Olkiluoto 3:n vuosihuolto alkoi – irrotettiin ennen huollon alkua sähköntuotannosta teknisen vian vuoksi
Suomen suurimman ydinreaktorin Olkiluoto 3:n vuosihuolto on alkanut. Huollon kestoksi on arvioitu 50 päivää, ja sen on määrä valmistua lokakuun lopussa.
Teollisuuden Voima (TVO) kertoo viestipalvelu X:ssä, että muutama tunti ennen yksikön suunniteltua irtikytkentää Olkiluoto 3 irrotettiin automaattisesti sähköntuotannosta teknisen vian vuoksi. Vika havaittiin höyrystimessä.
– Tapahtumahetkellä laitosyksikkö oli jo suunnitellun alasajon mukaisesti erittäin matalalla tehotasolla. Laitos toimi suunnitellusti, eikä tapahtumalla ollut vaikutusta ydinturvallisuuteen, TVO kertoo julkaisussa.
Olkiluodon huoltoseisokit nostavat usein sähkön hintaa. TVO:n mukaan vuosihuollon syksyinen ajankohta johtuu käyttöjakson pidentämisestä 18 kuukauteen. Edelliskerran kolmosreaktori huollettiin viime vuoden keväällä, ja seuraava vuosihuolto on suunniteltu maaliskuulle 2028.
Vuosihuoltoon kuuluvat vuosittain uraanipolttoaineen vaihto, tarpeelliset vikakorjaukset ja huoltotoimet sekä mahdolliset muutostyöt. Olkiluoto 1:n ja 2:n vuosihuollot tehtiin jo aiemmin tänä vuonna.