Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Historia

Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna

13.3.2026 21:20
Lue lisää 
Politiikka
Entinen pääministeri Sanna Marin Helsingin käräjäoikeudessa 17. tammikuuta 2025. (Kuva: Lehtikuva)

Sanna Marinia häiriköinyt mies määrättiin laajennettuun lähestymiskieltoon

Mies oli oleskellut Marinin kodin läheisyydessä ja jopa pyrkinyt asuntoon sisälle. Mies kiisti teot.
STT/Maria Rosvall, Emmi Tilvis 17.1.2025 16:08, muokattu 17.1.2025 16:19
a– a+
Politiikka

Helsingin käräjäoikeus määräsi 36-vuotiaan miehen entistä pääministeriä Sanna Marinia koskevaan laajennettuun lähestymiskieltoon perjantaina.

Oikeuden ratkaisun julkisen osuuden mukaan mies oli muun muassa oleskellut Marinin kodin läheisyydessä ja jopa pyrkinyt asuntoon sisälle.

Poliisi oli jo 9. tammikuuta määrännyt miehen laajennettuun lähestymiskieltoon. Käräjäoikeuden päätöksellä kielto jatkuu 9. tammikuuta 2026 asti.

– Kiellon sisältö on, että (mies) ei saa tavata suojattavaa henkilöä eikä muuten ottaa häneen yhteyttä tai sitä yrittää. Kiellettyä on myös suojattavan henkilön seuraaminen tai tarkkaileminen. Käräjäoikeus on lisäksi kieltänyt (mieheltä) oleskelun tietyllä alueella, mikä on tarkemmin salassa pidettävä, oikeuden puheenjohtaja Anu Vannassalo kertoi medialle perjantaina.

Kiellon rikkomisesta voidaan määrätä sakko tai enintään vuosi vankeutta.

36-vuotias mies oli paikalla käsittelyssä. STT ei kerro hänen nimeään, koska hän ei ole Suomessa yleisesti tunnettu henkilö. Mies kiisti teot oikeudessa.

Sanna Marin oli käsittelyssä paikalla, mutta hän saapui istuntoon ja lähti sieltä takakautta eli niin, että media ei päässyt kysymään häneltä kysymyksiä.

Oikeus käsitteli Marinin hakemusta runsaan tunnin ajan. Käsittelyssä kuultiin myös todistajia.

Istunnon alussa ilmeni, että miehellä ei ole avustajaa, koska hänelle määrätty avustaja oli torstaina pyytänyt vapautusta tehtävästä luottamuspulan takia.

Pian alun jälkeen oikeuden puheenjohtaja määräsi käsittelyn salaiseksi, koska siinä käsiteltiin salassa pidettäviä tietoja. Käsittelyn ajaksi oikeussali oli jaettu sermillä kahtia, että Marin ja mies eivät nähneet toisiaan.

Käsittelyn päätteeksi oikeuden puheenjohtaja kertoi käräjäoikeuden ratkaisun medialle julkisilta osin.

Poliisi tutkii tapausta rikosnimikkeellä vainoaminen, mutta ei ota kantaa henkilöllisyyksiin. Tutkinnanjohtaja Tommi Lehtonen kertoo, että epäilty on esimerkiksi pyrkinyt puheisiin asianomistajan kanssa.

Tällä hetkellä tutkinnassa on reilun kolmen viikon ajanjakso 2.12.–24.12.

Poliisi otti epäillyn kiinni Marinin kodin läheisyydestä jouluaattona.

– Hän (epäilty) oli rimputellut kaiketi ovikelloa ja pyytänyt päästä sisään asuntoon, kertoo Lehtonen STT:lle.

Lehtosen käsityksen mukaan joko asianomistaja tai joku muu asunnossa ollut on soittanut hätäkeskukseen.

Mies oli kiinni otettuna alle vuorokauden. Lehtosen mukaan mies on kiistänyt syyllistyneensä rikokseen.

Ensimmäisenä Marinin hakemuksesta torstaina uutisoineen Helsingin Sanomien mukaan samaa miestä vastaan on haettu lähestymiskieltoa ainakin kaksi kertaa aiemmin.

Länsi-Uudenmaan käräjäoikeus määräsi miehelle muutama vuosi sitten laajennetun lähestymiskiellon kahden naisen suojaksi. Hakemuksen mukaan mies olisi lähettänyt toistuvasti epäasiallisia ja uhkaavia viestejä ja uhannut muun muassa tappamisella.

Helsingin käräjäoikeus määräsi viime vuoden loppupuolella miestä koskevan laajennetun lähestymiskiellon, jolla suojellaan noin 30-vuotiasta naista.

Lisäksi miestä vastaan on nostettu syyte vainoamisesta ja lähestymiskiellon rikkomisesta Länsi-Uudenmaan käräjäoikeudessa. HS:n mukaan epäillyt rikokset olisivat diaaritietojen perusteella tapahtuneet viime vuonna Espoossa.

Lue myös

Trump kehotti muita maita lähettämään sotalaivoja Hormuzinsalmen turvaksi – liikenne salmen läpi lähes poikki

Aiemmin lauantaina Trump uhkasi Iranille tärkeän saaren saaren öljyinfrastruktuuria iskuilla, jos Iran jatkaa Hormuzinsalmen tukkimista.
14.3.2026 17:52

Sosiologi Jürgen Habermas kuollut

Saksalainen sosiologi ja filosofi Jürgen Habermas on kuollut 96-vuotiaana, kertoi muun muassa saksalaislehti...
14.3.2026 17:02

Trump: Sota Irania vastaan päättyy, kun "tunnen sen luissani"

Presidentti vakuutti talouden elpyvän sodan jälkeen.
14.3.2026 15:47

Aihetunnisteet

Politiikka Sanna Marin

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Netanjahu lisäsi sodalle uuden tavoitteen – ”Nyt on tullut aika”
Uutiset | 13.3.2026 9:10
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Nyt puhuvat ikuiset joustajat – ”Työkaveri saa aina heinäkuun”
Uutiset | 13.3.2026 21:21
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
THL:n kysely: Suomalaiset eivät enää halua viinejä ruokakauppoihin – tyrmäys myös alkoholin kotiinkuljetukselle
Uutiset | 13.3.2026 10:10
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Israelin armeija sanoo iskeneensä kohteeseen, jossa Iran kehittää ydinaseita
Uutiset | 12.3.2026 13:36
Iran ampui ohjuksia Israeliin
Uutiset | 13.3.2026 9:20
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Israelin armeija sanoo iskeneensä kohteeseen, jossa Iran kehittää ydinaseita
Uutiset | 12.3.2026 13:36
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03

Uusimmat

Trump kehotti muita maita lähettämään sotalaivoja Hormuzinsalmen turvaksi – liikenne salmen läpi lähes poikki
Uutiset | 14.3.2026 17:52
Sosiologi Jürgen Habermas kuollut
Uutiset | 14.3.2026 17:02
Trump: Sota Irania vastaan päättyy, kun ”tunnen sen luissani”
Uutiset | 14.3.2026 15:47
Perämerellä pelastettiin kaksi jäällä yöpynyttä retkeilijää – jäälautalla luki SOS
Uutiset | 14.3.2026 15:24
Kevättulva tulossa Pohjois-Pohjanmaalle poikkeuksellisen aikaisin
Uutiset | 14.3.2026 13:40
Parikkalassa mitattiin vuoden ylin lämpötila
Uutiset | 14.3.2026 13:24
Ministeri Rydman Ylellä: Leikattavaa löytyy järjestötuista ja kehitysavusta
Uutiset | 14.3.2026 12:47
Vasemmistoliiton Koskela: Velkajarrusopimuksen summa on järjetön
Uutiset | 14.3.2026 12:42
Räjähdys aiheutti vaurioita juutalaiskouluun Amsterdamissa
Uutiset | 14.3.2026 9:31
Hamas pyytää Irania lopettamaan naapurimaihin iskemisen
Uutiset | 14.3.2026 9:20
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskusta nujertaisi suurtyöttömyyden pienyritysten avulla – työnantajamaksuihin puolitus, kotitalousvähennys ennalleen
Uutiset | 13.3.2026 10:32
Unohdettiinko maaseutu? Keskusta tylytti hallituksen suursuunnitelmaa: ”Puheet ja teot täysin ristiriidassa”
Uutiset | 11.3.2026 18:07
Ikäihmisten kohtelu tuohduttaa – oppositio ei hyväksy pakkosiirtymää sähköiseen viranomaispostiin
Uutiset | 10.3.2026 18:52

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Trump kehotti muita maita lähettämään sotalaivoja Hormuzinsalmen turvaksi – liikenne salmen läpi lähes poikki
Uutiset | 14.3.2026 17:52
Sosiologi Jürgen Habermas kuollut
Uutiset | 14.3.2026 17:02
Trump: Sota Irania vastaan päättyy, kun ”tunnen sen luissani”
Uutiset | 14.3.2026 15:47
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Nuorten paineet on otettava vakavasti
Mielipide | 14.3.2026 14:12
Lukijalta: Jokainen opiskelemaan
Mielipide | 12.3.2026 13:05
Lukijalta: Suomen eurojäsenyyden kääntöpuoli
Mielipide | 12.3.2026 12:57
Lukijalta: Uudenmaan Keskustan aluevaltuustoryhmillä yhteisiä huolia hyvinvointialueiden rahoitusmallin muutoksista
Mielipide | 12.3.2026 12:17
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45
Lukijalta: Luonnolliset erot ja tasa-arvo – perheiden tulevaisuuden perusta
Mielipide | 9.3.2026 15:25

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste