Senioreiden, ruokalähettien ja lasten sähköiset kulkuvälineet tarvitsevat pian myös liikennevakuutukset – näin laki muuttuu lauantaina
Uusi liikennevakuutuslain muutos astuu voimaan ensi lauantaina. Kaikkien sähköistä kulkuvälinettä käyttävien tulisi varmistaa viimeistään nyt, koskeeko lain muutos myös omaa kulkuvälinettä.
Sähköpotkulautojen lisäksi vakuutusvelvollisuus koskee myös esimerkiksi ruokalähettien ja senioreiden käyttämiä sähköskoottereita. Lisäksi esimerkiksi lapsille suunnatut sähköautot tulee vakuuttaa, vaikka niillä ajettaisiinkin vain omalla pihalla.
Tavallisen kuluttajan osalta pääsääntö on, että mikäli sähköinen kulkuneuvo painaa enemmän kuin 25 kiloa tai kulkee yli 25 kilometriä tunnissa, täytyy siihen hankkia liikennevakuutus.
Sähköpotkulautojen vuokrayrityksiä vakuuttamisvelvollisuus taas koskee aina potkulaudan nopeudesta tai painosta riippumatta.
Sähköpyörät tekevät pääsääntöön poikkeuksen, sillä laissa on nyt erikseen todettu, mikä sähköpyörä kuuluu vakuutettavaksi ja mikä ei.
– Laissa on määritetty sähköavusteinen polkupyörä ja todettu, että ne eivät tarvitse liikennevakuutusta. Kuitenkin esimerkiksi moottorilla varustettu polkupyörä tulee vakuuttaa, mikäli sen paino ylittää 25 kiloa, sanoo Liikennevakuutuskeskuksen johtaja Janne Jumppanen.
Myös sähköpyörätuolien kohdalla pääsäännöstä poiketaan.
– Liikennevakuutuslaki ei koske sähköpyörätuoleja, jotka on annettu lääkinnällisen kuntoutuksen apuvälineeksi vammaiselle. Kuitenkin jos tällaisia kulkuvälineitä on yksityiskäytössä, niihin sovelletaan tuota pääsääntöä.
Ihmisten ajamien kulkuneuvojen lisäksi vakuuttamisvelvollisuus koskee myös esimerkiksi ruokaostoksia kuljettavia robotteja.
Lakiuudistuksen taustalla on EU:n liikennevakuutusdirektiivi, jonka uusi laki panee täytäntöön kansallisella tasolla. Lakimuutoksella on haluttu siirtää etenkin sähköpotkulautailijoille tapahtuvien onnettomuuksien sairaanhoitokustannukset veronmaksajilta vakuutusyhtiöille eli käytännössä vuokrayrityksille.
Vuokrattavalla sähköpotkulaudalla kaatuvan kuljettajan sairaanhoitokustannukset katetaan jatkossa liikennevakuutuksesta. Vahingon sattuessa vakuutus korvaa kuljettajalle ainoastaan sairaanhoitokulut, ei siis vammasta mahdollisesti aiheutuvia eläkkeitä tai kuntoutusta.
Kuitenkin jos kolmannelle osapuolelle aiheutuu vahinkoja eli vaikkapa jalankulkijaan törmätään, jalankulkija saa täysimääräiset korvaukset.
Liikennevakuutus tulee olla voimassa lauantaihin mennessä, mikäli kulkuneuvoa aikoo käyttää.
– Kulkuvälineet, joihin ei hankita liikennevakuutusta, ovat käyttökiellossa, ja niiden käytöstä voi seurata laissa määritelty laiminlyöntimaksu. Toiseksi, mikäli lakisääteistä liikennevakuutusta ei hanki, vahingon sattuessa kuljettaja ei ole oikeutettu korvauksiin, sanoo Jumppanen.
Vakuutusyhtiö Ifin ajoneuvovakuutusten vakuutuspäällikön Johanna Johanssonin mukaan kuluttajat ovat heränneet liikennevakuutusten hankintaan hyvin.
– Meille on tullut todella paljon kysymyksiä liikennevakuutukseen liittyen. Tähän mennessä eniten on vakuutettu sähköskoottereita, jotka ovat suosittuja esimerkiksi ruokaläheteillä, sanoo Johansson.
– Ainut huolenaihe voisi olla, että huomaavatko varmasti kaikki seniorit tämän.
STT tiedusteli kolmen eri vakuutusyhtiön liikennevakuutuksen hintoja yksityiskäytössä olevalle kevyelle sähköajoneuvolle. Niiden perusteella liikennevakuutuksen saa vuodeksi 130–320 euron hintaan riippuen siitä, millainen asiakas ja ajoneuvo ovat kyseessä.
Lauantaina voimaan tuleva lakiuudistus tuo muutoksia myös kilpailukäytössä olevien moottoriajoneuvojen vakuutusturvaan.
– Epäselvyyksiä aiheuttanut eristetyn kilpailualueen määritys poistuu laista kokonaan. Esimerkiksi karting-autoihin ei ole aiemmin velvoitettu hankkimaan vakuutusta kilpailuihin eristetyllä alueella. Lakiuudistuksen myötä kaikki kilpakalusto on lauantaista lähtien vakuutettava riippumatta siitä, missä sitä käytetään, sanoo Jumppanen.
Liikennevakuutuskeskuksen mukaan moottoriajoneuvokilpailuja koskeva lakiuudistus varmistaa, että kilpailun yleisöllä tai esimerkiksi maastossa kilpailureitille vahingossa eksyvillä ulkoilijoilla on onnettomuustilanteessa vakuutuksen tuoma turva.
Jumppanen kertoo, että ajoneuvokilpailuissa sattuneissa onnettomuustilanteissa on ollut epäselvyyttä myös siinä, mistä vakuutuksesta kuljettajalle sattuneet vahingot korvataan.
– Nyt kuljettaja on suljettu kokonaan vakuutuksesta pois. Ajoneuvokilpailussa sattuvassa onnettomuustilanteessa kuljettajan omia vahinkoja ei enää korvata liikennevakuutuksesta, Jumppanen sanoo.