Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Saksa

Saksa iskee takaisin – Kova päätös Berliinissä

11.2.2026 22:18
Lue lisää 
Politiikka
Eurooppa- ja omistajaohjausministeri Anders Adlercreuzin mielestä suojelupoliisi on nostanut perustelluista syistä esille väestönvaihtoteorian taustat. (Kuva: Lehtikuva / Eeva-Maria Brotherus)

RKP:n Anders Adlercreutz varoitti väestönvaihtoteoriasta alle viikkoa ennen hallituskriisin puhkeamista – "Se tuntui tärkeältä"

STT- Mikko Gustafsson 8.7.2023 11:26, muokattu 8.7.2023 11:26
a– a+
Politiikka

Noin viikkoa ennen hallituskriisin puhkeamista eurooppa- ja omistajaohjausministeri Anders Adlercreutz RKP:stä julkaisi Twitterissä huolestuneen oloisen viestin.

– Suomeen on aikojen saatossa muutettu ja täältä on muutettu pois. Väestönvaihtoteoria on Suponkin mielestä vaarallinen, salaliittoteoreettinen viitekehys, Adlercreutz kirjoitti.

Hän jakoi kirjoituksensa yhteydessä kaksi vuotta vanhan Helsingin Sanomien jutun. Siinä suojelupoliisin kerrottiin huolestuneen äärioikeistolaisia terroristeja innoittaneesta salaliittoteoriasta, jonka mukaan valkoinen väestö korvattaisiin ei-valkoisella.

Adlercreutzin kirjoitus keräsi runsaat tuhat tykkäystä, mutta laajaan julkisuuteen se ei noussut. Viime viikon maanantaina, neljä päivää viestinsä kirjoittamisen jälkeen, hän kuvaili syitä viestilleen nyt julkaistavassa STT:n haastattelussa.

Adlercreutz sanoo, että supo on tärkeä turvallisuussektorin toimija, joka on nostanut perustelluista syistä esille väestönvaihtoteorian taustat.

Hänen mielestään sellaisia puheita ei kannattaisi lähteä viljelemään kevyesti, minkä takia hän kirjoitti asiasta tviitissään.

– Se tuntui tärkeältä siinä tilanteessa. Minusta tuntuu, että silloin tällöin on hyvä asettaa maahanmuuttokeskustelu tiettyyn perspektiiviin, hän sanoo.

Adlercreutz ei ole halunnut täsmentää, kenelle hänen viestinsä oli suunnattu ja miksi. Selvennykseksi voi katsoa sen, mitä tapahtui vain kaksi päivää haastattelun jälkeen.

Adlercreutzin eduskuntaryhmästä kukaan ei äänestänyt perussuomalaisen elinkeinoministerin Vilhelm Junnilan luottamuksen puolesta, kun eduskunta arvioi hänen kelpoisuuttaan ministeriksi.

Junnila sai niukasti eduskunnan luottamuksen, mutta ilmoitti erostaan kaksi päivää sen jälkeen, kun kohu oli laajentunut Adolf Hitler -viittauksista hänen aiempiin puheisiinsa ilmastoaborteista.

Samaan hengenvetoon laajaa julkisuutta alkoivat saada sisäministeri Mari Rantasen (ps.) ja muiden perussuomalaisten ministerien aiemmat kirjoitukset ja puheet väestönvaihdosta.

Hallituskriisi oli vasta tulevaisuutta, kun tuore eurooppaministeri Adlercreutz puhui diplomaattiauton takaosassa Twitter-viestistään, uuden hallituksen tavoitteista ja Eurooppa-politiikasta.

Eurooppaministerien kokous Luxemburgissa oli jatkunut odotettua pidempään ja siksi Adlercreutz kertoi näkemyksistään matkalla lentokentälle.

Ohjenuorat tuoreille ministereille löytyvät hallitusohjelmasta. Sitä voi pitää Eurooppa-myönteisenä, vaikka perussuomalaisten omasta ohjelmalinjauksesta löytyy yhä kirjaus EU-erosta puolueen pitkän aikavälin strategisena tavoitteena.

Hallitusohjelman mukaan Euroopan unioni on Suomen tärkein poliittinen ja taloudellinen viitekehys ja arvoyhteisö. Adlercreutz sanoo, että ohjelmaan on syytä olla tyytyväinen.

Suomen linja asiassa ei juuri muutu, hän kertoo.

– Siinä on ehkä aiempaa suurempaa painotusta jokaisen maan omaan taloudelliseen vastuuseen ja Suomen osalta ennakkovaikuttamiseen. Puhutaan myös Suomen edusta, mutta en mitenkään ajattele, että se on mitenkään ristiriidassa meidän perinteisen Eurooppa-politiikkamme kanssa.

Adlercreutz kertoo saaneensa ensimmäisissä EU-kokouksissaan hyvää palautetta Suomen linjasta.

– Tytti Tuppurainen (sd.) teki todella hyvää työtä, ja moni on tullut kiittelemään hänen toiminnastaan. Ja toivon, että käsitys on sama tämänkin hallituskauden jälkeen.

Muuhun eurooppalaiseen keskusteluun verrattuna hallitusohjelman omaleimaisin EU-kirjaus on kohta, jonka mukaan hallitus aikoo ajaa unionin jäsenmaille velkajärjestelymekanismia. Se on kytketty Euroopan komission ehdotukseen, että maiden velkaantumista pitäisi tarkastella nykyistä yksilöidymmin.

Hallitusohjelman mukaan Suomi on avoin jäsenmaita koskevan joustavuuden lisäämiselle EU:n alijäämä- ja velkakriteereissä räätälöidysti, jos samalla edistetään uskottavasti markkinakuria ja talouden velkakestävyyttä sekä mahdollistetaan valtioiden velkajärjestely.

Taloussääntöjen yhä yksilöllisempi ja maakohtaisempi arviointi näyttää unionin sisällä mahdolliselta kompromissilta, jonka avulla vakavasti velkaantuneita maita haluttaisiin hilata kohti EU:n taloussääntöjen mukaisia velkatasoja.

Ajatus velkajärjestelystä puolestaan on hallituksen lisäys sen päälle.

Adlercreutzin mukaan kirjaus on ennen kaikkea viesti, että jokaisen maan on tasapainotettava omin toimin julkista talouttaan ja vastattava omista veloistaan.

– En itse tulkitse sitä niin, että tässä oltaisiin luomassa jotain uutta prosessia sen ympärille.

Velkajärjestely kuulostaa kuitenkin prosessilta.

– No sehän viittaa siihen. Mutta itse nyt ajattelen, että siellä enemmänkin viesti on, että mailla on itse vastuu veloistaan ja julkisesta taloudestaan, hän sanoo.

Hallitusohjelman kirjaus sisältää myös ajatuksen, että EU-maiden nykyistä maakohtaisempaan tarkasteluun velkasäännöissä ei oltaisi suostumassa ilman velkajärjestelyn uskottavaa edistämistä. Onko se kuollut kirjain?

– En nyt sano, että se on kuollut kirjain. Lähinnä kyse on siitä, miten konkreettiselle tasolle sen vie, Adlercreutz sanoo.

Hän katsoo joustojen olevan järkeviä, kunhan eri mailla vain on uskottava polku siitä eteenpäin. Kaikki hallituspuolueet ovat hänen mukaansa yhtä mieltä siitä, että yksittäisen maan vastuuta korostetaan ja erilaisia taloudellisia yhteisvastuita ei lisätä.

Hallituksen ensimmäisten viikkojen perusteella on selvää, että perussuomalaisten ja RKP:n yhteiselosta on tulossa vaikeaa.

Sosiaalisessa mediassa RKP saa toistuvasti kritiikkiä siitä, että puolue on suostunut samaan hallitukseen perussuomalaisten kanssa.

– Ennen hallitusneuvotteluja ei varmaan ollut kenellekään epäselvää, mikä oli se RKP:n ensimmäinen hallituskoalitioajatus. Se ei kuitenkaan siinä tilanteessa osoittautunut mahdolliseksi, Adlercreutz sanoo.

RKP halusi haastavan tilanteen takia reunaehdot ihmisoikeuksien, kansainvälisten sopimusten ja EU-politiikan kunnioittamiselle sekä pitkäaikaisen ja kunnianhimoisen ilmastopolitiikan toteuttamiselle hallituksessa, Adlercreutz kertoo.

– Koen, että saavutimme varsin hyvin asetetut tavoitteet. Sittenhän on selvä, että joiltain osin hallitusohjelma on kohtalaisen kaukana RKP:n linjasta. Ja on varmaan rehellistä myöntää, että työperäinen ja humanitaarinen maahanmuutto on ehkä se, jossa etäisyyttä on jonkun verran.

Lue myös

Saksa iskee takaisin – Kova päätös Berliinissä

Saksa on pitkään ollut varovainen hyökkäävän kybertoiminnan suhteen, mutta nyt maa on valmis...
11.2.2026 22:18

Laivalle ei lähdetä pihistelemään – tässä ovat suosituimmat tuliaiset

Matkustajien ostokset Tallink Silja Linen laivoilla painottuivat viime vuonna tunnettuihin brändeihin, pohjoismaiseen designiin...
11.2.2026 21:56

Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä

Keväällä 1976 Geneven autonäyttelyssä esiteltiin auto, joka sai useimmat muut automallit näyttämään heppoisilta...
11.2.2026 21:09

Aihetunnisteet

Anders Adlercreutz Kotimaa Politiikka Väestönvaihtotoria

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Kela: Toimeentulotuen tiukennukset osuvat kovimmin 49 000 tulottoman joukkoon
Uutiset | 10.2.2026 13:00
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tutkimus: Tämä vie huipputehokkaan laihdutuslääkkeen hyödyt
Uutiset | 9.2.2026 21:31
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22
Ruotsin prinsessa myöntää: Tapasi Epsteinin kahdesti
Uutiset | 10.2.2026 11:39
Viron tiedustelu: Nämä ovat Venäjän tärkeimmät tavoitteet Euroopassa
Uutiset | 10.2.2026 22:51
Tämä tilanne vessassa on aina syy lähteä lääkäriin
Uutiset | 9.2.2026 21:51
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Kela: Toimeentulotuen tiukennukset osuvat kovimmin 49 000 tulottoman joukkoon
Uutiset | 10.2.2026 13:00
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34

Uusimmat

Saksa iskee takaisin – Kova päätös Berliinissä
Uutiset | 11.2.2026 22:18
Laivalle ei lähdetä pihistelemään – tässä ovat suosituimmat tuliaiset
Uutiset | 11.2.2026 21:56
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Tutkimus: Äänestäjät hämmentyivät tuplavaaleissa – näin keskustalaiset jakoivat äänensä
Uutiset | 11.2.2026 19:17
Ajokeli jatkuu huonona eteläisessä Suomessa lumisateiden ja jäätävän tihkun takia
Uutiset | 11.2.2026 18:07
Nato aloitti Arctic Sentry -operaation, joka lisää sotilasliiton läsnäoloa arktisella alueella
Uutiset | 11.2.2026 17:30
FT: Ukraina aikoo järjestää presidentinvaalit ja kansanäänestyksen rauhansopimuksesta
Uutiset | 11.2.2026 17:02
Liian vähän, liian myöhään – Ikosen sote-korjaussarja ei vakuuttanut oppositiota
Uutiset | 11.2.2026 17:00
”Populismia” – Keskustan Mehtälä lyö faktat pöytään turpeesta
Uutiset | 11.2.2026 16:45
Askon ja Sotkan taustayhtiö ei pysty maksamaan työntekijöidensä palkkoja – haetaan palkkaturvan kautta
Uutiset | 11.2.2026 15:44
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Espoon kaupungin verran työttömiä – Keskusta ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen ja syyttävät hallitusta toimettomuudesta
Uutiset | 10.2.2026 15:25
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22
Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Saksa iskee takaisin – Kova päätös Berliinissä
Uutiset | 11.2.2026 22:18
Laivalle ei lähdetä pihistelemään – tässä ovat suosituimmat tuliaiset
Uutiset | 11.2.2026 21:56
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Eläkeläiset ovat jo osallistuneet talkoisiin
Mielipide | 11.2.2026 10:45
Lukijalta: Kurjuutta lisää
Mielipide | 11.2.2026 10:41
Lukijalta: Sukupolvien välinen sopimus horjuu
Mielipide | 10.2.2026 9:55
Lukijalta: Suomi muuttui tasavallasta ylikansalliseksi rahavallaksi
Mielipide | 9.2.2026 15:36
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Mistä sinä olet valmis luopumaan?
Mielipide | 6.2.2026 13:57
Lukijalta: Nyt se puhelin pois – aikuiset
Mielipide | 5.2.2026 11:08

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustan Kalmari: Helsingin kaupunginvaltuuston ei tule puolittaa kotimaisten kotieläintuotteiden käyttöä
Uutiset | 5.2.2026 9:30
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste