Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka
Fennovoiman Hanhikiven ydinvoimalaitoksen työmaa-alue Pyhäjoella marraskuussa 2021. (Kuva: Vesa Moilanen / Lehtikuva)

Rehn luonnehtii Fennovoimaa sarjaksi onnettomia päätöksiä, Vapaavuori pitää jälkiviisautta imelänä – näin presidenttiehdokkaiksi povattu kaksikko arvioi Venäjä-riskin toteutumista

Professori Veli-Pekka Tynkkynen näkee Fennovoiman suomalaisen energiapolitiikan pitkäksi jatkumoksi, jossa huolestuttaviin merkkeihin ei reagoitu.
STT–Mikko Gustafsson 12.3.2022 10:20, muokattu 12.3.2022 10:26
a– a+
Politiikka

–  Ei kukaan tässä maailmassa ole osannut ennakoida sitä röyhkeyden määrää, mitä Venäjä pystyy osoittamaan.

Näin sanoo entinen elinkeinoministeri Jan Vapaavuori (kok.), jonka vahtivuorolla vuonna 2014 eduskunta teki periaatepäätöksen osin venäläisestä ydinvoimalahankkeesta.

Päätös hankkeesta syntyi pian Venäjän Krimin-valtauksen jälkeen, ja se tunnetaan Fennovoiman Hanhikiven voimalana.

Vapaavuori pitää jälkiviisastelua Fennovoima-päätöksestä imelänä. Ydinvoimalahanke on osoittautunut kuitenkin kesto-ongelmaksi, ja sen kohtaloa joutui ratkomaan Vapaavuoren jälkeen muun muassa seuraava elinkeinoministeri Olli Rehn (kesk.).

–  Jälkikäteen tarkasteltuna tämä Fennovoiman Hanhikiven voimala on sarja tai varsinainen kokoelma onnettomia päätöksiä, Rehn sanoo STT:lle.

Professori Veli-Pekka Tynkkynen Helsingin yliopiston Aleksanteri-instituutista on erikoistunut Venäjän energiapolitiikkaan ja hahmottaa Fennovoiman kaaren osaksi suomalaisen energiapolitiikan pitkää linjaa. Siinä on hänen mukaansa haluttu mennä bisnes edellä ja uskoa Euroopan ja Venäjän keskinäisriippuvuuteen.

Tämä on ollut myös energiateollisuuden, yhtiöiden ja lobbarien ajatus, Tynkkynen sanoo.

–  Kyse ei ole vain siitä, että Venäjän sotajoukot menevät nyt Ukrainan rajan yli, vaan myös kaikki muu. On ollut salamurhat ja kyberhyökkäykset, mutta silti me olemme pysyneet tässä keskinäisriippuvuuden unelmassa tai utopiassa.

Fennovoiman Hanhikiven voimala on sarja tai varsinainen kokoelma onnettomia päätöksiä, Suomen Pankin pääjohtaja Olli Rehn toteaa. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Suomen seuraavat presidentinvaalit käydään tilanteessa, jossa Venäjä on hyökännyt laajamittaisesti Ukrainaan ja välit Suomen naapurivaltioon ovat muuttuneet hyisemmiksi kuin kertaakaan lähivuosikymmeninä.

Kukaan ei ole vielä ilmoittautunut virallisesti presidenttiehdokkaaksi vuoden 2024 vaaleihin, mutta normaalien askelmerkkien mukaisesti osa julkisuuden ehdokaspörsseihin päätyneistä on jättänyt kieltäytymättä ehdokkuudesta. Sen on tulkittu viestivän kiinnostuksesta.

Näin ovat toimineet muun muassa Suomen Pankin pääjohtaja Olli Rehn ja Helsingin entinen pormestari Jan Vapaavuori.

Vapaavuori vaikuttaa tällä hetkellä muun muassa viestintätoimisto Milttonin hallituksessa, kiinteistösijoitusyhtiö NREPin osa-aikaisena neuvonantajana ja Suomen Olympiakomitean puheenjohtajana.

Presidentinvaaleihin liittyvien spekulaatioiden lisäksi kaksikkoa yhdistää se, että he olivat ministereinä näkyvissä rooleissa Fennovoima-hankkeen eri vaiheissa. STT selvitti, kuinka silloiset vastuuministerit suhtautuivat Fennovoiman kriittisinä hetkinä ydinvoimalahankkeeseen ja kuinka he näkevät tilanteen nyt.

Periaatelupa Fennovoiman Hanhikiven ydinvoimalalle myönnettiin alkujaan vuonna 2010. Se tuli kuitenkin uudestaan eduskunnan käsittelyyn syksyllä 2014, koska Fennovoiman saksalainen laitostoimittaja vetäytyi hankkeesta ja tilalle tuli Venäjän valtion pääomistama Rosatom.

Fennovoimasta tuli yhä enemmän myös turvallisuuspolitiikkaa.

Jan Vapaavuori oli elinkeinoministerinä Jyrki Kataisen (kok.) ja Alexander Stubbin (kok.) hallituksen aikaan vuonna 2014. Hän katsoo nyt, että ratkaiseva virhe ydinvoimaratkaisussa tehtiin jo tuota edeltävän hallituksen kaudella, jolloin Fortumin ydinvoimalalle ei annettu periaatelupaa.

Kun Teollisuuden Voiman (TVO) ydinvoimahanke ajautui suuriin vaikeuksiin, jäljelle jäi Fennovoima.

–  Pyrittiin pitämään se jotenkin hengissä. Mutta kuitenkin niin, että vältettäisiin venäläinen enemmistöomistus, Vapaavuori kertaa.

Venäjä oli vallannut Krimin vain noin puoli vuotta aiemmin. Eduskuntakeskustelu kuitenkin osoittaa, kuinka Fennovoimaa ei vielä periaatepäätöksen aikaan haluttu nähdä hallituksessa ensisijaisesti turvallisuuspoliittisena riskinä.

Lakien säätäminen alkaa eduskunnassa lähetekeskustelulla. Lokakuussa 2014 Jan Vapaavuori piti puheenvuoron Fennovoiman periaatepäätöstä koskevassa lähetekeskustelussa ja katsoi ydinvoimalan parantavan Suomen energiapoliittista asemaa.

–  Tämä on talous-, teollisuus-, elinkeino- ja energiapoliittisesti iso kysymys. Tämä päätös vähentää Suomen Venäjä-riippuvuutta, ei lisää sitä, Vapaavuori sanoi.

Hän määritteli tuolloin energiapolitiikalle kolme keskeistä tavoitetta: Suomen kilpailukyvyn vahvistamisen, sähkön saantiin liittyvän toimitusvarmuuden ylläpitämisen ja ilmastonmuutoksen vastaisen taistelun.

Kuinka Vapaavuori näkee päätöksen Fennovoiman ydinvoimalahankkeesta nyt, kun Venäjä on aloittanut laajamittaisen hyökkäyksen Ukrainassa?

–  Sen hetken tiedoilla ja sen hetken energiapoliittisessa kokonaisuudessa se oli mielestäni ymmärrettävä päätös, johon eduskunnan merkittävä enemmistö yhtyi. Tietenkin jälkikäteen on helppo olla viisas, hän sanoo.

–  Jos Fennovoimaa ei olisi edistetty, se energiapoliittinen paketti olisi ollut todella murusina, Vapaavuori jatkaa.

Jälkikäteen on helppo olla viisas Fennovoiman ydinvoimahankkeesta, Jan Vapaavuori sanoo. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Tätä kriittisemmin asian näkee professori Veli-Pekka Tynkkynen. Hänen mielestään energiayhteistyöstä Venäjän kanssa olisi pitänyt pyrkiä eroon jo vuonna 2008 Georgian sodan seurauksena. Aivan viimeinen hetki olisi ollut Krimin valtauksen jälkeen, hän sanoo.

Tynkkynen luonnehtii yhteistyösopimusta Rosatomin kanssa mustaksi hetkeksi Suomen historiassa.

–  Venäjä valtasi vieraan maan aluetta ja liitti sen itseensä. Vielä ilmeisemmin oli selvää, että se tie oli kuljettu loppuun, että kaupan kautta yritetään rauhoitella Venäjää, Tynkkynen sanoo.

Vuonna 2015 hallitus vaihtui. Hallitusohjelman valmistumisen jälkeen selvisi myös uusi elinkeinoministeri. Hän oli keskustalainen Olli Rehn.

Rehn oli aiemmin europarlamentaarikkona vastustanut blogissaan Fennovoimaa venäläiskytkösten takia. Hänkin olisi halunnut uuden periaateluvan ydinvoimasta Fortumille, mutta edelliset hallitukset olivat tehneet periaatepäätökset Fennovoimasta.

Rehn oli kirjoittanut europarlamentaarikkona blogissaan, että Suomesta uhkaa tulla epäonnisten ydinvoimalahankkeiden ulkomuseo. Hän oli myös huomauttanut, että Euroopan parlamentti kehotti jäsenvaltioita peruuttamaan Venäjän kanssa suunnitellut energia-alan sopimukset.

Elinkeinoministerinä Rehnistä tuli vastuuministeri, jonka tehtävänä oli edistää hanketta.

Rehn kertoo, että hallitusneuvottelujen jälkeen häntä odotti valtioneuvoston juhlahuoneiston Smolnan alakerrassa kaksi mustaa kirjekuorta – toisessa oli Fennovoiman surkea näkymä ja toisessa Talvivaaran ympäristö- ja talouskatastrofi.

Valtioneuvosto viestii mustilla kirjekuorilla salaisesta aineistosta.

Fennovoiman taivaalle alkoi kasautua samoihin aikoihin yhä tummempia pilviä, koska hankkeeseen ei tahtonut löytyä vaadittua 60 prosentin omistusta EU:sta ja Euroopan talousalueen maista.

Pelastajaksi ilmaantui kroatialainen Migrit Solarna Energija. Eri mediat alkoivat kuitenkin nopeasti epäillä, että kyseessä on venäläisten bulvaani. Yhtiöltä ei löytynyt Kroatiasta edes kunnollisia tiloja, minkä lisäksi firmalla oli minimaalisesti työntekijöitä ja pääomaa.

Rehn kertoo, että noin vuorokaudessa yhtiön todellinen rahoittaja oli selvillä. Se oli Sberbank Europe, joka oli venäläisen emoyhtiönsä omistama.

–  Kyse oli bulvaanista, jonka takana oli venäläisiä oligarkkeja ja pääomapiirejä. Vihelsin pelin poikki, Rehn sanoo.

Työ- ja elinkeinoministeriö hankki Fennovoimalta lisäselvitystä ja tuli siihen tulokseen, että se ei voinut varmistua todellisesta määräysvallasta Migrit Solarna Energijassa.

Olisiko hanke pitänyt pysäyttää turvallisuuspoliittisista syistä täysin, kun venäläisomistuksen lisäksi omistajaksi pyrki hämärä kroatialaisfirma?

Rehn kertoo ministeriönsä konsultoineen Oikeuskanslerinvirastoa, jonka kannan mukaan Fennovoiman omistajilla oli aikaa täydentää kotimaista omistusta seuraavaan valtioneuvoston istuntoon saakka. Rehnin mukaan eduskunnan periaatepäätös sitoi hallitusta ja hallituksessa ei ollut halua lähteä sitä purkamaan.

Ovi mahdollisten uusien omistajien hankkimiseksi oli auki kolme viikkoa. Viime hetkillä Outokumpu, SRV ja Fortum lupautuivat hankkeeseen niin, että kotimaista omistusta tuli vaadittu määrä.

Ennen sitä Rehn oli käynyt poliittisia neuvotteluja myös Moskovassa.

Professori Veli-Pekka Tynkkynen tulkitsee vuoden 2015 sekasotkua niin, että vuonna 2015 Venäjä halusi pitää ydinvoimahankkeen hengissä ja testasi samalla Suomen ulkopoliittista linjaa.

–  Testin tulos oli se, että Suomi jatkaa, vaikka Venäjä selvästi tekee kiusaa tuollaisilla bulvaaneilla, hän sanoo.

Tynkkynen huomauttaa, että keskustelu Fennovoimasta oli samoilla urilla vielä tänä vuonna juuri ennen Venäjän laajamittaista hyökkäystä Ukrainaan. Tuolloin nykyinen pääministeri Sanna Marin (sd.) luonnehti Fennovoimaa yksityiseksi hankkeeksi.

–  Se on tietysti täyttä puppua. Eihän se mikään yksityinen hanke ole ollut alusta saakka, koska siinä on valtion suuret päätökset takana ja valtionyhtiö Fortum mukana, Tynkkynen sanoo.

Tiistaina pääministeri Marin totesi Ylen A-studiossa, että hanke ei ole etenemässä. Samoilla linjoilla on aiemmin ollut nykyinen elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk.).

A-studiossa Alexander Stubb luonnehti Venäjään kytkeytyvää ydinvoimalahanketta virheeksi. Stubb oli pääministerinä ydinvoimalahankkeen periaatepäätöksen syntyessä vuonna 2014.

Lue myös

Myös pyhiin lehmiin täytyy uskaltaa ensi vaalikaudella koskea, VM:n strategiajohtaja sanoo Ylelle

Edes eläkkeitä ei voida sulkea säästökeskustelujen ulkopuolelle, Olli Kärkkäinen linjaa.
1.8.2026 17:41

Rajavartiosto sulki riistaportteja itärajalla sikaruton vuoksi

Kaakkois-Suomen rajavartiosto kertoi lauantaina sulkeneensa toistaiseksi itärajan esteaidan riistaportteja afrikkalaisen sikaruton (ASF) vuoksi. Suomessa...
1.8.2026 17:20

Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – "Onko Suomen intressien kannalta järkevää?"

Sisäministeri Mari Rantanen (ps.) on kertonut kannattavansa Espanjan Schengen-sopimuksen keskeyttämistä Ceutan tilanteen vuoksi.
1.8.2026 16:52

Aihetunnisteet

Fennovoima jan vapaavuori Olli Rehn Politiikka ydinvoimala

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Ostatko käytetyn auton? Huomioi nämä
Uutiset | 30.7.2026 23:08
Historia | Suomalaisten sabotaasi pakotti venäläiset palaamaan vanhanaikaiseen ratsuväkistrategiaan
Uutiset | 31.7.2026 22:00
Panssarilaiva Ilmarisen hylystä poistettiin 60 000 litraa öljyä – loput ensi vuonna
Uutiset | 31.7.2026 10:09
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Tällainen on suomalaisten unelmakoti – ”Edelleen monelle tavoite”
Uutiset | 31.7.2026 20:13
Matkailukohde teki lohikeiton tarjoilusta lopun – Syynä eettisyys
Uutiset | 30.7.2026 13:37
Suomeen iskee tänään kova ukkosrintama
Uutiset | 31.7.2026 9:31
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Historia | Saksan ilmaherruus muistetaan, mutta aluksi neuvostokoneet hallitsivat Espanjan taivaita – Messerschmitt Bf 109 unohtui hetkeksi tuhoisin seurauksin
Uutiset | 25.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
IS: Asiantuntija tyrmää yleisen uskomuksen ananaksesta
Uutiset | 27.7.2026 21:56
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Tiesitkö, että Urholla ja Sisulla on kolme sisarta Ruotsissa? Sotilaallinen kytkös poikkesi Suomen jäänmurtomallista
Uutiset | 24.7.2026 21:12
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Myös pyhiin lehmiin täytyy uskaltaa ensi vaalikaudella koskea, VM:n strategiajohtaja sanoo Ylelle
Uutiset | 1.8.2026 17:41
Rajavartiosto sulki riistaportteja itärajalla sikaruton vuoksi
Uutiset | 1.8.2026 17:20
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Maan länsiosissa satoi vettä poikkeuksellisen paljon heinäkuussa
Uutiset | 1.8.2026 14:13
Luottamus Fifaan on mennyt, tiedottaa Uefa
Uutiset | 1.8.2026 14:10
Ceutan tilanne on palannut lähes normaaliksi, Espanjan sisäministeri sanoo
Uutiset | 1.8.2026 13:21
Unkarin ainoa ydinvoimala suljetaan kuivuuden vuoksi, kertoo pääministeri
Uutiset | 1.8.2026 12:43
Orpo: Suomi vaatii välittömiä toimia Ceutan tapahtumien vuoksi
Uutiset | 1.8.2026 12:39
Kreikassa käydään taistelua rantakohteen lähistöllä roihuavaa maastopaloa vastaan
Uutiset | 1.8.2026 11:58
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Myös pyhiin lehmiin täytyy uskaltaa ensi vaalikaudella koskea, VM:n strategiajohtaja sanoo Ylelle
Uutiset | 1.8.2026 17:41
Rajavartiosto sulki riistaportteja itärajalla sikaruton vuoksi
Uutiset | 1.8.2026 17:20
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Historia | Saksan ilmaherruus muistetaan, mutta aluksi neuvostokoneet hallitsivat Espanjan taivaita – Messerschmitt Bf 109 unohtui hetkeksi tuhoisin seurauksin
Uutiset | 25.7.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskittämisen todellinen hinta näkyy ihmisen ajassa
Mielipide | 31.7.2026 11:17
Lukijalta: Alueen asukkaiden pitäisi tietää, kuka kantaa poliittisen vastuun maakunnan tulevaisuudesta
Mielipide | 31.7.2026 11:02
Lukijalta: Vanhasen hallituksen metsäverokokeilu tulisi saada pysyväksi
Mielipide | 31.7.2026 10:57
Lukijalta: Maailma on löytänyt pohjoisen, mutta Suomi jatkaa keskittämistä etelään
Mielipide | 30.7.2026 18:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste