Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talvi

Hiihtolomille suunnataan kireässä pakkasessa – suomalaisten asenne kylmään vaikuttaa muuttuneen

6.2.2026 9:01
Lue lisää 
Ulkomaat
Viime vuoden joulukuussa virkaansa valittu, anarkokapitalistiksi itseään nimittävä Argentiinan presidentti Javier Milei lupaa, että jo ensi vuonna kaikki on paremmin. (Kuva: LEHTIKUVA / AFP / LUIS ROBAYO)

Shokkihoitoa argentiinalaisille tarjoillut presidentti Milei saa vielä yrittää talousihmettä – mutta kuinka kauan?

Rajut julkisten menojen leikkaukset ovat lisänneet köyhyyttä ja kirvoittaneet protesteja, mutta Milei ei luovu tavoitteestaan julkisen talouden tasapainottamiseksi. Asevoimille luvattu lisäraha on erikoinen poikkeus kaikkialle muualle ulottuvasta säästölinjasta.
STT-Niilo Simojoki 21.9.2024 8:59, muokattu 21.9.2024 9:11
a– a+
Ulkomaat

Köyhyydessä elävien osuus Argentiinan väestöstä on noussut jo yli 60 prosenttiin, ja maan talouden ennustetaan supistuvan tänä vuonna yli kolme prosenttia. Viime vuoden joulukuussa virkaansa valittu, anarkokapitalistiksi itseään nimittävä presidentti Javier Milei kuitenkin lupaa, että jo ensi vuonna kaikki on paremmin. Suuri kysymys kuuluukin, katkeaako argentiinalaisten pinna jo ennen kuin myönteisiä tuloksia alkaa näkyä.

Helsingin yliopiston maailmanpolitiikan professorin Teivo Teivaisen mukaan argentiinalaisten sietokyvyn kestoa on vaikea ennustaa. Voi olla, että Mileille annetaan esimerkiksi vuosi aikaa näyttää, mihin hän kykenee. Näin ollen aikaa olisi vielä jäljellä muutamia kuukausia.

– Mielipideilmasto on vielä toistaiseksi säilynyt aika suosiollisena Mileille, vaikka joitain merkkejä sen rapautumisesta on, mutta ei mitään fataalia tai merkittävää vielä, Teivainen arvioi.

Toinen avoin kysymys on, missä vaiheessa ulkomaiset ja kotimaiset sijoittajat luottavat tarpeeksi Milein uudistusten toimivuuteen ja ovat valmiita investoimaan maahan.

– Jos kansa lähtee nykyistä laajemmin kaduille, se voi heikentää sijoittajienkin luottamusta Milein tulevaisuuteen, Teivainen sanoo.

Kansainvälinen valuuttarahasto IMF on toistaiseksi tukenut Milein toimia, vaikka osapuolten välit ovat aivan viime päivinä kiristyneet.

Milei vannoo budjetin tasapainottamisen nimiin. Tämä kuultiin alkuviikosta, kun presidentti kävi valtiovarainministerin sijasta itse esittelemässä ensi vuoden budjetin parlamentissa. Milein mukaan menojen lisäyksistä ei aiota edes keskustella, ellei ehdotuksessa ole mukana vaihtoehtoa, mistä muualta säästetään.

Mileillä ei ole parlamentissa lähellekään enemmistöä, joten budjetin läpimeno vaatii tukea oman puolueen rivien ulkopuolelta. Hankkeen vastustajia presidentti nimitti jo etukäteen ”surkeiksi rotiksi”.

Kokonaisia ministeriöitä on jo lakkautettu sekä valtiontukia ja alueellisia tulonsiirtoja karsittu. Teivaisen mukaan Argentiinassa vitsaillaankin, että yllättävintä Mileissä on ollut ehkä se, ettei tämä ole perääntynyt vaalilupauksistaan. Argentiinan keskuspankin lakkauttaminen ja siirtyminen Yhdysvaltain dollariin ei sentään ole onnistunut.

Milei on kiistatta saanut julkisen talouden alijäämän poistettua, mikä ei Teivaisen mukaan ole puhtaan teknisesti kovin kummoinen temppu.

– Poistaa vain menoja, jättää julkisia töitä tekemättä, jäädyttää hankkeita ja leikkaa tukiaisia, niin mikäs siinä sitten, Teivainen luettelee.

Rajussa säästölinjassa on kuitenkin yksi outo poikkeus: asevoimilta ei ole leikattu. Milei on jopa aikeissa lisätä puolustusmenojen osuutta 0,5 prosentista 2 prosenttiin bruttokansantuotteesta seuraavien kymmenen vuoden aikana. Asian tekee erikoiseksi se, ettei armeijalla ole Argentiinassa todellakaan hyvä maine 1980-luvulla päättyneen erittäin julman sotilasdiktatuurin jäljiltä.

Milein hallinto, erityisesti varapresidentti ja everstin tytär Victoria Villarruel, on kuitenkin alkanut kyseenalaistaa sotilashallinnon aikana tapettujen ja kadonneiden määrää (arviolta 30 000) ja puhunut sotilaiden kunnian palauttamisen puolesta.

Teivaisen mukaan ”yhteiskunnan sotilaskastin” lepyttely sopii myös huonosti Milein libertaariseen ajatteluun, jossa valtio vertautuu lähinnä rikollisorganisaatioon.

Joissain arvioissa asevoimien vahvistamisen selitykseksi on tarjottu halua taistella tehokkaammin Latinalaisessa Amerikassa rajat ylittäviä rikollisia huumejengejä vastaan. Teivaisen mukaan Milei on myös saattanut jonkin verran mukautua maan perinteisemmän oikeiston asevoimille myönteiseen ajattelutapaan.

– Argentiina on myös pyrkimässä läheisempään kumppanuussuhteeseen Naton kanssa, Teivainen pohtii motiiveja asevoimien vahvistamiselle.

Oppositio on pyrkinyt paikkaamaan kansalaisten rajusti huvennutta ostovoimaa muun muassa nostamalla eläkkeitä. Kun tätä koskeva laki hyväksyttiin parlamentissa, Milei kumosi sen veto-oikeudellaan, jonka ylittämiseksi oppositio ei saanut enää kokoon tarvittavaa kahden kolmasosan enemmistöä.

Lopputuloksen selvittyä Buenos Airesissa puhkesi mielenosoituksia, jotka päättyivät yhteenottoihin poliisin kanssa. Uusi mittelö on pian luvassa yliopistojen lisärahoitusta koskevasta laista. Myös kansallisessa lentoyhtiössä lakkoillaan palkoista.

Presidentin on toistaiseksi pelastanut se, että perinteisessä oikeistossa on kansanedustajia, jotka eivät halua liittoutua Milein kanssa mutta ovat silti valmiita tukemaan hänen talouspolitiikkaansa.

– He saattavat ajatella, että kahjo äijähän tuo on ja tekee outoja juttuja, mutta katsotaan nyt tämä tie ja leikataan menoja, Teivainen kuvailee.

Budjetin tasapainottaminen on Milein talousajattelussa keino saada Argentiinan toinen peikko eli inflaatio kuriin. Hallituksen mukaan se onkin saatu kuukausitasolla painettua alle viiteen prosenttiin, mutta vuosi-inflaatio huitelee yhä yli 200 prosentissa. Ei siis ihme, että vaikutukset tuntuvat kansalaisten arjessa, kun palkat ja eläkkeet pysyvät samalla ennallaan.

Milein budjetissa vuosi-inflaation ennustetaan painuvan ensi vuoden lopulla 18 prosenttiin, mihin on melkoinen matka tämän vuoden luvuksi ennustetusta noin 123 prosentista.

Värikkään kielenkäyttönsä ja outojen tempaustensa ohella Milei on pyrkinyt pitämään esillä taustaansa taloustieteilijänä. Teivaisen mukaan älyllinen johdonmukaisuus onkin ero Milein ja esimerkiksi Yhdysvaltain republikaanien arvaamattoman presidenttiehdokkaan Donald Trumpin välillä.

– (Talouspoliittiset) pointit ovat vähän yksinkertaistettuja, mutta kyllä Milei minusta niitä ihan puolikoherentisti perustelee ja osaa kytkeä ne yleisempään libertaarifilosofiseen viitekehykseen sellaisella tavalla, että se on jossain mielessä ihan myyvä paketti, Teivainen kuvailee.

Siinä missä Trump haluaa torjua vastaehdokkaidensa hänelle antaman leiman ”outoudesta” (weird), ei se MiIeitä tunnu haittaavan.

– Milei on kyllä ihan itse vetänyt sen weird-homman niin, että se on osa hänen brändiään. Hänellä on sellainen hieman Maradona-tyyppinen show koko ajan päällä, Teivainen sanoo viitaten edesmenneeseen argentiinalaiseen jalkapallosuuruuteen.

Lue myös

Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista

Keskustaa tarvitaan taas yhteiskuntarauhan säilyttämiseen, sanoo Kuopion Keskustan tuore puheenjohtaja Miriam Putula-Vasari, 31. Se...
7.2.2026 10:40

Venäjä iski voimalla energiaverkkoon Länsi-Ukrainassa, Ukraina pyytää hätäapua Puolalta

Puola hälytti jälleen sotilaskoneita ilmaan Venäjän Ukrainassa tekemien iskujen vuoksi.
7.2.2026 10:16

USU: Lindtman jatkaa selvänä pääministerisuosikkina – Kaikkosen suosio nousi

SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman on edelleen suomalaisten ylivoimainen suosikki seuraavan hallituksen pääministeriksi, selviää...
7.2.2026 5:00

Aihetunnisteet

Argentiina Javier Milei Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Keskusta hiillosti hallitusta sähkön hintapiikeistä: Rintamamiestalon lasku 1 500 euroa kuussa
Uutiset | 6.2.2026 9:10
Mikko Polvinen avoimena suuren päätöksensä taustoista: ”Nyt vihdoin voin sanoa ääneen” 
Uutiset | 6.2.2026 15:23
Yllättävä tutkimustulos limsoista – ”Voivatkin juoda”
Uutiset | 30.1.2026 22:14
Naisia syrjiväksi syytetty työsopimuslain remontti kuohuttaa oppositiota – keskustaedustajat pitävät esitystä käsittämättömänä
Uutiset | 6.2.2026 14:04
Venäläiskenraalia ammuttu Moskovassa
Uutiset | 6.2.2026 10:28
”Pahin paikka ja kriisi tähän mennessä” – suomalaisprofessori ei usko Keir Starmerin selviävän Epstein-skandaalista
Uutiset | 6.2.2026 15:47
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Helena Takalo joutui todella kuumottavaan tilanteeseen olympiavoittonsa jälkeen 50 vuotta sitten
Uutiset | 1.2.2026 20:00
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Varoitus hittilääkkeistä: Sadoilla raportoitu vakava sairaus
Uutiset | 1.2.2026 22:06
HS: Ruoka kallistuu entisestään hallituksen hankkeen vuoksi – ”Monilla on tosi tiukkaa muutenkin”
Uutiset | 2.2.2026 14:38
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39

Uusimmat

Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Venäjä iski voimalla energiaverkkoon Länsi-Ukrainassa, Ukraina pyytää hätäapua Puolalta
Uutiset | 7.2.2026 10:16
USU: Lindtman jatkaa selvänä pääministerisuosikkina – Kaikkosen suosio nousi
Uutiset | 7.2.2026 5:00
Kun Katajanokalta pääsi Kanadaan – linjalaiva Aleksandr Pushkin tarjosi Atlantin ylityksen neuvostoluksuksella
Uutiset | 6.2.2026 21:04
Oikaisu STT:n juttuun SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajan Tytti Tuppuraisen johtamistavasta
Uutiset | 6.2.2026 20:36
Viikonlopuksi luvassa kylmää ja poutaista ulkoilukeliä – ”Pakkasethan tässä jatkuvat”
Uutiset | 6.2.2026 18:32
”Pahin paikka ja kriisi tähän mennessä” – suomalaisprofessori ei usko Keir Starmerin selviävän Epstein-skandaalista
Uutiset | 6.2.2026 15:47
Pyritkö keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi, Mikko Polvinen?
Uutiset | 6.2.2026 15:25
Mikko Polvinen avoimena suuren päätöksensä taustoista: ”Nyt vihdoin voin sanoa ääneen” 
Uutiset | 6.2.2026 15:23
Lehti: Niinistöä kaavaillaan EU:n Ukraina-erityislähettilääksi palauttamaan yhteyttä Venäjään
Uutiset | 6.2.2026 15:22
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Meni vaalipuheeksi” – Halla-ahon puhe eduskunnassa hämmästytti keskustan kansanedustajia
Uutiset | 4.2.2026 16:46
Nouseeko ruuan hinta taas? – Keskustan Kalmari sysää vastuun ruokakaupoille: ”Ei ole mikään pakko”
Uutiset | 3.2.2026 8:59
Toimittajalta | Säästöpossut pysyvät hyllyn päällä – Orpon hallitus hukkasi suomalaisten luottamuksen
Uutiset | 2.2.2026 16:41

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Venäjä iski voimalla energiaverkkoon Länsi-Ukrainassa, Ukraina pyytää hätäapua Puolalta
Uutiset | 7.2.2026 10:16
USU: Lindtman jatkaa selvänä pääministerisuosikkina – Kaikkosen suosio nousi
Uutiset | 7.2.2026 5:00
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mistä sinä olet valmis luopumaan?
Mielipide | 6.2.2026 13:57
Lukijalta: Synnytyksestä synninpäästöön
Mielipide | 6.2.2026 13:47
Lukijalta: Tiedon ja taidon vapaa valtatie
Mielipide | 5.2.2026 12:30
Lukijalta: Nyt se puhelin pois – aikuiset
Mielipide | 5.2.2026 11:08
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Vanhustenhuollon kriisi ei ollut yllätys, vaan poliittinen valinta
Mielipide | 30.1.2026 11:34

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Kalmari: Helsingin kaupunginvaltuuston ei tule puolittaa kotimaisten kotieläintuotteiden käyttöä
Uutiset | 5.2.2026 9:30
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
HS: Hanna Kosonen jättää politiikan – ”Joku ämpäri on täynnä”
Uutiset | 3.2.2026 9:36
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste