Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Mustikkasadosta on tulossa tavanomaista parempi, puolukan kukinta heikompi kuin viime vuonna

24.6.2026 12:00
Lue lisää 
Ulkomaat
Kansojen liigaan kuuluvan ottelun aikana torstaina Pariisin Stade de France -stadionia ja sen ympäristöä sekä Pariisin katuja ja joukkoliikennevälineitä valvomaan asetetaan 4 000 poliisia. (Kuva: Ian Langsdon / AFP / Lehtikuva)

Israel pelaa Pariisissa – poliisin eliittijoukko turvana, Mossad määrätty valmiuteen

Suomenmaa – STT / Ayla Albayrak 13.11.2024 13:17, muokattu 13.11.2024 14:06
a– a+
Ulkomaat

Pariisissa Ranskan ja Israelin jalkapallomaaotteluun valmistaudutaan mittavin turvatoimin, etteivät Amsterdamin viimeviikkoiset väkivaltaisuudet toistuisi.

Kansojen liigaan kuuluvan ottelun aikana torstaina Pariisin Stade de France -stadionia ja sen ympäristöä sekä Pariisin katuja ja joukkoliikennevälineitä valvomaan asetetaan 4 000 poliisia, kertovat AFP sekä ranskankielinen Euronews.

Viime viikolla lähemmäs kolmekymmentä ihmistä loukkaantui ja viisi joutui sairaalahoitoon, kun israelilaisten jalkapallofanien kimppuun hyökättiin Amsterdamissa israelilaisen Makkabi Tel Avivin ja hollantilaisen Ajaxin ottelun jälkeen.

– Me emme suvaitse minkäänlaista kuohuntaa tai järjestyshäiriöitä, Pariisin poliisipäällikkö Laurent Nunez sanoi ranskalaisella BFM-TV-kanavalla.

Nunezin mukaan neljän tuhannen poliisin lisäksi useat sadat turvahenkilöt sekä terrorisminvastaisiin toimiinkin käytetty Ranskan poliisin RAID-eliittijoukko on määrätty suojelemaan israelilaispelaajia.

Tavallisesti Pariisissa työskentelisi täyteen myydyn maaottelun aikaan noin 1 200–1 300 poliisia, hän lisäsi Le Monden mukaan.

Israelin viranomaiset ovat uuden hyökkäyksen pelossa kehottaneet israelilaisfaneja pysyttelemään loitolla stadionista turvatoimista huolimatta – sekä huolimatta siitä, että myös Ranskan presidentti Emmanuel Macron aikoo saapua paikalle.

Macronin kanslia on sanonut, että presidentti haluaa paitsi tukea Ranskan joukkuetta myös ”osoittaa solidaarisuutta antisemitismiä vastaan”.

Ranska, kuten myös Israel, Yhdysvallat sekä eri maiden johtajat Euroopassa tuomitsivat Amsterdamin väkivaltaisuudet antisemitistisiksi.

Tunteet ovat käyneet kuumina Israelin Gazan kaistalla sekä Libanonissa tekemien iskujen vuoksi, joissa on äärijärjestöjen taistelijoiden lisäksi kuollut YK:n mukaan ennennäkemättömän paljon siviilejä.

Amsterdamissa ja lähialueilla kaupungin viranomaisten julistama hätätila jatkuu vielä ainakin perjantaihin asti. Sen myötä kaikki mielenosoitukset on kielletty. Lisäksi AFP:n mukaan kaduilla on yhä tavallista enemmän poliiseja ja kasvojen peittäminen maskeilla on kielletty.

Yli 60 ihmistä otettiin kiinni yhteenottoihin liittyen. Guardianin mukaan syyttäjä on kertonut neljän ihmisen olevan yhä poliisin hallussa.

Hollannissa viranomaiset selvittelevät yhä, kuinka viime viikon väkivaltaisuudet puhkesivat.

Amsterdamin poliisipäällikkö Peter Holla on kertonut molempien osapuolten provosoineen väkivaltaisuuksia. Hollan mukaan ennen hyökkäystä israelilaiskannattajat olivat muun muassa hoilottaneet palestiinalaisten vastaisia lauluja ja repineet alas ja polttaneen Palestiinan lipun Amsterdamin keskusaukiolla. Lisäksi he olivat vandalisoineet taksia.

Amsterdamin kaupunginjohtajan Femke Halseman mukaan ”antisemitistiset iskujoukot” olivat paitsi hyökänneet israelilaisfanien kimppuun, myös someviesteillä yllyttäneet muitakin hyökkäämään juutalaisia vastaan.

Makkabi Tel Avivin kannattajien kimppuun käyneet olivat kierrelleet kaupunkia skoottereilla, mikä myös antoi vaikutelman väkivaltaisuuksien suunnitelmallisuudesta.

AFP:n mukaan Amsterdamin väkivaltaisuuksien jälkeen Israelin kansallinen turvallisuusneuvosto kehotti israelilais​​faneja ylipäätään välttämään ulkomailla urheilu- tai kulttuuritapahtumia, joissa on mukana israelilaisia.

Sen mukaan vastaavanlaisia hyökkäyksiä suunnittelevia tahoja on havaittu useissa Euroopan kaupungeissa, mukaan lukien Pariisissa.

Amsterdamin väkivaltaisuuksien jälkeen Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu on kertonut määränneensä tiedustelupalvelu Mossadin laatimaan suunnitelman vastaavanlaisten hyökkäysten estämiseksi ulkomailla.

Lue myös

Vesivoiman tuotannossa karu ennätys – sähköä syntyi vähemmän kuin koskaan ennen

Suomen vesivoimalaitokset tuottivat toukokuussa sähköä alle yhden terawattitunnin, mikä on historiallisen vähän. Energiateollisuus ry:n...
24.6.2026 22:03

Suomen uhanalaisimmat suot vaarassa: Lettojen tilanne on hälyttävä

Lettosoiden tila on huolestuttavan heikko, ilmenee Suomen ympäristökeskuksen (Syke) johdolla tehdystä viisivuotisesta maastokartoituksesta. Kartoitus...
24.6.2026 21:42

Ukkosten uhka aurinkosähkölle aliarvioidaan liian usein

Oikein toteutetulla ylijännitesuojauksella voidaan merkittävästi vähentää ukkosten aiheuttamien vahinkojen riskiä, Sähkö- ja teleurakoitsijat...
24.6.2026 21:30

Aihetunnisteet

Gaza Israel pariisi Urheilu

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Kohulaki läpi – Alko laajentaa aukioloaan
Uutiset | 23.6.2026 11:55
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Alkoholin kotiinkantolaki läpi äänin 98-77
Uutiset | 23.6.2026 11:29
Drooni-isku sulki Moskovan lentokentät
Uutiset | 22.6.2026 7:52
Käytätkö jatkojohtoja väärin? – Palonvaara
Uutiset | 23.6.2026 21:44
Kurvinen: Hallitus teki historiallisen törkytempun maanomistajille
Uutiset | 24.6.2026 10:57
Hallituksen sisäinen vääntö järjestötuista jatkuu – Rydman ei peräänny
Uutiset | 23.6.2026 12:07
Hormuzinsalmen liikenne vilkastumassa, kymmeniä aluksia pääsi läpi
Uutiset | 23.6.2026 11:27
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

Vesivoiman tuotannossa karu ennätys – sähköä syntyi vähemmän kuin koskaan ennen
Uutiset | 24.6.2026 22:03
Suomen uhanalaisimmat suot vaarassa: Lettojen tilanne on hälyttävä
Uutiset | 24.6.2026 21:42
Ukkosten uhka aurinkosähkölle aliarvioidaan liian usein
Uutiset | 24.6.2026 21:30
Kysely: Matkustamisesta luovutaan koiran takia
Uutiset | 24.6.2026 21:00
Kokoomus haluaa pois osan Rydmanin kriteereistä
Uutiset | 24.6.2026 16:55
EU:n palkka-avoimuusdirektiivin toimeenpano viivästyy jälleen
Uutiset | 24.6.2026 14:32
AFP: Kaksi kolmasosaa Euroopasta hikoilee yli 30 asteen lämpötiloissa
Uutiset | 24.6.2026 14:24
Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Keskustan Kettunen: Hallitus jatkaa työpaikkojen lahtaamista maakunnissa
Uutiset | 24.6.2026 12:54
Ranskassa on todettu ensimmäinen ebolatapaus nykyisen epidemian aikana
Uutiset | 24.6.2026 12:47
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vesivoiman tuotannossa karu ennätys – sähköä syntyi vähemmän kuin koskaan ennen
Uutiset | 24.6.2026 22:03
Suomen uhanalaisimmat suot vaarassa: Lettojen tilanne on hälyttävä
Uutiset | 24.6.2026 21:42
Ukkosten uhka aurinkosähkölle aliarvioidaan liian usein
Uutiset | 24.6.2026 21:30
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kokkaa kotimaista!
Mielipide | 23.6.2026 18:39
Lukijalta: Lähihoitajia ei voi korvata tekoälyllä hoidon tarpeen arvioinnissa
Mielipide | 23.6.2026 13:22
Lukijalta: Seisomme Laura Lakson takana – yhdistyksen etua vahingoittanut toiminta johti eroihin
Mielipide | 23.6.2026 13:18
Lukijalta: Suomalaisen perunan kunnianpalautus
Mielipide | 23.6.2026 13:15
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Seisomme Laura Lakson takana – yhdistyksen etua vahingoittanut toiminta johti eroihin
Mielipide | 23.6.2026 13:18
Lukijalta: Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa vakavia puutteita
Mielipide | 17.6.2026 10:57

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste