Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Terveys

Ikävä tieto veritulpista: Lääkärin tulkinta voi lisätä selvästi kuoleman riskiä

3.11.2025 22:17
Lue lisää 
Asepalvelus
Naisia toivotaan asepalvelukseen nykyistä enemmän. (Kuva: LEHTIKUVA / KIMMO RAUATMAA )

Naisten pakollisilla kutsunnoilla haluttaisiin markkinoida asepalvelusta ja Puolustusvoimia – Rehnin ajatushautomon puheenjohtaja: "Ei-motivoituneiden miesten ei tarvitse sitten niin suurissa määrin osallistua"

Asevelvollisuuskomitea haluaisi tavoittaa kutsunnoilla myös naiset ennen aikuisuuteen astumista ja tehdä heille terveystarkastuksen.
STT – Henrietta Nyberg 31.10.2021 11:01, muokattu 31.10.2021 11:43
a– a+
Asepalvelus

Puolustusvoimien ja asepalveluksen sanomaa haluttaisiin levittää jatkossa naisillekin pakollisissa kutsunnoissa.

Naisille pakolliset kutsunnat voitaisiin nähdä eräänlaisena Puolustusvoimien markkinointitempauksena.

Kutsuntojen kautta tietoa naisille toistaiseksi vapaaehtoisesta varusmiespalveluksesta saataisiin tehokkaammin eteenpäin, minkä myötä entistä useammat naiset voitaisiin saada houkuteltua palvelukseen.

–  Uskon, että naisia saadaan tätä kautta nyt enemmän. Näiden ei-motivoituneiden miesten ei tarvitse sitten niin suurissa määrin osallistua, kuin mitä tällä hetkellä, sanoo reservin luutnantti ja entisen puolustusministeri Elisabeth Rehnin nimeä kantavan turvallisuuspoliittisen ajatushautomon puheenjohtaja Kaisa-Maria Tölli.

Kutsunnoissa määritellään asevelvollisten sopivuus varusmiespalvelukseen sekä määritellään palveluspaikka ja sen aloitusaika. Tällä hetkellä pakolliset kutsunnat koskevat Suomessa vain miehiä.

Ajatushautomon oman lausunnon mukaan koko ikäluokkaan ulottuvien yleisten kutsuntojen tarkoituksena tulisi olla niin sanottu kansalaispalvelumalli. Siinä koko ikäluokan kattavilla kutsunnoilla taattaisiin Puolustusvoimille sen tarvitsema määrä asepalvelukseen astuvia nuoria ja loput nuorista suorittaisivat niin sanotun varautumispalveluksen, joka korvaisi nykyisen siviilipalveluksen.

Viime vuosina vapaaehtoiseen asepalvelukseen on hakeutunut yli 1  000 naista vuodessa. Tänä vuonna naishakijoita oli keväällä runsaat 1  600.

Naisia toivotaan asepalvelukseen kuitenkin enemmän. Heidät nähdään motivoituneina, mistä on osoituksena esimerkiksi heidän suhteellisesti miehiä suurempi määränsä johtajiksi koulutettavina.

Pakollisten kutsuntojen ohella asevelvollisuutta naisille ei kuitenkaan valtioneuvoston asettaman määräaikaisen asevelvollisuuskomitean esityksen mukaan olisi tulossa. Tölli näkee esityksen pääpiirteittäin hyvänä, vaikka miehille ja naisille yhtäläisestä ja tasa-arvoisesta asepalveluksesta vielä jäädäänkin.

–  Tämä on askel eteenpäin. Todennäköisesti kuitenkin naisia tämän kautta saadaan lisää palvelukseen, mikä on sitten rauhanturvatehtävissä myöhemmin tosi tärkeä juttu, sanoo itsekin muun muassa rauhanturvatehtävissä toiminut Tölli.

Esimerkiksi YK on useasti puhunut sen puolesta, että naisia tarvitaan rauhanturvatehtävissä eri puolilla maailmaa entistä enemmän. Vuonna 2020 YK:n alaisissa sotilaallisissa rauhanturvaoperaatioissa työskennelleistä vajaat viisi prosenttia oli naisia.

YK:n toiveena on, että vuoteen 2028 mennessä 15 prosenttia sotilaallisissa rauhanturvaoperaatioissa työskentelevistä olisi naisia. Paine tavoitteen toteutumisesta on YK:n jäsenvaltioiden harteilla.

Asevelvollisuuskomitean varapuheenjohtaja Joonas Köntän (kesk.) mukaan esityksessä on kyseessä aito askel sitä kohden, että myös naiset osallistetaan nykyistä paremmin osaksi maanpuolustusvelvollisuutta.

Pakollisten kutsuntojen toinen tarkoitus on hänen mukaansa saada koko ikäluokka vielä kerran koolle muun muassa terveystarkastusta varten.

–  Tietysti lisänä vielä se, että saadaan maanpuolustustietoutta lisättyä kootusti molemmille sukupuolille, kertoo Könttä.

Pelkkä varusmiespalvelukseen hakeutuvien naisten määrän kasvattaminen ei Köntän mukaan ole esityksen taustalla.

Hänen mukaansa koko ikäluokalle pakollisella tarkastuksella voitaisiin tavoittaa vielä kerran ne nuoret, joilla on haasteita esimerkiksi opiskelu- tai työpaikan saamisen kanssa. Köntän mukaan toisen asteen koulutuksen jälkeen on tavoitettu enää vain miesten ikäluokka, mutta jatkossa saavutettaisiin myös aikuisuuden kynnyksellä olevat naiset.

Mahdollisista apua tarjoavista tahoista kysyttäessä Könttä mainitsee esimerkiksi etsivän nuorisotyön, joka voisi tarjota nuorille matalan kynnyksen apua.

Uudistuksen alla on Köntän mukaan myös kutsuntojen toteuttaminen sekä se, milloin koko kutsunta- ja terveystarkastusprosessi alkaisi ja mitkä viranomaiset siinä olisivat mukana.

–  On vielä lisäsuunnittelun paikka, miten käytännössä Puolustusvoimat muiden viranomaisten kanssa sen sitten toteuttaisi. Tämä ei ole pelkästään Puolustusvoimien asia, vaan laajempi yhteiskunnallinen asia, sanoo Könttä.

Köntän mukaan vielä ei ole sen tarkemmin pohdittu, minne koko ikäluokan kutsunnoissa tarkastuksista saadut terveystiedot menisivät ja menisivätkö ne esimerkiksi Puolustusvoimille.

Töllin mukaan koko kutsuntajärjestelmää olisi tärkeä uudistaa niin, että se palvelisi paremmin yhteiskunnan kokonaisturvallisuutta.

–  Nyt kun on tämä pandemia-aika, niin esimerkiksi se, että miten me voitaisiin tällaisiin kriiseihin vastata siviilipalveluksella, sanoo Tölli.

Ajatushautomo jätti komitealle pyynnöstä lausunnon asevelvollisuuden kehittämisestä yhdessä muiden tahojen kanssa asevelvollisuuskomitean aloittaessa työtään.

Komitean esityksestä kertoi ensimmäisenä Helsingin Sanomat.

Lue myös

Orpo: Suomi arvioi sähköveron huojentamista, jotta maa olisi houkuttelevampi datakeskustoimijoille

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) sanoo, että Suomi arvioi sähköveron huojentamista datakeskustoimijoiden houkuttelemiseksi maahan....
4.11.2025 12:30

Amerikkalaislehti moittii Marinin kirjaa latteaksi ja persoonattomaksi – "Ei onnistu tempaamaan lukijaa mukaansa"

Kirja-arvostelija pitää Marinin kirjaa inspiroivana, mutta samaan aikaan kummallisen vaisuna.
4.11.2025 12:25

Amfetamiinia, murhatutkinnan jälkipyykkiä sekä ihmiskauppaa – Tietokirjallisuuden Finlandia-ehdokkaat on julkistettu

Suomen Kirjasäätiö on julkistanut tietokirjallisuuden Finlandia-palkinnon ehdokkaat. Kuusi ehdokasta ovat Mia Jussinniemen teos Ella...
4.11.2025 11:31

Aihetunnisteet

armeija asepalvelus Kotimaa maanpuolustus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Yleinen harhakuva aiheuttaa jatkuvasti vaaratilanteita liikenteessä – Helppo nyrkkisääntö auttaa
Uutiset | 3.11.2025 22:01
Tutkimus: Nämä harrastukset voivat nuorentaa aivoja jopa seitsemällä vuodella
Uutiset | 29.10.2025 21:33
IS: Sauli Niinistö kiistää tiukasti Sanna Marinin väitteen – ”Ei todellakaan”
Uutiset | 3.11.2025 16:03
Tutkimus: Tämä askelmäärä riittää laskemaan kuolemanriskiä jopa 40 prosenttia
Uutiset | 27.10.2025 21:29
Naisille yksi tappavimmista – Suomessa kehitetty testi nopeuttaa pelätyn syövän havaitsemista
Uutiset | 3.11.2025 21:30
Trump: Britannian kuningasperheelle on tapahtunut ”kauhea asia”
Uutiset | 3.11.2025 8:43
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
Mies löytyi kuolleena Kemin sisäsatamasta
Uutiset | 3.11.2025 10:19
Kurvinen oikoo Marinin kirjan väitteitä – Vetää myös johtopäätöksen tulevasta
Uutiset | 3.11.2025 18:30
Maria Kaisa Aula avaa eropäätöstään: Peli oli parempi viheltää poikki
Uutiset | 3.11.2025 10:44
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Tutkimus: Tämä askelmäärä riittää laskemaan kuolemanriskiä jopa 40 prosenttia
Uutiset | 27.10.2025 21:29
Tutkimus: Nämä harrastukset voivat nuorentaa aivoja jopa seitsemällä vuodella
Uutiset | 29.10.2025 21:33
Tämä tuttu hedelmä auttaa hyvin yleiseen vaivaan
Uutiset | 25.10.2025 21:03
Ilman näitä koomikkoja Eppu Normaalia ei ehkä olisi
Uutiset | 29.10.2025 22:00
Uusi havainto neuvoloissa: Moni yllättyy, kun vauva-arki onkin niin sitovaa
Uutiset | 28.10.2025 10:25
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35
Miten ihmeessä metsät voivat olla päästölähde suurimmassa osassa Suomea? – Asiantuntija selventää
Uutiset | 26.10.2025 8:00
Paljastus: Venäjä ampuu ”salaisia” ohjuksia
Uutiset | 31.10.2025 14:08
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45
Verkkopankissa maksaminen muuttuu torstaista alkaen
Uutiset | 7.10.2025 8:28
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Tutkimus paljasti vakavan terveysriskin – Lähes jokainen altistuu
Uutiset | 5.10.2025 22:12
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
Tutkimus: Pelätty syöpä yleistyy jatkossakin, jos mitään ei tehdä – Keino kyllä olisi
Uutiset | 13.10.2025 23:01
WHO varoittaa vakavasta terveysuhasta − ”Meiltä loppuvat hoitovaihtoehdot”
Uutiset | 13.10.2025 21:29
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35
Tutkimus: Tämä askelmäärä riittää laskemaan kuolemanriskiä jopa 40 prosenttia
Uutiset | 27.10.2025 21:29

Uusimmat

Orpo: Suomi arvioi sähköveron huojentamista, jotta maa olisi houkuttelevampi datakeskustoimijoille
Uutiset | 4.11.2025 12:30
Amerikkalaislehti moittii Marinin kirjaa latteaksi ja persoonattomaksi – ”Ei onnistu tempaamaan lukijaa mukaansa”
Uutiset | 4.11.2025 12:25
Amfetamiinia, murhatutkinnan jälkipyykkiä sekä ihmiskauppaa – Tietokirjallisuuden Finlandia-ehdokkaat on julkistettu
Uutiset | 4.11.2025 11:31
Sudanissa käsitellään tänään aselepoehdotusta, lähde kertoo
Uutiset | 4.11.2025 10:52
Norja vahvistaa Venäjän-vastaisen rajansa valvontaa
Uutiset | 4.11.2025 10:51
Myös suomalaisten viisumiton matkailu Kiinaan saa jatkoa
Uutiset | 4.11.2025 10:38
Ainakin viisi kuollut taifuuni Kalmaegin tuomissa sateissa Filippiineillä
Uutiset | 4.11.2025 10:21
Ville Valkonen puhalsi talouden hoitamiseen talvisodan henkeä – velkajarruryhmä aloitti työnsä
Uutiset | 4.11.2025 10:14
Itsenäisyyspäivänä juhlitaan koulutusta ja sivistystä – Linnassa itäsuomalaista tarjoilua
Uutiset | 4.11.2025 9:43
Velkajarrutyöryhmä kuuli asiantuntijoita
Uutiset | 4.11.2025 9:29
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Miten läheisen itsemurhasta voi selvitä? – Juhlapäivät ovat vaikeimpia, sanoo poikansa menettänyt isä
Uutiset | 1.11.2025 12:00
70 vuotta | Mitä olet oppinut elämästä, Matti Vanhanen? 
Uutiset | 2.11.2025 9:00
”Tavallisen ihmisen ja luonnon puolta pitävä puolue” – Milla Veteläinen toivoo keskustalta vahvaa tulevaisuusotetta
Uutiset | 2.11.2025 12:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Orpo: Suomi arvioi sähköveron huojentamista, jotta maa olisi houkuttelevampi datakeskustoimijoille
Uutiset | 4.11.2025 12:30
Amerikkalaislehti moittii Marinin kirjaa latteaksi ja persoonattomaksi – ”Ei onnistu tempaamaan lukijaa mukaansa”
Uutiset | 4.11.2025 12:25
Amfetamiinia, murhatutkinnan jälkipyykkiä sekä ihmiskauppaa – Tietokirjallisuuden Finlandia-ehdokkaat on julkistettu
Uutiset | 4.11.2025 11:31
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Tutkimus: Tämä askelmäärä riittää laskemaan kuolemanriskiä jopa 40 prosenttia
Uutiset | 27.10.2025 21:29

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Ammatillinen koulutus on Suomen tulevaisuuden kivijalka
Mielipide | 3.11.2025 14:08
Lukijalta: Nepotismia
Mielipide | 3.11.2025 14:04
Lukijalta: Parlamentaarista yhteistyötä tarvitaan 
Mielipide | 3.11.2025 13:56
Lukijalta: Vantaan ratikka – visio vai velkakuoppa?
Mielipide | 3.11.2025 13:52
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapiajärjestelmää kannattaisi kehittää
Mielipide | 31.10.2025 11:36
Lukijalta: Tällaisen henkilön haluamme Uudenmaan piirin puheenjohtajaksi
Mielipide | 30.10.2025 14:27
Lukijalta: Kasvu-Roininen kehiin!
Mielipide | 29.10.2025 9:56
Lukijalta: Uudenmaan piirin puheenjohtajakisa
Mielipide | 28.10.2025 13:12

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Tavallisen ihmisen ja luonnon puolta pitävä puolue” – Milla Veteläinen toivoo keskustalta vahvaa tulevaisuusotetta
Uutiset | 2.11.2025 12:00
Keskustanuorten liittokokous: Promilleraja laskettava nollaan
Uutiset | 31.10.2025 15:42
”Osa maahanmuuton kiristyksistä voi osua ihan kohdilleen” – keskustanuorilta yllättäviä kehuja, mutta myös kovia moitteita maan hallitukselle
Uutiset | 27.10.2025 15:03
Keskustanuorten liittokokous: Promilleraja laskettava nollaan
Uutiset | 31.10.2025 15:42
”Tavallisen ihmisen ja luonnon puolta pitävä puolue” – Milla Veteläinen toivoo keskustalta vahvaa tulevaisuusotetta
Uutiset | 2.11.2025 12:00
Milla Veteläisestä keskustanuorten puheenjohtaja
Uutiset | 26.10.2025 13:19
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste