Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Eduskunta

”Se teko on nolla, mitä te olette pystyneet tekemään” – keskusta höyhensi perussuomalaisia tyhjistä turvelupauksista

4.3.2026 19:08
Lue lisää 
Politiikka
Poliisia on jatkuvasti patistettu etsimään säästöjä, kehittämään, tehostamaan ja parantamaan osaamista ja suunnittelua, Suomen Poliisijärjestöjen Liitosta todetaan. (Kuva: Lehtikuva / Roni Rekomaa)

Säästötoimet heikentävät poliisin palveluja, poliisijärjestö varoittaa – "Rikokset eivät edelleenkään tapahdu vain virka-aikaan"

Pauliina Pohjala 2.9.2024 11:24, muokattu 2.9.2024 11:28
a– a+
Politiikka

Pääministeri Petteri Orpon (kok.) hallitus on osoittanut rahoitusta poliisien määrän lisäämiseen, mutta muiden kulujen kasvua ei ole kompensoitu riittävästi, Suomen Poliisijärjestöjen Liitosta SPJL:stä kritisoidaan.

– Kiinteistä kuluista ei voida säästää ja laitosten on pysyttävä budjetissaan, joten määräaikaisia virkoja ei jatketa, mikä johtaa vakituisen henkilöstön työkuorman lisääntymiseen. Säästöjä haetaan myös karsimalla ilta-, yö-, viikonloppu- ja ylitöitä, vaikka rikokset eivät edelleenkään tapahdu vain virka-aikaan, SPJL:n puheenjohtaja Jonne Rinne sanoo tiedotteessa.

Liiton mukaan leikkaukset tulevat siis näkymään poliisin palveluissa, eivätkä ne kohdistu vain näkyvään partiointiin ja liikenteenvalvontaan. Myös rikostutkinnan viikonlopputyöskentely on tarkan syynin alla. 

Vanha sanonta “menetetty aika, kadotettu totuus” konkretisoituu, Rinne kuvaa.

– Rikostutkinta on huomattavasti tehokkaampaa, kun poliisipartioiden verekseltään kiinniottamia päästään kuulemaan mahdollisimman nopeasti ja esitutkintatoimet saadaan tehokkaasti käyntiin. Rikostutkinnasta tulee huomattavasti haastavampaa, jos se päästään aloittamaan vasta seuraavana arkipäivänä tyhjältä pöydältä ja ns. pimeänä juttuna. Poliisihallinnon resursointi on kokonaisuus ja sen riittämättömyys ketjuuntuu. 

Rinne kertoo, että erityisesti vasta valmistuneet poliisit ovat ottaneet yhteyttä liittoon, sillä he kokevat tulleensa petetyiksi, kun poliisin rahoitusta ei lupauksista huolimatta ole saatu riittävälle tasolle. 

– Poliisi kilpailee pientyvien ikäluokkien keskellä parhaista vertaistensa joukosta. Ammatin houkuttavuuden ja parhaan aineksen riviin saamiseksi on ensiarvoisen tärkeää, että työllistyminen poliisiin tapahtuu valmistumisen jälkeen parhaalla mahdollisella tavalla. 

Rinne muistuttaa, että muiden kuin poliisitaustaisten virkamiesten vähentäminen ei ratkaise ongelmaa. 

– Joku sen työn joutuu tekemään joka tapauksessa. Poliisi on kokonaisuus, jossa leikkaus yhdestä paikasta heijastuu väistämättä ihmisille tarjottaviin palveluihin. Tämä on väistämätöntä. 

Poliisia on jatkuvasti patistettu etsimään säästöjä, kehittämään, tehostamaan ja parantamaan osaamista ja suunnittelua, Suomen Poliisijärjestöjen Liitosta todetaan. Säästöjen löytämiseksi teetetty ulkopuolinen asiantuntijaselvityskään ei löytänyt hallinnosta ’molokin kitaa’, johon poliisi vuosi vuodelta hukkaa rahoituksensa, liitto huomauttaa.

– Poliisissa on tehty useita organisaatiouudistuksia, mutta aliresursointi on jatkunut jo vuosia, joten tyhjästä on paha nyhjästä. Muutokset turvallisuusympäristössämme ovat olleet nopeita ja mm. hybridivaikuttaminen kohdistuu erityisesti sisäiseen turvallisuuteen. Tässä tilanteessa Suojelupoliisin riittämätön resursointi ja mahdolliset henkilöstövähennykset ovat absurdi ajatus.

SPJL toteaa, että poliisi ei ole itselleen rahaa pyytämässä, vaan kyetäkseen tuottamaan kohtuulliset sisäisen turvallisuuden ja oikeudenhoidon palvelut ympäri vuorokauden.

– Tämän vuoksi koko sisäisen turvallisuuden ketjuna hätäkeskusta poliisiin, suojelupoliisiin ja oikeushallintoon on oltava kunnossa. Tämä vastuu kuuluu niille, jotka budjetista päättävät. Nyt on oltava rohkeutta tehdä oikeita ja hyviä päätöksiä, liitosta linjataan.

Lue myös

Keskusta ei ole vielä kertonut kantaansa ydinaserajoitusten purkamiseen

Keskusta ei ole vielä kertonut kantaansa hallituksen esittämään ydinaserajoitusten purkamiseen. – Keskustan kansanedustajat tulevat...
5.3.2026 21:04

Ajatollahilta hyytävä tv-viesti: "Trumpin veri vuodatettava"

Iranin valtion televisio on välittänyt ajatollahilta viestin, jossa vaaditaan israelilaisten ja presidentti Donald...
5.3.2026 21:03

SDP vastustaa hallituksen esitystä ydinaserajoitusten purkamisesta, sanoo puheenjohtaja Antti Lindtman

SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman sanoo puolueensa vastustavan hallituksen esitystä ydinaserajoitusten purkamisesta. Lindtmanin mukaan...
5.3.2026 20:08

Aihetunnisteet

budjetti Hallitus Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Suoraa puhetta Iran-taustaisesta moskeijasta: ”Pitää kieltää välittömästi”
Uutiset | 4.3.2026 12:17
CNN: USA:lla riskialtis suunnitelma Iranin joukkojen sitomiseksi
Uutiset | 4.3.2026 10:34
Rahtialus sai osuman Hormuzinsalmessa
Uutiset | 4.3.2026 14:58
Trumpin liittolaiselta raju paljastus: Seuraava kohde jo valittu
Uutiset | 3.3.2026 22:05
Katkera tilitys Trumpin tempoilusta – ”Marco Rubio juoksi ulos huoneesta”
Uutiset | 3.3.2026 21:03
Ankara vaatimus: Britannian iskettävä Iraniin
Uutiset | 4.3.2026 22:06
Merijää värjäytyy nyt punaiseksi – tästä se johtuu
Uutiset | 4.3.2026 21:05
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Tutkimus vertaili kasvis- ja lihansyöjien syöpäriskiä – tulokset vaihtelivat syöpätyypin mukaan
Uutiset | 28.2.2026 21:52
Tutkimus: Uusi lääke auttoi potilaita laihtumaan jopa kahdeksan prosenttia kehonpainostaan
Uutiset | 26.2.2026 21:21
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Uusi tekniikka ennustaa, milloin Alzheimer-oireet alkavat
Uutiset | 28.2.2026 21:25
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09

Uusimmat

Keskusta ei ole vielä kertonut kantaansa ydinaserajoitusten purkamiseen
Uutiset | 5.3.2026 21:04
Ajatollahilta hyytävä tv-viesti: ”Trumpin veri vuodatettava”
Uutiset | 5.3.2026 21:03
SDP vastustaa hallituksen esitystä ydinaserajoitusten purkamisesta, sanoo puheenjohtaja Antti Lindtman
Uutiset | 5.3.2026 20:08
Keskusta tiukkasi Purralta bensan hinnan noususta – ”Ei ole minkäänlaista vaikutusmahdollisuutta”
Uutiset | 5.3.2026 18:49
Stubb ei ole puhunut Trumpin kanssa Iranin tilanteesta – ”Pick your battles”
Uutiset | 5.3.2026 18:31
Puolustusministeri Häkkänen: Hallitus esittää lakimuutosta, joka sallisi ydinräjähteiden tuomisen Suomen alueelle
Uutiset | 5.3.2026 18:17
Pohjois-Suomeen vain yhden vessan lähijunia? Keskustan Polvinen ja Riipi varoittavat junayhteyksien katkeamisesta
Uutiset | 5.3.2026 18:08
Orpo puolustaa yhteisöveroalea – ”Ei ole tehoton”
Uutiset | 5.3.2026 17:08
Vasemmistoliitto ei hyväksy ydinaserajoitteiden purkamista – ”Tämä on erittäin vakava ja erittäin iso kysymys”
Uutiset | 5.3.2026 16:27
”Mitään vaarallisempaa ei voi kuvitella” – Kansanedustajalta täyslaidallinen hallituksen ydinasesuunnitelmille
Uutiset | 5.3.2026 16:15
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01
”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11
”Voiko tämä olla tottakaan?” – Keskusta antoi Orpolle kaksi vaihtoehtoa työttömyyskatastrofissa
Uutiset | 24.2.2026 19:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta ei ole vielä kertonut kantaansa ydinaserajoitusten purkamiseen
Uutiset | 5.3.2026 21:04
Ajatollahilta hyytävä tv-viesti: ”Trumpin veri vuodatettava”
Uutiset | 5.3.2026 21:03
SDP vastustaa hallituksen esitystä ydinaserajoitusten purkamisesta, sanoo puheenjohtaja Antti Lindtman
Uutiset | 5.3.2026 20:08
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kanta-Hämeen työllisyystilanne tarvitsee ripeitä toimia
Mielipide | 5.3.2026 14:17
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Maailman myllerryksessä arki kantaa
Mielipide | 3.3.2026 10:44
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Keskustassa pitäisi nyt noudattaa Matti Vanhasen neuvoa
Mielipide | 26.2.2026 12:42
Lukijalta: Julkinen talous on sopeutettava – mutta hyvinvoinnin tuo vain talouskasvu
Mielipide | 2.3.2026 13:53
Lukijalta: Kutsumusammatti hukutetaan byrokratiaan?
Mielipide | 27.2.2026 10:13

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste