Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Tänään on Suomen ylikulutuspäivä – Ylikulutustilaston ykkönen on Qatar

1.4.2026 2:31
Lue lisää 
Postilaki
Postilaki menee uusiksi, koska paperipostia ei enää riitä jaettavaksi päiväjakeluun kannattavasti jokaisena arkipäivänä. (Kuva: Teemu Salonen / Lehtikuva)

Postinjakelun sykli muuttuu – postilaki valmistui viimein eduskunnassa

Pekka Pohjolainen 16.1.2023 15:13, muokattu 16.1.2023 15:13
a– a+
Postilaki

Postinjakelussa siirrytään viisipäiväisestä keräilystä ja jakelusta kolmipäiväiseen.

Pitkään valmisteltu ja eduskuntaan lopulta viime keväänä saatu lakiesitys tulee eduskunnan ensimmäiseen käsittelyyn keskiviikkona. Lain sisällöstä ei ole erimielisyyttä, vaikka perussuomalaiset lausumavastalauseen liikenne- ja viestintävaliokunnan mietintöön jättikin. Uudella lailla yritetään turvata postinjakelu harvaan asutuilla alueilla ja saaristossa.

Liikenne-ja viestintävaliokunta piti uutta lakia tarpeellisena, koska perinteisen paperisen postin volyymit vähenevät merkittävästi, eikä paperipostia enää riitä jaettavaksi päiväjakeluun kannattavasti jokaisena arkipäivänä.

Tilanteeseen yritetään nyt sopeutua niin sanotulla vuoropäiväjakelulla. Valiokunta piti olennaisena myös sitä, että yleispalvelujakelukirjeiden eli postimerkillä varustettujen kirjeiden kulkunopeus ei muutu.

Käytännössä vuoropäiväjakelu toimii niin, että päiväposti jaetaan samalla postinumeroalueella vuoroviikoin eri päivinä. Yhdellä viikolla jakopäiviä ovat maanantai, keskiviikko ja perjantai, sitä seuraavalla viikolla tiistai ja torstai.

Valiokunnan saaman selvityksen mukaan vuoropäivämalli ei aiheuta viiveitä postinjakeluun, vaan ainoastaan jakelun rytmitys muuttuu.

Kirjeet, esimerkiksi viranomaiskirjeet, ja lehdet jaetaan jatkossakin sovitun kulkunopeuden ja palvelulupausten mukaisesti. Viranomaisten käyttämä Economy-kirje jaetaan neljäntenä tai viidentenä päivänä postituksesta ja Priority-kirje jaetaan toisena tai kolmantena päivänä postituksesta. 

Vuoropäiväjakelun avulla päiväjakelu on tarkoitus järjestää kustannustehokkaasti kaupunkialueilla, joissa toimii päällekkäinen sanomalehtien seitsemän päivän varhaisjakeluverkko.

Henkilöstön kannalta valiokunta piti tärkeänä sitä, että vuoropäiväjakelu mahdollistaa kokopäivätyön postinjakelussa. Yeispalvelun tarjoaja on velvollinen tiedottamaan kotitalouksille keräily- ja jakelupäivänsä sekä niissä tapahtuvat muutokset ja ylläpitämään tietoa asiasta verkkosivuillaan.

Lisäksi käyttöön tulee määräaikainen sanomalehtijakelua koskeva valtionavustus niillä alueilla, joilla ei ole kaupallisin ehdoin toteutettua sanomalehtien varhaisjakelua eikä täysin kattavaa viisipäiväistä varhaisjakelua.

Valiokuntakäsittelyssä jouduttiin pohtimaan paljon muun muassa viranomaiskirjeiden kulkua kansalaisten oikeusturvaan liittyvistä syistä.

Hallintolain mukaan vastaanottajan katsotaan saaneen tiedon kirjeitse tavallisena tiedoksiantona lähetetystä asiakirjasta seitsemäntenä päivänä asiakirjan lähettämisestä, jollei vastaanottaja näytä tiedoksisaannin tapahtuneen tätä myöhemmin. Tiedoksiantomenettely on järjestettävä siten, että asiakirja kyetään toimittamaan tässä määräajassa.

Valiokunnassa päädyttiin siihen, että jo nykylaki sisältää virkavastuun tiedoksiannoissa, ja uudessa laissa on kyse pelkästä lainsäädännön selkiyttämisestä. Myös arvokirjepalvelujen, muun muassa kirjatun kirjeen tai saantitodistuskirjeen kulkunopeudet ja palvelulupaukset toteutuvat uusilla vuoropäiväalueilla.

Valiokunta laati eduskunnan hyväksyttäväksi kuitenkin lausuman, jolla eduskunta edellyttäisi valtioneuvostoa seuraamaan tarkoin postinjakelun kulkunopeutta, jotta tärkeiden viranomaiskirjeiden kulku ei olennaisesti hidastu, ja ryhtymään tarvittaessa toimenpiteisiin.

Liikenne- ja viestintävaliokunta katsoi mietinnössään, että paikallislehdillä on kuitenkin edessään mediamurros, kun kiinteät jakelupäivät poistuvat ja posti voi vaihtaa jakelupäiviä. Paikallislehtien aseman turvaamiseksi valiokunta esittää, että valtioneuvosto valmistelee lain mediatuesta, jolla pyritään turvaamaan paikallislehtien asema merkittävinä tiedonvälittäjinä. 

Lue myös

Rajavartiosto kertoo havainneensa Parikkalan droonin ensimmäisenä

Ensimmäinen Parikkalan droonin havainnut viranomainen oli Pohjois-Karjalan rajavartiosto. Näin sanoo Pohjois-Karjalan rajavartioston tutkinnanjohtaja...
1.4.2026 16:21

KRP: Kaikki kolme Suomeen pudonnutta droonia ovat ukrainalaisia

Rajavartioston nykytietojen perusteella Parikkalan drooni olisi saapunut Suomen ilmatilaan maanantain ja tiistain välisenä yönä
1.4.2026 15:47

Venäjä vaatii Ukrainaa vetäytymään Donbasista kahdessa kuukaudessa, kertoo Zelenskyi

Donbasin alue on yksi keskeisistä kiistakysymyksistä Ukrainan ja Venäjän välisissä neuvotteluissa
1.4.2026 15:23

Aihetunnisteet

Eduskunta Politiikka postilaki

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Moskovassa osa on siirtynyt paperikarttoihin ja käteiseen verkkorajoitusten takia – tutkijan mukaan hallinto pelkää vallanvaihtoyritystä
Uutiset | 31.3.2026 13:49
Historia | Tulta sylkevät karbiinit pysäyttivät hurjan soturin – Beecherin saaren armoton selviytymistaistelu oli tasankosotien käännekohta
Uutiset | 31.3.2026 21:20
Hätähuuto eläinsuojelusta: Lemmikeistä halutaan eroon ennätystahtia
Uutiset | 31.3.2026 11:35
Kenraalimajuri: Putinille ”ei senttiäkään” arktisesta alueesta
Uutiset | 31.3.2026 22:10
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Yle: Parikkalan drooni on ukrainalainen ja siinä on taistelukärki
Uutiset | 1.4.2026 11:29
Laskelma paljastaa amerikkalaisosakkeiden ylivoiman: 233 euron kuukausisäästöllä yli 400 000 euron potti
Uutiset | 1.4.2026 10:24
Kreml tyrmäsi Zelenskyin ehdotuksen – ”Emme ole nähneet mitään selkeitä aloitteita”
Uutiset | 31.3.2026 17:19
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Historia | Kuolevan Ranskan presidentin viimeisessä ateriassa oli jotain hyvin häiritsevää – ranskalainen keittiö näytti pimeimpiä puoliaan
Uutiset | 25.3.2026 21:35
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Hätkähdyttävä löydös: Tämä ruokavalio torjuu aivojen ikääntymistä
Uutiset | 24.3.2026 22:01
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40

Uusimmat

Rajavartiosto kertoo havainneensa Parikkalan droonin ensimmäisenä
Uutiset | 1.4.2026 16:21
KRP: Kaikki kolme Suomeen pudonnutta droonia ovat ukrainalaisia
Uutiset | 1.4.2026 15:47
Venäjä vaatii Ukrainaa vetäytymään Donbasista kahdessa kuukaudessa, kertoo Zelenskyi
Uutiset | 1.4.2026 15:23
OAJ antoi taas lakkovaroituksen, nyt kohteena Savonia-ammattikorkeakoulu
Uutiset | 1.4.2026 14:28
Oikeuskansleri ydinase-ehdotuksesta: Jää liian avoimeksi ja tulkinnanvaraiseksi
Uutiset | 1.4.2026 14:19
Toimittajalta: Droonisotku tuo muistoja Kekkosen Suomesta – tiedottamisesta jää enemmän kysymyksiä kuin vastauksia
Uutiset | 1.4.2026 14:01
Kotimaista viskiä ja giniä voinee pian ostaa suoraan tislaamosta
Uutiset | 1.4.2026 13:51
Telegraph: Trump harkitsee vakavasti Yhdysvaltojen vetämistä pois Natosta – kutsuu Natoa ”paperitiikeriksi”
Uutiset | 1.4.2026 13:48
Lähi-idän sota heijastuu jo Suomen autokauppaan
Uutiset | 1.4.2026 13:19
Britannia järjestää kokouksen Hormuzinsalmen avaamisesta, noin 35 maata osallistumassa
Uutiset | 1.4.2026 13:10
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta: Droonisotku tuo muistoja Kekkosen Suomesta – tiedottamisesta jää enemmän kysymyksiä kuin vastauksia
Uutiset | 1.4.2026 14:01
Bensatankilta kajahti tiukka vaatimus hallitukselle – ”Tämä alkaa mennä ihan hulluksi”
Uutiset | 29.3.2026 9:01
Vuotaako Unkari EU:n tietoja suoraan Kremliin? – Tutkija: Siltä näyttää, eikä se enää edes häpeile sitä
Uutiset | 24.3.2026 17:39

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Rajavartiosto kertoo havainneensa Parikkalan droonin ensimmäisenä
Uutiset | 1.4.2026 16:21
KRP: Kaikki kolme Suomeen pudonnutta droonia ovat ukrainalaisia
Uutiset | 1.4.2026 15:47
Venäjä vaatii Ukrainaa vetäytymään Donbasista kahdessa kuukaudessa, kertoo Zelenskyi
Uutiset | 1.4.2026 15:23
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24
Lukijalta: Tanskan mallista ideoita Suomen mallille – osaajia omasta takaa
Mielipide | 1.4.2026 10:36
Lukijalta: Lapsiperheköyhyyden kasvu horjuttaa hyvinvointiyhteiskunnan perustaa
Mielipide | 31.3.2026 10:36
Lukijalta: Omaishoitajan ääni kuuluu – kuuleeko yhteiskunta?
Mielipide | 31.3.2026 10:25
Lukijalta: Nyt loppuu se nuorten kotona makuuttaminen – Olgan malli ja tähdet käyttöön!
Mielipide | 30.3.2026 10:59
Lukijalta: Lapin yksityistiet murenevat, kun miljardit uppoavat Turun junaan
Mielipide | 26.3.2026 12:12
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Ilman joustavaa suurkulutusta tuulivoima syö oman kannattavuutensa
Mielipide | 27.3.2026 14:43

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste