Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Suurpedot

Luonto | Sudet tappoivat lenkkeilijän Alaskassa 15 vuotta sitten – mikä johti harvinaiseen tragediaan syrjäisellä tiellä?

13.12.2025 21:05
Lue lisää 
Politiikka
Joonas Soukkio toimii Samokin puheenjohtajana vuoden loppuun saakka. Hän pyrkii keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi. (Kuva: Jari Laukkanen)

Opiskelijapomo tyrmää väitteet opiskelijoiden hyväosaisuudesta – "Ei me mitään kuuta haluta taivaalta"

Joonas Soukkion mielestä hallituksen leikkaukset tekevät merkittävän loven opiskelijoiden lompakkoon
Samuli Vänttilä 10.10.2023 12:35, muokattu 10.10.2023 12:40
a– a+
Politiikka

Viime viikot ovat olleet Suomen opiskelijakuntien liiton (SAMOK) puheenjohtajalle Joonas Soukkiolle kiireistä aikaa.

Korkeakouluopiskelijat ovat järjestäneet eri puolilla Suomea laajoja mielenilmauksia, joissa vastustetaan hallituksen opiskelijoihin kohdistamia leikkauksia. Uutiskuvissa on näkynyt yliopistojen ja kampusalueiden tilojen valtaamisia banderolleineen ja haalareineen.

Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi parhaillaan pyrkivä Soukkio on itsekin osallistunut niihin sekä SAMOKin edustajana että henkilökohtaisesti. Suuttumus hallituksen toimia kohtaan on kova, hän myöntää.

– Tai pikemminkin pettymys, Soukkio tarkentaa.

Hänen mukaansa hallituksen toimet ovat ristiriidassa niiden lupausten kanssa, joita hallituspuolueet antoivat ennen eduskuntavaaleja. Koulutuksesta ei pitänyt leikata.

Opiskelijoiden pettymys ei kuitenkaan ole saanut monilta ekonomisteilta ymmärrystä. 

Esimerkiksi ekonomisti Vesa Vihriälä on esittänyt omassa arviossaan, ja ekonomisti Heikki Pursiainen omassaan, että opiskelijoilta leikkaaminen on perustellumpaa kuin pienituloisten sosiaaliturvasta leikkaaminen, sillä opiskelijuus on väliaikainen pienituloisuuden muoto.

Opiskeluvaihe kestää vain rajatun ajan. Se valmistaa ammattiin ja työelämään, jossa elintaso väistämättä nousee. Ja etenkin korkeakoulutus takaa Suomessa keskimäärin kohtuullisen hyvän elintason. 

Pursiaisen mukana korkeakouluopiskelijoita voi siksi pitää keskimäärin hyväosaisena ryhmänä.

Soukkio ei ekonomistien näkemystä niele. Hänen mukaansa se on kapea näkökulma, jossa unohdetaan tyystin esimerkiksi korkeakoulutuksen eri alojen moninaisuus.

 – Eivät kaikki korkeakoulutetut ansaitse työelämässä hyvin. Esimerkiksi varhaiskasvatuksessa palkat ovat matalat, hän sanoo.

Soukkion mukaan ekonomistien näkemys ohittaa täysin myös opiskelijoiden hyvinvoinnin ja terveyden.

Jos tukisummat ovat pienet, moni opiskelija joutuu tekemään töitä opiskeluiden ohella. Se vie väistämättä voimia ja hidastaa pahimmillaan pääasiaa eli opintojen etenemistä.

Useilla aloilla työn tekeminen opiskeluiden ohessa on Soukkion mukaan lähes mahdotonta kiireisten opiskeluaikataulujen vuoksi. Moni uurastaa silti kaupan kassalla tai siivoamalla kerrostalojen rappuja.

– Onko se hyvä asia, jos opiskelijat polttavat itsensä loppuun jo ennen valmistumista? Myös työntekijäjärjestöt ovat olleet huolissaan tästä.

Soukkio myöntää, ettei opiskelijuuteen liity samanlaista pitkäaikaisen toivottomuuden horisonttia kuin vaikkapa matalasti koulutetun, sosiaaliturvan varassa elävän pitkäaikaistyöttömän kohdalla. Opiskelu on väliaikaista ja edessä odottaa näköala paremmasta.

Se ei kuitenkaan ole hänen mielestään mikään peruste heikentää opiskelijoiden saamaa taloudellista tukea.

– Tuen pitäisi olla sellainen, että sillä voi opiskella täysipäiväisesti. Ei me mitään kuuta haluta taivaalta, vaan sen, että kokonaistoimeentulo olisi riittävä.

Samokin hallitus osoitti mieltään hiljaisesti Eduskuntatalon edessä Helsingissä 26. syyskuuta 2023. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Suurin ongelma hallituksen opiskelijoihin kohdistamissa leikkauksissa on Soukkion mukaan juuri niiden kokonaisvaikutus.

Mikään yksittäinen toimi ei sinänsä opiskelijoiden elämää kaada, mutta kun leikkauksia kohdistetaan useampaan tukeen, puhutaan jo merkittävästä heikennyksestä opiskelijan arjessa.

Merkittävimmät heikennykset Soukkion mukaan ovat asumistuen leikkaus ja opintorahan indeksikorotusten jäädytys.

Leikkaukset kohtelevat hänen mukaansa eri alueita eri tavoin. Helsingissä asuville opiskelijoille isku on kovin. Tilannetta vain vaikeuttaa hintojen nousu ja inflaatio.

– Laskelmien mukaan opintorahan indeksijäädytys vähentää opiskelijoiden ostovoimasta noin 30–35 euroa kuussa vuoteen 2027 mennessä ja asumistuen leikkaukset ovat keskimäärin 70 euroa kuukaudessa opiskelijaruokakunnalle.

– Ne ovat aika isoja summia opiskelijoiden pieneen toimeentuloon nähden.

Soukkion mukaan hallituksen pitäisi vähintään selvittää, voitaisiinko kaikkein pienituloisimmat ja heikoimmassa asemassa olevat opiskelijat rajata leikkausten ulkopuolelle. Esimerkkinä hän mainitsee mielenterveyden haasteista kärsivät.

Keinojen löytäminen on haastavaa, mutta niitä pitäisi silti pohtia.

– Noin kymmenen prosenttia opiskelijoista joutuu miettimään, onko heillä varaa lääkkeisiin. Uskomme, että tuo prosentti tulee leikkausten myötä vain nousemaan. Se on pöyristyttävää, Soukkio lataa.

Opiskelijoita on arvosteltu myös siitä, etteivät he näe, kuinka hyvin tuettua opiskelu Suomessa kansainvälisesti mitattuna on.

Jo se on merkittävää, että itse opiskelu on täällä ilmaista. Hallitus ei myöskään ole poistamassa opiskelijoiden tukia kokonaan, vaan heikentämässä niitä hieman.

Monen mielestä korkeakouluopiskelijoiden olisikin syytä olla tyytyväisiä.

Soukkion mielestä näkemys on hassu. Hän ei ymmärrä sitä, miksi kansainvälisestikin hyväksi tunnustettua järjestelmää pitäisi heikentää tai rikkoa.

Korkea koulutus- ja osaamistaso on hänen mukaansa ollut edellytys sille, että Suomen kokoinen pieni maa on voinut menestyä kansainvälisessä kilpailussa niin hyvin. Niin pitäisi olla jatkossakin.

– Sen säilyttäminen edellyttää sitä, että jokaisella pitää olla mahdollisuus kouluttautua niin pitkälle kuin mahdollista. Hallituksen tekemän heikennykset kuitenkin sulkevat pienituloisimmat pois korkeakoulutuksesta. Se ei ole hyvä asia.

Lue myös

Ekonomisti antaa ohjeen hallitukselle: Tähän ei pidä alistua

Ekonomisti Vesa Vihriälä näkee, ettei korkeakouluopiskelijoiden näyttävillä mielenilmauksilla ole kunnollisia perusteita. Vihriälä kirjoittaa...
2.10.2023 13:49

Grahn-Laasonen puolustaa leikkauksia: Opiskelijoilla ja ansiosidonnaisen saajilla on edellytykset nousta pienituloisuudesta

Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasonen (kok.) ei näe tarvetta muuttaa sosiaaliturvaleikkauksia ja veromuutoksia koskevia budjettilakeja....
9.10.2023 18:00

Aihetunnisteet

joonas soukkio keskustaopiskelijat koulutus opiskelu Politiikka SAMOK

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Tutkimus: Tämä jouluherkku voi hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 11.12.2025 21:30
Brittikenraali soittaa hälytyskelloja: ”Minua huolestuttaa eniten se, mitä aaltojen alla tapahtuu”
Uutiset | 9.12.2025 22:15
Näitä tuotteita suomalaiset ostavat joululahjaksi
Uutiset | 12.12.2025 21:26
Miehet huomio! Tällainen ruokavalio voi hidastaa ikävän syövän etenemistä
Uutiset | 12.12.2025 21:45
Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 10:31
Kela suosittelee hakemaan korttia, joka oikeuttaa hoitoon ulkomailla – voimassaoloaika pitenee viiteen vuoteen
Uutiset | 11.12.2025 10:11
Trump varoittaa maailmansodasta: ”Kaikki pelaavat pelejään”
Uutiset | 12.12.2025 21:35
Luonto | Sudet tappoivat lenkkeilijän Alaskassa 15 vuotta sitten – mikä johti harvinaiseen tragediaan syrjäisellä tiellä?
Uutiset | 13.12.2025 21:05
Harva on kuullut tästä: Kruununprinssin ja hänen rakastajattarensa itsemurha järisytti koko Eurooppaa
Uutiset | 13.12.2025 20:02
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Riittävän yöunen kriittinen tuntiraja selvisi tutkimuksessa
Uutiset | 9.12.2025 21:23
Tutkimus: Tämä jouluherkku voi hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 11.12.2025 21:30
Varoitus: Tshernobylin suojakuori ei enää estä säteilyä
Uutiset | 6.12.2025 21:00
IS: Tämä iljetys kulkeutuu yhä useampaan kotiin
Uutiset | 9.12.2025 21:35
Järkytys leviää: Hallitus vei köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin
Uutiset | 11.12.2025 14:18
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00
Jyrähdys Brysselistä: Nyt USA meni liian pitkälle
Uutiset | 8.12.2025 23:02
Tutkimus: Pysäyttävä tieto ”kaljamahasta”
Uutiset | 2.12.2025 23:20
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19

Uusimmat

”Hyvää puhetta, kahvia ja vehnäleipää” – Tutkija ei löytänyt todisteita Kekkosen väitetyistä kovista otteista kuulustelijana
Uutiset | 14.12.2025 10:00
Jatkuvassa itsensä kehittämisessä on riskinsä –moni ajautuu henkisen kasvun oravanpyörään, jossa mikään ei riitä
Uutiset | 13.12.2025 21:20
Luonto | Sudet tappoivat lenkkeilijän Alaskassa 15 vuotta sitten – mikä johti harvinaiseen tragediaan syrjäisellä tiellä?
Uutiset | 13.12.2025 21:05
Harva on kuullut tästä: Kruununprinssin ja hänen rakastajattarensa itsemurha järisytti koko Eurooppaa
Uutiset | 13.12.2025 20:02
Sähköongelmat voivat yllättää – näillä vinkeillä selviät joulunpyhistä turvallisesti
Uutiset | 13.12.2025 17:34
Muovikuusi vai aito joulukuusi? Ympäristön kannalta valinta on selvä
Uutiset | 13.12.2025 16:28
Nuori mies kuoli liikenneonnettomuudessa Leppävirralla
Uutiset | 13.12.2025 11:17
Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 10:31
Voiko syrjäseuduilla enää harrastaa? – 17-vuotiaiden yöllinen ajokielto ja poikkeuslupien ehtojen kiristys herättävät huolta etujärjestöissä
Uutiset | 13.12.2025 10:30
Keskusta mahdollistaisi hyvinvointialueiden velkasaneerauksen – ”Alueiden määrä ei ole ongelman ydin”
Uutiset | 13.12.2025 9:02
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 10:31
Susikiista ryöpsähti kansanedustajien välille: ”Helppo huudella Helsingin lähiöstä”
Uutiset | 10.12.2025 18:00
Miksi apteekkilakiuudistusta vastustetaan niin kiivasti? Ongelmakohtien lista on pitkä ja huolestuttava
Uutiset | 10.12.2025 13:23

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Hyvää puhetta, kahvia ja vehnäleipää” – Tutkija ei löytänyt todisteita Kekkosen väitetyistä kovista otteista kuulustelijana
Uutiset | 14.12.2025 10:00
Jatkuvassa itsensä kehittämisessä on riskinsä –moni ajautuu henkisen kasvun oravanpyörään, jossa mikään ei riitä
Uutiset | 13.12.2025 21:20
Luonto | Sudet tappoivat lenkkeilijän Alaskassa 15 vuotta sitten – mikä johti harvinaiseen tragediaan syrjäisellä tiellä?
Uutiset | 13.12.2025 21:05
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Riittävän yöunen kriittinen tuntiraja selvisi tutkimuksessa
Uutiset | 9.12.2025 21:23

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Metsän arvoketjut ovat mukana myös Tiernapojat-näytelmässä
Mielipide | 11.12.2025 15:13
Lukijalta: Ymmärtämisen taustaa
Mielipide | 11.12.2025 15:03
Lukijalta: Syntyvyyskriisi on Suomen kohtalonkysymys
Mielipide | 11.12.2025 14:37
Lukijalta: Sote-kortin maksullisuus on asettanut työntekijät eriarvoiseen asemaan
Mielipide | 11.12.2025 10:51
Lukijalta: Suosi suomalaista – Silakat tai muikut eivät ole pieniä joulukaloiksi
Mielipide | 8.12.2025 10:47
Lukijalta: Voisiko yrittäjä–perhelääkäri olla keskustan tapa turvata lähipalvelut koko maassa?
Mielipide | 5.12.2025 10:41
Lukijalta: Piispa Mari Leppänen ja tuntolevyn merkitys
Mielipide | 8.12.2025 13:52
Lukijalta: Suomen asepalvelusta uudistettava kohti kansalaispalvelusta
Mielipide | 9.12.2025 11:10

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustaedustajat: Maatalouden ja aluekehityksen rahoitus turvattava EU:n monivuotisessa rahoituskehyksessä
Uutiset | 12.12.2025 15:51
Keskustan Oinas-Panuma ja Kettunen irtisanomislaista: Keskustalle ei käy hallituksen pamppulinja, eikä vasemmisto-opposition ”ei-ei”
Uutiset | 12.12.2025 10:37
Kurvinen lahjoittaa joulukorttirahat mielenterveystyöhön
Uutiset | 10.12.2025 14:13
Kurvinen lahjoittaa joulukorttirahat mielenterveystyöhön
Uutiset | 10.12.2025 14:13
Keskustanuoret: Alhainen syntyvyys pakottaa uudistamaan asepalvelusjärjestelmää – ”Toimia vaaditaan jo pian”
Uutiset | 8.12.2025 16:12
Keskustan Oinas-Panuma ja Kettunen irtisanomislaista: Keskustalle ei käy hallituksen pamppulinja, eikä vasemmisto-opposition ”ei-ei”
Uutiset | 12.12.2025 10:37
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste