Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Pienydinvoimalat mahdollistava ydinenergialain kokonaisuudistus eduskuntaan

12.3.2026 15:08
Lue lisää 
Keskustan puoluevaltuusto
Keskustan puheenjohtajuutta kesäkuisessa Jyväskylän puoluekokouksessa tavoittelevat Tuomas Kettunen ja Antti Kaikkonen tentissä puoluevaltuuston kokouksessa Vantaalla. Taustalla tenttiä vetänyt Suomenmaan päätoimittaja Santeri Lampi. (Kuva: Jari Laukkanen)

Puheenjohtajaehdokkaat Kaikkonen ja Kettunen antavat keskustan oppositiopolitiikalle arvosanan 7,5 – Tässä perustelut

Pauliina Pohjala 27.4.2024 16:50, muokattu 29.4.2024 13:18
a– a+
Keskustan puoluevaltuusto

Keskustan puheenjohtajuutta tavoittelevat kansanedustajat Antti Kaikkonen ja Tuomas Kettunen antavat puolueen oppositiopolitiikalle arvosanan 7,5.

Molemmat päätyivät samaan kouluarvosanaan, kun sitä kysyttiin puheenjohtajatentissä keskustan puoluevaltuuston kokouksen yhteydessä Vantaalla.

Kaikkonen perustelee arvosanaa sillä, ettei keskustan valitsema oppositiopolitiikan linja välttämättä ole vielä avautunut suurelle yleisölle.

– Me haetaan linjaa, jossa hallitusta voidaan tukea kun se tekee oikeita asioita, mutta kritisoidaan ja tuodaan oma vaihtoehto, jos se tekee mielestämme vääriä asioita.

– Voi olla olla, kestää aikansa ennen kuin suomalaisille tämä linja hahmottuu, ja meidän pitää tehdä itsekin vielä töitä sen eteen ja vahvistaa sitä.

Kaikkonen kuitenkin sanoo, että arvosana koskee tätä hetkeä ja ”se on nousemaan päin”.

Kettunen puolestaan muistuttaa, että koko kenttäväen pitäisi viestiä keskustan linjasta, ei vain eduskuntaryhmän ja puolueen.

– Ja tässä meillä vielä on petrattavaa, hän näkee.

Kettunen teki avauksen ”suurkeskustasta”, jota johtaa Suomen Keskusta.

– Ja siihen keskustahenkisiä keskitien puolueita mukaan.

– Minä haluan, että vuonna 2027 tässä maassa on suurkeskusta, poliittinen keskusta, joka lähtee luomaan rohkeasti keskustalaista politiikkaa, antaen vaihtoehdon niin vasemmistolaiselle sosialistipolitiikalle kuin tälle oikeistohallituksen äärioikeistolaiselle politiikalle.

Kaikkosen mielestä suomalainen politiikka on aivan liian kahtiajakavaa ja repivää tällä hetkellä.

– Se ei ole suosinut meidän vähän maltillisempaa keskikentän linjaa, meidän rakentavaa linjaa. Uskon, että jossain kohti tähän repivyyteen monet suomalaiset kyllästyvät ja keskustan aika tulee vielä, hän toteaa.

Miksi perussuomalaisten haaste on ollut keskustalle niin vaikea?

Kaikkonen myöntää, että keskustan kannatusta on valunut perussuomalaisille.

– Meidän tietysti pitää itse pystyä toimimaan luottamusta herättävällä tavalla, jotta hieman paluumuuttoakin voisi tulevaisuudessa tapahtua. Ja muutoinkin meidän pitää olla houkuttelevampi uusille äänestäjille ylipäänsä.

Kaikkosen mukaan perussuomalaiset on ”aika roisilla tavalla” haastanut keskustaa ja poliittista kenttää laajemminkin.

– Aika populistisella linjalla mielestäni persut ovat tässä toimineet. Populismissa on tietysti se riski, että jossain kohti voi joutua vastuuseen niistä aika isoistakin puheista.

– Olisikohan tuo aika muuten lähestymässä, Kaikkonen kysyi.

Hän näkee ristiriidan perussuomalaisten vaalilupauksissa ja nykyisessä politiikassa. Kaikkonen totesi, ettei hän muista perussuomalaisten lupailleen isoja veronkorotuksia ja leikkauksia pienituloisille.

– Luulen, että moni perussuomalaisia viime vaaleissa äänestänyt joutuu pohtimaan, että ei tämän ehkä ihan näin pitänyt sitten kuitenkaan mennä.

Perussuomalaisista tulee harjoittamallaan politiikalla pienpuolue.

Tuomas Kettunen

Kettunen sanoo perussuomalaisten nousseen asemaansa sillä, että puolue teki viime vaalikaudella kovaa oppositiopolitiikkaa ja otti hampaisiinsa keskustan.

– Leimakirveet heiluvat neljä vuotta viime kaudella, meihin lyötiin vihervasemmistolaista leimaa.

Kettusen mukaan perussuomalaisten narratiivi ei pitänyt paikkaansa. Hän myös kysyy, kuinka kävi, kun perussuomalaiset nousi valtiovarainministeripuolueeksi.

– He ovat unohtaneet tavallisen ihmisen ja tavallisen kansalaisen asiat. He menivät oikealta ohi kokoomuksesta, ovat kovempi oikeistolainen puolue kuin Kansallinen Kokoomus.

– Ja näin siinä varmaan tulee sitten käymään, että perussuomalaisista tulee tuolla harjoittamallaan politiikalla pienpuolue, Timo Soinin sanoin takiaispuolue, Kettunen sivaltaa.

Me palaamme entistä vahvempana takaisin.

Antti Kaikkonen

Ehdokkailta kysyttiin, olisiko keskustan sittenkin pitänyt lähteä viime eduskuntavaalien jälkeen hallitukseen, jos nykyinen hoitaa hommansa huonosti.

Kettusen mielestä koko keskustan pitäisi tunnustaa, että viime vaalikaudellakin oli virhe mennä hallitukseen.

– Tunnustetaan se, ja mennään yhdessä eteenpäin.

Kettunen myös näkee, ettei vaalitulos antanut keskustalle vaihtoehtoja myöskään vuosi sitten.

Kaikkonen muistuttaa, että Sipilän hallituksessa keskusta sai kritiikkiä siitä, että se on liian oikealla ja Marinin hallituksessa siitä, että se on liian vasemmalla. Kevään 2023 eduskuntavaaleissa keskusta tulos oli puolestaan erityisen huono.

– Koettiin, että täytyy lähteä keräilemään vähän kamppeita jäältä ja ehkä vähän peiliinkin vilkaista, että mitä on mennyt pieleen, mitä voidaan oppia ja tehdä jatkossa paremmin.

– Jos me tässä hankkeessa onnistutaan, ja me muuten onnistutaan, niin me palaamme entistä vahvempana takaisin, Kaikkonen sanoo.

Puheenjohtajaehdokkaat eivät pidä tarpeellisena Suomen Keskustan nimen muuttamista Keskustaliitoksi. Tätä on esittänyt tietokirjailija ja keskusta-aktiivi Juha Kuisma.

– En jaksa uskoa, että se meidän kannatukseen hirveästi vaikuttaa, onko nimi keskusta vai keskustaliitto, Kaikkonen kiteyttää.

– En näe tarpeelliseksi vaihtaa nimeä, mutta näen tarpeelliseksi vaihtaa linjaa, tulla takaisin keskelle, puhua meille tärkeistä asioista, siitä ruisleipäpoliitikasta ja alueiden kehittämisestä, näkee Kettunen.

Keskustan uusi puheenjohtaja valitaan kesäkuun puoluekokouksessa Jyväskylässä. Nykyinen puheenjohtaja Annika Saarikko ei hae jatkokautta.

Lue myös

Aho vai Väyrynen? Nyt löytyi ero keskustan puheenjohtajaehdokkaiden välillä

Esko Aho vai Paavo Väyrynen? Kansanedustajat, sipoolainen Antti Kaikkonen ja kuhmolainen Tuomas Kettunen saivat...
27.4.2024 12:08

"Aika hurjaa on meno" – Kaikkonen ja Kettunen kommentoivat Vornasen rikosepäilyjä

Perussuomalaisten kansanedustajaa Timo Vornasta epäillään törkeästä pahoinpitelystä ja ammuskelusta Helsingin yössä, jolloin rikosnimikkeenä...
27.4.2024 16:03

Aihetunnisteet

Antti Kaikkonen keskustan puoluevaltuusto Tuomas Kettunen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Valiokunta vaatii loppua dieselautojen pakkasongelmille – Ministeri Ranteelta peräänkuulutetaan toimia
Uutiset | 11.3.2026 16:30
Lähes kaikilla yli nelikymppisillä on tämä poikkeama, vaikka se ei oirehtisi mitenkään
Uutiset | 11.3.2026 21:31
Yhdysvallat varoittaa voivansa iskeä Iranin satamiin Hormuzinsalmella – Kehottaa siviilejä poistumaan
Uutiset | 11.3.2026 18:18
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Ajatollahilta hyytävä tv-viesti: ”Trumpin veri vuodatettava”
Uutiset | 5.3.2026 21:03
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Suoraa puhetta Iran-taustaisesta moskeijasta: ”Pitää kieltää välittömästi”
Uutiset | 4.3.2026 12:17
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35

Uusimmat

Tutkimus: Testosteronin taso tulee huomioida ruokavaliossa – yksi asia voi olla vaaraksi
Uutiset | 12.3.2026 21:36
Trans-Europ-Express toi bisneksen ja politiikan kiskojen päälle – futuristisissa luksusjunissa rakennettiin uutta Eurooppaa
Uutiset | 12.3.2026 21:20
”Hengenlähtö oli lähellä,” Kelan Lasse Lehtonen sanoo kohutuista Brysselin lentokentän tapahtumista MT:lle
Uutiset | 12.3.2026 18:40
Keskusta tiukkasi syytä elintarvikemarkkinalain viivästymiselle – Essayahilta outo selitys
Uutiset | 12.3.2026 18:34
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Marttinen ei peruuta kiisteltyä määräaikaisuuslakia – ”Aivan äärimmäisen typerää, yksiselitteisen typerää”
Uutiset | 12.3.2026 18:01
Sote-valiokunta taas ilmiriidassa – Hallitus haluaa runnoa lakiesityksen väkisin läpi
Uutiset | 12.3.2026 17:52
Suomalaisten hakijoiden määrä moninkertaistui EU:n tärkeimmässä virkamieskilpailussa
Uutiset | 12.3.2026 17:45
Suomalaiset rauhanturvaajat pysyttelivät suojissa Libanonissa iskujen jatkuessa – Unifil: Varasuunnitelmia on valmiina
Uutiset | 12.3.2026 17:42
Israel laajensi evakuointikehotusaluetta Etelä-Libanonissa
Uutiset | 12.3.2026 17:17
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Unohdettiinko maaseutu? Keskusta tylytti hallituksen suursuunnitelmaa: ”Puheet ja teot täysin ristiriidassa”
Uutiset | 11.3.2026 18:07
Ikäihmisten kohtelu tuohduttaa – oppositio ei hyväksy pakkosiirtymää sähköiseen viranomaispostiin
Uutiset | 10.3.2026 18:52
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkimus: Testosteronin taso tulee huomioida ruokavaliossa – yksi asia voi olla vaaraksi
Uutiset | 12.3.2026 21:36
Trans-Europ-Express toi bisneksen ja politiikan kiskojen päälle – futuristisissa luksusjunissa rakennettiin uutta Eurooppaa
Uutiset | 12.3.2026 21:20
”Hengenlähtö oli lähellä,” Kelan Lasse Lehtonen sanoo kohutuista Brysselin lentokentän tapahtumista MT:lle
Uutiset | 12.3.2026 18:40
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Jokainen opiskelemaan
Mielipide | 12.3.2026 13:05
Lukijalta: Suomen eurojäsenyyden kääntöpuoli
Mielipide | 12.3.2026 12:57
Lukijalta: Uudenmaan Keskustan aluevaltuustoryhmillä yhteisiä huolia hyvinvointialueiden rahoitusmallin muutoksista
Mielipide | 12.3.2026 12:17
Lukijalta: Tarvitaan tukiasemia ja valokuitua
Mielipide | 11.3.2026 13:40
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45
Lukijalta: Luonnolliset erot ja tasa-arvo – perheiden tulevaisuuden perusta
Mielipide | 9.3.2026 15:25

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Keskustanuoret vaatii: Lasten käyttämisestä rikoksiin tehtävä ankarasti rangaistavaa
Uutiset | 9.3.2026 18:02
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste