ole velvollisuutta ajatella kokonaisuutta, vain osakkeenomistajien etua, vihreiden Jyrki Kasvi näki.

Välikysymykseen vastannut liikenne- ja viestintäministeri Anne Berner (kesk.) torjui opposition syytökset.

Bernerin mukaan vasta viime vuosina linja-autoliikenteen ja lentoliikenteen luoma kilpailu sekä edessä häämöttävä pääkaupunkiseudun lähijunaliikenteen kilpailutus ovat saaneet aikaan sen, että VR:n palveluja, hinnoittelua ja kustannustehokkuutta on lähdetty todella kehittämään.

– Esimerkiksi junalippujen kuluttajahinnat ovat tämän seurauksena laskeneet keskimäärin yli kymmenen prosenttia viimeisen vuoden aikana.

Berner huomautti, että esimerkiksi auringonlaskun alana aiemmin pidetty linja-autoliikenne on kilpailun avautumisen myötä noussut uuteen kukoistukseen.

Liikenneministeri torjui myös opposition väitteet siitä, että valittu kilpailutusmalli loisi vain alueellisia monopoleja nykyisen valtakunnallisen monopolin tilalle.

Bernerin mukaan käyttöoikeussopimukset eivät takaa operaattoreille yksinoikeutta kilpailutetuille alueille, vaan samalla rataosalla voi toimia useita yrityksiä.

– Hallituksen valitsemassa mallissa kilpailua syntyisi junaoperaattoreiden välille sekä tarjouskilpailuvaiheessa että varsinaisessa liikennöinnissä, ministeri selvitti.

Nykykaluston käyttöä tehostamalla voidaan Bernerin mukaan ajaa enemmän vuoroja.

– VR on laittanut jopa seisomaan kalustoa, joka on edelleen käyttökelpoista.

Bernerin mukaan Suomen rataverkon käyttöaste on Euroopan alhaisimpia.

– Toki meillä on sitä rataverkkoa laajasti koko maassa ja siinä on kehittämisen ja panostamisen mahdollisuutta, hän myönsi.

Eduskunta äänestää hallituksen luottamuksesta jo huomisessa istunnossaan.

Lue myös

Savola: Oppositio takertuu rakenteisiin

Ähtäriläinen kansanedustaja Mikko Savola (kesk.) kummeksuu opposition lietsomaa muutosvastarintaa rautateitä koskevassa välikysymyksessä. Hän huomauttaa...
3.10.2017 18:52

Eduskunta pui raideliikennettä: Keskusta haluaa parempia junapalveluja suomalaisille

Keskusta haluaa laittaa junaoperaattorit kilpailemaan asiakkaista paremmilla palveluilla ja hinnoilla. – Keskustan tavoite on...
3.10.2017 13:57

Aihetunnisteet

raideliikenne välikysymys

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Venäjä iski amerikkalaistehtaaseen – Trumpilta arvoituksellinen lausunto
Uutiset | 22.8.2025 22:04
Ukraina iski taas öljyputkeen, Unkarin ja Slovakian mukaan toimitukset voivat olla poikki useita päiviä
Uutiset | 22.8.2025 13:21
Nainen katsoi sohvalla kymmenen uutisia, kun ventovieras mies ampui – ampuja kertoi erehtyneensä asunnosta
Uutiset | 22.8.2025 13:01
Zelenskyiltä tiukka Kiina-linjaus
Uutiset | 21.8.2025 11:30
Pentagonista karu Ukraina-paljastus
Uutiset | 21.8.2025 21:48
Kremlin ydinasepomo soittaa hälytyskelloja: ”Suunnaton uhka”
Uutiset | 21.8.2025 22:20
Halpalentoyhtiö Ryanairilla on suuria suunnitelmia Suomessa, jos hallitus suostuu sen ehdotuksiin
Uutiset | 22.8.2025 17:47
Jättiampiainen valtaa Suomea, syynä ilmastonmuutos
Uutiset | 23.8.2025 13:38
Ex-pääministeri Esko Aho: Hopeatalous on täysin käyttämätön mahdollisuus
Uutiset | 22.8.2025 12:20
Trumpilta aikataulu Ukraina-neuvotteluille
Uutiset | 22.8.2025 8:50
Kova räjähdys Nato-maassa
Uutiset | 20.8.2025 14:35
Voiko ”vanhaa vettä” keittää uudelleen? Vastaus on selvä
Uutiset | 18.8.2025 21:48
Venäjä iski amerikkalaistehtaaseen – Trumpilta arvoituksellinen lausunto
Uutiset | 22.8.2025 22:04
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Pentagonista karu Ukraina-paljastus
Uutiset | 21.8.2025 21:48
Ukraina iski taas öljyputkeen, Unkarin ja Slovakian mukaan toimitukset voivat olla poikki useita päiviä
Uutiset | 22.8.2025 13:21
Yli 2 miljoonaa maksanut aivopesuri seisoo käyttämättömänä Oulussa – Syynä byrokratia
Uutiset | 19.8.2025 21:03
Ukraina iski jälleen öljynjalostamoon Venäjällä
Uutiset | 15.8.2025 11:59
Kylmä suihku Kremlistä: ”Ei johda mihinkään”
Uutiset | 20.8.2025 14:55
Moni autoilija unohtaa tämän perussäännön
Uutiset | 19.8.2025 21:46
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Tämä on yleisin metsälain rikkomus
Uutiset | 31.7.2025 22:00
Lyhyt ja nopea päihitti pitkän ja hitaan – Tee tällainen kävely päivittäin
Uutiset | 1.8.2025 22:21
Kirjat | ”Ei ainakaan sinne” – pikkukylästä koulutuksen perässä lähteneet tytöt kertovat, mikseivät aio koskaan palata 
Uutiset | 26.7.2025 8:00
Tutkimus: Kissat voivat nousta avainrooliin Alzheimer-hoitojen kehityksessä
Uutiset | 13.8.2025 8:30
Kauppasopimus Yhdysvaltojen kanssa on raskas isku Euroopan teollisuudelle, Venäjän Lavrov sanoo
Uutiset | 28.7.2025 12:35
Tiesitkö, mistä Black Sabbath otti nimensä? – Historia voisi näyttää toiselta ilman italialais-ranskalaista yhteistyötä
Uutiset | 27.7.2025 21:00
Tutkimus: Kahvipannumetalli vahvistaa aivotoimintaa
Uutiset | 24.7.2025 23:00
Tutkimus: Kahvi vaikuttaa mielialaan positiivisesti – mutta vain tiettyinä kellonaikoina
Uutiset | 13.8.2025 21:23
Tässä on lihasvoimaa mittaava testi, joka ennustaa kuolemanriskiä
Uutiset | 9.8.2025 21:50

Uusimmat

Kremlin prässäämä ex-neuvostomaa: Arvovaltainen vierailu kriittisellä hetkellä
Uutiset | 23.8.2025 21:05
Eriskummallinen nahkiainen on mielipiteet jakava syysherkku – tarjoaminen Kaarle Kustaalle oli paha virhe
Uutiset | 23.8.2025 20:40
Jotain meni pieleen Loviisassa – reaktorin säätösauva putosi vahingossa
Uutiset | 23.8.2025 17:02
Sää viilenee ja epävakaistuu: sunnuntaina vaikea löytää paikkaa jossa ei sataisi
Uutiset | 23.8.2025 15:15
Essayah kukitettiin jatkokaudelle
Uutiset | 23.8.2025 14:34
Essayah paheksui ”pahoiksi ja julmiksi leimaamista”– näkee Palestiina-keskustelussa identiteettipolitiikkaa
Uutiset | 23.8.2025 14:14
Venäjä: Valtasimme kyliä Donetskissa
Uutiset | 23.8.2025 13:55
Jättiampiainen valtaa Suomea, syynä ilmastonmuutos
Uutiset | 23.8.2025 13:38
Presidentti Stubb Ylellä: Viime puhelussa Trumpin kanssa enteilyä kärsivällisyyden loppumisesta
Uutiset | 23.8.2025 11:44
Keskustan Siika-aho: Orpon johtajuuden puute käy Suomelle kalliiksi
Uutiset | 23.8.2025 11:38
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Päätoimittajalta: Trumpin show’ssa on yksi iso mutta
Uutiset | 19.8.2025 12:47
Ex-pääministeri Esko Aho: Hopeatalous on täysin käyttämätön mahdollisuus
Uutiset | 22.8.2025 12:20
Eduskunnan jättävä Annika Saarikko: ”Politiikassa eniten kasvattavat hetket, jolloin on todella vaikeaa”
Uutiset | 22.8.2025 13:16

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kremlin prässäämä ex-neuvostomaa: Arvovaltainen vierailu kriittisellä hetkellä
Uutiset | 23.8.2025 21:05
Eriskummallinen nahkiainen on mielipiteet jakava syysherkku – tarjoaminen Kaarle Kustaalle oli paha virhe
Uutiset | 23.8.2025 20:40
Jotain meni pieleen Loviisassa – reaktorin säätösauva putosi vahingossa
Uutiset | 23.8.2025 17:02
Kova räjähdys Nato-maassa
Uutiset | 20.8.2025 14:35
Voiko ”vanhaa vettä” keittää uudelleen? Vastaus on selvä
Uutiset | 18.8.2025 21:48
Venäjä iski amerikkalaistehtaaseen – Trumpilta arvoituksellinen lausunto
Uutiset | 22.8.2025 22:04

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kyläyhdistys – unohdettu resurssi
Mielipide | 21.8.2025 10:13
Lukijalta: Stubbin ja Trumpin läheisyys on Suomelle paras mahdollinen turvatakuu
Mielipide | 20.8.2025 14:12
Lukijalta: Sote-rahoituslaki on uudistettava pikaisesti
Mielipide | 20.8.2025 14:05
Lukijalta: Miksi Tanskalla menee hyvin, mutta Suomi on pysähtyneisyyden tilassa?
Mielipide | 20.8.2025 14:02
Lukijalta: Stubbin ja Trumpin läheisyys on Suomelle paras mahdollinen turvatakuu
Mielipide | 20.8.2025 14:12
Lukijalta: Olisiko keskustasta politiikan arvojohtajaksi?
Mielipide | 15.8.2025 15:33
Lukijalta: Keskustan ja koko Suomen pitäisi muuttaa EU-asenteitaan
Mielipide | 18.8.2025 13:25
Lukijalta: Miksi Tanskalla menee hyvin, mutta Suomi on pysähtyneisyyden tilassa?
Mielipide | 20.8.2025 14:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan entinen kansanedustaja Aapo Saari on kuollut – ”Aapo oli vahva tsemppari”
Uutiset | 20.8.2025 9:39
Keskustan Lohi: Hallituksen toiminta luo nyt paljon epävarmuutta – ”Tilanne on vakava”
Uutiset | 9.8.2025 11:45
Keskustan Kemppi: Puolustusministeri Häkkäseltä vastakaikua keskustan kansalaispalvelusavaukselle
Uutiset | 7.8.2025 11:16
Keskustan entinen kansanedustaja Aapo Saari on kuollut – ”Aapo oli vahva tsemppari”
Uutiset | 20.8.2025 9:39
Keskustan Lohi: Hallituksen toiminta luo nyt paljon epävarmuutta – ”Tilanne on vakava”
Uutiset | 9.8.2025 11:45
Keskustan Kemppi: Puolustusministeri Häkkäseltä vastakaikua keskustan kansalaispalvelusavaukselle
Uutiset | 7.8.2025 11:16
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste