Presidentti Stubb hämmästelee lautaskiistaa – "Ehkä kaikki eivät ole ihan ymmärtäneet Nato-kokousten logiikkaa"
Tasavallan presidentti Alexander Stubb ei allekirjoita näkemyksiä, joiden mukaan pääministerin tulisi edustaa Suomea presidentin sijaan Naton huippukokouksissa.
– Ehkä kaikki eivät ole ihan ymmärtäneet Nato-kokousten logiikkaa ja toimintatapaa, joka on omasta kokemuksestani hyvinkin erilainen kuin EU-kokousten, Stubb sanoi tapaamisessaan politiikan toimittajien yhdistyksen kanssa.
– Eli EU:ssa päätetään esimerkiksi rahoituskehyksestä siltä istumalta, Natossa kaikki asiat on päätetty etukäteen, hän jatkoi.
Stubb vakuutti, että tasavallan presidentti seuraa sitä linjaa, jonka valtioneuvosto ja eduskunta ovat antaneet.
Valtioneuvos Matti Vanhanen esimerkiksi nosti edustusongelman esiin Suomenmaan haastattelussa. Hän totesi, että Yhdysvaltojen presidentin vaihtuminen saattaa tuoda eteen tilanteen, jossa presidentti Donald Trump saapuu Naton huippukokoukseen vaatimaan jäsenmaita nostamaan puolustusmenonsa vaikkapa viiteen prosenttiin.
Presidentillä ei kuitenkaan ole budjettivaltaa, vaan se kuuluu eduskunnalle.
Vanhasen mielestä luontevinta olisikin, että kokouksessa Suomea edustaa pääministeri, tai neuvotteluporukassa tulisi olla eduskunnan luottamusta nauttiva taho, joka on valmis laittamaan nimensä paperiin.
Julkista kritiikkiä herätti myös se, ettei pääministeri Petteri Orpo (kok.) osallistunut tammikuussa Itämeren Nato-maiden huippukokoukseen Helsingissä, vaan isäntänä toimi presidentti Stubb.
Stubbin mukaan valtioneuvosto sai itse tästä päättää.
– Itse ehdotin, että olisi hyvä, kun pääministeri olisi paikalla.
Stubbin mukaan kaikkia kahdeksaa Itämeren maiden päämiestä ei olisi kuitenkaan saatu paikalle toisena päivämääränä, joten valtioneuvosto päätti, ettei Orpo osallistu.
– Jälleen kerran korostan sitä, että yhteistoiminta on ollut täysin saumatonta.
Stubb vakuutti toimittajille torstaina, että ulko- ja turvallisuuspolitiikan marssijärjestys toimii, kun tasavallan presidentti johtaa Suomen ulkopolitiikkaa yhteistoiminnassa valtioneuvoston ja eduskunnan kanssa.
– Toisin kuin julkinen keskustelu, yhteistoiminta on parhaimmillaan aika arkista, se on todella tylsää molempiin suuntiin. Eli me valmistelemme kaikkia kokouksia yhteistoiminnassa, viestittelemme aamusta iltaan erilaisista linjoista ja jokaisesta kokouksesta raportoidaan tp-utvaan, Stubb sanoi.
– Uskallan väittää, että yhteistoiminta on ollut saumatonta, perustuslaki toimii.
Stubb totesi, että tasavallan presidentti, valtioneuvosto ja eduskunta ”ovat kaikki Suomelle töissä”.
– Suomen intressissä on se, että ulkopoliittinen toiminta on saumatonta, ja sitä se tulee olemaan, jos minusta ja perustuslaista on kiinni, myös tulevaisuudessa.