Saksan liittokansleri haluaa tasaveroisempaa kauppaa Kiinan kanssa
Kiinaan vierailulle keskiviikkona saapunut Saksan liittokansleri Friedrich Merz tähdensi, että vaikka Kiinan ja Saksan välistä yhteistyötä on tarpeen syventää, on maiden suhteissa myös kehitettävää ja etenkin kauppavaihto olisi saatava tasavertaisemmaksi.
Saksan alijäämä kaupassa Kiinan kanssa oli viime vuonna ennätykselliset 89 miljardia euroa. Kiina ohitti viime vuonna Yhdysvallat Saksan tärkeimpänä kauppakumppanina.
Kiinan pääministeri Li Qiang puolestaan muistutti tervetuliaissanoissaan yksipuolisuuden ja protektionismin vaaroista, mikä oli tulkittavissa verhotuksi viestiksi Yhdysvalloille.
– Tällaisten asioiden kohdalla Kiinan ja Saksan, jotka ovat kaksi maailman talousmahtia, tulisi yhdessä turvata monenkeskinen ja vapaa kauppa, Li painotti.
Merzin mukana Kiinaan matkusti laaja kauppavaltuuskunta, johon kuului muun muassa saksalaisten autojättien Volkswagenin, BMW:n ja Mercedesin edustajia.