Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Kotimaa
Ruuhkia päivystykseen aiheuttaa muun muassa se, ettei potilaita saada siirrettyä päivystyksestä tarkoituksenmukaiseen jatkohoitoon. (Kuva: Lehtikuva)

Päivystysten ruuhkat ovat helpottaneet joulun alla – sairaanhoitopiireissä arvellaan syyksi mediahuomiota: "Valtakunnan tasolta voitaisiin muutakin kuin vaikeuttaa tilannetta"

STT/Simu Perälä 22.12.2022 16:44, muokattu 22.12.2022 17:17
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Kotimaa

Päivystysten ruuhkatilanne on tällä viikolla helpottanut esimerkiksi Pirkanmaalla sekä Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin (Hus) alueella, sairaanhoitopiireistä kerrotaan.

–  Aina kun media kiinnostuu ja kirjoittaa päivystysten tilanteesta, potilaiden määrä hieman vähenee ja viikon tai kaksi on vähän rauhallisempaa, Husin toimialajohtaja Maaret Castrén sanoo.

Tampereen yliopistollisen sairaalan (Tays) päivystyksen vastuualuejohtaja Mikko Franssila kertoo tehneensä saman havainnon Taysin päivystyksessä Acutassa.

–  Vaikeaa ruuhkatilannetta ei ole enää näinä päivinä ollut. Asiakasmäärät laskivat ja jatkohoitoon siirtyminen sujuvoitui, kun kunnat lisäsivät vuodeosastopaikkoja heti viime viikolla, hän kertoo.

Jo ennestään ruuhkautuneiden päivystysten tilanne on joulunpyhinä yleensä tavallista tiukempi: terveyskeskusten ja avopalveluiden sulut voivat näkyä lisääntyneenä kysyntänä päivystyspalveluissa ja sijaisten saaminen voi olla hankalaa.

–  Se näkyy aina päivystyksessä, kun muita palveluita on kiinni. Päivystys on silloin ainut paikka, missä on mahdollista päästä terveydenhuollon ammattilaisen pakeille, sanoo päivystysosasto Akuutin ensihoidon ja päivystyksen johtaja Sirpa Rantanen Turun yliopistollisesta keskussairaalasta (Tyks).

Päivystysten onni kuitenkin on, että joulu ajoittuu tänä vuonna viikonlopulle.

–  Se on meille aina helpompi, mitä vähemmän ylimääräisiä pyhiä joulunaikaan on, Husin Castrén sanoo.

Joulunpyhien lisäksi päivystysten työkuormaa lisäävät talviaikaan pääkallokelit sekä väestössä jylläävät infektiotaudit, jotka lisäävät potilaita päivystyksessä ja kaatavat hoitohenkilöstöä sairaspedeille.

Toistaiseksi alueilla on vältytty suuremmilta liukkauden aiheuttamilta ryysiksiltä, eikä influenssakausikaan vielä paina päälle täydellä höngällä.

Jokainen voi myös pyrkiä helpottamaan päivystysten ruuhkia omalla toiminnallaan.

–  Olisi tärkeää, että ennen päivystykseen hakeutumista ihmiset soittaisivat päivystysapuun ja hoidon tarve arvioitaisiin sitä kautta. Esimerkiksi normaali flunssa pystytään hyvin pitkälle hoitamaan kotona, vinkkaa Etelä-Karjalan sosiaali- ja terveyspiiri Eksoten akuutin tulosyksikön palvelupäällikkö Jan-Erik Palviainen.

Varsinais-Suomessa päivystyskäyntejä on Sirpa Rantasen mukaan ollut tänä vuonna vähemmän kuin viime vuonna.

Hän sanookin, ettei ongelma Tyksin päivystyksessä ole sisääntulevien vaan ulosmenevien potilaiden määrässä. Ruuhkia päivystykseen aiheuttaa se, ettei potilaita saada siirrettyä päivystyksestä tarkoituksenmukaiseen jatkohoitoon.

Vuodepaikkoja on liian vähän, ja siksi osa päivystykseen tulleista potilaista joutuu jäämään päivystykseen, vaikka se ei olisi heidän hoitonsa kannalta enää tarpeellista.

–  Tämä on ajoittain enemmän vuodeosasto kuin päivystys, Rantanen kuvailee tilannetta Tyksin päivystyksessä.

Tilanne on samankaltainen Husin alueella. Yleensä erikoissairaanhoitoa vaativat toimenpiteet saadaan tehtyä parissa päivässä ja potilaan pitäisi siirtyä perusterveydenhuoltoon kuntoutusta ja jatkohoitoa varten, Castrén sanoo. Näin ei kuitenkaan tapahdu, koska perusterveydenhuolto on ”ihan tukossa”.

–  Potilaat odottavat niin sanotusti väärässä paikassa, josta sitten maksamme sakkomaksuja. On kallista, että hoidamme potilaitamme näin.

Viime viikonloppuna STT:lle antamassaan haastattelussa perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru (sd.) heitti pallon päivystysten tilanteiden parantamisesta tuleville hyvinvointialueille.

–  Ainahan palveluiden järjestäjällä on vastuu, että palvelut toimivat ja toteutuvat. Sitä vastuuta ei voi paeta. Mutta palveluiden järjestäjille asiat voidaan kuitenkin tehdä erilaisilla valtakunnallisilla päätöksillä vähän vaikeammaksi kuin mitä ehkä voisi olla, Rantanen sanoo.

Sairaanhoitopiireissä kiristyvän hoitajamitoituksen nähdään vain pahentavan tilannetta päivystyksissä.

–  Kun hoitajamitoitus kasvaa, vuodepaikat vähenevät, koska hoitajia ei ole tarpeeksi, Tyksin Rantanen sanoo.

Viheliäinen dominoefekti syntyy, kun yhtäällä ruuhkautunut palvelu aiheuttaa ongelmia toisaalla. Vaikeassa tilanteessa ei ole pelkästään päivystys vaan myös erikoissairaanhoito, perusterveydenhuolto sekä asumispalvelun yksiköt.

–  Ajatus sen (hoitajamitoituksen) taustalla on hyvä ja tärkeä, mutta onko se realistinen tällä hoitajamäärällä ja resursoinnilla, niin ei se kyllä ole, Eksoten Palviainen sanoo.

Pirkanmaalla ja Uudellamaalla ollaan samoilla linjoilla: tärkeä ajatus, mutta sen myötä nykyisten paikkojen aukipitäminen ja uusien avaaminen hankaloituvat entisestään.

–  Sen (hoitajamitoituksen) minä miettisin kyllä kokonaan uudestaan. Hirveän hieno ajatus, että ihmisiä olisi tarpeeksi joka paikassa hoitamaan potilaita, mutta tällä hetkellä päivystyksessä ei ole tarpeeksi hoitajia hoitamaan sitä valtavaa potilasmäärää, joka sinne nyt tavallaan jää, kun toisaalla ei pystytä noudattamaan lainsäätäjien säätämiä kriteeristöjä.

– Siinä voisi oikeasti vakavasti miettiä, että ratkaistaisiinko tämä ongelma ensin, ja vasta sitten aletaan rakentaa sellaista ihannemaailmaa, sanoo Husin Castrén.

Lue myös

Keskustan kannatuksessa on oikea suunta, puoluesihteeri toteaa tuoreesta HS-kyselystä

Keskustan puoluesihteeri Riikka Pirkkalainen uskoo, että keskustan ehdokasasettelu näkyy myönteisenä liikahduksena puolueen kannnatuksessa. Helsingin...
21.3.2023 12:42

Moskovalaiset opiskelijat järkyttyivät: Valmistumiselle yllättävä lisäehto

Moskovalaisen huippukorkeakoulun opiskelijoille myönnetään todistuksia vain armeijaan värväytymistä vastaan, kerrotaan venäläiselle Vertska-sivustolle. SkyNews-uutiskanavan mukaan...
21.3.2023 12:41

Kiinan Xi heitti Moskovassa "vaaliennusteen"

Kiinan johtaja Xi Jinping totesi Moskovan-vierailunsa alkajaisiksi olevansa luottavainen, että Venäjän presidentti Vladimir...
21.3.2023 12:08
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Aihetunnisteet

kotimaa krista kiuru päivystysruuhkat terveydenhuolto

Ei kommentteja

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Venäjän viranomaiset aloittivat esitutkinnan Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjästä ja tuomareista
Uutiset | 20.3.2023 15:28
Ukraina varoittaa ahdingosta: Tämä kaupunki joutumassa eristyksiin
Uutiset | 20.3.2023 22:00
The Guardian: Näin tehokkaasti Kremlin disinformaatio leviää Yhdysvalloissa
Uutiset | 19.3.2023 22:00
Kiinan Xi heitti Moskovassa ”vaaliennusteen”
Uutiset | 21.3.2023 12:08
Greta Thunberg ja presidentti Niinistö Helsingin yliopiston kunniatohtoreiksi vihittävien joukossa
Uutiset | 20.3.2023 19:54
Putin ja Xi kehuivat välejään Moskovassa – Ukraina olettaa Kiinan käyttävän vaikutusvaltaansa painostaakseen Venäjää lopettamaan sodan
Uutiset | 20.3.2023 19:00
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
Suomi on taas maailman onnellisin maa, jo kuudetta kertaa peräkkäin
Uutiset | 20.3.2023 9:36
Haavisto: Unkarin ulkoministeri vahvisti, että Suomen Nato-ratifioinnista äänestetään ensi maanantaina
Uutiset | 20.3.2023 19:59
Kärnän kampanja ilkivallan kohteena Helsingissä
Uutiset | 19.3.2023 12:23
ISW: Bahmutissa merkittävä käänne – Wagner vaikeuksissa
Uutiset | 16.3.2023 11:08
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
Venäjän viranomaiset aloittivat esitutkinnan Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjästä ja tuomareista
Uutiset | 20.3.2023 15:28
Todiste: Vastaan hangoittelevia venäläissotilaita ammutaan ”siihen paikkaan”
Uutiset | 15.3.2023 13:51
Asiantuntija varoittaa Bahmutista: ”Saatamme menettää täällä kaiken”
Uutiset | 14.3.2023 9:47
Kotien pakkoremonttien kannattajilla on ”vajavainen arjen ymmärrys”, näkee keskustan Eeva Kalli
Uutiset | 16.3.2023 14:50
Kreml uhoaa: Ukrainan lännestä saamat hävittäjät tullaan tuhoamaan
Uutiset | 17.3.2023 13:07
Tiedustelu: Wagner lupaa ministeristä miljoonien tapporahaa
Uutiset | 16.3.2023 11:38
Yhdysvallat valmistelee Ukrainaa Venäjän keväthyökkäykseen – sadat panssarivaunut matkalla maahan
Uutiset | 16.3.2023 22:00
Insider Venäjän suurhyökkäyksestä: Näin mitätöntä oli eteneminen
Uutiset | 15.3.2023 11:32
TK: Jos tietäisit, mitä kaikkea tölkin pinnalla voi olla, miettisit juomista kahdesti – tutkimuksen tulos suorastaan puistattaa
Uutiset | 21.2.2023 22:11
Yllättävä arvio Bahmutista: Tästä syystä Wagner jarruttelee
Uutiset | 10.3.2023 9:50
WSJ: Ukrainan liittolaiset hermostuivat – Tämä Euroopan maa itsepintaisesti kriittisten asetoimitusten esteenä
Uutiset | 1.3.2023 22:15
Arvio: Venäjän tappio Ukrainassa tarkoittaisi Venäjän imperiumin hajoamista osiin – ”Entiset Neuvostoliiton maat tuskin malttavat odottaa”
Uutiset | 19.2.2023 21:00
Ukrainan sotilaat ihastuivat Challenger-tankkeihin – Yllättyivät tästä peribrittiläisestä varustelusta
Uutiset | 23.2.2023 22:00
ISW: Bahmutissa merkittävä käänne – Wagner vaikeuksissa
Uutiset | 16.3.2023 11:08
Tutkimustulos kertoo: Muistisairauden riskiä voi pienentää yllättävällä tavalla
Uutiset | 5.3.2023 22:00
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
Tutkimus: Suosiota saanut makeutusaine lisää merkittävästi sydänkohtauksen ja aivohalvauksen riskiä
Uutiset | 1.3.2023 22:00
ISW: Venäjän hiljaisuus sodan vuosipäivänä kertoo todennäköisesti tästä
Uutiset | 25.2.2023 16:35

Uusimmat

Keskustan kannatuksessa on oikea suunta, puoluesihteeri toteaa tuoreesta HS-kyselystä
Uutiset | 21.3.2023 12:42
Moskovalaiset opiskelijat järkyttyivät: Valmistumiselle yllättävä lisäehto
Uutiset | 21.3.2023 12:41
Kiinan Xi heitti Moskovassa ”vaaliennusteen”
Uutiset | 21.3.2023 12:08
HS-gallup: Kokoomus suurin, SDP ja perussuomalaiset tasoissa – keskustan kannatus piristyi
Uutiset | 21.3.2023 12:00
Nuorten vaaleissa valittujen edustajien keski-ikä oli 42,9 vuotta ja suosituin puolue perussuomalaiset
Uutiset | 21.3.2023 11:57
Saarikko tylytti kokoomusta Ylen tentissä – leikkaako kokoomus miljardin sotesta, jotta hyväosaiset saavat miljardin veroalen?
Uutiset | 21.3.2023 11:38
Värvättyjen vankien vapautuminen pahentaa Wagnerin sotilaspulaa entisestään, uskoo Britannian puolustusministeriö
Uutiset | 21.3.2023 11:30
Etla ennustaa lievää taantumaa – mutta myös nousu jäämässä vaisuksi
Uutiset | 21.3.2023 9:18
Kiinan presidentin Venäjän-vierailussa on virallisten keskustelujen vuoro – presidentit ovat ylistäneet maiden läheisiä välejä
Uutiset | 21.3.2023 8:49
Työllisten määrä kasvoi vuoden takaiseen verrattuna
Uutiset | 21.3.2023 8:41
Näytä lisää
cover_image

Lue uusin Suomenmaa

Kirjaudu ja lue näköislehti Tilaa lehti Lue näköislehti

Pääkirjoitukset

Ikäluokkien pieneneminen räjäyttää koulutuksen rakenteet
Pääkirjoitus | 20.3.2023 21:00
Vaalitiimellyksessäkään ei kannata päästää katkeruutta voitolle, sillä Suomi on jo nyt aivan huippumaa
Pääkirjoitus | 17.3.2023 21:00
Saarikon onnistuminen innostaa keskustaa vaalien loppurutistukseen
Pääkirjoitus | 16.3.2023 21:00

Toimitus suosittelee

Annika Saarikko luotsaa keskustan kampanjaa toiveikkaana – ”Vaalit ratkotaan loppumetreillä”
Uutiset | 18.3.2023 8:00
Pikahälytyksellä ison seutukunnan ehdokkaaksi – Eija Nivala hakee jatkoa kahdeksan päivän mittaiselle kansanedustajauralleen
Uutiset | 19.3.2023 8:00
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan kannatuksessa on oikea suunta, puoluesihteeri toteaa tuoreesta HS-kyselystä
Uutiset | 21.3.2023 12:42
Moskovalaiset opiskelijat järkyttyivät: Valmistumiselle yllättävä lisäehto
Uutiset | 21.3.2023 12:41
Kiinan Xi heitti Moskovassa ”vaaliennusteen”
Uutiset | 21.3.2023 12:08
ISW: Bahmutissa merkittävä käänne – Wagner vaikeuksissa
Uutiset | 16.3.2023 11:08
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
Venäjän viranomaiset aloittivat esitutkinnan Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjästä ja tuomareista
Uutiset | 20.3.2023 15:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ruokaketju pitää syynätä ja tehdä korjausliikkkeet
Mielipide | 21.3.2023 11:28
Eutanasia – hyvä tai paha asia?
Mielipide | 21.3.2023 11:13
Maatalouden kannattavuus nousuun
Mielipide | 21.3.2023 11:07
Viranomaiset on velvoitettava ilmoittamaan arvio kaavamenettelyn kestosta
Mielipide | 21.3.2023 10:52
Sähköbussit vai ratikka?
Mielipide | 16.3.2023 8:30
Hornet-jupakassa on peränsä
Mielipide | 15.3.2023 8:52
Vetoomus tasavallan presidentille
Mielipide | 17.3.2023 10:01
Loppukiri kohti keskustan vaalivoittoa
Mielipide | 20.3.2023 11:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mattilalle tasa-arvopalkinto
Uutiset | 19.3.2023 16:00
Keskustanaiset haluaa isät kotiin: Suomesta perhevapaiden mallimaa
Uutiset | 19.3.2023 15:51
Kärnän kampanja ilkivallan kohteena Helsingissä
Uutiset | 19.3.2023 12:23
Kärnän kampanja ilkivallan kohteena Helsingissä
Uutiset | 19.3.2023 12:23
Keskustan Mattilalle tasa-arvopalkinto
Uutiset | 19.3.2023 16:00
Annika Saarikko luotsaa keskustan kampanjaa toiveikkaana – ”Vaalit ratkotaan loppumetreillä”
Uutiset | 18.3.2023 8:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat
  • Näköislehti

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste

Käytämme evästeitä

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla “Hyväksy kaikki” tai muuttaa asetuksiasi. Suomenmaa.fi käyttää seuraavia evästeitä:

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä.
Hyväksymällä evästeet autat meitä kehittämään palveluitamme ja sivustoamme. Emme käytä evästeitä markkinointiin. Voit muuttaa evästeasetuksiasi milloin tahansa sivun alalaidasta löytyvästä “Evästeasetukset”-painikkeesta.
Evästeasetukset
Suomenmaa.fi

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä. Osa evästeistä tallennetaan käyttäjän päätelaitteelle pidemmäksi aikaa, ja ne ovat käytettävissä, kun käyttäjä palaa sivustolle takaisin. Istuntoon liittyvät evästeet poistuvat, kun käyttäjä sulkee selaimen.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)
  • _pk_id (Tilastointi, käyttäjän yksilöinti (Matomo Cloud), kesto 13kk)
  • _pk_ses, _pk_cvar, _pk_hsr  (Tilastointi, vierailuun liittyvien tietojen tallennus (Matomo Cloud), kesto 30min)
  • _pk_ref (Tilastointi, saapumis-/lähdetiedon muistaminen (Matomo Cloud), kesto 6kk)
  • matomo_sessid (Väärinkäytösten estäminen, CSRF-turvaominaisuus (Matomo Cloud), poistetaan kun selain suljetaan.)
  • mtm_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)
  • mtm_cookie_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)