Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Eduskunta

”Se teko on nolla, mitä te olette pystyneet tekemään” – keskusta höyhensi perussuomalaisia tyhjistä turvelupauksista

4.3.2026 19:08
Lue lisää 
Ranska
Mielenosoitukset Ranskassa ovat jatkuneet. Kuva Lyonista torstailta. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Kuningas Charlesin valtiovierailu Ranskaan siirtyy mielenosoitusten vuoksi – lähteekin Saksaan

STT ja Suomenmaa 24.3.2023 19:55, muokattu 24.3.2023 19:55
a– a+
Ranska

Ihmisoikeusjärjestö ja Ranskan lehdistö syyttivät perjantaina Ranskan poliisia tarpeettoman kovista otteista ja summittaisista pidätyksistä mielenosoituksissa, joissa protestoijat vastustivat Ranskan presidentin Emmanuel Macronin väkisin läpi ajamaa eläkelakia.

Torstain protesteissa otettiin kiinni yhteensä 457 ihmistä, ja 441 poliisia ja muuta turvallisuusjoukkojen jäsentä loukkaantui, kertoi maan sisäministeri Gerald Darmanin.

Kiinniotettujen joukossa oli kuitenkin ranskalaislehtien mukaan ihmisiä, joilla ei ollut mitään tekemistä protestien kanssa. Liberation-lehden mukaan poliisi otti muun muassa kiinni kaksi luokkaretkellä ollutta 15-vuotiasta, jotka yrittivät löytää majapaikkaansa.

Kaksikko vietti yön putkassa, ja pääsi vapaaksi vasta kun Itävallan suurlähetystö puuttui asiaan. France Inter -radiokanavan mukaan putkaan päätyi yöksi myös lenkkeilijä, joka oli otettu umpimähkäisesti kiinni.

French Human Rights League -ihmisoikeusjärjestön mukaan viranomaiset ”polkevat kansalaisten oikeuksia suhteettomalla ja vaarallisella voimankäytöllään”.

Torstai oli toistaiseksi Ranskan mielenosoitusten vilkkain ja myös väkivaltaisin päivä.

Kaduille lähti eri puolilla maata yli miljoona ihmistä, joista lähes 120 000 Pariisissa. Poliisi ja mielenosoittajat ottivat yhteen monin paikoin. Turvallisuusjoukot käyttivät kyynelkaasua ja pamppuja hajottaakseen mielenosoitukset.

Sisäministeri Darmaninin mukaan Pariisin kaduilla sytytettiin torstaina yli 900 tulipaloa. Poliisi oli varoittanut etukäteen, että anarkistiryhmät voivat soluttautua rauhanomaisten mielenosoittajien sekaan. Huppuihin ja maskeihin sonnustautuneiden nuorten miesten nähtiin rikkovan ikkunoita ja sytyttävän jätekasoja tuleen.

Darmaninin mielestä eläkelakia ei pidä vetää pois mielenosoituksista huolimatta.

– Mielestäni meidän ei pidä perua tätä lakia väkivaltaisuuksien takia. Jos teemme niin, se tarkoittaa, ettei meillä ole valtiota. Hyväksymme demokraattisen, sosiaalisen debatin, mutta emme väkivaltaista debattia.

Perjantaina kerrottiin niin ikään, että Britannian kuningas Charlesin valtiovierailu Ranskaan siirtyy myöhempään ajankohtaan Ranskassa jatkuneiden mielenosoitusten takia.

– Ranskan ja Britannian hallitukset päättivät asiasta presidentin ja kuninkaan puhuttua puhelimessa tänä aamuna, Ranskan presidentin kanslia lausui.

Valtiovierailu aiotaan Ranskan presidentin Emmanuel Macronin mukaan järjestää alkukesästä. Buckinghamin palatsin mukaan Charles ja hänen puolisonsa Camilla odottavat tilaisuutta matkustaa Ranskaan heti kun sopiva ajankohta löytyy.

Britannian hallituksen mukaan vierailua siirrettiin yhteisymmärryksessä Macronin pyynnöstä. Protestien oli ennakoitukin saattavan vaikuttaa kuninkaan vierailun aikatauluihin.

Charlesin ja Camillan oli määrä mennä Ranskaan sunnuntaina kolmipäiväiselle valtiovierailulle. He olisivat menneet aluksi Pariisiin, jossa on nähty suurimmat mielenosoitukset.

Ranskasta Charlesin oli tarkoitus jatkaa vierailulle Saksaan. Nyt hän matkustaa suoraan Saksaan keskiviikkona.

Lue myös

Keskusta ei ole vielä kertonut kantaansa ydinaserajoitusten purkamiseen

Keskusta ei ole vielä kertonut kantaansa hallituksen esittämään ydinaserajoitusten purkamiseen. – Keskustan kansanedustajat tulevat...
5.3.2026 21:04

Ajatollahilta hyytävä tv-viesti: "Trumpin veri vuodatettava"

Iranin valtion televisio on välittänyt ajatollahilta viestin, jossa vaaditaan israelilaisten ja presidentti Donald...
5.3.2026 21:03

SDP vastustaa hallituksen esitystä ydinaserajoitusten purkamisesta, sanoo puheenjohtaja Antti Lindtman

SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman sanoo puolueensa vastustavan hallituksen esitystä ydinaserajoitusten purkamisesta. Lindtmanin mukaan...
5.3.2026 20:08

Aihetunnisteet

Ranska Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Suoraa puhetta Iran-taustaisesta moskeijasta: ”Pitää kieltää välittömästi”
Uutiset | 4.3.2026 12:17
CNN: USA:lla riskialtis suunnitelma Iranin joukkojen sitomiseksi
Uutiset | 4.3.2026 10:34
Rahtialus sai osuman Hormuzinsalmessa
Uutiset | 4.3.2026 14:58
Trumpin liittolaiselta raju paljastus: Seuraava kohde jo valittu
Uutiset | 3.3.2026 22:05
Katkera tilitys Trumpin tempoilusta – ”Marco Rubio juoksi ulos huoneesta”
Uutiset | 3.3.2026 21:03
Ankara vaatimus: Britannian iskettävä Iraniin
Uutiset | 4.3.2026 22:06
Merijää värjäytyy nyt punaiseksi – tästä se johtuu
Uutiset | 4.3.2026 21:05
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Tutkimus vertaili kasvis- ja lihansyöjien syöpäriskiä – tulokset vaihtelivat syöpätyypin mukaan
Uutiset | 28.2.2026 21:52
Tutkimus: Uusi lääke auttoi potilaita laihtumaan jopa kahdeksan prosenttia kehonpainostaan
Uutiset | 26.2.2026 21:21
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Uusi tekniikka ennustaa, milloin Alzheimer-oireet alkavat
Uutiset | 28.2.2026 21:25
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09

Uusimmat

Keskusta ei ole vielä kertonut kantaansa ydinaserajoitusten purkamiseen
Uutiset | 5.3.2026 21:04
Ajatollahilta hyytävä tv-viesti: ”Trumpin veri vuodatettava”
Uutiset | 5.3.2026 21:03
SDP vastustaa hallituksen esitystä ydinaserajoitusten purkamisesta, sanoo puheenjohtaja Antti Lindtman
Uutiset | 5.3.2026 20:08
Keskusta tiukkasi Purralta bensan hinnan noususta – ”Ei ole minkäänlaista vaikutusmahdollisuutta”
Uutiset | 5.3.2026 18:49
Stubb ei ole puhunut Trumpin kanssa Iranin tilanteesta – ”Pick your battles”
Uutiset | 5.3.2026 18:31
Puolustusministeri Häkkänen: Hallitus esittää lakimuutosta, joka sallisi ydinräjähteiden tuomisen Suomen alueelle
Uutiset | 5.3.2026 18:17
Pohjois-Suomeen vain yhden vessan lähijunia? Keskustan Polvinen ja Riipi varoittavat junayhteyksien katkeamisesta
Uutiset | 5.3.2026 18:08
Orpo puolustaa yhteisöveroalea – ”Ei ole tehoton”
Uutiset | 5.3.2026 17:08
Vasemmistoliitto ei hyväksy ydinaserajoitteiden purkamista – ”Tämä on erittäin vakava ja erittäin iso kysymys”
Uutiset | 5.3.2026 16:27
”Mitään vaarallisempaa ei voi kuvitella” – Kansanedustajalta täyslaidallinen hallituksen ydinasesuunnitelmille
Uutiset | 5.3.2026 16:15
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01
”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11
”Voiko tämä olla tottakaan?” – Keskusta antoi Orpolle kaksi vaihtoehtoa työttömyyskatastrofissa
Uutiset | 24.2.2026 19:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta ei ole vielä kertonut kantaansa ydinaserajoitusten purkamiseen
Uutiset | 5.3.2026 21:04
Ajatollahilta hyytävä tv-viesti: ”Trumpin veri vuodatettava”
Uutiset | 5.3.2026 21:03
SDP vastustaa hallituksen esitystä ydinaserajoitusten purkamisesta, sanoo puheenjohtaja Antti Lindtman
Uutiset | 5.3.2026 20:08
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kanta-Hämeen työllisyystilanne tarvitsee ripeitä toimia
Mielipide | 5.3.2026 14:17
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Maailman myllerryksessä arki kantaa
Mielipide | 3.3.2026 10:44
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Keskustassa pitäisi nyt noudattaa Matti Vanhasen neuvoa
Mielipide | 26.2.2026 12:42
Lukijalta: Julkinen talous on sopeutettava – mutta hyvinvoinnin tuo vain talouskasvu
Mielipide | 2.3.2026 13:53
Lukijalta: Kutsumusammatti hukutetaan byrokratiaan?
Mielipide | 27.2.2026 10:13

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste