Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä

Synkkä varoitus: ”Näyttää Putinin unelmasuunnitelmalta”

2.4.2026 21:50
Lue lisää 
Kansallispuistot
Juha Sipilän mukaan Sallan kansallispuisto tarjoaa myös yrittäjyyden ja työllistämisen näkökulmasta uusia mahdollisuuksia alueelle. (Kuva: Petra Pöyliö)

Sallan tuleva kansallispuisto sai hehkutusta eduskunnalta – Juha Sipilä nosti puiston malliesimerkiksi

Pekka Pohjolainen 22.9.2021 18:40, muokattu 23.9.2021 15:47
a– a+
Kansallispuistot

Tuleva Sallan kansallispuisto on erittäin hyvä esimerkki hyvin valmistellusta hankkeesta, kiittelee eduskunnan ympäristövaliokunnan puheenjohtaja Juha Sipilä (kesk.).

Sipilä muistutti kansallispuistosta säädettävän lain lähetekeskustelussa, että kansallispuistoaloite on lähtenyt alueelta ja alue on jo nyt suosittu retkeily- ja luontokohde.

– Se tarjoaa myöskin yrittäjyyden ja työllistämisen näkökulmasta uusia mahdollisuuksia alueelle, samoin kuin tietenkin retkeilijöille sitten uusia kunnossa pidettäviä luontopolkuja, Sipilä totesi.

Sipilän mukaan myös metsästäjiä on kuultu.

– Kansallispuistossa lähtökohtaisesti metsästys on kielletty, mutta tässä tapauksessa Sallaan rekisteröidyn metsästysseuran jäsenille tänne metsästysoikeus olisi tulossa, paitsi sitten rajoitusalueella, joka on matkailukeskuksen lähellä, eikä siinä tapahtuva metsästys olisi luonnollista.

Sipilä muistutti, että myös poronhoito voi jatkua alueella. Ennakkokuulemisissa on Sipilän mukaan noussut myös huolta alueella liikkuvien retkeilijöiden turvallisuudesta, mikä Sipilän mukaan pitää ottaa vakavasti.

– Olemme kuulleet metsästäjien näkökulmaa siihen ja oppineet ymmärtämään, että alueen hyvin tuntevat metsästäjät pystyvät ottamaan hyvin tämän näkökulman huomioon, mutta kyllä retkeilijöiden pitää pystyä tuntemaan turvallisuudentunne tuolla alueella liikkuessaan.

Sallan kansallispuisto perustetaan noin 10 000 hehtaarin laajuisena Sallan kuntaan valtion Sallatunturin luonnonsuojelualueelle. 

Ympäristö- ja ilmastoministeri Krista Mikkonen (vihr.) selvitti, että aloite uuden kansallispuiston perustamisesta tuli Sallan kunnalta, ja perustamisella on hyvin laaja paikallinen tuki.

Hallituksen esityksen mukaan Sallan kansallispuisto perustetaan alueen luonnon monimuotoisuuden turvaamiseksi sekä yleisen virkistyskäytön ja luontoharrastuksen edistämiseksi.

– Puiston perustaminen toteuttaisi osaltaan hallituksen tavoitetta pysäyttää Suomen luonnon köyhtyminen sekä edistää kestävää matkailua ja matkailuyrittäjyyttä, Mikkonen näki.

Mikkosen mukaan kansallispuisto on investointi ja kädenojennus Sallan upean luonnon tunnettuuden lisäämiseksi sekä rajat ylittävän luontomatkailun edelleen kehittämiseksi.

– Onhan siinä rajan takana hyvät Venäjän alueet, joiden kanssa yhteistyötä voisi varmasti tehdä nykyistä enemmän, ministeri myönsi.

Mikkosen mukaan Sallaan esitettävällä alueella luonnonkauniit vanhat metsät ja harjuinen luonto kohtaavat vaikuttavan rotkolaakson ja kutsuvat jo matkaajia.

– Alueelle voikin matkata perille asti julkisilla liikennevälineillä, mikä tukee myös kestävää matkailua ja on valitettavan harvinaista nykyisessä kansallispuistoverkostossamme tällä hetkellä.

Keskustan lappilainen kansanedustaja Katri Kulmuni muistutti Sallan kunnan aikanaan tavoitelleen laskettelukeskuksen laajentamista alueella.

– Mutta koska se mahdollisuus ei sitten onnistunut, niin tieksi valikoitui tämä. Kansallispuisto on nyt aika nopeallakin aikataululla saatu aikaiseksi, ja siihen varmasti on auttanut se, että se lähti nimenomaan paikallisten toiveista, ja olemme tietenkin siitä kiitollisia.

Kulmuni piti hyvänä, että metsästys on mahdollistettu Sallan riistanhoitoyhdistyksen esitysten mukaan.

– Ei suinkaan ole tarkoitus, että entisillä valtion mailla kuka tahansa suomalainen saa metsästää vapaasti, miten tahansa, vaan nimenomaan se paikallisten oikeus käyttää omaa kotiseutuaan metsästämiseen on keskeistä, ja se on tässä lakiesityksessä turvattu, joten paikallisuuden kunnioittaminen on tietenkin tärkeää meille, Kulmuni korosti.

Kulmunin mielestä julkiset kulkuyhteydet alueelle voisivat kuitenkin olla vieläkin paremmat.

– Tämä varmastikin turvaa ainakin sen Kemijärven yöjunayhteyden, mutta kyllähän me mielellämme haluaisimme sähköistyksen myös Sallaan asti. Sitä ennen tietenkin toivomme, että myös linja-autoyhteydet toimisivat sinne hyvin, Kulmuni totesi.

Lue myös

Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – "Saattaa vielä olla aikaa harkita"

Tekoälyä pyörittävät suuret datakeskukset kuluttavat valtavia määriä energiaa, mutta tuoreen tutkimuksen mukaan niillä...
3.4.2026 21:40

"Pompannappi" kääntää yhä suupielet hymyyn – sympaattinen pikkuauto toi Italian "dolce vitaa" suomalaisille sorateille

Keväällä 1955 Geneven autonäyttelyssä esiteltiin pieni, pyöreä ja suorastaan hymyilevä takamoottorinen auto, josta...
3.4.2026 21:33

"Elämme ihan pimeitä aikoja," sanoo piispa Kaisamari Hintikka

Hintikan mielestä on vastuutonta, että osa poliitikoista vääntää Päivi Räsäsen tuomiosta tulkintoja, jotka eivät pidä paikkaansa.
3.4.2026 8:57

Aihetunnisteet

Eduskunta Juha Sipilä kansallispuistot Katri Kulmuni krista mikkonen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta
Uutiset | 2.4.2026 8:50
Tuntuuko, että joku kurkkii puhelimesi näyttöä? Et ole väärässä
Uutiset | 2.4.2026 21:29
Häämöttävän kriisin syvyys valkeni Euroopassa: ”Pahempaa kuin osaamme kuvitella”
Uutiset | 1.4.2026 22:11
Kiina syyttää Yhdysvaltoja ja Israelia Hormuzinsalmen liikenteen keskeytymisestä
Uutiset | 2.4.2026 12:22
Lähteet Timesille: Euroopan varauduttava USA:n ja Venäjän diiliin
Uutiset | 1.4.2026 22:28
Aira Samulin ja Fredi löivät viisaat päät yhteen – seurauksena pahennusta vuoden 1976 euroviisuissa
Uutiset | 2.4.2026 22:30
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
Moskovassa osa on siirtynyt paperikarttoihin ja käteiseen verkkorajoitusten takia – tutkijan mukaan hallinto pelkää vallanvaihtoyritystä
Uutiset | 31.3.2026 13:49
Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta
Uutiset | 2.4.2026 8:50
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02

Uusimmat

Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”
Uutiset | 3.4.2026 21:40
”Pompannappi” kääntää yhä suupielet hymyyn – sympaattinen pikkuauto toi Italian ”dolce vitaa” suomalaisille sorateille
Uutiset | 3.4.2026 21:33
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 3.4.2026 8:57
Aira Samulin ja Fredi löivät viisaat päät yhteen – seurauksena pahennusta vuoden 1976 euroviisuissa
Uutiset | 2.4.2026 22:30
Synkkä varoitus: ”Näyttää Putinin unelmasuunnitelmalta”
Uutiset | 2.4.2026 21:50
Proteiinitrendi näkyy pääsiäispöydässä – ”Perussuikaleiden sijaan hieman parempaa leikkuuta”
Uutiset | 2.4.2026 21:35
Tuntuuko, että joku kurkkii puhelimesi näyttöä? Et ole väärässä
Uutiset | 2.4.2026 21:29
Kritiikki droonitapauksista pitää kohdistaa ministeritasolle, sanoo Matti Vanhanen
Uutiset | 2.4.2026 18:46
Purkaus Nato-maasta: Emme tiedä, mitä Trump haluaa meistä
Uutiset | 2.4.2026 18:45
Kevään ensimmäinen mökkireissu vaatii malttia – huolehdi paloturvallisuudesta ja tarkista rakenteet talven jäljiltä
Uutiset | 2.4.2026 18:44
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 3.4.2026 8:57
Toimittajalta | Droonisotku tuo muistoja Kekkosen Suomesta – tiedottamisesta jää enemmän kysymyksiä kuin vastauksia
Uutiset | 1.4.2026 14:01
Bensatankilta kajahti tiukka vaatimus hallitukselle – ”Tämä alkaa mennä ihan hulluksi”
Uutiset | 29.3.2026 9:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”
Uutiset | 3.4.2026 21:40
”Pompannappi” kääntää yhä suupielet hymyyn – sympaattinen pikkuauto toi Italian ”dolce vitaa” suomalaisille sorateille
Uutiset | 3.4.2026 21:33
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 3.4.2026 8:57
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Median tiedottamisen avoimuus on kaksiteräinen miekka
Mielipide | 2.4.2026 12:16
Lukijalta: Suomestako EU:n suurkaivosalue?
Mielipide | 2.4.2026 12:04
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24
Lukijalta: Nyt loppuu se nuorten kotona makuuttaminen – Olgan malli ja tähdet käyttöön!
Mielipide | 30.3.2026 10:59
Lukijalta: Lapin yksityistiet murenevat, kun miljardit uppoavat Turun junaan
Mielipide | 26.3.2026 12:12
Lukijalta: Ilman joustavaa suurkulutusta tuulivoima syö oman kannattavuutensa
Mielipide | 27.3.2026 14:43
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste